Fantazie

Nadčasové veledílo z dílny Walta Disneyho je báječnou směsí zvuku a obrazu, dnes navíc ve skvělé digitální úpravě! Na disku navíc naleznete objevné kometáře a zajímavé bonusy. Zážitek z filmu Fantazie tak pro vás dostane nový rozměr a generace diváků budou mít příležitost si tento hudební skvost užít jako nikdy dřív! Bez filmu Fantazie nemůže být žádná domácí kolekce Disneyho filmů úplná. Na vlastní oči spatříte hudbu, která ožije, na vlastní uši uslyšíte obrazy, které začnou zpívat, a srdce si tuto směs bude žádat znovu a znovu! (oficiální text distributora)

LeoH

Kýček jak býček – naplácat za sebe dvě hodiny nesourodého výběru té nejprovařenější vážné muziky, doprovodit to infantilní animací doslovně reagující na každý hudební záchvěv (viz též mikymauzování) a proložit výchovně-koncertním průvodním slovem, toť vskutku nápad hodný génia ne šíleného, ale jednoduše nesoudného, dnes jako v roce 1940. Jedna hvězdička je za dotažení praštěného konceptu k maniakální dokonalosti, druhá za popkulturní význam (že právě tady najdu předobraz ještěřího souboje z Cesty do pravěku, McLarenových vizualizací zvukové stopy, Scarfova válečného Molocha ze Zdi nebo Mijazakiho fantaskních krajinek, to bych se byl vážně nenadál) a třetí za mého mladšího puberťáka, který to se mnou ve svých necelých dvanácti proseděl s otevřenou pusou, ať už to o filmu nebo o něm říká cokoli. ()

2mig1

dvě hodiny jsou prostě na udržení pozornosi v tomto případě až příliš... obešel bych se bez nudných několika pasáží, především vizuálního doporovodu pastorální symfonie.... the best jsou čajkovského louskáček a závěrečné ave maria... ()

Mrkvič

Hudba dobrý, ale jako film? Ke spaní ideální, ale to si radši pustím tunu jiné hudby (a to klidně i klasické). ()

VanTom

Pozoruhodný a odvážný "umělecký" experiment: dvouhodinové pásmo nesouvisejících klipů na klasickou hudbu (mj. Bach, Beethoven, Čajkovskij, Stravinskij). Ve své době musel divákům vyrážet dech, něco takového prostě mohli vidět poprvé. Ovšem i po více než 70 letech je dokonalost ruční animace a soulad s hudbou neskutečná, lyrické i dějové scénky stále zábavné a i přes přemrštěnou dvouhodinovou délku a určitou Disneyho infantilnost růžových jednorožců a hroších baletek zůstává Fantazie krásná, netradiční a působivá. ()

TroiMae

Kouzelné. Disney vytvořil první spořič obrazovky v historii, respektive vizualizaci do hudebního přehrávače. Po vílách s diamantovými krůpějemi rosy na pavučinách a tancujících lysohlávkách nás čeká Disneyho verze vyhynutí dinosaurů nebo docela odvážná představa koupajících se nahých kentauřic. To polonazí kentauři už ve vší počestnosti nemají ani bradavky ani pupíky (na rozdíl od závěrečného Satana a harpií). A pokud budete pozorní, neunikne vám Shrek se svým oslíkem… byť Shrek čtyřicátých let je tlustý nezelený Bakchus a oslík má navíc jednorožčí roh. ()

Babous

Jeden z nejkrásnějších filmů vůbec. Poetická směs klasické hudby a barevných výjevů z kouzelné fantazie Walta Disneyho. Úžasné, co lidé dovedli vytvořit před sedmdesáti lety. Jedinečné dílo, které naznačuje směr, jímž se filmová animace mohla vydat, ale nakonec zvolila jinou cestu. ()

Sdoom

Nerozumím tomu, jak tohle Walta Disneyho mohlo napadnout udělat v roce 1940, ale díky bohu za to. Hudebně je to absolutní nádhera. Obrazově se střídají horší a lepší pasáže, ale jako celek to funguje. Dvě hodiny kupodivu docela utečou. Pro mě nejlepší část jednoznačně Stravinského Svěcení jara v kombinaci s animací období vzniku života na Zemi až po dinosaury. (Blu-ray, orig.) ()

hela.vl

Fantazie nabízí opravdu netradiční propojení vážné hudby, která tu hraje hlavní roli, s perfektní animací, kterou snad ani nejde nemít rád. Svým natradičním provedením je originální a musím přiznat, že mě naprosto okouzlila. ()

Han22

Nemám rád filmy bez příběhu a absolutně nesnáším vážnou hudbu. Tak co s takovým filmem? Dát tomu pár hvězdiček z úcty ke klasice, když jsem se k smrti nudil? To zkrátka nejde. Hvězdičku za pěknou animaci a pár obrazově povedených segmentů (dinosauři, řecká mytologie). ()

RockChick

Hm, pěkné obrázky. Ale dívat se na to dvě hodiny? Sorry jako! (pozdější dodatek bez emocí: Jako jo, chápu, že na svou dobu to bylo přelomové dílo. Fúze s hudbou a animací je nádherná, hlavně na začátku. A příběh s Myšákem se mi líbil. Čtyřicet minut tohohle audiovizuálního porna by ale klidně stačilo. Poslední dva příběhy byly už čirým utrpením. ()

JamesSi

Walt Disney se v roce 1940 pokusil naprosto redefinovat audiovizuální dílo, kdy natočil experimentální koncertní film s různými druhy animace. Vše za doprovodu klasické hudby. Naprostý unikát, neboť dneska by si žádné dostatečně velké holywoodské studio netrouflo na něco tak... divného a nevyhovujícího žádné divácké kategorii? Animace je hodně plynulá, skoro mi přijde, že je vše naanimované 24 snímků za sekundu na místo klasických 12ti. Na tu dobu skvělá animace s olejomalbou a dalšími netradičními technikami. Má to dost zvláštní momenty - jako když dirigent dělá rozhovor doslova s zvukovou linkou, nebo když nám film šokujícně poví nový fakt, že existovali dinosauři podle vědců. Film je nejlepší, když je naprosto abstraktní a surreálný, když se objevil Myšák Mickey, tancující zviřátka a spol byl jsem docela překvapenej, co tam dělaj. Je naprosto zajímavé přemýšlet na to, že tohle mohli v kině vidět lidi, kteří si vzpomínali dětství za divokého západu. To je fakt bizár. Doslova film, kde se Walt Disney stal pionýrem slepých uliček.  ()

POciSEM

Neskutečná vizuální mrda.Netušil sem že mi harfa a obláčky dokážou vyrazit dech.Kdo si chce udělat výlet do surreálního chaosu tak tady najde přesně to co hledá ()

Daae

Zajímavý počin a klasika, která mi dlouho unikala. Pro mě to byl místy náročný film, protože vnímat 2 hodiny obraz a zvuk a snažit se pochopit každý moment jejich korespondence pro mě bylo moc, a tak jsem si ho rozdělila na dva. Hodně se mi líbil Čajkovského Louskáček a Musorgského Noc na Lysé hoře, zrod na Zemi byl také docela zajímavý a Čarodějův učeň - Mickey Mouse je prostě klasika. Jen ti tančící pštrosi mi moc nesedli :) Myslím, že by bylo výborné, kdyby se někdy našlo nějaké kino, které by Fantasiu hrálo. Je to jeden z těch filmů, který byste měli vidět na velkém plátně. ()

angloumene

Fantasia opravdu nenabízí nic navíc, než vážnou hudbu doprovázenou obrazem, který často nemá děj a i když ho má, nebývá zrovna strhující. Přesto jsou jednotlivé "příběhy" z vizuálního hlediska opravdu zajímavé, i když velice dětinské. Na druhou stranu mě tohle osobní ztělesnění hudby baví. Takže celkově, pokud člověku nevadí čistě jen poslouchat klasiku, Fantasie přináší dokonce i něco navíc. Za mě 71 %. ()

Landauer

Dvě hodiny je moc. A film dojíždí na roztříštěnost, což je mimořádně častý problém povídkových celků. Máme tu zkrátka přehlídku různých žánrů (z nichž některé nudí tu dětské publikum, jindy zas náročné dospělé) spojenou velmi chatrným tématem a působivými hranými předěly. Nicméně přes všechny výtky jsou to vizuální orgie a je zde hromada neskutečně působivých momentů. V kině to muselo působit naprosto magicky. ()

Rozjimatel

Odvážne experimentálne dielo, ktoré významne ťaží z úžasnej hudby takých majstrov ako Bach, Beethoven, Čajkovskij, či Musorgskij. Žiaľ, animácia za hudbou ale pokrivkáva, čo je dané predovšetkým tým, že v danej dobe bola ešte v plienkach. Kvalita jednotlivých siedmich častí navyše dosť kolíše, pohybuje sa medzi úchvatnými scénami (bájne grécke bytosti za sprievodu Beethovena, najmä rozkošné kentaurky, Mickey Mouse ako Čarodejníkov učeň, Démon za sprievodu Musorgského) až po scény vyslovene gýčové a otravné (trápne tancujúce hrošice a ďalšie zvieratká). Keďže nepoznám nič, čo by sa na toto dielo podobalo, za tú originalitu a nápaditosť sa prikláňam k 4 hviezdičkám.   Jednotlivé časti a ich hodnotenie: 1. Bach: Tokáta a fúga D mol: 4* (animácia často až detsky jednoduchá) 2. Čajkovskij: Luskáčik: 5* (krása)  3. Paul Dukas: Čarodejníkov učeň 5* (perfektné) 4. Stravinskij: Svätenie jari: 3* (hudobne dosť ťažké, kreslený príbeh dosť nezáživný) 5. Beethoven: 6. symfónia: 5* (nápadité, fantazijné) 6. Ponchielli: La Giochonda (Tanec hodín): 3* (prihlúple) 7. Musorgskij/Schubert: Noc na Lysej hore/Ave Mária 4,5* (démonská časť super) ()

simply

Pohádky Walta Disneyho jsou úžásné. Disneyho obrázky spolu s vážnou hudbou tvoří nádherné souznění, které člověka pohladí jak na duši, tak na srdci. ()

Mikino00

Na svou dobu něco neobyčejného, ať už graficky nebo hudebně. Tento úspěšný pokus převést vážnou hudbu na filmový pás se povedl, s tím, že každý segment představuje něco jiného a ne každý se mi tudíž líbil, skvělý je ten popisující vznik naší planety a mapující dinosaury nebo třeba segment o čaroději, u jiných jsem zase netrpělivě sledoval časomíru, ale takové dílo se nemůže a ani nechce zalíbit všem. Dosti mě otravovaly vstupy dirigenta, kde vysvětloval co uvidíme. ()

Alf

mám rád animované filmy, mám rád barevné animované filmy, Fantazie je animovaný film, velmi barevný animovaný film, nad některými částmi jsem přesto nepřestával kroutit hlavou, v lepším případě se smál, takový nápor kýče a nevkusu jsem snad ještě nezažil, zvlášť v Beethovenově hrobě muselo být hodně živo... z tohoto hlediska se mi převážně abstraktní Fantazie 2000 líbila víc, jako se mi obecně víc líbí současný nebo nedávný Disney než leckterý film z legendárního období (např. srovnám-li takovou Popelku třeba s Není král jako král) ()