Šestý smysl

• Austrálie

• Irsko

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Film s atmosférou... jaká tu dlouho nebyla to, že Hitchcock byl král hororu, tak Shyamalan má nato být jeho nástupcem... Tenhle film (a hlavně konec) je tím čistým důkazem.Doufam, že se nebude zhoršovat a filmy budou jen lepší(to potom chci videt jeho 5 film ;-)). Bohužel tento film je asi tak na jedno dvě použití a pak naprosto ztrácí svůj účinek, ale přesto jde o záležitost, kterou musí každý vidět.(3.6.2004)

Celou dobu se Šestý smysl tváří jako ničím vyjímečný film, ale pak v posledních sekundách přijde geniální závěr, který dosavadní děj staví na hlavu. Napodruhé je to pak ještě lepší. Jestli jste to ještě někdo neviděl a kdosi vám chce prozradit konec, vemte na něho klacek a žeňte ho od sebe mílovými kroky.(13.4.2003)

Opravdu se divím, že ta atmosféra z filmu nedostala Oscara. Musím se přiznat, že na poprvé mě film dostal hlavně svou pointou, ale na podruhé jsem si film užil daleko více, vlastně mě ta pointa přišla totálně nedůležitá, klidně mohla být jiná a nebo nemusela být žádná a já bych si to stejně užil. Velmi rychle jsem začal totiž pociťovat, osamocenost Bruce Willise a nepříjemný úděl malého Coleho. Úzkost v kombinaci se strachem obsadili celou mou mysl a po skončení filmu jsem šel do koupelny v nerozsvíceném bytě, skutečně velmi nejistým krokem.(19.6.2008)

Obdivuhodně zmáknutá duchařina s výtečnou atmosférou a nenápadnými indiciemi, které zpětně maximalizují zážitek z jedinečného konce. V podstatě bez jediné chyby ve scénáři a bez jediné zbytečné scény. Bohužel některé scény měly až příliš slabý spád a příliš pomalé tempo. Rovněž představitel pacienta Haley Joel Osment byl na devítileté dítě jaksi chytřejší než by bylo záhodno. Jeho styl mluvy a chování nekorespondovalo s jeho věkem ani při zamhouření obou očí. Willis na akčního hrdinu překvapivě citlivý a nehumpolácký. Zřejmě nejlepší film Shyamalana.(7.5.2005)

Malý, komorný thriller, točiaci sa okolo štyroch utrápených ľudí. Delikátne strašidelný, duchovno romantický, vražedne smutný. Aj pri opakovaných zhliadnutiach v ňom nenájdete scénku, ktorá by nefungovala pre obe tváre schizofrenicky dvojtváreho rozprávania, súviasiaceho s všetko meniacou pointou. Všetko je prefektne alibisticky poistené, a je až neuveriteľné, ako presne pri tomto stave dokáže fungovať primárna tvár snímky, vnímaná "panenským" divákom. ŠIESTY ZMYSEL je najuzatvorenejší a najmenší zo Shyamalanovych filmov - možno práve preto ho mnohí jeho fanúšikovia, vrátane mňa, hodnotia ako o kúsok slabší než VYVOLENÝ a ZNAMENIA. Ale chyťme sa za srdce: Nie je to rovnaká emocionálna bomba, stojaca na rovnako perfekcionistickom scenári i forme? Azda len hudba Jamesa Newtona Howarda tu ešte nedosahuje osobitosti a charakterovej zviazanosti s filmom a vo filme tak niet natoľko cítiť Shyamalanov rukopis.(19.5.2005)

• - Režisér M. Night Shyamalan si dal záležet na tom, aby se na scéně objevila červená barva pouze tehdy, jsou-li tam duchové. (SexyAjinka)

• - Režisér Night Shyamalan se ve filmu objeví v malé roli doktora, který vyšetřuje Cola po incidentu na narozeninové párty. (don corleone)

• - Spoiler: Bruce Willis, který je ve skutečnosti levák, se kvůli filmu naučil psát i pravou rukou, protože ve scéně, kde si Dr. Malcom Crowe kroužkuje nějaké poznámky v sešitě, by si diváci mohli všimnout, že už nemá na ruce snubní prstýnek. (Karlos80)