Paterno (TV film)

Happy Valley

(pracovní název)

Drama / Životopisný

USA, 2018, 105 min

Aneb co se stane, když někde pracujete mnoho let, přehlížíte určité věci, ale přesto se snažíte svoji práci dělat dobře. Nebo také ne. V tomhle je tento film zajímavý. Nutí diváka přemýšlet a utvořit si svůj názor. No a k tomu mu dopomáhá skvělý Al Pacino. Na druhou stranu počítejte s tím, že na filmu je vidět Barry Levinson, který s kvalitou svých filmů byl vždy jak na houpačce a hodně často dokázal nudit průměrnou režií.(10.5.2018)

Barry Levinson dokazuje, že stále patří mezi velmi schopné řemeslníky, ačkoli tomuto projektu musím vytknout především jednu věc - délku! Některé pasáže (paradoxně především akční koláže) a vedlejší dějové linky jsou překvapivě nudné a kdyby se stopáž zastavila na nějakých 70-80 minutách, byl bych dost spokojen. Takhle se dočkáme spousty rozvláčných a utahaných dialogů, obvykle zahrnujících pomalu láteřícího Ala Pacina, který kvůli roli dokázal ještě o pár let zestárnout. Pro Levinsona je to jinak ideální látka, jelikož se jedná o klasický americký příběh zahrnujících hodnotové spory. Škoda, že samotný Paterno je ze všech postav ve filmu zdaleka nejlaxnější, a tak je velmi těžké si na něj udělat názor; nebo aspoň na to, zdali se choval správně. Ale určité morální otázky tento případ v divákovi vyvolá, což je fajn.(6.7.2018)

Film pojednava vzhladom na sucasny stav v Hollywoode ohladom zneuzivania hercov a hereciek o aktutalnej teme. Sustredi sa na hlavny problem toho preco k zneuzivaniu dochadza v takej miere a vinnikom to tak dlho prechadzalo bez trestu. Pretoze akonahle sa jedna o vplyvnych ludi, tak vsetci okolo nad tym zatvaraju oci a niektori dokonca aktivne kryju vinnikov. V tomto filme sa pribeh vôbec nevenuje vinnikovi ale prave slvanemu trenerovi Paternovi, ktory je zosobnenim prave vsetkych tych ludi, ktory mohli s tym nieco urobit, ale zaslepene pred tym zatvarali oci. A akonahle sa cela kautza prevalila, tak ludia logicky vyventilovali aj svoju vlastnu nemohucnost na nom, pretoze na jeho mieste by sa vela ludi pravdepodobne zachovalo rovnako nespravne ako on. Celkom sa tesim na to, ked sa za par rokov dockame zfilmovania zakulisia udalosti ohladom Weinsteina a spol. Ale to potrva asi dlhsie, kedze by taky film musel nakydat spinu na vela sucasnych hviezd, ktore o vsetkom vedeli a drzali hubu. Ale spät k Paternovi. Rozhodne film stoji za zhliadnutie pretoze dokaze divaka donutit k zamysleniu sa nad tymi udalostami. Ale viac ako za 3* to nie je. Chybalo mi tam nieco intenzivnejsie. Nejaka väcsia konfrontacia s Paternom, ktory cely cas vyzeral jak zbity pes, ktory chce niekam ujst a mat od vsetkeho pokoj. Mozno sa mohol film viac venovat celej tej kauze komplexnejsie a nielen Paternovi, ktory bol viacmenej irelevantny. Asi najviac by ma zaujimal pristup samotnej policie, ktora o jednom incidente z roku 1999 vedela a hovno urobila. Prave oni s tym mali nieco spravit ako prvy. 6/10.(10.4.2018)

Tak tu máme další propírané téma a to sexuální obtěžování. Nejdřív s tím začaly herečky a teď to máme i ve filmech, abychom na to nezapomněli. Naprosto souhlasím s tím, aby se pedofilové šli léčit a byli potrestáni za to, co provedli. A ti co je kryjí by měli dostat stejný trest. Je fakt, že v Americe si instituce hodně zakládají na svém jménu a radši zametou nějakou tu skvrnku pod koberec, než aby to řešili hned, no a pak to dopadne přesně takhle. Ale teď k filmu. Rád jsem po dlouhé době viděl Pacina v něčem zajímavém. Bohužel jako osmdesátiletý trenér nám toho moc nepředvede a ani předvést nemůže. Čekat od něj výkon jako v Any Given Sunday čekat nelze. Za prvé je to o něčem jiném a za druhé je tu rozdíl téměř dvaceti let. Nicméně Levinson vše zbytečně natahuje, zkrácení o nějakých dvacet minut by nebylo vůbec na škodu, případně trochu zrychlit střih, ale je to zase jen televizní film. Každopádně vidět stačilo jednou.(12.5.2018)

Americká těžkopádně vášnivá moralistická křeč. 1) Trestný čin je trestný čin. Ale celé to morální pobouření, zvracení při čtení a rozhořčený patos okolo působí hrůzně pokrytecky._____ 2) What is sodomy?, ptá se bezradně věci neznalý Paterno. Come on. Achilles and Patroclus? Nisus and Euryalus?, navádí ho jeho syn. Následně otce omlouvá: What does he know about these perverted things? Fakt, že o homosexualitě se tu mluví jako o "perverted things", mluví sám za sebe._____ 3) Tématem filmu ovšem není sexuální zneužívání ba ani život neskutečně úspěšného trenéra (409 vítězství) amerického fotbalu (George H. W. Bush: ...a true icon in the world of sports). Film se zabývá odpovědností člověka za svět kolem něho. Věděl, mohl vědět či snad tušil Paterno něco o tom, co dělá Jerry Sandusky? Pokud ano, jak moc se (Paterno) provinil, že nic neudělal? V obecnější rovině otázka zní: Kam lze zajít při zavírání očí před nepravostmi s ohledem na "vyšší zájmy" (i bez ohledů na ně)?_____ 4) Odvážný záměr vypustit kauzu jako takovou a věnovat se jen Paternovi tvůrcům příliš nevyšel. Film je těžkopádný a chybí mu emocionální dotek._____ 5) Za slušné hodnocení film děkuje zejména vynikajícímu 78letému Al Pacinovi, který je své postavě i fyzicky podobný._____ 6) Dobře zpracované podrobné informace o Paternovi i o zmíněné kauze.(18.6.2018)