Šestý smysl

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8364-sesty-smysl-sixth-sense-the/videa/ Geniální scénář, citlivá režie komunikačních scén, nenásilné lekačky a hlavně - vynikající výkony jak Bruce Willise, tak i Haleyho Osmenta v roli Colea. I když popáté už mne závěr nepřekvapí, vždy mne alespoň dojme.(27.12.2008)

Scénář: M. Night Shyamalan .. Bez nečekané pointy Šestý smysl prostě na plno nefunguje (to samé platí pro více než druhou opakovanou projekci - ta první je nutná, aby vám opravdu vystoupla genialita Shyamalana a jeho důmyslné skladby dvou světů), byť má uhrančivou atmosféru a výtečné herecké duo Willis - Osment. Takže kdo neměl štěstí vidět snímek v kině už v době premiéry, nejspíš stěží plně nedocení veškeré tvůrčí kvality, protože geniálno tohoto snímku tkví právě v tom, že o filmu dopředu pranic nevíte a nejste deformován následnou vlnou "šokujících" rozuzlení.. 100%.(21.5.2007)

Rok 1999 bol jedným z najsilnejších rokov americkej kinematografie nielen po stránke komerčnej („nové“ HVIEZDNE VOJNY), ale i umeleckej (TRAJA KRÁLI). Tiež horor dostal po tínedžerských vyvražďovačkách nový smer a ŠIESTY ZMYSEL režiséra a scenáristu Shyamalana ukázal (so ZÁHADOU BLAIR WITCH), že horor môže skutočne desiť a mraziť. Bruce Willis sa predstavuje ako detský psychiater, ktorý sa potrebuje vykúpiť z hriechov minulosti a nadväzuje vzťah s tichým chlapcom, ktorý vidí mŕtvych. Čaká ho však šokujúce prekvapenie. Bolo by ale kruté tvrdiť, že takmer dokonalý ŠIESTY ZMYSEL neponúka nič viac, než "len" kultový finálny twist. Je tu predsa ešte skvelý pokojný výkon bývalého akčného veterána Willisa, strhujúci výkon Haleyho Joela Osmenta (syn Forresta Gumpa!) a nádherná Olivia Williams ako „zakliata panna v strašidelnom zámku“. Sebavedomá réžia, zrelé scény, výborné dialógy („Kam chodia colníci cikať?“), hrôzostrašné stretnutia s duchmi. Škoda niekoľkých hysterických scén s nesympatickou Toni Collette a na asi 20. raz už to nie je taká šupa a pecka, ako na prvé razy. Ale nemôžem dať menej, ako 100%, pretože keď to u nás v mrazivom januári 2000 išlo do kín, bol som na tom niekoľkokrát a nevedel som sa toho nabažiť. No od Shyamalana mám najradšej predsa len skôr Znamenia, než Šiesty zmysel, tie mi prídu vyzretejšie. Plusom ale určite je vynikajúco tiesnivá kamera, pochmúrna atmosféra a temná výprava. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/499/ Kino Považan 2000 (2x)(24.10.2004)

9 / 10 Šiesty zmysel oplýva scenárom, ktorý by si mal slovo po slove, vetu po vete preštudovať každý, kto to s filmom myslí aspoň trochu vážne - výborný nápad dotiahnutý do úspešného konca ubrúsený až tak povediac na kosť od všetkých zbytočností a samozrejme, zručne pretavený do výsledného snímku. Osobne by som mu dal síce len štyri *, no to iba kvôli tomu, že som vopred poznal pointu - preto teraz zažmúrim jedno oko a dúfajúc, že robím dobre, dávam maximálne hodnotenie.(25.8.2005)

Smekám před M. Night Shyamalanem, protože natočit takovýhle film ve svých 29 letech a téměř jako celovečerní debut to chce opravdu velkou dávku talentu a odvahy! Mohlo to skončit jako spoustu průměrných "duchařských" filmů, ale právě do puntíku propracovaný Shyamalanův scénář a jeho dokonalá režie dělají snímek vyjímečným! Bohužel pro Šestý smysl měl v roce 2000 při vyhlašování Oscarů těžkého konkurenta (Mendesovu Americkou krásu), ale jsem přesvědčen, že tenhle scénář by si Oscara zasloužil! Závěr mě dostal takovým způsobem, že už mne patrně žádný snímek svou pointou více nešokuje. Další co musím pochválit je skvěle budovaná hutná atmosféra, která diváka plně vtahne do děje. Herecké výkony jsou fantastické, hlavně mladého Haleye Joela Osmenta a Bruce Willise. Na závěr mi nezbývá než Šestý smysl doporučit všem a těm co ho ještě neviděli musím vzkázat, že dělají obrovskou chybu.......(22.2.2009)

• - Věta z filmu "Vidím mrtvé lidi" byla zvolena Americkým filmovým institutem jako 44. nejlepší filmová citace (ze 100). A v roce 2007 byla také zvolena časopisem Premiere 100. nejlepší filmovou hláškou. (HappySmile)

• - Režisér Night Shyamalan se ve filmu objeví v malé roli doktora, který vyšetřuje Cola po incidentu na narozeninové párty. (don corleone)

• - Režisér M. Night Shyamalan si dal záležet na tom, aby se na scéně objevila červená barva pouze tehdy, jsou-li tam duchové. (SexyAjinka)