Rada nad zlato

(studentský film)
  • USA Good advice is better than gold (festivalový název)
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2015, 26 min

Pohled do světa multi-level marketing finančního poradenství v České Republice. Víš, kdo ti bude radit s financemi? Víš, jakou práci ti radí vyzkoušet? Dobrá rada není zdarma, dobrá rada je nad zlato. (oficiální text distributora)

venca163

Z toho dokumentu jsem se v podstatě nic novýho nedozvěděl, normálně bych teda dal 2 hvězdy, ale za téma dávam 3. V podstatě film obsahuje jen 2 věci: praktickou ukázku motivace těch šašků (polovina záběrů je z nějaký playboy akce nebo co) a pak takovej jakoby vzdálenej rozbor mentality systému od nějakýho včelaře. Chybí tomu mnohem víc konfrontace s těma "zmrdana nahoře" (stačili by i lokální šéfíci, ve filmu je vlastně jediná scéna z centrály OVB) i konfrontace s těma kokotkama dole (ne jen s odpadlíkama - prostě bych se jich zeptal, jestli jim nevadí, že za svoji provizi 10 tisíc právě předali životní úspory svojí babičky nějaký pojišťovně...vsadim se, že polovina by mi zcela upřímně řekla, že nechápe, o čem mluvim, a druhá polovina, stejně jako ten pičus ve videu, že "Takový, jako ty, jsem prcal v kriminále. MUHEHEHEHE"). Taky bych ocenil víc praktickejch ukázek z práce vojáků v terénu - při styku s klienty. OMG, nikdy nepochopim, jak někdo, kdo těch svejch usmolenejch 200 tisíc spoří deset let z průměrnýho platu a při každym nákupu řeší, jestli je ten salám v akci, pak "zainvestuje" tyhle prachy s nějakym mamlasem v kvádru, co mu koupila maminka, když šel před 3 rokama do tanečních. Nejlepší je, jak se většina z nich zmůže tak maximálně na to, že to vecpou doma rodičům. Finanční mágové! Ukázkou prvotřídního zmdrství je pak fakt, že přestože nějaká píča od nich falšovala autorův podpis při uzavírání smluv (fakt to Jakub Charvát neřeší?!), tak mají ještě dost drzosti na to ho žalovat a chtít po něm nějakou pokutu. (60%) ()

Arkanoid

OVB, Partners Group, Next Level a mnohé ďalšie. Zídu sa smetiar, maliar, absolvent drevárskej a nezamestnaný. Toto nie je začiatok vtipu, toto je OVB. Poradca tu vyhľadáva klienta, nie klient poradcu. Učia negatívnemu vzťahu k bankám, ilúziu, MLM a prijímaniu každého. Teplý trh je rodina a kamaráti, studený trh sú neznámi ľudia. Seriózne firmy majú svoje personálne oddelenia, OVB používa persóny neškolené v HR oddeleniach, používa na to každého jedného svojho zamestnanca, ktorý sa tvári, že je podnikateľ a má vlastnú firmu. Recruiting funguje u každého, aj keď neprijmeš žiadnu pozíciu ani produkt, vypýtajú si čísla na všetkých tvojich známych, ktoré máš v mobile. Potom sa nájdeš predávať životné poistky rodičom v obleku od mŕtveho dedka, ktorým chceš spraviť dojem na ľahké ženy na firemných večierkoch. Stačí si googliť informácie. Už len na Wikipédii má OVB zlé meno. Niektorí ľudia sa sťažujú na jednostranné zameranie alebo zlé spracovanie, ale OVB mala priestor sa vyjadriť, no nevyužila ho. Ktovie, prečo. Veľmi málo známy film aj na csfd.cz, čo je škoda. ()

Lukoboss

Je to studentskej film, v podstatě ročníková práce, takže se tam dá najít hodně filmařských chyb. Ale to tomhle to samozřejmě není. Důležitý je, že to chce ukázat (a ukazuje), jaký sračky se tady u nás v podstatě legálně dějou (podobně jako u Šmejdů). Vlk z Wallstreet by zavyl zděšením, kdyby to viděl. Že to takhle funguje, jsem věděl i před dokumentem, ale přece jenom, když to někdo hodí ven veřejně, je to vždycky lepší a má to větší dopad. Jinak tahle "super firma" je asi tak nevinná, že ještě před uvedením dokumentu soudně vyhrožovali škole, aby to ani nevzniklo, no a když to vzniklo, podali žaloby a po studentovi, kterej má s nima vlastní zkušenost, chcou sto litrů. Už tohle je odpověď na to, jestli tam probíhá všechno v pořádku. A ty večírky, kde sotva zletilým zamávají balíčkem prachů, koksem, drahýma autama a nahýma ženskýma před obličejem, opravdu jenom potvrzujou firemní "kulturu". P.S.: Mimochodem pokud víte něco o projektu MikeJePan a s tím spojené společnosti Pojištění na pokuty, obzor se vám ještě rozšíří a tak nějak se vám ten kruh spojí úplně! ()

klukluka

Užitečné téma, slabší zpracování. Byl jsem při tom, taky jsem chtěl být bohatý, taky jsem chtěl ty káry a děvky, ale naletěl jsem a teď se vám aspoň trochu pomstím. To je v pořádku, osobně jsem rád, že nad tím všichni nemávnou rukou (vychází to tak na 1 000 000:1 ve prospěch rezignovaných poražených). Kdo z nás jím někdy nebyl? Tuto otázku směřuji na lidi pod 45 (v roce 1989 nám bylo 18, podobných pastí a pastiček kolem nás různí chytráci rozeseli tisíce). GWC, Sorrena, Herbalife, diamanty, čistící prostředky, léčiva, akcie, pojištění... Podstata je, že každej MLM se ze své podstaty řítí do záhuby. Abych se vrátil k filmu - kvituju s povděkem odvahu škodit škůdcům, moc mi ale nesedí ty morality. Chudí lidi chtějí bejt prachatí, mladí se navíc chtějí pořádně bavit, jsme tak naprogramovaní, jsme tak vychovávání, jsme obklopení materialismem, více méně tomu podléháme všichni, mladí z toho ještě nestačili vystřízlivět, pro oko kamery mohl být hovadem někdo, kdo bude za pár let taky chovat včely, místo aby lanařil po hospodách číšníky. Pěšáci za to nemůžou, ksichty těch skutečných k..ev jsme tam nejspíš vůbec neviděli. Ale snaha je dostihnout tady byla a panu Charvátovi nezbývá než přát, aby měl v dalším životě o čem točit bez toho, aniž by ho to předtím stálo X desítek tisíc z vlastní kapsy. Profesi si teď napodruhé zvolil mnohem sympatičtější (můj názor), jen musí počítat s tím, že ferrari z toho nikdy nebude. Na ty naše silnice bude tohle auto stejně dobrý, jako micky z playboye pro vztah. Ve dvaceti bych tomu ale nechtěl rozumět a zajuchal bych si na mítinku OVB. ()

SpaceOdyseus

Dulezity dokument. I kdyz jejich praktiky jsou verejne tajemstvi, tak je moc dobre, ze to nekdo sesumiroval a vmestnal do pul hodinky. Ted jen aby to videlo co nejvic lidi. Po technicke strance to je hezka prace, ma to spad, hezky se na to kouka a neprijemne graduje. ()

Stružák

Z filmařskýho hlediska je tenhle dokument dost na hovno. Je pitomě sestříhanej, zvuk stojí za starou bačkoru a ani z hlediska samotných informací zdaleka není na jedničku. Chybí pár klíčovejch informací, chybí nějakej obecnější pohled na věc. Ale něco do sebe to určitě má. :-) ()

Carlinhos

Nevím, jestli byl tragikomičtější nadpozemský zemský ředitel, nebo jeho ovečky v laciných oblecích hrající si na Vlky z Wall Streetu a věřící, že jsou NĚKDO... Trapas. Dokument to je ale jen průměrný, dalo se ze zajímavého tématu určitě vytěžit více. ()

Teg

Dokument jako takový za 5*, provedení pokulhává, zvláště trochu nevyzrálý komentář, ale to je pochopitelné, je to přece studentský film. Naopak střih se mi celkem líbil - ten se blíží profesionální tvorbě. Každopádně je fajn že se někdo pustil do podobného tématu finančního poradenství, které se mnohdy pohybuje na hraně zákona. Tím se nechci dotknout poradců, kteří tuto profesi dělají dlouho a slušně. Pár takových znám, ale realita je, že trh je v současnosti menší, než je počet poradců a vidina snadných zisků udělala z některých společností slušnou pyramidu :-). Ještě bych něco takového uvítal u brokerů, tam je to mnohdy mnohem horší. ()

F.W.Colqhoun

Peníze nejsou důležitý ...když jich máte plnou prdel. Samotná idea, že vám někdo bude radit, jak ušetřit resp. vydělat prachy, a nebude z toho (chtít) něco mít, je dost pitomá. Žádný podnikatelský záměr ale tady a teď není dost průhledný, aby se do toho někdo nezamotal. Půlhodina záběrů ze vzdělávacích a motivačních akcí OVB může citlivějšímu divákovi navodit nedůvěru v lidi jako druh. Jestli se chcete utvrdit v životní metodě, že o penězích je lepší se neradit, prostě je utratit nebo nejlépe žádné nemít, zhlédnutí Rady nad zlato poslouží na jedničku. Pro hloupého každý hloupý (dobrý). ()

Duch217

Jeden z těch dokumentů, který i kdyby byl natočen na mobil, tak by to bylo uplně jedno, protože téma, smysl a celkové sdělení Rady nad zlato formální stránku totálně převyšuje a člověk jenom kouká s otevřenou hubou, jak je tohle vůbec možný. A to, že OVB posílá právníky a zakazuje zveřejnění filmu, jenom přidává na celkovém dojmu z dokumentu. ()

Jimmy15

Je to tu. Amatérský dokument bývalého „finančního poradce“ od té nejznámější firmy. Musím už z principu hodnotit vysoko, protože i když je to boj s větrnými mlýny, tak ale i to se počítá a každý malý konflikt je třeba jednou srazí na zem. Jen tak dál. ()

VictorMartel

Trh s pojistkami a dalšími finančními nástroji je u nás dávno nasycený. Nesouhlasil by leda někdo, komu uměle hypertrofovaný pojistný trh v USA, kde si pomalu můžete pojistit řasenku nebo křečka, připadá nikoli jako chorobná posedlost i těmi nejmalichernějšími jistotami, ale jako žádoucí meta. Kdyby se trh omezil na produkty s ratiem, zůstalo by u pojištění kurzových rizik či vozidla a nemovitosti, důchodového a stavebního spoření, hypoték a možná v případě extrémních povolání ještě u životních pojistek; zároveň by toho všeho bylo méně a mělo trvanlivější smluvní charakter. Kdyby to tak ale bylo, příležitost k výdělku by na každou jednu generaci byla přibližně jednorázová a nutila by poradce, aby se rychle realizoval jinde, než se k tomu po deseti letech zase na několik měsíců vrátí. Proto je takový zájem přesvědčit klienta o výhodnosti přenastavení zavedeného vztahu. A protože by agent oslovující svého klienta s návrhem na překopání smlouvy, kterou mu přece již dávno prodal vychvalováním původního finančního produktu, působil nevěrohodně, generace etablovaných finančních poradců vynalezla strategii náboru absolventů, skrze jejichž dočasný záskok si své provize částečně udrží. ()

Fifer

Oceňuju zejména odvahu. Všimněte si, že i některé festivaly raději film stáhly (přestože finančně mohou na svoji právní obranu vynaložit daleko více než-li mladý dokumentarista). Prostě se předem podělaly, za to Jakub se nepodělal. Jak zpívá můj oblíbenej Kittchen: "Zbývá se nepo.rat." A dodám jenom kamarádovu historku s Partners: přijde za mnou týpek do práce(samozřejmě kamarád kamaráda), že si na něj mám udělat čas a začne mi kreslit graf: "Tady vlevo jsou zlé a ziskuchtivé banky a tady napravo jste vy. My jsme také napravo s vámi, abychom vám pomohli získat co nejlepší zhodnocení." Kamarád povídá: "Kdybyste byli tady se mnou, tak vám to nepřináší žádný zisk, já si spíš myslím, že jste tady uprostřed a snažíte se z té mé transakce s bankou taky něco odloupnout." Mladík: "Ne,ne, tak to není, my jsem tady s vámi. Na vaší straně!" Tak jsme si tam ještě asi půlhodiny kreslili na papír, kdo kde stojí, povídá kamarád, a pak jsem se naštval a konečně ho vyhodil. Fucking waste of time. ()

triberpaddy

Více autentických záběrů a rozhovorů, méně lízání kamery fanoušky Sdružení přátel dobrovolné lobotomie a byl by to téměř bezchybný dokument. ()

piranha

Takový Vlk z Wall Street po česku. Film sice nedosahuje kvalit našich nejuznávanějších dokumentaristů, nicméně jakožto studentský počin se mi zdá nadprůměrný. Musím hodnotit zejména volbu tématu, jelikož vhled mezi taková individua je veskrze užitečná věc, dále odvahu a podchycení několika zajímavých věcí, které jsem nevěděla. Téma si ale v budoucnu určitě zaslouží podrobnější rozpracování. ()

anitae

Musím říct, že z jejich "školení" a večírků se mi chce blejt, a kombinace Agáty Prachařové a Playboye je silný kafe. Nezávislí finanční poradci často s nulovými zkušenostmi a znalostmi rekrutují další nezávislé financí poradce, a tak nám vzniká pěkná pyramida :) naštěstí je na konci řečeno, že i v jiných poradenských společnostech to je podobné. Dokument mi ale nepřinesl nic nového, možná kdyby přišel o pár let dřív tak by to byla větší bomba. ()

Psycho.R

Dokument bych tomu rozhodně neříkal, vlastně bych tomu neříkal ani film. Nemá to koncept, dobré ozvučení, návaznost atd. Finanční poradce rád nemám, ale tohle mi připomínalo spíš pseudodokumenty od Moorea, kde se manipuluje za každou cenu s divákem. ()