Šestý smysl

The Sixth Sense

Šiesty zmysel

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Scénář: M. Night Shyamalan .. Bez nečekané pointy Šestý smysl prostě na plno nefunguje (to samé platí pro více než druhou opakovanou projekci - ta první je nutná, aby vám opravdu vystoupla genialita Shyamalana a jeho důmyslné skladby dvou světů), byť má uhrančivou atmosféru a výtečné herecké duo Willis - Osment. Takže kdo neměl štěstí vidět snímek v kině už v době premiéry, nejspíš stěží plně nedocení veškeré tvůrčí kvality, protože geniálno tohoto snímku tkví právě v tom, že o filmu dopředu pranic nevíte a nejste deformován následnou vlnou "šokujících" rozuzlení.. 100%.(21.5.2007)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $293,506,292Tržby Celosvetovo $672,806,292║ __Bravúrne dielo!!!__ M. Night Shyamalan si až neskutočne poradil z daným "duchárskym" námetom. Možno miestami filmársky zjednodušuje dej ale za to neukáže nič čo by mohlo rozbehnutému deju podlomiť dobre budované základy. Spojenie Bruce Willis a Haley Joel Osment bolo chemicky brilantné, k tomu skvelá kamera(Tak Fujimoto), hudba(James Newton Howard), husto vybudované napätie, jeden z mála horrorov kde nechutnosti nepôsobia samoúčelne a zapadajú do rozbehnutého deja. __"Excelentný Horror!!!"__ /videl v kine: 100%/(18.5.2005)

9 / 10 Šiesty zmysel oplýva scenárom, ktorý by si mal slovo po slove, vetu po vete preštudovať každý, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne - výborný nápad dotiahnutý do úspešného konca ubrúsený až tak povediac na kosť od všetkých zbytočností a samozrejme, zručne pretavený do výsledného snímku. Osobne by som mu dal síce len štyri *, no to iba kvôli tomu, že som vopred poznal pointu - preto teraz zažmúrim jedno oko a dúfajúc, že robím dobre, dávam maximálne hodnotenie.(25.8.2005)

Taky jsem se nechal napálit a rád to přiznávám. Vzhledem k ohlasu jsem hodně očekával a byl jsem dlouho zklamaný. Dobrá duchařská historka, dobře zahraná, dobře natočená. Dobrá. To je ovšem za tři. Nicméně jsem vydržel a odměnou mi byla pointa, která všemu dala nový smysl a která - v tom je ta genialita - byla tolikrát na dosah ruky! Celou dobu kolem ní chodíme, celou dobu jsme jí přímo fackováni po obličeji a stejně nás to nenapadne. Nebo aspoň mě. ;-) Nad tak mistrovskou ukázkou manipulace s divákem by jistě zaplesal i Alfred Hitchcock (doufám, že mu to v pekle promítli). A ještě něco: pokud máte tyhle šokující pointy rádi, doporučuji přečíst si povídky mého oblíbeného Roalda Dahla, ty jsou často založeny právě na tomhle principu. 100 %(25.2.2005)

Dětský psycholog se snaží napravit bývalou chybu tím, že pomůže neblaze obdarovanému chlapci. Nenásilná mysteriózní duchařina - slušná, ale přijde mi nadhodnocená. Není ničím světoborná, ani stoprocentně zabavující, ani nějak výrazněji děsivá. Prostě jsem nenašel nic, čím by zasloužila (současnou) 80. příčku v místní TOP. Nicméně závěr překvapí a je docela chytrý, atmosféra je, a Willis s malým Osmentem jsou na tom herecky lépe než průměrně (jenže se oba do konce filmu okoukají). Vzhledem k věhlasu tedy žádná velká sláva. 7/10. [HD](17.12.2010)

• - Pojmenování filmu "Šestý smysl" po neobvyklé vnitřní schopnosti vidět mrtvé nemá opodstatnění. Aristotelés sice tvrdil, že má člověk pouze pět smyslů, ve skutečnosti má však člověk smyslů 9 až 20. Patří mezi ně rovnováhy těla, bolesti, vnímání polohy končetin, vnímání času a zrychlení, apod. (phoenixer)

• - Při Vincentově sezení je slyšet na pásce nějaký hlas, který mluví španělsky. Osoba v překladu říká: "Prosím, nechci zemřít, Bože, zachraň mě, zachraň mě!" (HappySmile)

• - Film si v roce 2000 vypůjčilo celkem 80 milionů domácností, čímž se stal nejžádanějším filmem videopůjčoven všech dob. (don corleone)