Tátova volha

(festivalový název)

Otcova volga

Komedie / Drama

Česko, 2018, 90 min

Svojim spôsobom klasický Vejdělek, t.j. žensko-mužské vzťahy, trpkejší humor, v tomto prípade aj hranie na vážnejšiu notu. Road-movie koncept s naturalistickým vizuálom, je tu len akýmsi obalom celého príbehu, ktorý má možno trošku netradičnú pointu, ale v podstate nie je ničím zaujímavý a ukrýva v sebe klišé, ktoré sme už x-krát videli. Ale ako oddychovka poslúži dostatočne a hoďka a pol ubehne bez väčších zádrhelov.(13.9.2018)

Tátova volha,.. to je takový ten film, který rádi doporučíte svým blízkým (zaplať pán Bůh, pro průserech české kinematografie za poslední dobu). Je to milá a oddechová podívaná, která nabídne dobře mířený humor a taky trochu toho uvědomění. Dámy herečky, ať už v hlavních rolích, nebo ty vedlejší byly perfektní, především klenot, paní herečka Emília Vašáryová, kterou zkrátka zbožňuju. Proč teda čtyři hvězdy - den první jízdy se slunce pohybovalo po nebi poněkud chaoticky a bylo až extrémně znát, že záběry byly natáčeny v jiný čas, dá se to pochopit, ale trochu škoda.. A Hudba - věc druhá... přišla mi taková "nedomrlá" a to především v závěrečné scéně, kde mi až trochu vadila.. Ale to je jen můj dojem. Jinak naprostá spokojenost, protože mě film rozhodně nezklamal.(9.3.2018)

Chvilkami jsem se smála tak, až jsem slzela smíchy. Pak jsem se pro změnu zase dojímala nad vážnými věcmi a událostmi, které hlavní postavy v podání skvělé Elišky Balzerové a Táni Vilhelmové řešily. Role matky a dcery jim sedly. Došlo i na černý humor, který zde v mnoha ohledech působil jako vítané koření a dokonale vše odlehčil a odstřelil. Stejně tak to měl i můj doprovod (maminka). Trefně byly obsazeny role bývalých milenek, které hrály Vilma Cibulková, Eva Holubová a Hana Maciuchová. Zvláště pak přestřelka mezi Vilmou Cibulkovou a Eliškou Balzerovou neměla chybu. Takhle si představuju, že podobné situace řeší skutečné dámy. O Evě Holubové jsem si říkala, koho tady bude hrát se svou osobitou vizáží. Bylo příjemné zase po nějaké době vidět na velkém plátně Hanu Maciuchovou. Měla jsem ji v hlavě zapsanou jako paní profesorku z Ulice. Mezilidské vztahy a vazby v rodině jsou kolikrát pěkně zapeklité a zamotané. Z takového rozmotávání vzešlo právě toto road movie, které s lehkostí vypráví o vážných věcech a ty i když jsou bolestné, tak se dají řešit s nadhledem, protože jinak by člověku z toho muselo zákonitě hrábnout. Stejně tak splnilo i jiný účel, matka s dcerou k sobě znovu našly cestu a taky dcera s manželem. Pro mně spokojenost na všech frontách. Pro Carevnu mám zvláštní slabost. Já jsem tady zase tolik toho product placementu neviděla nebo jsem se nevěnovala jeho lovení, ale nemyslím si, že by si taková Diakonie Broumov mohla dovolit zaplatit reklamu ve filmu nebo někomu na ten film dokonce přispět, když sama potřebuje finanční prostředky a další věci včetně nepoužívaného oblečení, které dává potřebným. Viděno 28.2.2018 jako novinářská projekce v kině Atlas. .(28.2.2018)

• Aljak

Nebolo to zlé, ale zas ani nejaké úžasné. Základ príbehu v podstate celkom zaujímavý a plný potenciálu, ale čo sa týka deju a prevedenia, tak mi to prišlo celé akési mdlé a fádne. Ku koncu sa konečne začalo diať niečo zásadnejšie, ale v tom sa film končí a išlo to viacmenej do stratena (hoci bolo naznačené, ako by sa to asi ďalej vyvíjalo). Herecké obsadenie bolo naozaj lákavé, ale v celom tom tragikomickom pátose väčšiny postáv sa to aj tak rozplynulo. Neviem, akosi mi to prišlo celé nevyvážené, dialógy priemerné, dej ústrednej časti filmu slabučký, a koniec odstrihnutý. Pritom potenciál v tom bol určite vyšší. Takže 2*.(6.10.2018)

Celý film je nostalgicky sentimentální, tedy snaží se o to všemi dostupnými prostředky, ale celkově se to moc nepovedlo. Jediné velké plus celého filmu je skvělé obsazení i vedlejších rolí. Jinak od tohoto snímku příliš nečekejte, hodinu se rozehrává partie, kterou utne devadesátá minuta. Škoda, že se dnes točí i nedobré scénáře, jen pro vykazování činnosti a produkce. Dvojice Balzerové a Vilhelmové byla zdařilá, i postava Martina Myšičky.***(5.10.2018)

• - Prvá klapka padla na konci augusta roku 2017 v malom mestečku Kouřim. (classic)

• - Tatiana Vilhelmová hrála dceru Elišce Balzerové i ve filmu Teorie tygra (2016). (M.B)

• - Automobil Volha (GAZ 21), kterým představitelky jezdí, má ve filmu SPZ 2S8 0919. Ve skutečnosti bylo na tuto SPZ registrované vozidlo značky Suzuki. Je velice nepravděpodobné, aby veterán z let 1956–1970 měl takovou SPZ. (randycz)