Děsivé dědictví

• USA Hereditary (více)

Sayko

Ari Aster. Tohle jméno mi bude v hlavě znít ještě hodně dlouho. Máme zde velmi, opravdu velmi kvalitní psychologický horor po několika letech. Hereditary mě jako diváka dokázalo neskutečně zaujmout a drželo mě u obrazovky až do samotného finále, které ověnčené naprosto fantastickou skladbou "Reborn" od Colina Stetsona snímek grandiózně ukončilo. Na Děsivé Dědictví, ostatně jako na většinu Asterových filmů, se musí divák dost soustředit, jde totiž o velmi náročný snímek na pochopení, sám jsem měl dost problém pobrat některé scény. Vzhledem k nebojácnosti a zacházení do extrému jde o dost osobitou podívanou, ale zároveň se nedivím nižšímu hodnocení zahraničními i tuzemskými kritiky - Aster se opravdu nebojí ničeho. Jakmile Vás ale skvělá, hororová atmosféra pohltí, už prostě není cesty zpět. ()

F.W.Colqhoun

To to uteklo. Rosemary má už vnoučátka. Aster sice nepodává tak soustředěný výkon jako později v Slunovratu, ale základní ingredience jeho filmařské cuisine jsou už přítomny: kubrickovsky odtažitá kamera (kterou podobným způsobem používá třeba Lanthimos), sklon vyrábět příběhy jako dekonstrukce klasických hororů a zajišťovat svým žánrovým snímkům přidanou hodnotu výletům naslepo daleko za hranice žánru. Jestli Aster v budoucnu přijde na to, jak své filmy vyztužit nejen formálně, ale i obsahově (tedy něco říct, nejen interpretovat), mohl by z něho být skvělý filmový čarodějník. ()

SpaceOdyseus

Paradne odvypraveny thriller, kde se od zacatku buduje hutna atmosfera, pomalu se utahuji srouby, aby to Ari Aster ke konci slusne vygradoval. ()

kolemjdouc

Snad první horor zpoza velké louže,který mi byl sympatický zpracováním. Žádné kejkle které by se odehrávaly za tmy.Jakoby se děj odehrával v reálu.Velmi kvalitní práce režie a kamery  = tentokrát klobouk dolů. Režisér hercům nic neodpustil kladl důraz i na mimiku .Významný je i výběr herců.By mě zajímalo kdo zazpíval závěrečný song. ()

mclenin

Som naozaj vďačný, že aj v dnešnej dobe ešte stále vznikajú popri tých "klasických", či už lepších alebo horších žánrových kúskoch, ktoré si väčšinou vystačia so strašením pomocou zvuku a strihu, aj vskutku originálne počiny. Od Hereditary sa mi po dlhšej dobe dostalo snímku, ktorý vybočuje z rámca tradičného konzumného strašenia a ktorý buduje. Buduje pomaly, pozvoľna a zlovestne. Pracuje len s náznakmi. Stavia na akejsi podvedomej predstavivosti diváka, brnká po strunách depresívnych a úzkostných pocitov, využíva prvok neprirodzenosti - teda to čo je človeku bežné a prirodzené vyvracia naruby, a to vo výsledku vyvoláva dojem znepokojenia. Celý koncept je z hľadiska potenciálu a techniky využitý naplno, až na samotný záver. Záver je na jednej strane preexponovaný, na druhej strane mierne prechádza do "klišé" a v istých okamihoch vyznieva smiešne (čo potvrdili reakcie mladšieho, nevybujačeného, publika). Aj napriek tomu, za prístup k látke, príbeh, využité techniky a aj trailer, ktorý bol "zmastrovaný" skutočne znamenite, a hlavne pocity ! ktoré film dokázal vyvolať, dávam plných 5 *. ()

angloumene

Zajímavá žánrovka s hlubokým psychologickým přesahem. První třetina se zvolna rozjíždí a lehce brnká na struny divákova nepohodlí. Druhá už ale s plnou silou útočí na všechna očekávání, cíleně dupe po emocích a jde na až na hranu divácké příčetnosti. Do té doby bylo vše pořádku. Jenže poslední, hororová část, tak nějak smete všechno to postupně vybudované odcizení a dospěje do zbytečně velkolepého finále. ()

Asmodin

Takové 3/4 filmu se nic neděje až na Charliinu smrt a upozorňuji předem, že záběry jsou docela naturalistický. Charlie by diváci nejspíš přáli úplně jinou smrt, jak byla na nervyjdoucí, jen aby zmizela z filmu. Ke konci se děj pořádně rozjede, takže dejte filmu šanci. ()

Ixbalanke

To není jen tak nějaký horor. Je to komplikované a složité. Bude v tom zamotaná hlubinná psychologie, prenatální traumata a různé symboly a náznaky tam a zpět skrz film. Řekla bych, že to asi budu muset vidět ještě jednou, i když moc se na to netěším... ()

Rozjimatel

[3,5*]     Po dlhšom čase konečne kvalitný horor, s mrazivou, silne znepokojivou atmosférou, ktorý sa hlási ku klasike žánru, je niečo ako návrat ku koreňom. Dielo kritikmi velebené, bežnými divákmi zatracované (žeby som patri k tým náročnejším divákom?). Má veľmi pôsobivý vizuál, invenčnú kameru, s viacerými vychytávkami (prepínanie svetla, neobvyklé uhly, atď.). Herci sú veľmi presvedčiví, nejedná sa o žiadnu B-kategóriu, čo je v hororoch dosť neobvyklé (perfektný výkon Toni Collette, ale nezaostávajú ani Gabriel Byrne a Alex Wolff). Postavy majú psychologickú hĺbku, čo je opäť na horor dosť nezvyčajné. Je to vrstevnatý film, s dvoma značne odlišne vyznievajúcimi polovicami, ktoré akoby boli protipólmi (viac psychologická časť oproti viac hororovej časti). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Disease

Tak trochu jiný horror. Kdybych neviděl dřív Midsommar, byl bych trochu na rozpacích. Takhle jsem si užil rukopis Ari Astera a výbornou výtvarnou stránku. ()

Kejf.

Jedu domu z kina tramvaji a vlastne nevim, co napsat. Nejak nevim, jak to chapat. Asi se mi potvrdilo, ze s velkym ocekavanim prichazi velky zklamani. Trailer je fantasticky sestrihanej, dava velikou nadeji na paradni film. Coz se, alespon za me, nestalo. Ocenuju, ze zapletka neni prvoplanova, cca 2/3 tretiny filmu jsem porad zila v nadeji, ze jeste dostaneme tu poradku cocku na zaver, protoze se vlastne celou dobu nic moc nedelo, ale ten konec? Co to kurva bylo? Videla jsem uz kopec spatnych hororu, ale tenhle tam bohuzel musim zaradit. Jak tady nekdo pise, ze to je film, ktery uz nikdy nechce videt, tak ja taky, ale kazdy asi z jinyho duvodu. Jo! A at si kritici neberou do huby, ze to je Nejlepsi film od The Exorcist. To si teda kurva vyprosuju! ()

Jaro_slav

„Sedmý smysl“ s mnohem víc houbičkovitym koncem. Žádný laciný lekačky a příšery za dveřma, žádný zbytečný potoky krve a utrhaný končetiny, žádný laciný budování „napětí“ pomocí eskalující „temný“ hudby, jenom plíživě tíživá atmosféra vystavěná hlavně na herectví. Jenže ten konec je takový WTF, že tomu nedovedu dát plnej počet. ()

Kacitr

Náběh na dobrou atmošku tam byl. Ale pak se to dost zvrtlo. Příběh prakticky o ničem. Dá se říct, že sledujeme několik nelogicky po sobě jdoucích záběrů, které ve výsledku nemají širší návaznosti. S kamarádem jsme se aspoň zasmáli, no. Taková hodně mdlá komedie se špetkou strašidelna. Ale i nějaké to rodinné drama se tam najde... Hvězdička za malou Charlie a dobrý soundtrack. ()

Klajnik

Slunovrat mám radši - je to atraktivnější film, ale uznávám, že v Hereditary funguje lépe právě hororový aspekt. A Milly Shapiro vypadá fakt mrdle. ()

geimz

Najlepší horor posledných rokov. Nespoliehajúci sa na lacné ľakačky či otrepané triky, ale ťaživú atmosféru a napätie, vďaka čomu sú TIE scény o to mrazivejšie a strašidelnejšie. Plus chytrý scenár, famózne výkony (hlavne Toni Collette) a zovšadiaľ sálajúca depresia. ()

Magika82

Luky, Bloody, shrnuli jste společně celkový dojem z tohoto filmového počinu z žánru hororu prakticky za mě samotnou... Nicméně, v 90% případů je ještě prostor pro úpravy. Kde ubrat, kde přitlačit, kde si pohrávat s psychologickou stránkou snímku a tím i diváka. Místa, kde je možné navodit napětím z neviděného, neslyšeného, leč přítomného. A naopak, kde lze ve zdánlivě tichém místě vizuálně diváka vyděsit... Zde své hodnocení z možných sta procent, snižuji na osmdesát... Důvodem je prudce padající křivka provedení ztvárnění posledních pěti či sedmi minut snímku... A propo, Paimon se objevuje až v knižní podobě démonologie okolo 14. století, tedy de facto démon vydudlaný z prstu a to jako nikoli osmý, leč desátý král pekla......... Soukromá poznámka: Od Starého zákona je znám pouze kníže padlých andělů, a tím je sám první a poslední Archanděl archandělů, Lucifer. Jeho místo, jako nejvyšší kníže Nebeských vojsk - po svržení Bohu odporujících - je znám Archanděl Michael.... ()

MiaMahoney

Hele, Fontríre, neser mě! Jestli si myslíš, že se schováš za pseudonym Ari Aster a nikdo nepozná tvou pomatenou tvorbu, taxes fakt spletl! Tohle zase jednou byl opus magnum, ach jo! Zpočátku to mělo jen hnusné a podivné lidi, ale postupem času se to zvrhlo v do sebe zahleděnou, poloartovou velesračku beze stopy jakéhokoliv smyslu, kterou od odpadu dělí jen pár docela znepokojivých scén. No ztráta času jaxviňa, zhruba na úrovni Antikrista. Určitě v tom ale zdejší osazenstvo bude spatřovat všechny ty metafory a alegorie, které tam bezpochyby byly, ale které prostý divák bez diplomu z filmové teorie a pořádným matrošem v kapse identifikovat a pochopit samozřejmě nemůže. Takže, Fontríre, nebo vlastně Astere či jak Ti teď říkají, s takhle poblitým celuloidem si akorát tak vytři a hlavně pak nezapomeň spláchnout, a to pořádně a raději několikrát. ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit