poster

Šestý smysl

 • USA

  The Sixth Sense

 • Slovensko

  Šiesty zmysel

 • Nový Zéland

  The Sixth Sense

 • Velká Británie

  The Sixth Sense

 • Kanada

  The Sixth Sense

 • Austrálie

  The Sixth Sense

 • Irsko

  The Sixth Sense

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • tron
  *****

  Rok 1999 bol jedným z najsilnejších rokov americkej kinematografie nielen po stránke komerčnej („nové“ HVIEZDNE VOJNY), ale i umeleckej (TRAJA KRÁLI). Tiež horor dostal po tínedžerských vyvražďovačkách nový smer a ŠIESTY ZMYSEL režiséra a scenáristu Shyamalana ukázal (so ZÁHADOU BLAIR WITCH), že horor môže skutočne desiť a mraziť. Bruce Willis sa predstavuje ako detský psychiater, ktorý sa potrebuje vykúpiť z hriechov minulosti a nadväzuje vzťah s tichým chlapcom, ktorý vidí mŕtvych. Čaká ho však šokujúce prekvapenie. Bolo by ale kruté tvrdiť, že takmer dokonalý ŠIESTY ZMYSEL neponúka nič viac, než "len" kultový finálny twist. Je tu predsa ešte skvelý pokojný výkon bývalého akčného veterána Willisa, strhujúci výkon Haleyho Joela Osmenta (syn Forresta Gumpa!) a nádherná Olivia Williams ako „zakliata panna v strašidelnom zámku“. Sebavedomá réžia, zrelé scény, výborné dialógy („Kam chodia colníci cikať?“), hrôzostrašné stretnutia s duchmi. Škoda niekoľkých hysterických scén s nesympatickou Toni Collette a na asi 20. raz už to nie je taká šupa a pecka, ako na prvé razy. Ale nemôžem dať menej, ako 100%, pretože keď to u nás v mrazivom januári 2000 išlo do kín, bol som na tom niekoľkokrát a nevedel som sa toho nabažiť. No od Shyamalana mám najradšej predsa len skôr Znamenia, než Šiesty zmysel, tie mi prídu vyzretejšie. Plusom ale určite je vynikajúco tiesnivá kamera, pochmúrna atmosféra a temná výprava. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/499/ Kino Považan 2000 (2x)(24.10.2004)

 • Fr
  *****

  Psycholog Malcom Crowe sotva promluví se svojí ženou. Jsou si cizí. A jednou potká malýho kluka. A jak to celý skončí? TO NEVÍM!!... Věříte, že jsou lidi, kteří neznaj Šestej smysl? To já už ho viděl ...., a i když nejlíp funguje ,,poprvý", tak stejně při některejch scénách ani nedejchám (když jsou tam, když se zlobí, když se ochladí). Co nedejchám! Běhá mně dědek Mráz po zádech, a není to jen takový to šimrání vzadu za krkem. Film skončí a je mi mnohem lépe... Dobrou noc MALCOME! Už musím jít a doufám, že za vámi dlouho nepřijdu...(2.9.2005)

 • Tom Hardy
  *****

  Šestý smysl je ve své podstatě hrubě nedoceněný. Ano, diváci si ho váží a dávají mu vysoké známky, cení si atmosféry, herců, ale jde především o pointu! Tak trochu neprávem v jejím stínu se zapomíná na fakt, jak moc dobře prezentuje Shyamalan ve svém filmu šikanu dětských let (a strach pramenící z ní), že film je o hledání vlastní identity (ani jedna z postav neví, co si počít se životem), o tom, jaké je to být outsiderem a o předsudcích. Ano, 6 smysl JE geniální film. Ale nejenom pro úchvatnou pointu, která mně osobně vzala slova na několik hodin, ale pro vše, co jsem jmenoval....(31.8.2005)

 • Gemini
  ***

  Špičkový "duchařský" film v pořádně velkém provedení. Willis opravdu zaperlil, Osment (i když je mi krajně nesympatický) skutečně hraje na Oscara, škoda jen, že Shyamalan si svým prvním filmem nasadil tak vysokou laťku, že už ji nepřekonal. A mimochodem, James Newton Howard zase zaválel. Jeho soundtrack je jedním slovem úžasný. A teď ten problém - Šestý Smysl je výborný jen pokud ho vidíte poprvé. Potom už je to totiž jen lekačka bez stylu, kterým srší třeba Halloween. A stejné je to i s celým Shyamalanem - svým prvním filmem mě dokázal oblbnout, těmi dalšími, hrajícími si na kdovíjakskvělouapřevratnou záležitost už ne.(10.2.2003)

 • Faustka
  *****

  Vídám mrtvé lidi.“ Zdánlivě nahodilá slova nepřináší devítiletému Coleovi nic dobrého. Spíš ho řadí do role věčného outsidera a vyděděnce. Děti dokážou být tak kruté; jenže před nimi se dá utéct, před samotou obklopenou temnými přízraky nikoli. To uznávaný dětský psycholog Malcolm Crowe má jiný problém… snaží se získat zpět ztracenou sebedůvěru. Je to náhoda, či snad osud, že se ti dva setkají. Ale jedno je jisté… potřebují se víc, než si kdy mysleli. The Sixth Sense navozuje neuvěřitelně mrazivou atmosféru. A já už vím, že dnes v noci nebudu klidně spát;) zahlédla jsem totiž v přítmí pokoje jakýsi nejasný stín… a v hlavě mi začínají rezonovat neodbytná slova… vídám mrtvé lidi.(13.11.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace