Selhání vyloučeno

• Austrálie

Drama / Thriller

USA, 1964, 112 min

Sidney Lumet nesklame nikdy. Do krajnosti dohnaná paranoja zo vzniku tretej svetovej vojny je tu zobrazená maximálne uveriteľne a napriek absencie akejkoľvek akcie neuveriteľne napínavo. A tak film pôsobí aj v dobe, kedy je už studená vojna minulosťou. Aj keď...ale nechajme špekulácie, špekulovali tvorcovia Fail Safe a tým to našťastie "nevyšlo". Každý tu má svoju pravdu, každé rozhodnutie je vo svojej podstate nehumánne a otázka, kto je tu na vine, vám bude behať po rozume ešte dlho po filme. Mimozemšťania 50. rokov ako metafora studenej vojny je minulosťou, k slovu sa o dekádu neskôr dostáva v tomto filme chladný realizmus.(4.4.2018)

Musim teda hned na začátek napsat, že to řešení, co vymyslel prezident USA "Náš bombardér vám omylem hodí 2 atomovky na Moskvu, tak my si potom hodíme 2 atomovky na New York a tim se to smaže...", mi přišlo neuvěřitelně stupidní. Ale tak těžko by se dal vymyslet nějakej dramatičtější závěr. Ke konci by se napětí skoro dalo krájet. Jinak film mi hodně připomínal 12 rozhněvaných mužů (oba filmy taky režíroval Sidney Lumet). Je to další důkaz toho, že pro dobrej film stačí několik schopnejch herců, zajímavej scénář a děj se klidně může odehrávat někde v místnosti. Opravdu zajímavej film, kterej stojí za vidění. Kazí to jenom poněkud zdlouhavej začátek. P.S. Za vidění stojí i remake.(30.9.2008)

Rozhodl jsem se na počest mého velmi oblíbeného režiséra okusit další dílo z jeho úspěšné dlouholeté tvorby. V případě Selhání vyloučeno se jedná o jakousi subdepresivní podívanou s vynikajícím scénářem, na které je sakra dobře znát, jak málo stačilo Sidneymu, aby stvořil kvalitní film, viz Dvanáct rozhněvaných mužů. Ačkoliv jsem si vědom nezpochybnitelných kvalit tohoto filmu, nemohu jít s hodnocením výš, a to díky až příliš velkému počtu nudných pasáží, které výsledný dojem dělají průměrným bohužel, ale přesto... čest Vaší památce mistře!(13.4.2011)

Doktor Divnoláska se mi líbil, ale to je tak vše. Normální lehce nadprůměrný film, který dost nevyužívá fantastický námět. Proto jsem moc rád, že přišel Fail-Safe a dotáhl to do konce. Jen je škoda, že Kubrick Lumeta zastiňuje, ať už co se jak Oskarových nominací, tak známosti týče. Protože určitě, nejen pro mě, Fail-safe poráží Divnolásku ve všech směrech. 90%(19.10.2010)

"Nesieme za to vinu obidvaja. Nechali sme si vymknúť stroje z rúk..." Ďalší vydarený kúsok od S. Lumeta, ktorý ma prekvapil hlavne tým, že je takmer výlučne konverzačný. Napriek tomu dokáže zaujať a v závere doslova strhnúť. Hrozba jadrovej katastrofy visí vo vzduchu a vzťahy medzi mocnosťami USA a Ruskom sú poriadne napäté. Stíhacia letka dostane omylom rozkaz zhodiť jadrovú bombu na Moskvu. USA robí všetko pre to, aby to zrušili, ale je pomerne neskoro. Súboje stíhačiek sledujeme väčšinou iba na veľkoplošnej obrazovke štábu a občas zavítame do kokpitu pilotov. Telefonáty medzi prezidentom USA a Ruskom sú napínavé a v hre sú milióny životov. Aby prezident, skvelý H. Fonda, odvrátil zničenie sveta ponúka Rusom zničenie vlastného mesta - New York... Poviem na rovinu, že záver bol nečakane drsný a prekvapivý. Prečo tento film takmer nikto nepozná? Dostal som chuť na tv remake z roku 2000. 80%.(7.10.2013)

• - Autor knihy Red Alert, která byla předlohou pro Dr. Divnolásku, Peter George dal autory knihy Fail-Safe k soudu za plagiátorství. Obě strany se dohodly na mimosoudním vyrovnání. (Djkoma)

• - V roce 2000 vznikl televizní černobílý remake s názvem Neodvolatelná mise v režii Stephena Frearse a herci jako George Clooney, Richard Dreyfuss nebo Don Cheadle. (Djkoma)

• - Letouny "Vindicator" z novely jsou ve filmu zastoupeny letouny B-58 Hustler (stejně tomu tak je v remake z roku 2000). (Djkoma)