Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Podle mě je Šestý smysl jedním z nejlepších filmů, které jsem kdy viděla. Měla jsem to štěstí vidět i ostatní Shyamalanovy filmy (Vyvolený a Znamení) a už teď je to jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. A Haley Joel Osment je snad největší dětský herecký talent devadesátých let. I Bruce Willis je v téhle roli naprosto skvělý, takže se není ani proč divit, že ho Shyamalan obsadil i do Vyvoleného. A konečná pointa je fakt úžasná, celý film mě vůbec nenapadlo, jak to vlastně je. Ale nemůžu ji prozradit, to by ti, co tenhle film (ještě !!!) neviděli, přišli o velkej zážitek. Tomuhle filmu snad vůbec neni co vytknout, je prostě báječnej.(21.3.2004)

První setkání s režisérem Indského původu dopadl opravdu bravůrně. Jenže při rozhodování jestli dát čtyři nebo pět hvězdiček dost důrazně rozhoduje fakt, že zrovna tenhle film jsem viděl tolikrát, kolikrát bych ho vidět už nemusel. Tak okoukaný film jako je Šestý smysl snad ani nemám a možná jsem na tom stejně jako rodiče Drew Barrymore ve filmu 50x a stále poprvé, ale jinak to nejde. Tenhle film mě dost dobře bavil. Ať už to jsou herecké výkony, výborná atmosféra nebo závěrečná pointa, kterou vždy od Shyamalana čekám nejlepší, jaká ve filmech může být. Zde se mu každopádně povedlo. To je jeho kouzlo překvapit. S tím čím se vytasí na konci, divák vlastně zjistí, jaký byl celý tento film. Díky samotnému konci dostává celý film na originálnosti a dokonalosti samotné. Šestý smysl je jeden z mála hororů, který byl nominován na Oscara. Kdybych měl soudit podle sebe, poslal bych tam každý film, který kdy Shyamalan natočil, protože i když točí podle určité šablony, pokaždé od něj čekám to nejlepší a také dostanu. Stejnak v Šestém smyslu a když to tak uvážím, za pět hvězdiček ten film rozhodně je a nerozhoduje okoukanost nebo ne, tady jde hlavně o film samotný. --- Vídám mrtvé lidi!(30.10.2007)

Špičkový "duchařský" film v pořádně velkém provedení. Willis opravdu zaperlil, Osment (i když je mi krajně nesympatický) skutečně hraje na Oscara, škoda jen, že Shyamalan si svým prvním filmem nasadil tak vysokou laťku, že už ji nepřekonal. A mimochodem, James Newton Howard zase zaválel. Jeho soundtrack je jedním slovem úžasný. A teď ten problém - Šestý Smysl je výborný jen pokud ho vidíte poprvé. Potom už je to totiž jen lekačka bez stylu, kterým srší třeba Halloween. A stejné je to i s celým Shyamalanem - svým prvním filmem mě dokázal oblbnout, těmi dalšími, hrajícími si na kdovíjakskvělouapřevratnou záležitost už ne.(10.2.2003)

Jsou filmy, se kterými se potkáte v ten správný čas, na tom správném místě a v tom správném rozpoložení. Pokud navíc není ono setkání doprovázeno žádným očekáváním, může být zážitek opravdu jedinečný. Přesně tahle konstelace nastala u Šestého smyslu. Prožil a vychutnal jsem si doslova každou vteřinu tohohle filmu. Od příběhu, atmosféry, hudby, poznání toho co znamená slovo režie, přes jeden z nejlepších dětských hereckých výkonů co znám, až po dechberoucí pointu. Něco podobného se později povedlo třeba s "The Hours".(4.5.2005)

(1001) Na Shyamalanovi mi přijde nejzábavnější to, že vlastně jenom kopíruje "staré mistry". Ať už jsou to úvodní titulky, hudba nebo práce s motivem a obecně přístup k vyprávění. A zajímavé na tom je, jak mu to čím dál tím míň prochází u diváků. Nicméně ke Smyslu, tady je zábavné to otočení, že Bruce si myslí, že pomáhá lidem myslet, zatímco ve skutečnosti jeho učí lidé cítit. Při opakované projekci jsem nejvíc ocenila postavu Toni Collette. Dále mě rovněž dojala epizoda s holčičkou, která přišla zachránit svoji mladší sestru. Nicméně chování ostatních postav a neustálé nadávání do freaků je dost chtěné, takhle se z mé zkušenosti lidé ke zlobivým dětem nechovají.(21.12.2014)