Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Muzikál The Wiz (Čaroděj ze země Oz) z roku 1978 je velkolepým barevným muzikálovým kaleidoskopem, vzdávajícím hold spisovateli L.F. Baumovi a jeho klasickém pohádkovému příběhu. Režisér S. Lumet zasadil prolog příběhu místo slunného Kansasu do newyorské čtvrti Harlemu a do drtivé většiny rolí obsadil herce a zpěváky zejména afroamerického původu. Místo copaté Dorotky dostala přednost již tehdy slavná zpěvačka Diana Ross a roli strašáka získal začínající Michael Jackson.

Samotná země Oz působí jako postmodernistický temný svět: graffiti, skládky, tovární haly, rozbité kolotoče, tajemné metro atd. Sledujeme tak cestu Dorotky s jejími nově nabytými třemi přáteli a malým psíkem po žluté stezce až do Smaragdového města k Velkému čaroději, za zvuků moderní hudby a rovněž zajímavých tanečních kreací. (Ygnor)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (28)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Afro-americká disco verze Čaroděje ze země Oz. Může se to zdát poněkud odvážné, ale při vědomí obrovského fenoménu, jakým byl svět původních 14 románů L. Franka Bauma a dalších navazujících děl a adaptací už od roku 1900, je to vlastně úplně v pohodě. Baumův svět vytvořil určitý precedens dětské americké literatury, základní série vycházela do roku 1920 a jen za života autora vznikly už první broadwayské muzikály, filmové přepisy, rozhlasové hry, komiksy, povídkové knížky... Po jeho smrti Ruth Plumly Thompson napsala dalších 21 románů ze světa země Oz. Podobný úspěch čekal po 2. světové válce Dr. Seusse nebo E. B. Whitovou, ale ani jejich dnes už klasické dětské knížky ve své velikosti Čaroděje ze země Oz nepřekonaly. Takto lze sledovat moderního Čaroděje jako nedílnou součást úspěšné série adaptací, které jen reagují na potřeby dané doby a mění se spolu s ní. Schumacherův scénář je odvážný, Lumetova režie kreativní a Scarecrow se stal nejlepší rolí Michala Jacksona v celé jeho kariéře. ()

jprmusic 

všechny recenze uživatele

Tak na tomhle filmu jsem byl v kině - no jak by ne, byl americkej a prej tam hrála nějaká slavná americká zpěvačka - no a v Orlíku dávali Leť ptáku leť , takže nebylo co řešit. Na tom filmu se mi nelíbilo nic - ani muzika a ta zpěvačka - asi jsem nepochopil ty americký specifika nebo co. A Jackson ? No hrálo tam nějaký strašidlo ....... ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Snímek představuje konec éry blaxploitation, při čemž je současně jejím vrcholem i pádem. Jako afroamerickou antitezi ke klasickému dílu bílé Ameriky "Čaroděj ze země Oz" (1939) ho lze vnímat coby meta-emancipační dílo. Zatímco bílá Dorotka v ideologicky zvráceném finále poznává, že nejlépe je doma a správné americké děvče by nemělo ani pomýšlet na to, že by vykročilo z domu, její afroamerická jmenovkyně naopak fantaskní cestou překonává strach z opuštění bezpečí rodiny a komunity, při čemž poznává, že ať jde kamkoli své kořeny si ponese v srdci s sebou. Film ve své době propadl, což ovšem závisí především na enormně vysokém rozpočtu; jeho tržby byly srovnatelné s ostatními filmy pro černošské publikum. Lze se domnívat, že dobová kritika, která film strhala, byla více ovlivněna podvědomou obranou klasiky než kvalitami díla. Je sice pravda, že film dramaturgicky moc nedrží pohromadě, ale to je jedna z podstat muzikálů. Také je škoda závěru, kde se do popředí příliš vedrala Diana Ross naočkovaná "est" kultem, který v té době cloumal Amerikou, protože jinak "Čaroděj" představuje famózní muzikál s dech beroucí výpravou a opulentními tanečními čísly. Ryze geniální je skloubení fantaskní výpravy s reálnými prostředími New Yorku (New York State Pavilion ve Flushing Meadows, Cyclone na Coney Island, Central Station, metro, Brooklin Bridge a WTC), což filmu dodává osobitou urbánní atmosféru příznačnou pro blaxploitation filmy. 9/10 ()

paascha odpad!

všechny recenze uživatele

Do kvalitek žánrových perel, jako je třeba Rocky horror picture show, tomuto vskutku barevnému kousku něco málo chybí. Možná, kdyby zaangažovali ještě nějakou Motown star, třeba Stevie Wondera, bylo by to lepší. Zaplať stokrát pánbůh, že si to negři švihli v sedmdesátých letech, kdy jen soulovali. Jestli nějakého současného afroamerického umělce napadne tuhle perlu přetočit se současnými supernegry, máme se na co těšit. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Představuji si Quincy Jonese, jak sedí ve své pracovně a vypráví spolupracovníkům o novém filmu: Je to vyzkoušené z Broadwaye, kde to vydrželo čtyři sezóny. Rasová segregace je minulost, černoši vydělávají stejně jako bílí, takže teď je musíme naučit utrácet. Tak na Broadway vzali klasickou dětskou knížku, protože pak na to budou chodit i bílí, ale dali tam černošské zpěváky. Pro film mám eso v rukávě - Dianu Ross. Já vím, že není už nejmladší, a ji budou poslouchat jak bílí, tak černí. Příběh je aktualizovaný, žádný vidlákov, ale černošský New York, grafitti, blýskavé cetky, a hlavně soul music, pánové, to nemůže být "flop". Seženeme slavného režiséra, který nebude dělat při natáčení těžkosti, protože se bude přesně držet divadla / The Wiz je v podstatě záznamem divadelní inscenace, takže buď jste příznivcem Broadway nebo ne. Jako muzikál průměr. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (7)

  • První píseň, kterou Michael Jackson zpívá, byla napsána už pro muzikál, podle něhož byl film natočen, ale nakonec z něj byla vystřižena. (Martin00x)
  • Autor scénáře Joel Schumacher využil svoje známosti, aby k natáčení získal na 500 značkových kostýmů. (Martin00x)

Související novinky

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher

23.06.2020

Ve věku 80 let zemřel slavný scenárista a režisér Joel Schumacher. Tvůrce poslední rok zápolil s rakovinou, nakonec však tento boj prohrál. Schumacher, jenž svoji homosexualitu od počátku kariéry… (více)

Reklama

Reklama