Ačkoliv populární pražský divadelní komik Vlasta Burian byl častým hostem ve filmových ateliérech ještě v době němého filmu, teprve zvukový film dokázal úspěšně využít mnohostrannosti a výjimečnosti jeho talentu, jehož nedílnou součástí byl slovní projev, muzikálnost a nesporné nadání k imitacím všeho druhu. Hned jeho první zvukový film z roku 1930 C. a k. polní maršálek, který režíroval Karel Lamač, se stal hitem. Diváci se hrnuli do kin nejen proto, aby z plátna uslyšeli českou řeč, ale hlavně aby uviděli a uslyšeli Vlastu Buriana, který zde přesvědčivě dokazoval, že teprve dar řeči z něj dělá prvotřídního komika a znamenitého herce. Předlohou filmu se stala fraška E. A. Longena, komedie o setníku Františku Procházkovi, který využije situace a vyzkouší si maršálskou uniformu. Je tak považován za vrchního velitele rakouské armády a způsobí u zapadlého útvaru v Haliči nevýslovný poprask. Filmový přepis překypoval situační komikou i slovním vtipem, umocněným režijními nápady. Film přesvědčivě dokázal, že čeští tvůrci si rychle osvojili nejen novou technologii, ale že našli i adekvátní filmovou řeč. Umělecký úspěch se zde snoubil s mimořádným úspěchem technickým i diváckým. (Česká televize)

PORTER44

První zvuková komedie z V.Burianem a hned plno skvělých vtipných scén,skečů a hlavně hlášek.První polovina slabší ale jen co oblékne maršálkovu uniformu začne skvělá zábava. ()

Alagaesie

„Honem ještě jednoho chytit!“ Pusinky… Zakázaná? Dyť je super. Chudák céééra. Ženská a šéf? To to dotáhnou daleko… Aspoň začlo jít o užitečnej barák. Ááá – pan velitel! Copak lidi sou kapři(…)? Hehe. Skrejvačka tak-tak. „To je pro nějákýho břichomluvce?“ Nejhorší smrt je z vyděšení. Žádnej strejček z Ameriky – to už tu bylo. Zase si hrajou… Letci. Uniforma byla hezká. „Inspekční maršálek na polní cestě.“ Fousy. To je střelec. „Teď nemůžu mít rozum, když jsem polní maršálek!“ Obrácená žena. „Dobytek?“ „Tam prosim.“ Index-neindex, super písnička je tu. „Vlítnul nám na kamna, škrtnul si vo plát a uhořel.“ Konkurencéé. A sakráááá… Epes konec. ()

zamboni

Rád bych Vaší Excelenci představil muže, který letos oslavil 100 let, pan František Frejžhans. A jak dosáhl tak požehnaného věku? No pan Frejžhans za celý svůj život nevypil ani kapku alkoholu! A safra porte! To víno odneste pryč! Ale chtěl bych ještě upozornit na bratra pana Frejžhanse, který je také živ,a je mu 118 roků. No a ten je kde? Toho jsme vůbec nezvali, protože on je od rána do večera v lihu. Tak to víno zase přineste zpět! ()

Redyx1

Nechápu jak někdo zde dává 3 trapný hvězdy, když Vlasta Burian je králem komiků a návštěvníci v Té době,kdy se jednalo o prvni zvukový film a byl velmi vtipný,trhali rekordy....Za mě jeden z nelepších filmů. ()