poster

Wild Wild Country (TV seriál)

Dokumentární

USA, 2018, 6 h 43 min (Minutáž: 64–72 min)

Kamera:

Adam Stone

Hudba:

Brocker Way

Hrají:

Osho (a.z.), Ma Anand Sheela (herec, a.z.)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (14)

 • Zeck
  ***

  Po filmařské stránce průměrně zpracovaná a zbytečně natahovaná série, která by se dala s přehledem odvyprávět za tři díly a člověk by nepřišel o nic podstatného. Jedná se o bizarní pohled na (právní) souboj z 80. let mezi vyznavači tehdy nové sekty a vyznavači sekty s tradicí (křesťany). Jednoznačným plusem dokumentu je, že pokud netrpíte new age nemocí a nečumíte při svítání do slunce, pravděpodobně jste o tomto incidentu v životě neslyšeli, natož o lidech v něm vystupujících. To v době internetu člověka skutečně až potěší, když objeví dokument o mediálně sledovaném příběhu z nedávné doby, o kterém v životě neslyšel a nemusí při sledování porovnávat s již známými informacemi a v duchu chválit sám sebe, že tohle všechno už dávno ví. Velkým mínusem je naprosto nezvládnuté myšlenkové zpracování a ideologické vyznění celé série, což na méně bystré nebo snadno ovlivnitelné jedince může mít až katastrofální následky. U všech šesti dílů jsem pohrdal téměř všemi, kteří se v nich objevili. Totální absence racionálního člověka, který by měl všech pět pohromadě, nebyl stále pod vlivem kultu osobnosti 28 let mrtvého hochštaplera, nebyl bigotní pokrytecký dement plný keců o křesťanství, napůl vyšinutý fanatik nebo člověk, který by si toho indického panáka vzal do huby jinak než v kleče. Tvůrci plíživě nenápadně tlačili diváka do momentů, ve kterých se měl postavit nebo alespoň začít stranit jedné nebo druhé straně, aniž by mu předložili jediný hlas rozumu, který by rozbil tamní okruh výpovědí a okomentoval vše z odstupu a pohledu třetí nezaujaté strany - strany diváka. Podle způsobu jakým tvůrci emočně přibarvovali některé scény a promlouvání na kamery od zainteresovaných lidí, jak zlehčovali a apaticky přecházeli zločiny a dokonce pokus o vraždu, nechali jejich autory aby si to hezky okecali růžovoučkými slůvky a divákovi vše zdánlivě zdůvodnili, aniž by posléze připojili hlas oponenta. Bylo zcela evidentní, že bráchové u režie byli celkem jasně na jedné straně, ale nechtěli natočit dokument způsobem, aby to došlo úplně každému. Nutit diváka do výběru svého týmu v názorovém dokumentu plném střetu fanatiků plných proslovů o svých vírách a ještě ho postrkovat jedním směrem, to je přinejmenším selhání. Nezaměřit se za celých šest dílů na ziskuchtivého vůdce sekty, nepodrobit ho elementárnímu kritickému zkoumání a místo toho nechat permanentně znít oslavná slova, písně a chorály na jeho úžasnost, krásu a moudrost z úst následovníků, to je vysloveně profesní diletantismus. 60 %(22.9.2018)

 • Kwaichi
  ***

  Tvorcovia dokumentu odviedli dobrú prácu. Zaujala ma hlavne metóda spracovania, kombinácia starých historických záberov v kombinácii s retrospektívnymi monológmi zachytených v UHD rozlíšení a chýbajúce scény doplnené o kreslené statické animácie. Spolu to vytvára pôsobivý dojem medzi minulosťou a súčasnosťou. Trochu ma však sklamal samotný výsledok dokumentu, poukazujúci len na žiarlivosť, neopätovanú lásku a honbu za peniazmi. Od kvalitného dokumentu očakávam trochu viac.(11.8.2018)

 • sator

  Když nejkontroverznější guru na světě Osho, postaví utopické město hluboko v poušti Oregonu, konflikt s místními obyvateli se stává národním skandálem.(31.3.2018)

 • Gunslinger
  *****

  6 dielny dokument o tom, ako si Osho a jeho voľnomyšlienkársky kult postaví v bigotne-kresťanskom americkom štáte Oregon vlastné mesto s vlastnou políciou obchodmi atd. Využijú medzery v USA zákonoch a tak tu máme komunitu, ktorá začína veľmi nevinne a končí s desiatkami poloautomatických zbraní, podozrením z otrávenia pol mesta atd atd.. Do toho sa Ošino po okolí premáva na 93 rolls roycoch, vrtulníku a máme národný škandál na svete :) Samozrejme nieje všetko čierne alebo biele. Dokument zachytáva pohľady snáď zo všetkých strán, či už sú to domáci sedláci z Oregonu, členovia kultu, súdy, armáda, a dokonca aj samotné vedenie kultu. Obzvlášť dievčina Sheela - pravá ruka Osha je asi najzaujímavejšia osobnosť kultu vôbec (ikeď miestami evil as fuck). Netflix sa zase raz prekonal..(1.5.2018)

 • fantassia
  ***

  Posledovala jsem to celý a dalo se to hodně zkrátit. Osobně si na tom považuju ukázku fenoménu - jak zblbnout rychle a snadno, prostě od fanatismu nejsou chráněni lidé, kterým chybí zdravý rozum a pozor rozum a inteligence, stejně jako moudrost a chytrost nejsou jedno a totéž, jen zdravý rozum dokáže rozlišit, co je správné v jednotlivosti i celku,ale vůle se pak může rozhodnout i proti rozumu a svědomí pak vykoná sankce, to je osobní u každého jednotlivce a nikdo se tomu nevyhne, může se zdát pohodlné nechat za sebe rozhodovat guru a pak tvrdit, to ne já to on :-) no osobní zodpovědnost má každý a ani skupina tuto personální záležitost z nikoho nesejme a zdravý rozum pozná,co je dobře a co ne a přesto někteří, kteří se zdají nebo některým jeví jako ryzí vůdci v tomto kardinálním bodu nemají sami jasno, což je zásadně tragické(14.1.2019)

 • vyfuk
  ****

  Wild Wild Experience. Nikdy jsem nijak nebyl dokumentární typ, ale když vykročím občas z komfortní zóny tak to stojí za to. Spíš mi přijde zajímavé, že jsem o takovéto věci nikdy neslyšel a nedostala se ke mne, jelikož se o podobné věci zajímám. Co na to říct celkově? Je to perfektně natočené. Jinak jsem to ani nečekal. Perfektně vyobrazeno i v rámci názorového spektra, s tím, že poté může být problém, když už se vám ty linie začnou zamotávat. Zároveň je hodně zajímavá věc, že vy jakožto divák si nedokážete vlastně vytvořit názor kdo v tomto je vlastně záporák a kdo dobrák. Máte zde něco jako sektu, která vlastně ani nijak extra nikomu nic nedělá a poté zde máte americké zákonodárníky, kteří jenom dělají svou práci. A teď si vyberte. I tak zde jsem asi jasně se nepřiklonil ke straně brečících levičáků. Což je věc čistě s nadhledem řečená, ale obecně vzato mi i tak přijde, že postavy byly během toho v celku ublížené a ubrečené. Jak to asi opravdu bylo je ve hvězdách a ve hlavách zúčastněných. Je těžké si na něco takového vytvořit obecný názor. Platí nicméně to, že většinou si člověk k takovémuto formátu sedne rád na hodinu nebo dvě. Proto by člověk jako já neměl nic proti tomu, kdyby se ze šesti dílů udělaly třeba tři. Ale to je čistě můj vrtoch. Beru, že tvůrci chtěli upřednostnit informace. Ale ta zábava a zájem se v tom někdy vytrácí.(10.1.2019)

 • jenjan
  *****

  Pan Osho byl pozoruhodný fenomén a pro mnoho západních hipíků znamenal logické vyústění jejich ideologicko-duchovního směřování. V celkovém vyznění už ani není zajímavý pochopitelný střet starousedlíků a následovníků pana Osho, jakožto spíše vlastní hodnotové zakotvení obou těchto skupin, čehož se nám (Čechům) tak zoufale nedostává. Vlastně na celém tomto bizarním příběhu je nejvíce fascinující, co všechno je možné nad rámec vlastního sobectví, i když nakonec hodnoty jedněch "končí" na hranicích hodnot druhých. Kontroverzní, ale smířlivé a ve svém jádru (věřím) zdravé. "Bye bye bhagwan.." A Oregon je dnes jeden z těch liberálnějších států.(2.11.2018)

 • KillerZeli
  *****

  Parádní rozsáhlejší dokumentární série o střetu volnomyšlenkářské sekty s konzervativnějším americkým venkovem. Vyprávěno z mnoha pohledů s pasující hudbou, která podkresuje úhel pohledu každého zpovídajícího. Skutečný příběh, který je více fascinující než jaká může být fikce, ze kterého se můžeme i dnes mnoho naučit.(13.4.2018)

 • markyzgero
  ****

  reds vs rednecks(22.8.2018)

 • iz67
  *****

  Tak tohle je naprosto strhující dokument, který přitom vytvoření názoru na věc nechává čistě na divákovi. Kam se na to hrabe lecjaká detektivka. Konfrontace historických záběrů a výpovědi pamětníků (aktivních účastníků historie) - výborný. Výsledkem je mnohovrstevny dokument, nepredkladajici černobílou skutečnost. Spousta otázek, která člověku po dokoukani uvizne v hlavě.(29.6.2018)

 • PeckaJ
  *****

  Fikce by takový příběh nevymyslela. Nebo by jí ho nikdo nevěřil.(31.8.2018)

 • vobrn
  *****

  skvělá sonda volnomyšlenkářská sekta vs. bigotní americký venkov. Nejde o to, kdo má pravdu, ale o ty mechanismy moci a ohebnost pravdy a zákonů.(2.4.2018)

 • NagatoPein
  **

  Na dokument príliš zdĺhavé a cielene profilované do oboch strán konfliktu ako na hojdačke. Nie že by téma nebola dosť výdatná, avšak je prezentovaná tak ako tvorcom sedí a po prvom diely som mal chuť otvorí Wikipediu a prosto sa dozvedieť fakty aby som nebol hadzaný zo strany na stranu. Inak kvalitné avšak celkovo skôr nie.(22.7.2018)

 • tonysawer
  *****

  Skutečný příběh o neuvěřitelných lidech. Je tam všechno: láska, nenávist, zrada, strach, drama, ponížení, pomsta, soucit, omezenost, racionalita, ... A na vše si nedokážete ani udělat názor, někdy ani nebudete chtít - prostě přijmete ten příběh. Neskutečný dokument o něčem, co se stalo. Zůstane vám v hlavě tolik myšlenek a dojmů. Netflix natočil něco neskutečného.(8.8.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace