Reklama

Reklama

Selhání vyloučeno

Trailer

VOD (1)

Henry Fonda se jako americký prezident snaží zabránit zničení světa. Kniha dvojice politických vědců Eugena Burdicka a Harveye Wheelera Fail-Safe (Selhání vyloučeno) byla poprvé vydána v říjnu 1962, tedy přesně v době vrcholící kubánské krize. Toto bezděčně přesné načasování učinilo z fiktivního příběhu o hrozícím jaderném konfliktu mezi světovými velmocemi populární bestseller. Práva na jeho zfilmování koupil nezávislý producent Max Youngstein, který pověřil napsáním scénáře Waltera Bernsteina (jednu z četných obětí hollywoodských černých listin) a režií Sidneye Lumeta, zkušeného televizního tvůrce, který už si stačil udělat jméno i ve filmu (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Pohled s mostu). Snímek byl natočen během 32 dnů v newyorských Foxových studiích a musel se obejít bez spolupráce amerického Ministerstva obrany, které dokonce odmítlo poskytnout záběry letících bombardovacích letadel (proto se ve filmu objevují jiné stroje, než o jakých se mluví). Souběžně vznikal v Anglii Kubrickův snímek Dr. Divnoláska, který sice vycházel z jiné předlohy (kniha Red Alert z roku 1958), ale v podstatě se zabýval stejnou tematikou, i když v poloze velmi černé komedie. Kubrick zažaloval tvůrce filmu Selhání vyloučeno z plagiátorství a následné mimosoudní vyrovnání mělo mimo jiné za následek to, že distribuční práva obou filmů se ocitla v rukou hollywoodského studia Columbia. Na Kubrickův nátlak dostal přednost Dr. Divnoláska, který se po své premiéře v lednu 1964 stal diváckým i kritickým hitem a dodnes patří mezi nejlepší díla filmové historie. Selhání vyloučeno bylo Columbií uvedeno do amerických kin až v říjnu 1964 a ve stínu Kubrickovy klasiky divácky zcela propadlo a neobjevilo se ani v oscarových nominacích. Jeho nepopiratelné kvality byly znovuobjeveny až s časovým odstupem.
Lumetovi se podařilo vytvořit nesmírně působivý snímek (který se zcela obešel bez hudby!) o jaderné krizi, ústící do nevyhnutelně tragického konce, velice střídmými, polodokumentárními prostředky. Do popředí vystupují přesvědčivé herecké výkony, zejména Henryho Fondy (americký prezident), Dana O’Herlihyho (generál Black), Waltera Matthaua (chladně kalkulující politický analytik Groeteschele) a Larryho Hagmana (překladatel Buck) a mnoha dalších. Malou roličkou ve filmu debutoval později známý komik Dom DeLuise. V dubnu 2000 byla na základě Bernsteinova scénáře odvysílána nová živá (!!) černobílá inscenace (na naší kabelové televizi uvedená pod názvem Neodvolatelná mise), kterou produkoval George Clooney a režíroval Stephen Frears. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (102)

Lima 

všechny recenze uživatele

Hypotetické ztvárnění začátku jaderného konfliktu a pokusu o jeho zažehnání. Přestože se celý film odehrává střídavě ve dvou místnostech, díky skvělým hercům a zajímavému scenáři se jedná o napínavou podívanou. Americký prezident je tu sice trochu heroizován a jeho závěrečné rozhodnutí se trochu vzpíná lidskému rozumu, ale to asi patří k věci. ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

Přímá návaznost na Karibskou krizi, přímá inspirace pro Oko v oblacích, přímá inspirace pro Mooreova Ozymandiase a jeho řešení. Už ze začátku jsem byl nadšen excelentní koncepcí vyprávění (nevídané na rok 1964) a postupem času se všechno jenom zlepšovalo. Někdy od půlky mi bilo srdce čím dál prudčeji a po návrhu amerického prezidenta mě mrazilo ještě nějakou minutu. Kurevsky silný a bohužel také realistický zážitek, na který asi nikdy nezapomenu. Excelentní herci, režie a dialogy jsou "pouhou" nástavbou. 100% ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Veľmi príjemné prekvapenie. Studená vojna vo svojej plnej paráde. Samozrejme, niektoré veci sú až príliš pritiahnuté za vlasy a do popredia sa dostávajú skôr radikálne riešenia než by bolo pravdepodobné. Páčilo sa mi ale, že druhá (sovietska) strana je vykreslená lepšie ako tá prvá, čo by som nečakal, rovnako ako rozhodnutie zautočiť na vlastné mesto. Fonda je prvotriedny, ale v dobrom svetle obstál i mladučký Džej-Ár Ewing. Film bol síce príliš ukecaný a kvôli rýchlosti dialógov mi čítanie titulkov dávalo poriadne zabrať, ale rozhodne sa jedná o film z radu tých nezabudnuteľných. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Rozhodl jsem se na počest mého velmi oblíbeného režiséra okusit další dílo z jeho úspěšné dlouholeté tvorby. V případě Selhání vyloučeno se jedná o jakousi subdepresivní podívanou s vynikajícím scénářem, na které je sakra dobře znát, jak málo stačilo Sidneymu, aby stvořil kvalitní film, viz Dvanáct rozhněvaných mužů. Ačkoliv jsem si vědom nezpochybnitelných kvalit tohoto filmu, nemohu jít s hodnocením výš, a to díky až příliš velkému počtu nudných pasáží, které výsledný dojem dělají průměrným bohužel, ale přesto... čest Vaší památce mistře! ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Nesieme za to vinu obidvaja. Nechali sme si vymknúť stroje z rúk..." Ďalší vydarený kúsok od S. Lumeta, ktorý ma prekvapil hlavne tým, že je takmer výlučne konverzačný. Napriek tomu dokáže zaujať a v závere doslova strhnúť. Hrozba jadrovej katastrofy visí vo vzduchu a vzťahy medzi mocnosťami USA a Ruskom sú poriadne napäté. Stíhacia letka dostane omylom rozkaz zhodiť jadrovú bombu na Moskvu. USA robí všetko pre to, aby to zrušili, ale je pomerne neskoro. Súboje stíhačiek sledujeme väčšinou iba na veľkoplošnej obrazovke štábu a občas zavítame do kokpitu pilotov. Telefonáty medzi prezidentom USA a Ruskom sú napínavé a v hre sú milióny životov. Aby prezident, skvelý H. Fonda, odvrátil zničenie sveta ponúka Rusom zničenie vlastného mesta - New York... Poviem na rovinu, že záver bol nečakane drsný a prekvapivý. Prečo tento film takmer nikto nepozná? Dostal som chuť na tv remake z roku 2000. 80%. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (9)

  • Letouny Vindicator z novely jsou ve filmu zastoupeny letouny B-58 Hustler (stejně tomu tak je i v remaku z roku 2000). (Djkoma)
  • Film bol natočený za 32 dní. (westerns)

Reklama

Reklama