Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Mimořádně propracovaný film, který má hned dva rozměry. Pokud vám někdo nevykecá, jak to celé skončí, a vy se na to díváte, sledujete napínavý horor a do poslední chvíle pořádně netušíte, kam to směřuje. Pak se na to jednou podíváte znova a uvědomujete si, jak to do sebe celé zapadá, jak scény, které na první pohled působí normálně, už předem naznačovaly, jakým směrem se to bude odvíjet. Jenže Šestý smysl není postavený jen na závěrečné pointě, je taky o úplně obyčejných lidech, kteří se ve svém životě potácejí a snaží se mu dát nějaký smysl... skutečně je to jedinečné a vrcholové dílo. Někdo bude tvrdit, že je to možná přeceňovaný film, podle mě je naopak podceňovaný, protože snad žádný horor posledních dvaceti let se Šestému smyslu nevyrovnal. Ať už v jeho napětí, skvělých hereckých výkonech, zajímavému námětu, propracované režii nebo skvělé hudby. A tak jen tiše závidím všem, kteří ještě neznají pointu a hodlají se na něj někdy v budoucnu podívat :-)(26.11.2006)

Musím se přiznat, že po obrovském povyku kolem Šestého smyslu jsem výsledkem poměrně zklamán. Duchařina je to pěkná, některé momenty mrazivé a výkony Osmenta i Willise výborné. Kupodivu závěrečný twist mi přišel přitažený za vlasy, i když náramně originální. Shaymalan má zjevně značný talent pro dramatickou gradaci záběrů i schopnost pohrávat si s psychikou diváka, ale moje krevní skupina to není.(1.2.2004)

Po první projekci v den premiéry, bez předchozích informací vskutku silný i naprosto nezapomenutelný zážitek. Paradoxně od zbytku Shyamalanovy tvorby je to však pouze na dvě podívání. Pak to již není ono. Šestému smyslu chybí to, co obsahuje třeba Vyvolený, který každou další projekcí odhaluje nové a nové vrstvy. Herci v čele s Osmentem jsou naprosto přesvědčiví a pět básně na Nightovu režii ani nemá smysl. Ta je perfektní v každém ohledu. Stejně jako atmosféra. Každopádně prvotní projekce je nezapomenutelný zážitek, ne že ne (dnes již ne, když "to" každý zná i když to neviděl); a tak hodnocení nemůže být jiné než maximální.(20.11.2003)

9 / 10 Šiesty zmysel oplýva scenárom, ktorý by si mal slovo po slove, vetu po vete preštudovať každý, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne - výborný nápad dotiahnutý do úspešného konca ubrúsený až tak povediac na kosť od všetkých zbytočností a samozrejme, zručne pretavený do výsledného snímku. Osobne by som mu dal síce len štyri *, no to iba kvôli tomu, že som vopred poznal pointu - preto teraz zažmúrim jedno oko a dúfajúc, že robím dobre, dávam maximálne hodnotenie.(25.8.2005)

Špičkový "duchařský" film v pořádně velkém provedení. Willis opravdu zaperlil, Osment (i když je mi krajně nesympatický) skutečně hraje na Oscara, škoda jen, že Shyamalan si svým prvním filmem nasadil tak vysokou laťku, že už ji nepřekonal. A mimochodem, James Newton Howard zase zaválel. Jeho soundtrack je jedním slovem úžasný. A teď ten problém - Šestý Smysl je výborný jen pokud ho vidíte poprvé. Potom už je to totiž jen lekačka bez stylu, kterým srší třeba Halloween. A stejné je to i s celým Shyamalanem - svým prvním filmem mě dokázal oblbnout, těmi dalšími, hrajícími si na kdovíjakskvělouapřevratnou záležitost už ne.(10.2.2003)

• - Pri procese tvorenia hudby posielal Shyamalan Howardovi maily, v ktorých stručne zachytával svoje pocity, ktoré chcel cítiť zo soundtrackov. V jednom z jeho kľúčových opisov povedal, že hudba v ňom musí vyvolať nervozitu, ako keby bolo v miestnosti divé zviera, ktoré nevidíme, no naháňa nám strach a v momente, keď myslíme, že zaútočí zrazu odíde. (HelenOfTroy)

• - Keď Cole (Haley Joel Osment) prvý raz povie Malcolmovi (Bruce Willis), že vidí duchov, v pozadí jeho hlasu je počuť tiché kriky a vzlyky mnohých rôznych ľudí. Howard a Shyamalan tak chceli zdôrazniť utrpenie duší, ktoré sa nedokážu odtrhnúť od Zeme a navštevujú Colea. (HelenOfTroy)

• - Je pouhým čtvrtým hororem, který byl nominován na Oskara jako "Nejlepší film". (don corleone)