Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

MrEddie

Báječná komedie z dílny Svěrák Smoljak. Luděk Sobota se tentokrát na roli hodí. Každý rok se rád podívám. A ty hlášky jsou již legendární. Nemusí pršet stǎčí když kape... ()

Bagis

V dobách, kdy naši zemi ustavičně, bez ohledu na roční období sužovali přemnožení komáři a kdy získat povolení k letnímu výjezdu do Jugoslávie byl větší vojeb, než čekání třináctiletého milovníka střelby na zbrojní průkaz, bylo důležité získat si přízeň plebsu jinými prostředky, soudruzi tedy vsadili na teorii římských satiriků a rozpoutali kolotoč chlebu a her (a pár sociálních jistot). Ne všichni herci a režiséři se díkybohu stali placenými opicemi a navázali na odkaz Vlasty Buriana či Voskovce s Werichem takovým způsobem, že i dnes, téměř 26 let po převratu a 41 let od vzniku Jáchyma, může 95% komediální produkce akorát tak leštit boty personám typu Zdeněk Svěrák či Luděk Sobota (abych nevybočil z kontextu filmu) a dělat si poznámky, jak bavit bez všudypřítomných vulgarismů (ne, že by někdy nedokázaly okořenit pointu) a často i bez jakéhokoli verbálního vkladu. Neděle se ksichtí a hláškuje jak o život, Svěrač trénuje na Cimrmana a výsledkem je řachanda jak kdysi v Drážďanech. ()

andydufrsn

Klasika!! Tak moc velká, že hlášky z ní zná celý národ. Luděk Sobota ve své tradiční (a vlastně jediné) roli totálního chaotika a zmatkaře! I když je film vlastně dost pitomej tak je vlastně krásnej! A hlavne pořád zábavnej! ()

Zikfryd

Protože ujíždím na dvojici Smoljak-Svěrák, není divu, že mě tento film neskutečně baví. Je to jeden z prvních filmů s "cimrmanovským" humorem. A dokonce i Luděk Sobota hraje ještě v "mezích normálnosti". V tomto filmu také hledejte původ některých zlidovělých hlášek, jako např.: "Nebudeme se pouštět do žádných větších akcí." ()

Jirkacek

Jáchyme, hoď ho do stroje! a já ti za odměnu napíši komentář a dám hodně hvězdiček, protože si to zasloužíš. Ano, tento film se stal za ty léta členem zlaté vitríny české komedie a při pohledu na autory scénáře, kterými byli Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák a Oldřich Lipský, se vlastně není ani čemu divit. Jejich komedie nikdy nepostrádaly dostatečné množství až absurdního humoru ve stylu ála Cimrman, který divák prostě musel ocenit takřka nepřestávajícím smíchem. Pochopitelně i já jsem se vždy dokonale pobavil a to pokaždé, když jsem se na tuto skvělou komedii podíval. Luděk Sobota jako nesmělý mládenec František se mi už v žádném jiném filmu nelíbil jako v tomhle. Svou roli vesnického kluka, který jako automechanik v Praze žije podle kondiciogramu sestaveným výpočetním strojem, zvládl dokonale. Jeho šéfové Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák vypustili z úst několik nesmrtelných hlášek. Určitě znáte slova vedoucího autodílny: Říkám jim - neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš! A je to marný, je to marný... Je to marný! Stejně tak trenér juda František Peterka pronesl dnes již klasickou větu : Nebudeme se pouštět do žádných větších akcí. Hlavní hrdina Luděk Sobota zase v kině pilně piloval větu : Slezte z toho lustru, Donalde! Vidím vás! A nesmím zapomenout na Václava Lohniského, který zde hrál doktora z blázince Chocholouška a řekl mimo jiné toto : Náš ústav se vám, pane Hudečku, mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politování hodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let! A mohl bych pokračovat scénkami a gagy, které rámují celou komedii od začátku do konce, a není až tak důležitý děj, v němž jde hlavně o to, aby Luděk Sobota sbalil Martu Vančurovou a nic se mu při tom nestalo. S úsměvem na rtu uděluji komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! plný počet pěti vypočítaných hvězdiček *****. ()

petruska777

Toto je jedna z nejlepších českých komedií. Ačkoliv znám tento film takřka nazpaměť, vždy se ráda podívám znovu a pořád mě baví stejně jako poprvé. O jeho oblíbenosti svědčí i to, že spousta hlášek z filmu doslova "zlidověla". Luděk Sobota je v roli Františka Koudelky naprosto excelentní a ostatní mu skvěle sekundují, včetně boxera Gregora. Za mě top. ()

Scott67

Když jsem jako sedmiletej kluk poprvé viděl tuhle novinku, vždycky jsem byl naštvanej, že neukážou toho kačera Donalda na tom lustru :-) ()

teekanee

Komedie se mi určitě líbila, ale pořád mám pocit, že musím do skvělýho českýho humoru, ještě trochu dospět. Přesto jsem si užil geniální výkon Luďka Soboty. To je prostě jeden z těch lidí, kteří už jen svým hlasem a řečí těla jsou prostě vtipní. 83% ()

DserCom

Tolikrát jsem snad žádný český film neviděla! Jeden z největších klenotů české komedie jako takové, co se filmů týče. Naprosto legendární hlášky a zaručená sranda. Moc doporučuji! ()

martin2702

Můj nejoblíbenější film tech hlášek co tam je to je nepřekonatelný.Hlavně Luděk Sobota myslím jeho vůbec nejlepší film a plno dalších hvězd nezbývá než dát plný počet. ()

GrooteLulu

..první snímek z "kolébky normalizace".. Lipský, Svěrák aspol. nám ji ukázal jako perfektní dobu, kdy jsou všichni zaměstnaní, jsou organizovaní a mají smysl pro humor a nic jim neschází, kromě tradičních životních problémů - založit rodinu a mít radost ze života. O ostatní se postará stát.. dětský film to není a přece jenom, jako školák v demokracii, jsem citoval se spolužáky, desítky nezapomenutelných hlášek, které pokaždé rozesmály... Pro mě je Jáchyme, hoď ho do stroje asi nejlepší komedií, kterou máme, díky Sobotovy s Dvořákem, ale v celkovém pohledu, jen o chlupy před vodníkama... fotku s pyžamem psa Gregora v Muzeu filmových kostýmů na Barrandově si cením... chtělo by to OST "Liška best of" :) ()

Sejkorka

Nadčasový film s nevyčerpatelným zdrojem zlidovělých hlášek. A s mýtickou postavou primáře Chocholouška. Lepší film jsme si v polovině sedmdesátých let nemohli přát. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let