Rodina pražského zelináře Pavlase byla mezi prvními přistěhovalci, kteří osídlili pohraniční obec Severov. Novým obyvatelům se společně podaří včas a s úspěchem sklidit první úrodu - bude však nutné odhalit německého diverzanta, který se vydává za správce pily... (oficiální text distributora)

Pitryx

Klasický snímek o dobrých a zlých. Charaktery jsou zcela jasné, nic se nějak nepřebarvuje, a je to takové, jaké to je. Možná trošku syrové, ale spádově dobré vyprávění o osídlení pohraničí. ()

ostravak30

Příběh s osidlováním českého pohraničí mě popravdě zaujal. Doba byla složitá a nikdo z nás si to neumí představit. Už v tomto filmu se objevují klasické socialistické náměty. Například na sekání pole je krásně vidět, jak se komunisté snažili obhájit kolektivizaci. Příběh s lehkou kriminální zápletkou je také dost naivní hlavně svým rozuzlením. Na druhé straně vidět celou řadu mladých herců, které jsem poznal, v roce 1948, či mladou Danu Medřickou bylo zajímavé podívání. Zkrátka, doba byla taková a těžko odsuzovat jednotlivé umělce či jejich počin. Mě příběh nenudil, byl zajímavý a film se i přes komunistickou ideologii snažil odhalit skutečné problémy lidí s osídlením a jejich obavy. Těžko může kdokoli z nás soudit, když v té době nežil. ()

Nerajohn

Poměrně zajímavý film. Momenty příjezdu do vesnice jsou moc hezky natočeny, kdyby se točily dnešní barevnou technikou, byly by ještě krásnější. Řada momentů je ale přinejmenším úsměvná. Třeba čtyřicetiletý B. Záhorský hrající dědečka anebo odhalení pašeráků stylem: Jeden ze strojvůdců je Němec a tak ho máme. Je to on. A byl to on. Zajímavé role: K. Effa, L. Lipský (dobrodruzi), J. Pivec (záporák), D. Medřická (zhýralá kavárnice). ()

ALchemik

Velký přínos tohoto filmu podle mně je, že byl natočen v době hodně blízké po událostech, které popisuje. Vlastně je víceméně autentický. Nevím, jak bych zvládal se nastěhovat po někom neznámém do domu a začít nový život...Ve filmu jsou záběry hezké krajiny a občasná agitka rozvíjejícího se socialismu mi nijak nezastínila dobrý dojem z tohoto filmu. ()

antragus

Místy trochu naivní, nebo zidealizované, lehce budovatelský nádech a některé hlášky. Ale nedá se říct, že bych se vyloženě nudil, naopak to při zvážení všech aspektů celkem šlape. ()

Bragi66

Zlý pilař má na svědomí vraždu a Bohuš Záhorský už tehdy hrál dědka, přestože mu v té době bylo teprve 42 let. Vynikající výpověď o době. ()

Hombre8

Docela výstižné bych řek. Z kovbojskou tématikou v pohraničí (Effa a spol) se lze o mnoho let později lze setkat například ve Zdivočelé zemi, která byla samozřejmě podstatně populárnější, podle mne ale ještě více tendenční. ()

Svratkin

Zajímavý pohled na dění po válce. Zabydlování vesnic po odsunutých němcích, běžné problémy... Hodnota tohoto dfilmu je spíš kronikářská než umělecká, ale koho tato doba zajímá, je určitě dobré jej vidět. ()

pavala

Poměny a neutěšenou situaci českého pohraničí po roce 1945 vystihuje film Jiřího Krejčíka věrohodně. Kolonizace a migrace nesourodého obyvatelstva, z nichž většina přicházela do pohraničí ze zištných důvodů byla často ještě děsivější. ()