Šestý smysl

• Austrálie

• Irsko

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Špičkový "duchařský" film v pořádně velkém provedení. Willis opravdu zaperlil, Osment (i když je mi krajně nesympatický) skutečně hraje na Oscara, škoda jen, že Shyamalan si svým prvním filmem nasadil tak vysokou laťku, že už ji nepřekonal. A mimochodem, James Newton Howard zase zaválel. Jeho soundtrack je jedním slovem úžasný. A teď ten problém - Šestý Smysl je výborný jen pokud ho vidíte poprvé. Potom už je to totiž jen lekačka bez stylu, kterým srší třeba Halloween. A stejné je to i s celým Shyamalanem - svým prvním filmem mě dokázal oblbnout, těmi dalšími, hrajícími si na kdovíjakskvělouapřevratnou záležitost už ne.(10.2.2003)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8364-sesty-smysl-sixth-sense-the/videa/ Geniální scénář, citlivá režie komunikačních scén, nenásilné lekačky a hlavně - vynikající výkony jak Bruce Willise, tak i Haleyho Osmenta v roli Colea. I když popáté už mne závěr nepřekvapí, vždy mne alespoň dojme.(27.12.2008)

Film s atmosférou... jaká tu dlouho nebyla to, že Hitchcock byl král hororu, tak Shyamalan má nato být jeho nástupcem... Tenhle film (a hlavně konec) je tím čistým důkazem.Doufam, že se nebude zhoršovat a filmy budou jen lepší(to potom chci videt jeho 5 film ;-)). Bohužel tento film je asi tak na jedno dvě použití a pak naprosto ztrácí svůj účinek, ale přesto jde o záležitost, kterou musí každý vidět.(3.6.2004)

Místy dobré, ale celkově přece jen přeceněné. Filmy, které fungují pouze na první zhlédnutí, si takovou oblibu nezaslouží. Problém není v tom, že snímek stojí zejména na překvapivé pointě, takže opakované sledování teoreticky nemůže přinést stejný požitek. Zkuste se znovu podívat na The Others. Ti budou spolehlivě fungovat třeba i podesáté, a to od začátku až do konce. Šestý smysl lehce nudí už při druhém zhlédnutí.(24.11.2013)

Šestý smysl je ve své podstatě hrubě nedoceněný. Ano, diváci si ho váží a dávají mu vysoké známky, cení si atmosféry, herců, ale jde především o pointu! Tak trochu neprávem v jejím stínu se zapomíná na fakt, jak moc dobře prezentuje Shyamalan ve svém filmu šikanu dětských let (a strach pramenící z ní), že film je o hledání vlastní identity (ani jedna z postav neví, co si počít se životem), o tom, jaké je to být outsiderem a o předsudcích. Ano, 6 smysl JE geniální film. Ale nejenom pro úchvatnou pointu, která mně osobně vzala slova na několik hodin, ale pro vše, co jsem jmenoval....(31.8.2005)

• - Haley Joel Osment dostal prý roli Colea Seara ze tří důvodů: Za prvé, byl pro ni nejvhodnější. Za druhé, přišel na konkurz v kravatě, a za třetí, Manoj Night Shyamalan byl překvapen, když na otázku, zda Osment četl svou roli, Osment odpověděl: „Včera večer jsem to četl třikrát.“ Shyamalan se překvapeně zeptal: „Ty jsi četl svou roli třikrát?“ na což Osment odpověděl: „Ne, já jsem četl třikrát celý scénář." (Karlos80)

• - M. Night Shyamalan napísal rolu Malcolma Croweho spolu s jeho predstaviteľom, Bruceom Willisom. (WalterIK7)

• - Mnohí členovia rodiny M. Nighta Shyamalana sú lekári. Ako poctu svojej rodine si preto režisér Shyamalan zahral cameo rolu lekára. (WalterIK7)