Temná tvář Brooklynu

• USA Motherless Brooklyn (více)

New York, rok 1950. Osamělý soukromý detektiv (Edward Norton) se snaží vyřešit vraždu svého mentora a jediného přítele (Bruce Willis). (Magic Box)

janesX

Päťdesiate roky v tomto filme ma z toho filmu bavili najviac, muselo to dať dosť práce takto premeniť celé ulice, mosty atď. Vlastne kvôli tomu vizuálu a kamere musím povedať že film sa mi páčil. Kto by to bol povedal, že z herca stvárňujúceho moju obľúbenú postavu v mojom obľúbenom filme "American History X" vyrastie taký punktičkársky umelec. No obsah filmu je taký nemastný - neslaný, určite mohol takúto tému aj viac okoreniť. Z celkového dojmu tu vyčnievalo hlavne Nortonove herectvo, inšpirované Dustinom Hoffmanom. No a tá "vychytávka" s klobúkom, čo nám Norton prezradil hneď na začiatku, by vyznela tak či tak dosť trápne aj keby ju neprezradil. 59% ()

Renfield

Klasické gangsterky připomíná pouze první scéna, dál film sice stále pokračuje v jim podobné atmosféře, ale jde už čistě detektivní cestou. Což o to, kdyby náhodou netradiční hlavní hrdina nestačil, získává i tímto příběh na originalitě, přesto se ještě u výborné úvodní scény zdržím. Edward Norton je famózní, Lionel Essrog je postavou prakticky nepřetržitě zajímavou, už jen jeho netypické vzezření a samozřejmě Tourretův syndrom udělá své. Příběh navíc v následujícím dění zdaleka neřeší pouze Frankovu smrt, má mnohem více rovin, kterým by ale podobně řízná scéna jako ta úvodní rozhodně sedla. Ale co už, solidní noir atmosféra, lokace natáčení, kostýmy a především nádherný vozový park si i tak vystačí. Navíc podobně ladných konverzačních detektivek, pro které je atmosféra (zde tvořena především výbornou hudbou Daniela Pembertona) zcela zásadní, se točí minimum, pokud vůbec. Tedy i z tohoto pohledu před všestranně talentovaným Edwardem Nortonem klobouk dolů. 80% ()

petikacka

Po dlouhé době vidím film s Edwardem Nortonem a zase musím pouze s úžasem zkonstatovat, že je prostě geniální herec... Teď ještě k tomu režisér a scénarista...A, že se mu to povedlo !...Příběh o přátelství ochránce a učitele a jeho žáka který trpí nemocí, která tenkrát ještě ani neměla jméno...Film ve stylu noir se sqělým jazzovým podkresem a hereckými výkony mě dostal...Není to sice nic extra převratného, ale je to velice osvěžující, co se filmového zážitku týče...Za mě 88% ()

TheSpearCZ

Motherless Brooklyn je pěkně vypadající detektivka s mimořádnou hudbou, ale bohužel mě osobně vůbec nevtáhla do děje (což se mi moc nestává, aby mě nějaký takový podobný žánrový snímek s takovým kalibrem herců nezaujal), a tím pádem mi bylo úplně jedno jak to celé skončí. Zbytečně překombinované, bez nějakých zajímavých scén, které bych si třeba pamatoval, když se vysloví název filmu. Potěšil aspoň dobře zahraný Norton s Tourretovým syndromem. Lepší 2* ()

Illy

Skvěle zahraná noirovka - Edík zvládl jak hlavní roli, tak režii na jedničku. Škoda že podobných filmů se dnes už moc netočí. ()

Fifer

Ten film určitě není bezchybný, ale je to výborný a poctivý noir. Norton v rozhovoru přiznává inspiraci Chinatownem. A ta je zjevná, pátráme, pátráme, objevujeme nové a nové důkazy, ale všichni tak nějaký tušíme, že smysl je v samotném pátrání. Obrovský záporák se povedl. Soukromé očko s tourretovým syndromem také, Norton ho zahrál bezchybně. I "Femme Fatale", která není tak úplně Femme Fatale, je dobrá. Bruce Willis skvělý. Škoda opakujících se motivů. Hrdina dostává do držky téměř pořád, a když ne on, tak jeho kolegové. To už člověka trochu unaví. Zakončení se také trochu táhne, proslovy záporáka jsou zbytečné. Ale prvních 100 minut jsem se nenudil ani vteřinu. ()

warrenur

Nortonova herecka, rezijna a scenaristicka solovka. A ze bola velmi slusna. Sice som mal problem zorientovat sa v ukecanom zaciatku a popri jeho poruche vnimat skutocny dej, ale po pol-hodke to preslo. ;) O bezohladnosti investorov a prepojeni na mestske, ci statne spicky sme sa u nas na Slovensku za posledny rok po "Vrazde" dozvedeli tolko svinstva, ze to prezentovane bolo velmi lahko uveritelne. Mierny nadpriemer a moje odporucanie. Na divacky zazitok treba uvolnenu naladu. ()

zahadum

Edward Norton si chcel natočiť svoju vlastnú čínsku štvrť a myslím si,že sa mu to podarilo. Hudba a dokonalé noir spracovanie so skvelou výpravou a hereckým obsadením mu k tomu dostatočne pomohli. Príbeh sa ale miestami vliekol a celé to pôsobilo o nejakú polhodinu dlhšie ako by sa hodilo. Ináč fajn. ()

Rathalos

Sirota Brooklyn je krimi drama v hlavnej ulohe s Edwardom Nortonom,ktory je zaroven aj reziserom tohto filmu ako detektiv,ktory sa snazi objasnit vrazdu svojho najlepsieho priatela,samozrejme po hereckej stranke perfektne,dobre zahrane a aj napriek dlhej stopazi to ubehne raz-dva...:-) ()

strikeman

Povedené retro-noirové krimi s pěknou plejádou hereckých matadorů a opravdu půvabnou Gugu Mbatha-Raw dokresluje vnikající jazzový soundtrack a vskutku líbivý vozový park přelomu 50. a 60.let minulého století. Moc příjemné pokoukání i poslouchání ... 80% ()

agassi68

Norton, Willis, Dafoe, Baldwin. Človek sa teší ako malý jojo. Atmosféra, hudba, kostýmy a Norton sú dôkazom, že by to nemuselo byť márne. No v konečnom dôsledku to na viac ako priemer nevydalo. Možno preto, že nie som priaznivec detektívok. Od tohto ansámblu som si sľuboval skrátka viac.. ()

Evander

Motherless Brooklyn je pro mne velmi příjemným překvapením. Film se mi líbil celý, má výborný příběh, který se i přes delší stopáž svižně odvíjí, což připisuji zejména skvělému scénáři a výborným hereckým výkonům. Kostýmy a vůbec celé ztvárnění doby si ničím nezadá s výrazně slavnějšími díly. Myslím, že tohle se Nortonovi hodně povedlo a budu se těšit na jeho další počiny. 79% ()

JakeG

Nejsem úplně fanda podobných bijáků, ale tohle je tak hezky odvyprávěný příběh, že to mě to celou dobu udrželo. Škoda jen té předvídatelnosti, jinak Eddie válí. ()

BOURQUE

Druhý film Edwarda Nortona, ako režiséra, ale jeho prvý, ktorému napísal aj scenár. E. Norton ako herec aj v tomto filme dáva vyrovnaný výkon a herecká rola, ktorú si vybral, mu sedí. E. Norton v roli režiséra ma v podstate nesklamal, ale myslím si, že z daného príbehu by mohol vyťažiť aj viac. Postupné dávkovanie jednotlivých kúskov „puzzle“ a zachytenie nekalých machinácií s bytmi tých najzraniteľnejších je mnohokrát spíš priemer ako nadpriemer. Naratívny štýl je na mieste. Prostredie, v ktorom sa film odohráva, je celkom autentické a hudba je na slušnej úrovni. Herecká špička robí svoju prácu poctivo, po dlhšom čase aj Bruce Willis sa objavil v takej malej roli, ktorý mu dosť sedí (škoda, že jeho charakter nedostal väčší priestor). Záver, aj vzhľadom na runtime, nepôsobí tak silne a emotívne, ako by mal. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()