Střelný prach (TV seriál)

Gunpowder

Velká Británie, 2017, 2 h 57 min (Minutáž: 59 min)

Dobře zpracované historické dílo, které odehraje známá fakta, ale jinak nepřináší zas až tak fajnový zážitek, jaký jsem očekával. Průměrné herecké výkony. Dobře vykreslená doba s fajn atmosférou, brutalitou, ale co naplat, když v případě znalosti výsledku vás příběh nemá šanci překvapit a u černobíle napsaných postav vám je ihned jasné kdo přežije a kdo zemře. 65%(17.2.2018)

Příběh na mě na první pohled působil hodně zajímavě. Začátek 17. století, špinavá Anglie...proč by ne. Mohla z toho být slušná historická drsňačina. Kit Harington, který od Hry o trůny nezměnil vizáž, je tu taky jako takový bonus. Výsledek mě ale příliš neoslnil. Nebavilo mě to a poslední díl jsem shlédl v podstatě jen ze slušnosti, abych teda zjistil, jak to s těmi protestanty vlastně dopadlo.(9.1.2018)

Když se řekne Spiknutí střelného prachu, tak si u nás většina lidí nevybaví nic a pokud, tak si to matně spojí Guyem Fawkesem, na čemž má hlavní lví V jako Vendeta. V tomto případě je ústřední postavou Robert Catesby, který byl hlavním aktérem celého spiknutí a dostupným historickým faktům odpovídá i celkové zpracování. Bohužel se série nevyhnula určité černobílosti, takže oproti zvyklostem jsou tady hodní katolíci a démoničtí protestanti. Ale jinak se ten odraz tehdejší doby celkem podařil, najde se pár šavlovaček, fandové poprav si také přijdou na své a celkem s přehledem se tvůrci vyrovnali i se zjevným nedostatkem financí. Herecky není co vytknout především aktérům ve vedlejších rolích na čele s Mullanem nebo Liv Tyler, ale Harington uvízl v úloze Jona Sněha a ani tady se mu z ní nepovedlo vymotat. V tomto případě to sice tolik nebilo do očí, ale i tak mi to občas lezlo na nervy. Nicméně i tak jsem spokojen a nelze si než přát víc podobných minisérií. 75%(13.11.2017)

Nuž ... kvalitná hodina dejepisu, ktorá ma primäla ku tomu, aby som zase raz popátrala po nete. Prenasledovanie katolíkov, mučenie s tým spojené, atentát na Jakuba I. Dobrovoľne priznávam, že som napríklad nevedela kto je Guy Fawkes, nevedela som nič o Noci Guya Fawkesa, ani že maska chlapcov z Anonymous je vlastne jeho podobizeň .. už viem. Myslím, že miniséria je naozaj vydarená po všetkých stránkach .. výprava, kostýmy, masky, muzika, herci, atmosféra a samozrejme aj príbeh, ktorý napísal sám život. Odporúčam!(8.11.2017)

Technická dokonalost je v podání HBO dnes už samozřejmostí a logicky je radost se na to dívat a k tomu je postava Guye Fawkese maximálně zajímavá. Ty tři hodiny stopáže ale šly sestříhat na dvě a abych byl upřímný, Catesby mě tolik nezajímal, takže mi přišlo líto, že právě o Fawkesovi to až tolik nebylo. Škoda. 65%(4.12.2017)

• - Pri scéne prestrelky je pomerne detailne zobrazené nabíjanie a obsluha muškiet. Pripaľovanie knôtu, kde strelci už založený knôt prikladajú s celou puškou k otvorenému ohňu, je však historicky nesprávne a nebezpečné - ľahko by tak mohlo dôjsť k predčasnému výstrelu zbrane. (Durgas)

• - Časť série bola natočená v Oakwell Hall, ktorý sa nachádza v meste Birstall v západnom Yorkshire. (Jozko)

• - Christopher „Kit“ Catesby Harington, který ztvárnil ústřední roli a zároveň s Ronanem Bennettem spoluvytvořil scénář, je jak již napovídá prostřední jméno, skrze matčinu větev rodu skutečným příbuzným Roberta Catesbyho, předobrazu své role a muže, který stál v čele tzv. Spiknutí střelného prachu, skrze které se skupina anglických katolických šlechticů neúspěšně pokusila o atentát na krále Jakuba I. a vyhození do povětří Westminsterského paláce 5. listopadu 1605 v době zahajovacího jednání parlamentu. Zajímavostí je také, že Kit Harington, jak již bylo řečeno, je příbuzným Roberta Catesbyho, vůdce spiknutí  a skrze otcovu větev rodu také skutečným příbuzným krále Jakuba I., který byl cílem atentátu. Jeho předci tedy stáli jako nepřátelé na opačné straně barikády a on, nyní, po čtyřech stoletích je spolutvůrce seriálu, který mapuje tuto historii. (Tristan Rafael)