Asterix a tajemství kouzelného lektvaru

• Francie

Astérix: Le Secret de la potion magique

Asterix a tajomstvo čarovného nápoja

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie, 2018, 82 min

Předloha:

René Goscinny (komiks), Albert Uderzo (komiks)

Alexandre Astier

David Dulac

Dlouho jsem "nesesmolila" žádný komentář. Ale z nepochopitelných důvodů jsem nucena okolnostmi se rozepsat u tohoto filmu :-D. Zaprvé bych chtěla upozornit, že jsem se na snímek snažila dívat očima mladého díváka. Jako by mi bylo opět třeba 8 let. Ano, je to jiné, než jsou originální filmy o Asterixovi a Obelixovi, ale starší diváci si musí uvědomit, že i dnešní generace dětí je jiná. A právě se mi líbilo, že téma Asterixe a Obelixe zpracovali tvůrci tak, že je to bližší dnešní generaci (teda aspoň myslím :-) ). Sice tam byly dvě velké nelogické chyby (jako rychlý přesun zpět do vesnice, počet kotlů s lektvarem před závěřečnou bitvou), ale nakonec u mě převládly čtyři hvězdy místo tří.(1.6.2019)

O proti předchozímu dílu strašně málo dnešního humoru, tvůrci už tolik nesází na satiru a ironii, ale snaží se spíš děj trochu přiblížit dnešním dětem o jakém si respektování stáří. Sídliště bohů byla překvapivá pecka plná neskutečných hlášek a jestli jsem se tady zasmál asi třikrát, bylo to moc. Navíc kdo v Českých kruzích rozhodl o tomhle dabingu, je neskutečný debil a posílám mu pěst do hrtanu. Dabing absolutní blitka a jste vlastně nakonec rádi, že tam Asterix a Obelix moc nejsou a to je minule normálně daboval Štěpnička a Trávníček a bylo to boží. Zbytečný díl který naprosto pohřbil ještě vymaštěný český distributor. 55%.(1.3.2019)

Další animovaný Asterix a opět povedený. Po rozporuplných hraných pokusech je tohle další důkaz, že klasická cesta je nejlepší cesta. Sídliště bohů se sice povedlo o něco víc, ale ani tady si nemůžu na nic stěžovat, snad jen na podivný český překlad nepřeklad některých jmen. Animace se mi líbí, film typický asterixovský humor rozhodně nepostrádá, naopak je ho tu vrchovatě, a má vše, co od téhle dvojky každý čeká, včetně výborného příběhu. Takže ano, jsem opět náramně spokojen a k opaku rozhodně nemám jediný důvod. Zase jsem si to užil.(24.1.2020)

Můžu říct, že jsem se asi 2x opravdu zasmál. Což je, nezlobte se na mě, na tuhle výkladní Francouzkou výkladní skříň zatraceně málo. Když snímek skončil ve stylu robotických autíček, přišla první vlna pocitů, že tohle se moc nepovedlo. Když jsem si o pár vteřin později uvědomil, že to byl vlastně Asterix dost bez Asterixe a Římanů tak jsem věděl, že tentokrát to šlo mimo mě. Pár vtipných scén, dvě opravdu dobré jinak ale podprůměrný díl. 55 procent.(8.5.2020)

Ten konec beze sporu je neAsterixovský, zase to má ale jinačí šmrnc a něco výjimečného. Koneckonců Mise kleopatra měla taky dost jiný humor a dodnes je legendární. Příběh má jinak humor veskrze Asterixovský, který cením právě pro to, že je tak "nezvykle neamerický" a navíc i zápletka je teď poněkud hlubší, než je u Asterixů běžné. Oproti sídlišti bohů nevidím výraznější zhoršení a je to příjemná jednohubka, která snad nemůže nikoho urazit.(21.4.2020)

• - Jedná se o druhý animovaný film o Asterixovi, který nemá příběh podle komiksu. (mar48)

• - Na rozdíl od prvního opusu, „Julius Caesar a Římané“, nejsou v centru dění Římané, nýbrž celá Gálie mimo vesnici, která je obsazena a doposud nedostala prostor. Dozvídáme se více o mládí Panoramixe a jeho slavného lektvaru. (3T)

• - Film byl zpracován v pařížském studiu Mikros Image Animation. (mar48)