Střelný prach (TV seriál)

Gunpowder

Velká Británie, 2017, 2 h 57 min (Minutáž: 59 min)

Gunpowder Plot čili Spiknutí střelného prachu a díkůvzdání za odhalení spiknutí proti králi Guy Fawkes Night patří k často zmiňované etapě anglických dějin. Není divu. Příběh je dramatický, dobrodružný a dají se na něm dobře ilustrovat náboženské války. 1) A to také minisérie docela dobře dělá byť mi přijde, že až příliš fandí katolíkům. 2) Zaznamenal jsem pěkného Hugha Alexandera (Sir Philip Herbert, králův "Gentleman of the Bedchamber" od roku 1605).(29.5.2018)

“NAŠE SESTRA BYLA ROZMAČKÁNA JAKO SEMENA. NÁŠ BRATR ROZSEKÁN JaKO PRASE. BUDOU POMSTĚNI...“ /// Komorní historický drama, plný potírání katolický církve, což není zrovna čin, kterej by mě zrovna rozpálil do ruda. Tak snad děj… hezký mučení, ale taky hodně slov, který nudí (ale ten spánek jsem fakt přemohl!). Seznamování s politickou situací a příprava na akci, ve který má hrát hlavní roli střelnej prach. A samozřejmě muži katolický víry. Komorní je to furt. Venku se toho moc nevodehrává – a když tak kraviny. Závěrečnej díl přináší trochu vzrůša, ale je to takový umělý a nenáročný. Těším se aspoň na finále. Přestřelka je divná, asi proto, že chtěj ukázat nízkou inteligenci tehdejších lidí. Což je asi jediná emoce, která mě přepadá. Divný ne? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu si užít čtvrcení a dušení. 2.) V mých pohádkách prohrává dobro se zlem. 3.) Jsem ochotnej položit život za něco, čemu jsem u prdele. 4.) Thx za titule „Nine9 a LordMazour“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(16.2.2018)

Nuž ... kvalitná hodina dejepisu, ktorá ma primäla ku tomu, aby som zase raz popátrala po nete. Prenasledovanie katolíkov, mučenie s tým spojené, atentát na Jakuba I. Dobrovoľne priznávam, že som napríklad nevedela kto je Guy Fawkes, nevedela som nič o Noci Guya Fawkesa, ani že maska chlapcov z Anonymous je vlastne jeho podobizeň .. už viem. Myslím, že miniséria je naozaj vydarená po všetkých stránkach .. výprava, kostýmy, masky, muzika, herci, atmosféra a samozrejme aj príbeh, ktorý napísal sám život. Odporúčam!(8.11.2017)

Další zajímavá minisérie z dílny BBC, která tentokrát představí příběh kolem jména Guy Fawkes. To je jedno z prvních jmen, které jsem se po svém příjezdu do UK naučil a předtím jsem o něm neslyšel. Datum vysílání úmyslně zvolen tak, aby se poslední epizoda vysílala v předvečer Guy Fawkes Day (5. listopadu). Hned začátek mě však trochu poupravil v tom, že to není příběh jen Guye Fawkese, ale hlavně Roberta Catesbyho. Jeho roli si užívá Kit Harington, kterého jsem snad poprvé viděl mimo GoT. Obsazení je však celkově perfektní, Liv Tyler jako Ann Vaux nebo Mark Gatiss jako královský rádce jsou super a skvěle to doplnil i Tom Cullen coby Guy Fawkes. Herecké výkony jsou tak na jedničku. Kromě obsazení je skvěle zvládnutá i dobová atmosféra, ale to angličani prostě umí. Ta špína v ulicích, to je jejich doména a Gunpowder to jen znovu potvrzuje. Kromě toho nabídne pilot i scénu s mučením, která rozhodně utkví v paměti a dokresluje dobu. Celá série je fajn, ale má jeden mínus. Tím by mohl být fakt, že to není minisérie, kterou byste si chtěli pouštět, protože to sleduje téma čechům zcela neznámé.(7.11.2017)

Dobře zpracované historické dílo, které odehraje známá fakta, ale jinak nepřináší zas až tak fajnový zážitek, jaký jsem očekával. Průměrné herecké výkony. Dobře vykreslená doba s fajn atmosférou, brutalitou, ale co naplat, když v případě znalosti výsledku vás příběh nemá šanci překvapit a u černobíle napsaných postav vám je ihned jasné kdo přežije a kdo zemře. 65%(17.2.2018)

• - Christopher „Kit“ Catesby Harington, který ztvárnil ústřední roli a zároveň s Ronanem Bennettem spoluvytvořil scénář, je jak již napovídá prostřední jméno, skrze matčinu větev rodu skutečným příbuzným Roberta Catesbyho, předobrazu své role a muže, který stál v čele tzv. Spiknutí střelného prachu, skrze které se skupina anglických katolických šlechticů neúspěšně pokusila o atentát na krále Jakuba I. a vyhození do povětří Westminsterského paláce 5. listopadu 1605 v době zahajovacího jednání parlamentu. Zajímavostí je také, že Kit Harington, jak již bylo řečeno, je příbuzným Roberta Catesbyho, vůdce spiknutí  a skrze otcovu větev rodu také skutečným příbuzným krále Jakuba I., který byl cílem atentátu. Jeho předci tedy stáli jako nepřátelé na opačné straně barikády a on, nyní, po čtyřech stoletích je spolutvůrce seriálu, který mapuje tuto historii. (Tristan Rafael)

• - Pri scéne prestrelky je pomerne detailne zobrazené nabíjanie a obsluha muškiet. Pripaľovanie knôtu, kde strelci už založený knôt prikladajú s celou puškou k otvorenému ohňu, je však historicky nesprávne a nebezpečné - ľahko by tak mohlo dôjsť k predčasnému výstrelu zbrane. (Durgas)

• - Časť série bola natočená v Oakwell Hall, ktorý sa nachádza v meste Birstall v západnom Yorkshire. (Jozko)