Selhání vyloučeno

• Austrálie

Drama / Thriller

USA, 1964, 112 min

Podobně jako už u Rozhněvaných mužů, i u Fail-Safe Lumet dokazuje, jak skvěle ovládá předkamerový prostor a jak málo mu stačí k tomu, aby diváka přikoval napětím k sedačce. Důvodem budou snad jeho televizní začátky. Fail-Safe dokonce na první pohled připomíná něco na způsob televizní inscenace, jenže právě práce s prostorem, volba velikosti záběrů ve střihové skladbě i různé malé pohyby kamery, dělají z téhle "několikapokojovky" paradoxně vysokou kinematografii s nebývale působivým závěrem. 9/10(7.6.2019)

Hypotetické ztvárnění začátku jaderného konfliktu a pokusu o jeho zažehnání. Přestože se celý film odehrává střídavě ve dvou místnostech, díky skvělým hercům a zajímavému scenáři se jedná o napínavou podívanou. Americký prezident je tu sice trochu heroizován a jeho závěrečné rozhodnutí se trochu vzpíná lidskému rozumu, ale to asi patří k věci.(1.2.2003)

Selhání vyloučeno je jistě silným snímkem, který má svoji sugestivní atmosféru hlavně ve scénách s Henry Fondou v roli správňáckého amerického prezidenta v neřešitelné situaci. Je škoda, že bude vždycky až tím druhým a nadšenému kinematožroutovi musí být líto osudu kvalitního filmu, který vždy trpěl v pozadí Dr. Divnolásky, i přesto, že právě film s výkony Petera Sellerse uctívám a považuji ho dokonce za nejlepší Kubrickův opus. 70 %(20.7.2012)

To bývávaly časy, když vřela studená válka a jakékoli selhání bylo vyloučeno. Jenže nastala jedna drobná shoda okolností a atomovky se daly do pohybu. Bylo úžasné sledovat, kterak dokázalo pár místností, telefon, skvělý scénář a přesní herci vytvořit napětí a tísnivou atmosféru. Bylo to skvělé a já jen tak nějak doufám, že už se mouchy vychytaly a v době, kdy může nějaká ta jaderná hlavice vyletět i z Indie či Pakistánu, si opilí prezidenti po nocích nehrají s červenými tlačítky.(25.5.2013)

"Nesieme za to vinu obidvaja. Nechali sme si vymknúť stroje z rúk..." Ďalší vydarený kúsok od S. Lumeta, ktorý ma prekvapil hlavne tým, že je takmer výlučne konverzačný. Napriek tomu dokáže zaujať a v závere doslova strhnúť. Hrozba jadrovej katastrofy visí vo vzduchu a vzťahy medzi mocnosťami USA a Ruskom sú poriadne napäté. Stíhacia letka dostane omylom rozkaz zhodiť jadrovú bombu na Moskvu. USA robí všetko pre to, aby to zrušili, ale je pomerne neskoro. Súboje stíhačiek sledujeme väčšinou iba na veľkoplošnej obrazovke štábu a občas zavítame do kokpitu pilotov. Telefonáty medzi prezidentom USA a Ruskom sú napínavé a v hre sú milióny životov. Aby prezident, skvelý H. Fonda, odvrátil zničenie sveta ponúka Rusom zničenie vlastného mesta - New York... Poviem na rovinu, že záver bol nečakane drsný a prekvapivý. Prečo tento film takmer nikto nepozná? Dostal som chuť na tv remake z roku 2000. 80%.(7.10.2013)

• - Snímek byl produkován stejnou společností (Columbia Pictures) a uveden ve stejném roce jako Kubrickův Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu . Samotný Kubrick si vynutil uvedení svého filmu o 8 měsíců před Fail-Safe, protože jejich témata si jsou velmi příbuzná a nechtěl, aby mu nový film Sidneyho Lumeta snížil návštěvnost. (Djkoma)

• - Letouny "Vindicator" z novely jsou ve filmu zastoupeny letouny B-58 Hustler (stejně tomu tak je v remake z roku 2000). (Djkoma)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Eugena Burdicka a Harveho F. Wheelera. (Hans.)