Šestý smysl

• USA The Sixth Sense (více)
Trailer

Vynikající psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) má za sebou traumatizující zážitek. Bývalý pacient se vloupal do jeho domu a dříve než sám spáchal sebevraždu, pokusil se ho zastřelit. Šlo zřejmě o trest za to, že mu nedokázal správným způsobem pomoci. Příští podzim. Doktor Crowe se pohroužil do práce a více než své manželce, trpící vzrůstajícím odcizením, se věnuje novému pacientovi. Osmiletý chlapec jménem Cole Sear vidí v těch nejneočekávanějších chvílích duchy s děsivým zevnějškem jasně prozrazujícím příčinu smrti. Oběšenci, sebevražedkyně, chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí Proč se zjevují obyčejnému osmiletému chlapci z Philadelphie? Chtějí ho děsit nebo snad potřebují jeho pomoc? Doktor je racionální skeptik, ale tragické zkušenosti s podobně postiženým pacientem z loňského roku ho varují před unáhlenými standardními závěry. Ostatně to, že osmiletý Cole Sear skutečně vidí reálně existující duchy, není to největší překvapení, které na Malcolma Crowea čeká... (oficiální text distributora)

Trailer

Recenze (1 273)

Houdini

Oscar 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Haley Joel Osment, Herečka VR - Toni Collette, Střih, Scénář ......... Tento film mě 100% utvrdil v přesvědčení, že pokud víte, že film je dobrý nic dalšího o něm není třeba zjišťovat. Podobně silný zážitek jsem měl z Matrixu o kterém jsem věděl pouze to ,že se jedná o vynikající sci-fi. A tak mohu vidět tento film podruhé a s naprosto "odlišným" dějem. ()

Lima

Celou dobu se Šestý smysl tváří jako ničím vyjímečný film, ale pak v posledních sekundách přijde geniální závěr, který dosavadní děj staví na hlavu. Napodruhé je to pak ještě lepší. Jestli jste to ještě někdo neviděl a kdosi vám chce prozradit konec, vemte na něho klacek a žeňte ho od sebe mílovými kroky. ()

Galadriel

Revoluční film, skvělé herecké výkony, opravdu netradiční scénář a hromada napětí. Po prvním shlédnutí musíte film vidět velice brzy znovu, abyste si všimli, jak dokonale a do nejmenších detailů je příběh propracovaný a že se vším, co vám prozradí pointa, bylo počítáno a říkáte si jen "proč mi tohle sakra nedošlo". ()

POMO

Malý, komorný thriller, točiaci sa okolo štyroch utrápených ľudí. Delikátne strašidelný, duchovno romantický, vražedne smutný. Aj pri opakovaných zhliadnutiach v ňom nenájdete scénku, ktorá by nefungovala pre obe tváre schizofrenicky dvojtváreho rozprávania, súviasiaceho s všetko meniacou pointou. Všetko je prefektne alibisticky poistené, a je až neuveriteľné, ako presne pri tomto stave dokáže fungovať primárna tvár snímky, vnímaná "panenským" divákom. ŠIESTY ZMYSEL je najuzatvorenejší a najmenší zo Shyamalanovych filmov - možno práve preto ho mnohí jeho fanúšikovia, vrátane mňa, hodnotia ako o kúsok slabší než VYVOLENÝ a ZNAMENIA. Ale chyťme sa za srdce: Nie je to rovnaká emocionálna bomba, stojaca na rovnako perfekcionistickom scenári i forme? Azda len hudba Jamesa Newtona Howarda tu ešte nedosahuje osobitosti a charakterovej zviazanosti s filmom a vo filme tak niet natoľko cítiť Shyamalanov rukopis. ()

golfista

Ještě žádné rozuzlení filmu mě tak nedostalo ! Špičkový duchařský film s třešinkou nakonci - to miluju...... Po dlouhé době jsem si pustil tenhle film znovu. Tentokrát na DVD a s origináním zvukem. Musím říct, že se mi líbil snad ještě víc, než poprvé ! Právě znalost pointy mi umožnila sledovat propracovanost scénáře a především opravdu dokonalou režii. Fakticky skvělý film ! ()

• Druhý film s Brucem Willisem v hlavní roli, kde je jedna z důležitých postav pojmenována jako Cole, o kterém si ostatní myslí, že je šílenec. Tím předchozím byl film 12 opic, kde Cole dokonce říká stejnou větu: „Vidím mrtvé lidi.“ Oba filmy spojuje také to, že mají v názvu číslo a odehrávají se ve Filadelfii. (don corleone)
  • Latinská fráze, kterou říká Cole (Haley Joel Osment) v kostele, když se poprvé setká s Malcolmem (Bruce Willis), zní: „De profundis clamo ad te domine,“ což v překladu znamená: „Volám tě z hlubin, ó Bože.“ Tato citace tvoří první slova 130. žalmu z „Knihy žalmů“. (HappySmile)