Šestý smysl

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

První setkání s režisérem Indského původu dopadl opravdu bravůrně. Jenže při rozhodování jestli dát čtyři nebo pět hvězdiček dost důrazně rozhoduje fakt, že zrovna tenhle film jsem viděl tolikrát, kolikrát bych ho vidět už nemusel. Tak okoukaný film jako je Šestý smysl snad ani nemám a možná jsem na tom stejně jako rodiče Drew Barrymore ve filmu 50x a stále poprvé, ale jinak to nejde. Tenhle film mě dost dobře bavil. Ať už to jsou herecké výkony, výborná atmosféra nebo závěrečná pointa, kterou vždy od Shyamalana čekám nejlepší, jaká ve filmech může být. Zde se mu každopádně povedlo. To je jeho kouzlo překvapit. S tím čím se vytasí na konci, divák vlastně zjistí, jaký byl celý tento film. Díky samotnému konci dostává celý film na originálnosti a dokonalosti samotné. Šestý smysl je jeden z mála hororů, který byl nominován na Oscara. Kdybych měl soudit podle sebe, poslal bych tam každý film, který kdy Shyamalan natočil, protože i když točí podle určité šablony, pokaždé od něj čekám to nejlepší a také dostanu. Stejnak v Šestém smyslu a když to tak uvážím, za pět hvězdiček ten film rozhodně je a nerozhoduje okoukanost nebo ne, tady jde hlavně o film samotný. --- Vídám mrtvé lidi!(30.10.2007)

Pointu som uhádol po prvej scéne matka/Willis/syn takže tá "prekvapivosť" ma minula veľkým oblúkom. Potom už ostáva len solídny mysteriózny thriller s peknou kamerou, dobrým (nie vynikajúcim ako v 12 monkeys) Willisom a famóznym Osmentom, ktorý ale bohužiaľ odvtedy hrá to isté. Shyamalanove filmy majú pre mňa zostupnú tendenciu a naozaj čakám že Village bude des desov. Ak sa chcete duchov báť skoro na infarkt odporúčam Oko.(9.8.2004)

M. Night Shyamalan je bezkonkurenčný majster, čo sa týka vyburcovania napätia až do poslednej sekundy filmu. To sa hoci komu nepodarí a už len preto mu skladám klobúk dole. Na skvelom námete postavil vynikajúci príbeh o malom chlapcovi na čele s talentovaným Osmentom, ktorý vyráža dych azda každou minútou od úvodných titulkov až po tie záverečné.(19.9.2007)

Shyamalanův první velký tah na mysteriózní šachovnici, s dokonale temnou hororovou atmosférou a vynikajícími Willisem a Osmentem v hlavních rolích. Film si užijete i na několikáté zhlédnutí, jelikož budete postupně objevovat další skryté detaily, které napoprvé divákovu oku uniknou, ovšem úplně nejlepší je samozřejmě první projekce, protože závěrečná pointa tohoto snímku, je naprosto neočekávaná a odzbrojující. Luxusní duchařina.(22.11.2009)

9 / 10 Šiesty zmysel oplýva scenárom, ktorý by si mal slovo po slove, vetu po vete preštudovať každý, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne - výborný nápad dotiahnutý do úspešného konca ubrúsený až tak povediac na kosť od všetkých zbytočností a samozrejme, zručne pretavený do výsledného snímku. Osobne by som mu dal síce len štyri *, no to iba kvôli tomu, že som vopred poznal pointu - preto teraz zažmúrim jedno oko a dúfajúc, že robím dobre, dávam maximálne hodnotenie.(25.8.2005)

• - Když se Dr. Malcolm Crowe (Bruce Willis) kouká doma na video ze svatby, jde v pozadí slyšet písnička "Come See About Me", která mj. zazněla ve filmu Policajt v Beverly Hills 3. (MATADOR)

• - Aktivní zaměstnanec studia Disney koupil práva a odklepnul M. Night Shyamalanovi nákladný scénář, aniž by se poradil se šéfy. Takže dostal padáka. [Zdroj: g.cz] (pornogrind)

• - Režisér M. Night Shyamalan si dal záležet na tom, aby se na scéně objevila červená barva pouze tehdy, jsou-li tam duchové. (SexyAjinka)