Šestý smysl

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Takhle dokonalou pointu jsem snad nikdy neviděl. Shyamalan dokazuje, že je mistr tajemství, překvapení, napětí a zvratu ve 21. století. Tento film je nejlepší pustit si ihned dvakrát, protože až na podruhé naplno oceníte jeho kvality. K filmu jsem přistupoval s nulovou znalostí a tak jsem byl celým dějem NAPLNO unešen. Po Ženě ve vodě je toto asi muj nejoblíbenější kousek tohoto mága.(2.3.2008)

Nemám moc rád filmy, které jsou chytřejší než já, ale protože jich je poměrně hodně, tak si patrně budu muset zvykat. Šestý smysl mě zkrátka oblafnul tak, že všude vidím mrtvé lidi, takže jsem rozhodnut vyhledat pomoc Dr. Crowea. Jenže ten již neordinuje. Co se to děje? Není to nijak zvlášť příjemné, ale má-li mne mrazit v zádech, tak proti tomuto způsobu zase až tak moc výhrad nemám.(12.11.2015)

Mimořádně propracovaný film, který má hned dva rozměry. Pokud vám někdo nevykecá, jak to celé skončí, a vy se na to díváte, sledujete napínavý horor a do poslední chvíle pořádně netušíte, kam to směřuje. Pak se na to jednou podíváte znova a uvědomujete si, jak to do sebe celé zapadá, jak scény, které na první pohled působí normálně, už předem naznačovaly, jakým směrem se to bude odvíjet. Jenže Šestý smysl není postavený jen na závěrečné pointě, je taky o úplně obyčejných lidech, kteří se ve svém životě potácejí a snaží se mu dát nějaký smysl... skutečně je to jedinečné a vrcholové dílo. Někdo bude tvrdit, že je to možná přeceňovaný film, podle mě je naopak podceňovaný, protože snad žádný horor posledních dvaceti let se Šestému smyslu nevyrovnal. Ať už v jeho napětí, skvělých hereckých výkonech, zajímavému námětu, propracované režii nebo skvělé hudby. A tak jen tiše závidím všem, kteří ještě neznají pointu a hodlají se na něj někdy v budoucnu podívat :-)(26.11.2006)

Pro me nejlepsi film od Shyamalana, latku nasazenou timhle filmem uz asi nikdy neprekona. Shyamalan postupne buduje atmosferu, ktera je zvlast v druhy polovine docela mraziva a i kdyz nikam nespecha, tak je film po celou dobu napinavej. Velkou zasluhu na tom maj hlavne vynikajici tajemna hudba, scenar a herecke vykony jak Bruce Willise, tak i Haley Joel Osmenta (jakkoliv ho nemam rad, tohle proste zahral vyborne). Jen mi prislo, ze Shyamalan tam ve svy maly rolicce doktora je jak pest na oko. Ale jinak se tohle Shyamalanovi skutecne povedlo - bezchybna rezie a vynikajici kamera. Jedinou vadu bych videl v zaverecny pointe, na poprvy vas dostane a je fakt hardcore, jenze kdyz se na to divate podruhy, potreti, tak uz to takovej ucinek nema. Na druhou stranu se Shyamalanovi musi nechat, ze kdyz uz clovek zna pointu a kouka se na film, vsechno presne sedi, nikde neni zadnej zadrhel, proste je scenar domyslenej fakt do detailu. A taky tam klidne moh hodit vic duchu, jak Haley rika, vida je kazdej den ("Vidim mrtve lidi." "Jak casto?" "Kazdej den."), jenze nich uvidime myslim 7. Skvelej film, jasnejch 5*.(21.6.2005)

Psycholog Malcom Crowe sotva promluví se svojí ženou. Jsou si cizí. A jednou potká malýho kluka. A jak to celý skončí? TO NEVÍM!!... Věříte, že jsou lidi, kteří neznaj Šestej smysl? To já už ho viděl ...., a i když nejlíp funguje ,,poprvý", tak stejně při některejch scénách ani nedejchám (když jsou tam, když se zlobí, když se ochladí). Co nedejchám! Běhá mně dědek Mráz po zádech, a není to jen takový to šimrání vzadu za krkem. Film skončí a je mi mnohem lépe... Dobrou noc MALCOME! Už musím jít a doufám, že za vámi dlouho nepřijdu...(2.9.2005)

• - Je pouhým čtvrtým hororem, který byl nominován na Oskara jako "Nejlepší film". (don corleone)

• - Věta z filmu "Vidím mrtvé lidi" byla zvolena Americkým filmovým institutem jako 44. nejlepší filmová citace (ze 100). A v roce 2007 byla také zvolena časopisem Premiere 100. nejlepší filmovou hláškou. (HappySmile)

• - Aj keď postava Cole (Haley Joe Osment) má 9 rokov, hercovi v skutočnosti bolo 11. (WalterIK7)