Šestý smysl

• Austrálie

• Irsko

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

A já si vždycky myslel, že ten bordel v kuchyni a pozotvírané šuplíky mají na svědomí děcka.. Duchařina z vyšších sfér, při které vám mráz na zádech odtančí lední revue, krevní oběh oznámí stávkovou pohotovost a osobní manikérka se poběží přihlásit na úřad práce. Scénář v podobě vybroušeného diamantu, přirozený talent Haley Joel Osment a zajímavý Willis v netradičně komorní roli vás na poprvé ohromí a až na druhé zhlédnutí si vychutnáte všechny ty drobné nuance proč. Shyamalan si Šestým smyslem nasadil tak vysoko laťku, že ji dalšími filmovými pokusy buď sráží (Znamení), podskočí (Vyvolený, Vesnice) a nebo úplně mine doskočiště a rozplácne se na tartan (Stalo se)..(1.9.2008)

Je to vydarená mysteriózna dráma od M. Night Shyamalana. Má dosť dobrý príbeh o uznávanom detskom psychológovi, ktorému ale nanešťastie jeden prípad z dlhodobého hľadiska vôbec nevyšiel a tak pacient v dospelosti pred jeho očami spáchal samovraždu a jeho postrelil. To ho samozrejme veľmi ovplyvnilo, okrem úplnej sebadôvery prišiel aj o bezproblémový vzťah s manželkou, ale v malom nezvyčajnom chlapcovi so zvláštnymi problémami nájde svoju novú príležitosť a tak mu chce pomôcť za každú cenu. Ale postupne si uvedomuje, že to bude ešte komplikovanejšie. Spracovanie je výborné, už úvodný dojem sa dosť vydaril, ale následne je to ešte lepšie. Celá postava chlapca je skutočne perfektná, podobne aj jeho vzťah s psychológom, no hlavne dej je po celý čas nadmieru zaujímavý, neustále to tak príjemne pomaly graduje, postupne sa odhaľuje celá pravda a nájde sa tu aj viacero perfektných scén, ktoré prichádzajú v pravidelných intervaloch, napríklad rozhovor s učiteľom, no hlavne celá situácia s kazetou, to sa mi mimoriadne páčilo. A aby toho nebolo málo, na konci ešte čaká vynikajúca pointa, ktorá hlavne líniu s psychológovou manželkou ukáže z úplne iného uhla. Čo sa týka tej hororovej stránky, síce mi to celé prišlo skôr také ako pre celú rodinu, no to mi vôbec neprekáža, keďže to bolo viditeľne zámerom, pričom sa to sem aj hodí. A aj tak to má perfektnú atmosféru a všetky mysteriózne ladené scény sú dostatočne zaujímavé. Herecké obsadenie je výborné, Haley Joel Osment tu podáva veľmi kvalitný výkon, k tomu Bruce Willis v jednej zo svojich najzaujímavejších úloh, bavila ma aj postava matky, tu nemám problém. Réžia a technická stránka sú perfektné, M. Night Shyamalan je jednoducho talent, prvotriedna kvalita po všetkých stránkach. Síce plné hodnotenie dať nemôžem, toto nie je práve tématika, ktorej by som ho mohol dať, ale napriek tomu si nemôžem sťažovať, lebo potenciál sa už pravdepodobne nedal využiť lepšie. 80%(2.1.2014)

Oscar 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Haley Joel Osment, Herečka VR - Toni Collette, Střih, Scénář ......... Tento film mě 100% utvrdil v přesvědčení, že pokud víte, že film je dobrý nic dalšího o něm není třeba zjišťovat. Podobně silný zážitek jsem měl z Matrixu o kterém jsem věděl pouze to ,že se jedná o vynikající sci-fi. A tak mohu vidět tento film podruhé a s naprosto "odlišným" dějem.(16.5.2003)

Dětský psycholog se snaží napravit bývalou chybu tím, že pomůže neblaze obdarovanému chlapci. Nenásilná mysteriózní duchařina - slušná, ale přijde mi nadhodnocená. Není ničím světoborná, ani stoprocentně zabavující, ani nějak výrazněji děsivá. Prostě jsem nenašel nic, čím by zasloužila (současnou) 80. příčku v místní TOP. Nicméně závěr překvapí a je docela chytrý, atmosféra je, a Willis s malým Osmentem jsou na tom herecky lépe než průměrně (jenže se oba do konce filmu okoukají). Vzhledem k věhlasu tedy žádná velká sláva. 7/10. [HD](17.12.2010)

Rok 1999 bol jedným z najsilnejších rokov americkej kinematografie nielen po stránke komerčnej („nové“ HVIEZDNE VOJNY), ale i umeleckej (TRAJA KRÁLI). Tiež horor dostal po tínedžerských vyvražďovačkách nový smer a ŠIESTY ZMYSEL režiséra a scenáristu Shyamalana ukázal (so ZÁHADOU BLAIR WITCH), že horor môže skutočne desiť a mraziť. Bruce Willis sa predstavuje ako detský psychiater, ktorý sa potrebuje vykúpiť z hriechov minulosti a nadväzuje vzťah s tichým chlapcom, ktorý vidí mŕtvych. Čaká ho však šokujúce prekvapenie. Bolo by ale kruté tvrdiť, že takmer dokonalý ŠIESTY ZMYSEL neponúka nič viac, než "len" kultový finálny twist. Je tu predsa ešte skvelý pokojný výkon bývalého akčného veterána Willisa, strhujúci výkon Haleyho Joela Osmenta (syn Forresta Gumpa!) a nádherná Olivia Williams ako „zakliata panna v strašidelnom zámku“. Sebavedomá réžia, zrelé scény, výborné dialógy („Kam chodia colníci cikať?“), hrôzostrašné stretnutia s duchmi. Škoda niekoľkých hysterických scén s nesympatickou Toni Collette a na asi 20. raz už to nie je taká šupa a pecka, ako na prvé razy. Ale nemôžem dať menej, ako 100%, pretože keď to u nás v mrazivom januári 2000 išlo do kín, bol som na tom niekoľkokrát a nevedel som sa toho nabažiť. No od Shyamalana mám najradšej predsa len skôr Znamenia, než Šiesty zmysel, tie mi prídu vyzretejšie. Plusom ale určite je vynikajúco tiesnivá kamera, pochmúrna atmosféra a temná výprava. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/499/ Kino Považan 2000 (2x)(24.10.2004)

• - Režisér neponechal náhodě žádný detail, a tak i třeba sklenice, které vidíme v kuchyni u matky Cola jsou od krému Penn Maid, který se dá koupit pouze ve Philadelphii. (don corleone)

• - Režisér M. Night Shyamalan si dal záležet na tom, aby se na scéně objevila červená barva pouze tehdy, jsou-li tam duchové. (SexyAjinka)

• - Latinská fráze, kterou říká Cole v kostele, když se poprvé setká s Malcolmem, zní: "De profundis clamo ad te domine," což v překladu znamená: "Volám tě z hlubin, ó Bože." Tato citace tvoří první slova 130. žalmu z Knihy žalmů. (HappySmile)