Střelný prach

(seriál)
  • Velká Británie Gunpowder
Trailer 2

Epizody(3)

Londýn roku 1605. Robert Catesby (Kit Harington), třiatřicetiletý džentlmen z Warwickshire, zosnuje spiknutí, jehož cílem je vyhodit do povětří parlament a zabít krále. Catesby, který je oddaným katolíkem i v době, kdy protestantská Anglie katolíky neúnavně pronásleduje, se odmítá vzdát své víry, což ho přivede na pokraj finančního, společenského i duševního zhroucení. Úřady řízené Robertem Cecilem (Mark Gatiss), mistrem špionáže krále Jakuba, zatýkají, mučí a popravují kněze, zatímco řadoví katolíci jsou utiskováni a zbavováni majetku. Tento dynamický thriller zasazený do sedmnáctého století se noří do historie, která předcházela zrodu tohoto spiknutí, sestavování týmu, který jej měl uskutečnit, shromažďování prostředků i překážkám, jež se vyskytly v cestě. (HBO Europe)

Trailer 2

Fr

“NAŠE SESTRA BYLA ROZMAČKÁNA JAKO SEMENA. NÁŠ BRATR ROZSEKÁN JaKO PRASE. BUDOU POMSTĚNI...“ /// Komorní historický drama, plný potírání katolický církve, což není zrovna čin, kterej by mě zrovna rozpálil do ruda. Tak snad děj… hezký mučení, ale taky hodně slov, který nudí (ale ten spánek jsem fakt přemohl!). Seznamování s politickou situací a příprava na akci, ve který má hrát hlavní roli střelnej prach. A samozřejmě muži katolický víry. Komorní je to furt. Venku se toho moc nevodehrává – a když tak kraviny. Závěrečnej díl přináší trochu vzrůša, ale je to takový umělý a nenáročný. Těším se aspoň na finále. Přestřelka je divná, asi proto, že chtěj ukázat nízkou inteligenci tehdejších lidí. Což je asi jediná emoce, která mě přepadá. Divný ne? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu si užít čtvrcení a dušení. 2.) V mých pohádkách prohrává dobro se zlem. 3.) Jsem ochotnej položit život za něco, čemu jsem u prdele. 4.) Thx za titule „Nine9 a LordMazour“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Slušná historická tří dílná nálož s Johnem Snowem v hlavní roli, který se opět ohání mečem a parádně mu to sedne. Anglie 17. století, nahánění katolíků včetně s brutálními popravami a mučením a plánovaný atentát na krále Jakuba I. Skvělá dávka historie, temné atmosféry, násilí a hereckých výkonů. Dost dobré, chci vidět víc! 80% ()

Malarkey

Příběh na mě na první pohled působil hodně zajímavě. Začátek 17. století, špinavá Anglie...proč by ne. Mohla z toho být slušná historická drsňačina. Kit Harington, který od Hry o trůny nezměnil vizáž, je tu taky jako takový bonus. Výsledek mě ale příliš neoslnil. Nebavilo mě to a poslední díl jsem shlédl v podstatě jen ze slušnosti, abych teda zjistil, jak to s těmi protestanty vlastně dopadlo. ()

eLeR

Nuž ... kvalitná hodina dejepisu, ktorá ma primäla ku tomu, aby som zase raz popátrala po nete. Prenasledovanie katolíkov, mučenie s tým spojené, atentát na Jakuba I. Dobrovoľne priznávam, že som napríklad nevedela kto je Guy Fawkes, nevedela som nič o Noci Guya Fawkesa, ani že maska chlapcov z Anonymous je vlastne jeho podobizeň .. už viem. Myslím, že miniséria je naozaj vydarená po všetkých stránkach .. výprava, kostýmy, masky, muzika, herci, atmosféra a samozrejme aj príbeh, ktorý napísal sám život. Odporúčam! ()

misterz

Drsný a pekne výpravne zvládnutý miniseriál o sprisahancoch strelného prachu, ktorí vstúpili do dejín úmyslom spáchať atentát na anglického kráľa Jakuba I. a členov parlamentu. V hrubých rysoch a v kontexte hlavných postáv celkom pekne mapuje tieto udalosti, s blížiacim sa záverom však mnohé reálie okolo postáv autori trocha "prikrášlili" len aby sa viac zapáčili divákovi, čiže nie všetko sa dá brať za bernú mincu. No nevyčítam to, pretože sa na to pozeralo výborne a bol to príjemne strávený filmový čas. Hlavne nedá mi ešte raz nespomenúť - výprava a kostýmová tvorba boli šmakózne. A z Liv Tyler sa podarilo urobiť dokonale strhanú a utrápenú ženu, maskéri mali plno práce, no výsledok stál za to (teda aspoň dúfam, že to bol výsledok maskérskej práce). Slušný nadpriemer. 80/100 ()

• Pri scéne prestrelky je pomerne detailne zobrazené nabíjanie a obsluha muškiet. Pripaľovanie knôtu, kde strelci už založený knôt prikladajú s celou puškou k otvorenému ohňu, je však historicky nesprávne a nebezpečné - ľahko by tak mohlo dôjsť k predčasnému výstrelu zbrane. (Durgas)
  • Časť série bola natočená v Oakwell Hall, ktorý sa nachádza v meste Birstall v západnom Yorkshire. (Jozko)
  • Christopher „Kit“ Catesby Harington, který ztvárnil ústřední roli a zároveň s Ronanem Bennettem spoluvytvořil scénář, je jak již napovídá prostřední jméno, skrze matčinu větev rodu skutečným příbuzným Roberta Catesbyho, předobrazu své role a muže, který stál v čele tzv. Spiknutí střelného prachu, skrze které se skupina anglických katolických šlechticů neúspěšně pokusila o atentát na krále Jakuba I. a vyhození do povětří Westminsterského paláce 5. listopadu 1605 v době zahajovacího jednání parlamentu. Zajímavostí je také, že Kit Harington, jak již bylo řečeno, je příbuzným Roberta Catesbyho, vůdce spiknutí  a skrze otcovu větev rodu také skutečným příbuzným krále Jakuba I., který byl cílem atentátu. Jeho předci tedy stáli jako nepřátelé na opačné straně barikády a on, nyní, po čtyřech stoletích je spolutvůrce seriálu, který mapuje tuto historii. (Tristan Rafael)