Dva mladí vysokoškoláci, Warren Lipka (Evan Peters) a Spencer Reinhard (Barry Keoghan) z amerického města Lexington, naplánovali v roce 2003 krádež vzácných knih z tamní knihovny Transylvánské Univerzity. Do tohoto plánu zapojili ještě dva své přátele, čímž vznikla parta nezkušených zlodějů. Co začalo jako nevinný nápad, vyústilo v jeden z nejbizarnějších pokusů o loupež v americké historii. Bart Layton ve svém filmovém debutu, inspirovaným skutečnými událostmi, prokládá dějovou linku rozhovory se skutečnými pachateli této loupeže. (Bospor)

chelseaman22

Pohled na nejhorší vloupačku historie v doprovodu s mizerným castingem vytváří něco, z čeho si zapamatujete snad jen encyklopedii se zvířaty v hodnotě $10,000,000. Tenhle film je odsouzen k neúspěchu. 39 % Celosvětový příjem k 10. 4. 2019: $3,900,000, což je 1,3 násobek rozpočtu ()

Avathar

A takto to dopadne, keď si banda loserov zmyslí, že sú postavy z Tarantinových filmov. Suverénne, inteligentne zrežírované, miestami poriadne napínavé a herecky perfektné. Na ten cynický čierny humor sa možno dalo pritlačiť aj viac, ale nenudil som sa ani sekundu. Skvelá práca. ()

YumiOkami

napinave drama o tom, jak (ne)udelat loupez. film je o obycejnych vysokoskolacich, kteri chteli udelat neco noveho a vzrusujiciho; neco, co by je vytrhlo z jejich kazdodenniho zivota. delali to pro penize? nevime. ani oni to poradne nevi… — podle me ze zacatku do toho sli jenom kvuli ty akci, ale pak, kdyz slo do tuhyho, chteli pryc, ale bohuzel uz nevedeli jak.. — asi jsem cekala vic akce, ale drama to bylo poradny! — herci skveli; pritomnost skutecnych akteru/zlodeju mi vubec nevadila, spise me bavila. — asi trochu unpopular opinion, ale nedala bych jim tak vysoky tresty. || ❝𝐑𝐞𝐦𝐞𝐦𝐛𝐞𝐫, 𝐪𝐮𝐢𝐭𝐭𝐞𝐫𝐬 𝐧𝐞𝐯𝐞𝐫 𝐰𝐢𝐧 𝐚𝐧𝐝 𝐰𝐢𝐧𝐧𝐞𝐫𝐬 𝐧𝐞𝐯𝐞𝐫 𝐪𝐮𝐢𝐭.❞ 🦉🦩 ()

Packal13

Heist movie, který se na první pohled jeví jako lehce vážnější parodie na ostatní heist filmy než si vygooglíte, že nejde o parodii ale skutečně se tato loupež stala a je stejně tak absurdní i v reálu. Bohužel tomu v závěrečný půl hodině trochu dojde dech. ()

Tft

Tohle není film založený na reálném příběhu, tohle je reálný příběh. Věta, kterou American Animals začínají, proč se dozvídáme hned záhy. American Animals jsou takový dokument – nedokument, zaujímají podobný styl vyprávění jako loňská I, Tonya, s jedním rozdílem, rozhovory s hlavními aktéry příběhu tentokrát nehrají herci, ale vedou je skuteční účastníci reálných událostí, které film vypráví. Režisér Bart Layton zvolil odvážný způsob vyprávění, zapojením skutečných aktérů vytváří prolnutí reálných událostí s jejich hranou rekonstrukcí naprosto odlišným způsobem, než se kdy kdo doposud pokusil, tedy alespoň mimo pole čistě dokumentárních filmů. American Animals vypráví příběh party vysokoškoláku, kteří se pokusili ukrást vzácné knihy z vysokoškolské knihovny. Co začne jako nevinná hra, skončí jako jeden z nejbizarnějších pokusů o loupež v historii Ameriky. Layton film ze začátku podává jako zábavné heist movie, hlavní dva strůjci loupeže Spencer Reinhard a Warren Lipka, které hrají skvělí Evan Peters a Barry Keoghan dostávají nevinný nápad, kterých kluci v jejich věku mívají stovky, tihle dva ovšem na rozdíl od všech ostatních dotáhli svůj plán až do samotného konce. American Animals tedy začínají jako zmíněné zábavné heist movie, které se postupem času stává temnějším a víc reálnějším, čím víc se blíží loupežný akt. Stejně jako se samotní aktéři ponořují hlouběji a hlouběji do svého plánu, až zjišťují že je vlastně uskutečnitelný, postupně tak dosáhnou stádia, kdy není cesty zpět, tak stejně Bart Layton přitvrzuje v napětí a zhušťuje film do finální gradace, která je naprosto pohlcující, samotná loupež je opravdovým vyvrcholením filmu, které vás bude držet přilepené k obrazovce. Vzhledem ke své formě působí American Animals až překvapivě komplexně – těsným dojmem, Laytona potkává cestou mnoho odboček a vláken po kterých by se mohl vydat a film by se mu rozpadl, ale on se soustředí jen a pouze na to důležité a díky tomu je tenhle film opravdu zábavnou, napínavou a smutnou rekonstrukcí příběhu téhle party vysokoškoláků, kteří měli tu smůlu, že se narodili do ztracené generace a kvůli své mladické hlouposti a nerozvážnosti si poznamenali celý zbytek svého života. Nikdy bych nevěřil, že by podobný film mohl fungovat, ale Bart Layton to opravdu dokázal, z mála vytěžil maximum, nevytvořil glorifikaci zločinu, nesnaží se hlavní aktéry obhajovat, dává jim jen prostor říct svou verzi příběhu, to jestli jejich motivaci přijmeme nebo ne nechávají tvůrci na nás. 79% ()

Hanys_

Hodně zvláštní heist. Banda břídilů vycítí šanci, ale protože nulové zkušenosti a absolutní amatérismus hrají prim, je z toho bizarní krimi jako šité pro Coeny. Herecky pecka (pořád ještě tak trochu nedoceněný Peters a hlavně Keoghan, kterého žeru už od Posvátného jelena). ()

Druury

tohle hodnoceni jsem zkratka zaokrouhlil nahoru.. 4,5 Hvezdicky si tenhle film urcite zaslouzi. Necekal jsem od toho absolutne nic a musim rict, ze me to fakt oslovilo. Mladistva nerozvaznost a predstava o necem, co je v realu uplne nekde jinde a prinasi dusledky. Z humorne stredoskolske komedie se razem vyklube drama a clovek jen zira a hlta to.. za me super! ()

ink flo

Na začátku to vypadalo jako další zábavnej film o bandě amatérů/nešiků, kteří se rozhodnou něco ukrást (tady konkrétně vzácné knihy z místní knihovny), takže mě překvapilo, jakej se z toho v poslední části vyklubal nervák, kterej vás fakt chytí. Je to dle skutečné události a celou dobu do děje promlouvají i ti skuteční protagonisté. A hraje tam ten psychopat ze Zabití posvátného jelena, kterýho už budu mít díky tomu navždy zafixovanýho jako podezelej divnej ksicht...děj funguje a graduje, herecký výkony výborný. ()

Raziel_cz

Audiovizuálně orgastická fúze crime caperu a dokumentu, která se nebojí humornou první polovinu vyvážit fakt drsnou a depresivní polovinou druhou. Protagonisté o loupežích moc neví, takže jenom čekáte, kdy se věci obrátí posraným navrch – a když na to dojde, je to jako sněhová koule valící se do pekla. Lidé přijdou k úrazu, a není z toho dobře nikomu. Proložení rozhovory se skutečnými lidmi, na jejichž vzpomínkách je příběh založen, je nijak neruší – naopak je podle mě na American Animals tím nejlepším. Reální (především) Spencer a Warren si často odporují a pochybují o slovech i motivech toho druhého a snímek to důvtipně reflektuje přímo za běhu (např. se dohadují, jak vypadal člověk, s nímž jeden mluvil a druhý na ně koukal z dálky, a jeho vzhled ve filmové rekonstrukci se úměrně tomu mění). A samozřejmě, slyšet přímo od nich, co mají říct k událostem ve zmíněné druhé polovině je přesně tak devastující, jak asi tušíte. Výjimečný zážitek a nemůžu se dočkat, s čím milovník bizarních skutečných příběhů Bart Layton přijde příště. ()

Rockerman

"Reportáž" o partě čtyř magorů, kteří chtěli změnit svůj stereotyp života tím, že uloupí a prodají několik vzácných knih se mi příliš nelíbil. Možná to má být varování pro mladé Američany, aby neskončili na šikmé ploše. ()

BOURQUE

True-based príbeh o tom, ako štyria mladí chlapi sa chceli narýchlo nabaliť pomocou „jednoduchej“ krádeže. Vierohodnosť príbehu zvyšuje priame „dokumentárne“ začlenenie hlavných aktérov do príbehu. Z daného filmu by sa dalo vyťažiť aj viac – v tejto forme je to zbytočne nafúknutý na takmer 2 hodiny s veľkým počtom statických (a občas zbytočných) scén. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

tomik99

Tomuto filmu hrozně pomáhá, že ve snímku vystupují skuteční aktéři loupeže. Sice si pochopitelně nezahráli „v příběhové“ fázi filmu, ale jsou tam od toho, aby nám dovysvětlili určité události loupeže. A podle mě to funguje skvěle. A nutno dodat, že všichni čtyři skuteční aktéři mi jsou sympatičtější než herci. To ovšem neznamená, že herci byli špatní, to vůbec ne. Evan Peters a jeho kolegové hráli skvěle, ale zkrátka, když jsem viděl ty dospělé kluky vyprávět tak silný příběh, tak nějak jsem si přál, aby ve filmu hráli přímo oni. Na filmu lze hledat spoustu chyb, ale já se ptám sám sebe, proč bych to dělal? Jak bylo uvedeno před filmem – Tohle není příběh založený na skutečném příběhu, tohle je skutečný příběh. A proto je to pro mě tak silné. ()

Charlie84

Inu studium je v Americe placené, nějak jej hradit musíte. Osmdesátkový soundtrack mě u příběhu z roku 2004 překvapil, ale co naplat, výběr nejstylovějších songů ze všech heist můvís nakopává stylově (a nápaditě) natočené scény vysoko převysoko. Doku podkres tomu dodává na serióznosti a závěrečný skoro twist jak to tedy vlastně bylo nebo nebylo, dostává u zpočátku skoro teenagerské komedie takový meta rozměr, že jsem se až dojal. Ano, i v době všudypřítomně panujícího barevného digibordelu v debilních kostýmech se stále může objevit zajímavý film. Best of 2018 a Burt Layton je Bůh. ()

TomStrom

Člověk občas plánuje a plánuje, promyslí každý detail... teda skoro. A pak se přejde k praktické realizaci a ono to dopadne úplně jinak, než jak se původně plánovalo. Když se vám takto zvrtne příprava večeře nebo domácí úklid, nic moc se neděje, jestliže se vám ale hrubě nepovede váš zamýšlený superzločin, následky už nebudou jenom chvilkové. Prostě další důkaz o tom, že zločin není pro amatéry. Taky znám jednoho takovýho, co vařil pervitin a s kumpánama to organizoval po facebooku a z nějakýho důvodu pak skončil v lapáku. Holt zločin není taková pohodová bokovka, kterou ve filmech zvládá kde kdo. Po Bayově opus magnum Pain & Gain jsou American Animals dalším kinematografickým důkazem toho, že do eskapád za hranou zákona by se neměl pouštět někdo s iq zmrzlé makrely. ()

kotilion

Film nám přibližuje skutečné události, které se odehráli na Transylvania University v Kentucky v roce 2004. Skupina studentů se pokusila o loupež. Film je proložený výpověďmi skutečných aktérů, které celé dění popisují. Nejen že to obzvláštňuje a obohacuje klasickou formuli vypravování, navíc nám to zcela jednoduchou, ale velice účinnou formou přibližuje úvahy a pocity postav. Bart Layton zde využil svých dokumentárních schopností, film působí velice realisticky, chladně a tíživě. Přitom se nejedná jen o „pouhé“ zrekonstruování událostí, ale film se snaží o jistou psychologickou analýzu. Jedná se sice o heist film, ale samotné plánování a provedení loupeže není dominantní částí filmu. Film se v prvé řadě zajímá otázkou: „Proč, a za jakých okolností“ se člověk vůbec rozhodne k takovému činu, jako je loupež. Dále se zabývá pocity, psychologickým dopadem a následky loupeže. Postavy jsou studenty vysoké školy, ale cítí se průměrně a nevýjimečně. Zdá se jim, že se jejich život vyvíjí nudně a obyčejně. Tyto pocity (které jsou velikými a důležitými tématy dnešní mladé generace) tvoří jejich hlavní motivaci pro loupež (a s ní spojenou změnu života). Technická stránka filmu je výborná, barvy (většinou šedé) podtrhávají náladu filmu. Herci v čele s Evanem Petersnem a Barrym Keoghanem jsou bezchybní. Film má perfektně zvolené skladby, které vždy doplňují a podtrhávají dění ve filmu. Montáž se skladbou Who by fire od Leonarda Cohena považuji za nejlepší moment filmu. American Animals jsou napínavým a originálním heist filmem, který se zabývá důležitými otázky dnešní doby a psychologickou analýzou aktérů loupeže. Je myšlenkově bohatý, přitom divácky přístupný, zábavný a brilantně natočený. Jedná o neprávem přehlížený snímek, kterému byste měli dát šanci. ()

Britské nezávislé filmové ceny ovládla Favoritka

Britské nezávislé filmové ceny ovládla Favoritka

03.12.2018

Černohumorné kostýmní drama Favoritka od režiséra Yorgose Lanthimose (Humr, Zabití posvátného jelena) ovládlo letošní ročník Britských nezávislých filmových cen. Snímek zvítězil v rekordním počtu… (více)