Švéd v žigulíku

Martin Juza

Filip Veselý

Zvuk:

Jan Hála

Spíše než dokumentem bych tento snímek nazval komedií, neboť jsem při jeho sledování měl výrazný pocit, že spíše, než o příběh titulního Švéda šlo tvůrcům o zprostředkování co největšího počtu humorných momentů a mnohdy se zdá, že režisér nechal postavit na místo kameru a čekal, až se něco vtipného stane. V této rovině snímek funguje na jedničku a mnohokrát jsem se nahlas zasmál, neboť je nám zprostředkována spousta vskutku absurdních momentů ukazujících Ruskou mentalitu a potvrzujících mnohá povahová klišé. I přes dobrou zábavu jsem nicméně z filmu odcházel zklamán, neboť jsem od něj očekával větší hloubku a doufal jsem, že se dočkáme detailnějšího pozorování samotné práce krizového manažera a jeho snahy o záchranu továrny řítící se do pekel. Tato linie je nicméně bohužel pouze okrajově načrtnuta a je jí věnována minimální pozornost a měl jsem mnohdy pocit, že pokud by se tento člověk v dokumentu nevyskytoval, na většinu záběrů a dění by to ani nemělo moc vliv. Švéd v žigulíku je zkrátka velmi zábavná komedie, ale špatný dokument.(29.3.2018)

Působivý mikrokosmos s osobním důrazem na konkrétní postavu. Dobře vytěžený námět, takhle si představuju to, o co se Remunda pokoušel s Krtkem, ale nevyšlo to(9.11.2017)

Žánrové zařazení "dystopická sci-fi" by bylo myslím celkem na místě.(17.10.2018)

Nemá chybu! Rusko 4ever!(16.10.2018)

Absurdní komedie o střetu západního přístupu k práci s ruskou mentalitou. Dobrá práce s kamerou a střihem.(16.10.2018)

Ideální start letošní Filmovky. Podle režiséra chtěl Bo Andersson docílit soudního zákazu promítání filmu, což je zvláštní, protože z toho ruského bordelu vlastně vychází jako kladná postava. V každém případě jde o skvělou sondu, která elipsou (neintencionálně) zkoumá, jak moc komunistický režim poznamenal myšlení lidí, kteří v něm vyrůstali. Což je stejně zajímavé a platné pro Rusko, jako pro naše země.(7.8.2018)

Pokud si přečtete popis k tomuto dokumentu, tak budete přesně vědět, co vás čeká. Ale to neznamená, že nebudete občas kroutit hlavami :) [LFŠ2018](3.10.2018)

Sonda do způsobu ruského myšlení a do současné ruské komunistické společnosti. Sledujeme rozmazlenost některých ruských občanů státem. Kamera je vtipná a střih důvtipný.(1.4.2018)

Velmi zajímavý a výborný film. Přesto si myslím, že k dokonalosti mu ještě kousek chybí.(30.7.2018)

Takto vyzerá v praxi konflikt dvoch kultúr. Švédskej západnej a ruskej socialistickej, a to v 21. storočí. My sa tiež nemusíme veľmi naparovať, lebo stále balansujeme niekde medzi tým. Aj v mojom bezprostrednom okolí prekonal jeden podnik, dávno v súkromných rukách, podobnú očistu od socializmu len pred pár rokmi, keď bolo nutné prepustiť polovicu zamestnancov, ktorí nevedno čo robili, od siedmich riaditeľov až po upratovačky. Bo Andersson to mal trochu vo väčšej mierke, keď prepustil 30000 zamestnancov, aby dostal AvtoVAZ do konkurencie schopného stavu. Dokument sa nevenuje žiadnym detailom výroby, modelom vozidiel ani finančným parametrom. Sústreďuje sa na osoby, ich myslenie a príhody, ktoré to všetko charakterizujú. Všetko je v podstate tak, ako sme si mysleli, že v Rusku je.(16.10.2018)

Bizarní továrna, bizarní lidé, bizarní film. Přesto se Horkému podařilo poukázat na vlastnosti ruského státu a jeho obyvatel a zároveň nijak zvlášť neagitovat. 80% (LFŠ 2018)(29.7.2018)

Podat komplexně obraz ruské reality je nadlidský úkol. Tragická postava Švéda v hlubinách Ruska je dobrý záchytný bod. Hodinová sonda nám jen naznačí, ale to bohatě stačí. Dobrá práce.(16.10.2018)

Film, který mnoho lidí nepochopí, ale kdo zná souvislosti bude spokojen. Jde sice o hodinový "mini film", ale krásně ukazuje jak na jedince, tak na celou situaci kolem AvtoVAZ. Chválím i nádech hořké komedie. 75%(16.10.2018)

Vítejte v zemi, kde včera znamená zítra a kde je možné úplně všechno. Zajímavý dokument o tom, jak rusové "chtějí revoluci, ale zároveň nechtějí, aby se něco změnilo". Tato věta, která ve snímku zazní, se zde k popisu toho, co můžeme sledovat, hodí více než cokoliv jiného. Odhalování poměrů v kdysi slavné automobilce vážně stojí za to!(18.10.2018)

Popravdě jsem čekal víc. Na můj vkus až zbytečně moc vaty nedokázalo dát dostatečně vyniknout tomu, co se z toho dalo získat.(19.10.2018)

Pěkně okomentováno zde: https://www.novinky.cz/kultura/467036-recenze-zigulik-story-sved-veril-ze-zmeni-rusko.html(22.3.2018)

Super sonda do hlubin rusákovi duše☺ btw. Nevíte někdo proč to zničeho nic ČT stáhla 11.9. 2018 z vysílání a místo toho nasadila žlutej blázinec? Cenzura???(11.9.2018)