Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Skutecne revolucni ducharsky film s jednimz nejoriginalnejsich zaveru v dejinach filmu.(30.7.2002)

Brilantně natočený mrazivý thriller M. Night Shyamalanem, který až po druhém shlédnutí ukazuje jak skvěle to je natočený, spousta těch náznaků, který se nezdaj být vůbec důležitý a při prvním shlédnutí nic moc neřikaj vyplujou na povrch a až potom je to teprve všechno naprosto jasný a dokazuje to, jak výbornej režisér je Shyamalan a jak brilantně je to zahraný. Bruce Willis a Haley Joel Osment hráli fakt skvěle, ty mrazivý scény v jejich podání vypadly opravdu hodně mrazivě a celkově jejich výkon byl víc než nadprůměrnej, u Willise to ani tak velký překvapení neni, ten už měl víc podobných super hereckch výkonů, ale Osment na svuj věk předved maximum a zařadil se mezi nejlepší dětský herce. Jediný co to moje několikátý shlédnutí nepodpořilo je konec, u kterého si už bohužel napamatuju, jestli mě opravdu tak strašně překvapil jako ostatní nebo ne, teď už jsem ho čekal, takže to ve mě nic moc nezanechalo, ale je opravdu tak výtečně natočenej, že jsem to asi nečekal(5.7.2005)

9 / 10 Šiesty zmysel oplýva scenárom, ktorý by si mal slovo po slove, vetu po vete preštudovať každý, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne - výborný nápad dotiahnutý do úspešného konca ubrúsený až tak povediac na kosť od všetkých zbytočností a samozrejme, zručne pretavený do výsledného snímku. Osobne by som mu dal síce len štyri *, no to iba kvôli tomu, že som vopred poznal pointu - preto teraz zažmúrim jedno oko a dúfajúc, že robím dobre, dávam maximálne hodnotenie.(25.8.2005)

Revoluční film, skvělé herecké výkony, opravdu netradiční scénář a hromada napětí. Po prvním shlédnutí musíte film vidět velice brzy znovu, abyste si všimli, jak dokonale a do nejmenších detailů je příběh propracovaný a že se vším, co vám prozradí pointa, bylo počítáno a říkáte si jen "proč mi tohle sakra nedošlo".(3.3.2003)

Duchársky thriller číslo jedna. Scenáristicky dokonalý len na prvýkrát, ale záverečným zvratom si Shyamalan u mňa vyslúžil 100%.(21.5.2006)

• - Bruce Willis za svou roli obdržel také díky ziskům filmu 100 milonů amerických dolarů, čímž se stal ve své době nejlépe placeným hercem a vysloužil si zápis do „Guinnessovy knihy rekordů“. (Merengues9)

• - Věta z filmu "Vidím mrtvé lidi" byla zvolena Americkým filmovým institutem jako 44. nejlepší filmová citace (ze 100). A v roce 2007 byla také zvolena časopisem Premiere 100. nejlepší filmovou hláškou. (HappySmile)

• - Podle režiséra M. Nighta Shyamalana shodil Donnie Wahlberg kvůli roli Vincenta Greye 20 kg. (Karlos80)