Tátova volha

(festivalový název)

Otcova volga

Komedie / Drama

Česko, 2018, 90 min

Po 100 rokoch opäť v kine, spoločnosť mi robila jedna (stále) mladá pani. 😁 Príjemný roúd múví od Vejdělka, on tie oddychovky skrátka vie. Tých 90 minút ubehne ako nič, škoda len, že sa nedozvieme výsledok cesty, ale o ten vlastne ani nešlo, išlo skôr o cestu samotnú. Pozn.: Zábavná úloha pre Bolka Polívku.(21.3.2018)

• Oktavianus

Jednu hvězdu za malebnou Smutného kameru (ale to se u šestinásobného držitele Českého lva v této disciplíně dalo očekávat) a jeden zábavně černohumorný dialog mezi někdejšími rivalkami v podání Balzerové a Cibulkové. Tolik k těm lepším věcem. A k těm horším... kde začít? Třeba v největší bolesti českého filmu, žánrové nevyhraněnosti. Chvilku se Tátova volha tváří jako antická tragédie (což podporuje tklivá klasická hudba), chvilku jako road movie, pak zas jako komedie... Postavy jsou jen načrtnuté figurky. Mužské role - všehovšudy dvě - jsou slabošské, ženské zase pouze karikatury na jednotlivé lidské typy. Slaboučký scénář předepisuje nějaké hraní jen Balzerové s Vilhelmovou, přičemž obě na mě působily, jako by je to ani nebavilo. Hlavní téma, jak si lidi vzájemně lžou, se v závěrečné katarzi odbude slovy "už mi nikdy nelži" a je hotovo. Hm. A humor za něco stojí, jen když sem tam (ale samozřejmě bezpečně a málo, aby se divák náhodou neurazil) sklouzne k trochu černějším tónům. No a ten product placement... ach jo. Já chápu, že u nás se bez něj peníze na film sehnat asi nedají, ale mně tak moc okatej PP prostě strašně vadí. Upřímně, to ať raději český film zajde na úbytě a zhyne, než aby se z něj stala hodinu a půl trvající reklama. A tam se přesně směřuje.(28.2.2018)

Vzhledem k traileru a hlavním představitelkám z Teorie tygra jsem šel do kina naladěn na podobný typ filmu, čili velmi příjemnou komedii. Velmi příjemný tento film rozhodně je. Ale rozhodně ne komedie. V Tátově volze je jen pár vtipných momentů, z nichž většina je v traileru, takže se u tohoto filmu moc nenasmějete. Neznamená to, že je tento film špatný. To rozhodně ne. Jen jsem byl asi jinak naladěn. 70%(19.3.2018)

Moje očekávání byla takřka nulová, takže při sledování filmu jsem už mohla být pouze mile překvapena. Přestože nejde o žádný filmový skvost, je to docela milý "road movie" o matce a dceři, které spolu po smrti manžela a otce vyrážejí na cestu do minulosti, přičemž si s sebou každá z nich nese svého kostlivce - dcera Tereza je zmítána nejistotou ohledně směřování svého manželství a matka Eva zase skrývá velké tajemství. Chvílemi dojemné, chvílemi vtipné, tragické i odlehčené. I když může mít někdo s takovouto žánrovou nevyhraněností problémy, mě naopak je takováto náladová vyváženost sympatická, protože dodává příběhu autenticitu.(10.3.2018)

Lidi mají na české filmové tvůrce vysoké nároky. Přeci jen chtějí, aby dělali americkou tvorbu v rámci kvality anebo evropskou celkově v rámci pointy a poselství. Nicméně málokdo dokáže docenit jednoduchý a dobrý humor jednoduché české komedie. Vejdělek je v tomto oboru profík a když jsem tak koukal na tento film, zjistil jsem, že se tento člověk nemá za svou tvorbu důvod stydět. Ano, ne vše od něj je dobré. Každopádně jak říkám, ne každý ocení jednoduchost. Hlavně kupříkladu mnoho scén v rámci kamery vás naladí na pohodlnou vlnu, kterou k filmu potřebujeme. I v rámci scénáře nejde o nic špatného. Chvíli to trvá než se to rozjede a vtipy zde taky nejsou nijak dokonalé, ale jde o film, který má originální námět a je skvěle zpracován dál. taky tomu napomáhá skvělé charisma všech herců. Taky i to, že těch známějších jich tam je hned několik.(18.3.2018)