Šestý smysl

• Austrálie

• Irsko

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Pointu som uhádol po prvej scéne matka/Willis/syn takže tá "prekvapivosť" ma minula veľkým oblúkom. Potom už ostáva len solídny mysteriózny thriller s peknou kamerou, dobrým (nie vynikajúcim ako v 12 monkeys) Willisom a famóznym Osmentom, ktorý ale bohužiaľ odvtedy hrá to isté. Shyamalanove filmy majú pre mňa zostupnú tendenciu a naozaj čakám že Village bude des desov. Ak sa chcete duchov báť skoro na infarkt odporúčam Oko.(9.8.2004)

Nemám moc rád filmy, které jsou chytřejší než já, ale protože jich je poměrně hodně, tak si patrně budu muset zvykat. Šestý smysl mě zkrátka oblafnul tak, že všude vidím mrtvé lidi, takže jsem rozhodnut vyhledat pomoc Dr. Crowea. Jenže ten již neordinuje. Co se to děje? Není to nijak zvlášť příjemné, ale má-li mne mrazit v zádech, tak proti tomuto způsobu zase až tak moc výhrad nemám.(12.11.2015)

Nejlepší duchařina všech dob. Bruce Willis konečně v roli, ve které nejsou jeho přednosti zbraně od krve a napnuté tílko. Příběh vás zaujme od první minuty, pokračuje tajuplně a napíná až k vyústění, které ve filmu nemá obdoby. Na chvíli se zastaví čas, člověk s vykulenýma očima a otevřenou pusou zírá, po chvíli si uvědomí, co se vlastně stalo a jaký konec je nevyhnutelný. Po skončení filmu jsem přemýšlel o tom, jak je vůbec možné, že jsem si toho nevšiml. Prostě jsem nemohl, ten film je dokonalý.(26.8.2009)

Shyamalan si práci hodně ulehčil větou: "Vidíme jen to, co vidět chceme" (nebo něco v tom smyslu), čímž mnoho zdánlivých nelogičností ve skutečnosti nelogičnostmi není. O šokantnosti pointy bohužel příliš polemizovat nemohu, neboť jsem ji znal asi půl roku před zhlédnutím (a ani přes úpornou snahu se mi ji nepodařilo z mysli vystrnadit). Nicméně pár lekaček bylo skutečně dost mrazivých (až na kost). 85% Zajímavé komentáře: POMO, berg.12, StarsFan, Grafito ,MManual(15.6.2005)

Pro me nejlepsi film od Shyamalana, latku nasazenou timhle filmem uz asi nikdy neprekona. Shyamalan postupne buduje atmosferu, ktera je zvlast v druhy polovine docela mraziva a i kdyz nikam nespecha, tak je film po celou dobu napinavej. Velkou zasluhu na tom maj hlavne vynikajici tajemna hudba, scenar a herecke vykony jak Bruce Willise, tak i Haley Joel Osmenta (jakkoliv ho nemam rad, tohle proste zahral vyborne). Jen mi prislo, ze Shyamalan tam ve svy maly rolicce doktora je jak pest na oko. Ale jinak se tohle Shyamalanovi skutecne povedlo - bezchybna rezie a vynikajici kamera. Jedinou vadu bych videl v zaverecny pointe, na poprvy vas dostane a je fakt hardcore, jenze kdyz se na to divate podruhy, potreti, tak uz to takovej ucinek nema. Na druhou stranu se Shyamalanovi musi nechat, ze kdyz uz clovek zna pointu a kouka se na film, vsechno presne sedi, nikde neni zadnej zadrhel, proste je scenar domyslenej fakt do detailu. A taky tam klidne moh hodit vic duchu, jak Haley rika, vida je kazdej den ("Vidim mrtve lidi." "Jak casto?" "Kazdej den."), jenze nich uvidime myslim 7. Skvelej film, jasnejch 5*.(21.6.2005)

• - Haley Joel Osment dostal prý roli Colea Seara ze tří důvodů: Za prvé, byl pro ni nejvhodnější. Za druhé, přišel na konkurz v kravatě, a za třetí, Manoj Night Shyamalan byl překvapen, když na otázku, zda Osment četl svou roli, Osment odpověděl: „Včera večer jsem to četl třikrát.“ Shyamalan se překvapeně zeptal: „Ty jsi četl svou roli třikrát?“ na což Osment odpověděl: „Ne, já jsem četl třikrát celý scénář." (Karlos80)

• - Film se točil chronologicky. (HappySmile)

• - Režisér a scénárista Šestého smyslu M. Night Shyamalan film považuje za něco mezi Vymítačem ďábla (1973) a Obyčejnými lidmi (1980). (HappySmile)