Selhání vyloučeno

• Austrálie

Drama / Thriller

USA, 1964, 112 min

Rozhodl jsem se na počest mého velmi oblíbeného režiséra okusit další dílo z jeho úspěšné dlouholeté tvorby. V případě Selhání vyloučeno se jedná o jakousi subdepresivní podívanou s vynikajícím scénářem, na které je sakra dobře znát, jak málo stačilo Sidneymu, aby stvořil kvalitní film, viz Dvanáct rozhněvaných mužů. Ačkoliv jsem si vědom nezpochybnitelných kvalit tohoto filmu, nemohu jít s hodnocením výš, a to díky až příliš velkému počtu nudných pasáží, které výsledný dojem dělají průměrným bohužel, ale přesto... čest Vaší památce mistře!(13.4.2011)

U tandemu Sidney Lumet - Henry Fonda je selhání vyloučeno. Výsledkem této jejich konkrétní spolupráce je jedna z nejvíce fascinujících protijaderných agitací, jaké kdy byly natočeny. Jakkoliv celá zápletka stojí na velmi podivuhodné souhře okolností (a navíc v závěrečných titulcích je obří disclaimer, že se nic takového ve skutečnosti stát nemůže, protože bezpečnostní a autorizační systém americké strategické obrany je mnohem bezpečnější a autorizovanější;)), zbytek je téměř stoprocentně uvěřitelnou studií logických kroků a nelehkých rozhodnutí - která činí pochopitelně jedna z nejobdivuhodnějších personifikací amerického prezidenstkého úřadu (in your face, Donald), Henry Fonda. Tohle se zkrátka musí vidět. Nedovedu si představit, jak to muselo s diváky mávat v době vzniku, nějaké dva roky po Karibské krizi... 100% i za dokonalou atmosféru a na věčné časy v paměti vypálené ukončení mezikontinentálního telefonátu. A za mladého Džejára:)(18.2.2017)

Takový Dr. Divnoláska bez humoru. Můj oblíbený typ filmu: konverzační, politický, s jasně daným poselstvím, provokující (především fašounská postava Waltera Matthaua), se silnými postavami a scénami (závěrečný hovor s velvyslancem). mimořádně skvěle zahraný, napsaný a zrežírovaný. Za 12 rozhněvanými muži sice Selhání vyloučeno zaostává, ale jenom o příslovečný fousek. P.S.: Remake Stephena Frearse je také fajn, na Lumetův originál však nemá ani v nejmenším.(28.10.2013)

Prima konkurence pro Kubrickovu Dr. Strangelove, ktera z tohoto duelu ale vychazi tesne vitezne, pro vetsi nadhled, atraktivnost i vtipnost. Fail-safe sice pusobi i s ohledem na dobu vzniku znacne zastarale, ale na druhou stranu ma k dispozici skvele herce a cely konflikt je dostatecne silne dramaticky a vyhroceny. Larry "JR Ewing" Hagman za mlada vypadal 1:1 jako Jude Law. "The Russians will surrender, and the threat of Communism will be over, forever." 7/10(19.11.2010)

Selhání vyloučeno je jistě silným snímkem, který má svoji sugestivní atmosféru hlavně ve scénách s Henry Fondou v roli správňáckého amerického prezidenta v neřešitelné situaci. Je škoda, že bude vždycky až tím druhým a nadšenému kinematožroutovi musí být líto osudu kvalitního filmu, který vždy trpěl v pozadí Dr. Divnolásky, i přesto, že právě film s výkony Petera Sellerse uctívám a považuji ho dokonce za nejlepší Kubrickův opus. 70 %(20.7.2012)