Šestý smysl

• Austrálie

• Irsko

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Oscar 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Haley Joel Osment, Herečka VR - Toni Collette, Střih, Scénář ......... Tento film mě 100% utvrdil v přesvědčení, že pokud víte, že film je dobrý nic dalšího o něm není třeba zjišťovat. Podobně silný zážitek jsem měl z Matrixu o kterém jsem věděl pouze to ,že se jedná o vynikající sci-fi. A tak mohu vidět tento film podruhé a s naprosto "odlišným" dějem.(16.5.2003)

Asi bych dal Šestému smyslu i pět hvězdiček, kdybych v době, kdy jsem jej viděl poprvé netušil, jaká je pointa... Bohužel jsem se to dozvěděl z tak renomovaného časopisu jako je Cinema, kde klidně již pár měsíců po premiéře otiskli část z diskuze na webu Cinemy, a tam někdo zmínil právě ono vyvrcholení. Škoda. Nicméně i tak se jedná o velice kvalitní thriller s mnoha napínavými scénami a divák neznalý situace skutečně do poslední chvíle netuší, která bije. Samotné vyvrcholení je skutečně úžasné, nicméně nesmí být známo předem. :) Shyamalan se předvedl jako velice dobrý režisér, jenž si umí vybrat námět i herce a smíchat všechny ingredience do působivého celku.(30.12.2003)

Vídám mrtvé lidi.“ Zdánlivě nahodilá slova nepřináší devítiletému Coleovi nic dobrého. Spíš ho řadí do role věčného outsidera a vyděděnce. Děti dokážou být tak kruté; jenže před nimi se dá utéct, před samotou obklopenou temnými přízraky nikoli. To uznávaný dětský psycholog Malcolm Crowe má jiný problém… snaží se získat zpět ztracenou sebedůvěru. Je to náhoda, či snad osud, že se ti dva setkají. Ale jedno je jisté… potřebují se víc, než si kdy mysleli. The Sixth Sense navozuje neuvěřitelně mrazivou atmosféru. A já už vím, že dnes v noci nebudu klidně spát;) zahlédla jsem totiž v přítmí pokoje jakýsi nejasný stín… a v hlavě mi začínají rezonovat neodbytná slova… vídám mrtvé lidi.(13.11.2011)

Šestý smysl je ve své podstatě hrubě nedoceněný. Ano, diváci si ho váží a dávají mu vysoké známky, cení si atmosféry, herců, ale jde především o pointu! Tak trochu neprávem v jejím stínu se zapomíná na fakt, jak moc dobře prezentuje Shyamalan ve svém filmu šikanu dětských let (a strach pramenící z ní), že film je o hledání vlastní identity (ani jedna z postav neví, co si počít se životem), o tom, jaké je to být outsiderem a o předsudcích. Ano, 6 smysl JE geniální film. Ale nejenom pro úchvatnou pointu, která mně osobně vzala slova na několik hodin, ale pro vše, co jsem jmenoval....(31.8.2005)

Jsou filmy, se kterými se potkáte v ten správný čas, na tom správném místě a v tom správném rozpoložení. Pokud navíc není ono setkání doprovázeno žádným očekáváním, může být zážitek opravdu jedinečný. Přesně tahle konstelace nastala u Šestého smyslu. Prožil a vychutnal jsem si doslova každou vteřinu tohohle filmu. Od příběhu, atmosféry, hudby, poznání toho co znamená slovo režie, přes jeden z nejlepších dětských hereckých výkonů co znám, až po dechberoucí pointu. Něco podobného se později povedlo třeba s "The Hours".(4.5.2005)

• - Když se Dr. Malcolm Crowe (Bruce Willis) kouká doma na video ze svatby, jde v pozadí slyšet písnička "Come See About Me", která mj. zazněla ve filmu Policajt v Beverly Hills 3. (MATADOR)

• - Režisér Night Shyamalan se ve filmu objeví v malé roli doktora, který vyšetřuje Cola po incidentu na narozeninové párty. (don corleone)

• - Film si v roce 2000 vypůjčilo celkem 80 milionů domácností, čímž se stal nejžádanějším filmem videopůjčoven všech dob. (don corleone)