Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

gu-staff

Viděl jsem kdysi dávno v noci na čt2, a opravdu jsem z toho chytil psýchu. Připoutalo mne to k obrazovce, a i když jsem v té době nevěděl kdo je Lynch, a nepoznal dobrý film od Kameňáku, věděl jsem, že jsem se dívám na něco vyjímečného. Jeden z filmů, kvůli kterým se ze mne stal filmový (a Lynchův, mimojiné) fanoušek. Za tu sílu nelze než dát 5*. ()

DonFrolimo

Lynch ve svem debutu divackemu svetu jasne sdelil jakymi metodami bude nadale manipulovat jeho ocekavani. Budu agresivni, budu vam malovat zlo, ukazu vam rub lidskosti, ukazu vam, co se stydite a co se bojite si priznat. Budu absurdni, ale jen kdyz nepristoupite na mou hru. Takze tu mame celkem jednoduchy pribeh, silny a interkulturne citelny, dost stary pribeh (prijeti otcovstvi, narozeni ditete, smrt ditete z naproste absence nejake milosti v dane konfiguraci) a potom prostredi odklonene od nasich predstav, neprirozene, nahanejici hruzu, neocekavatelne, nepredvidatelne (zde zejmena usi drasajici industrial). Pri blizsim ohledani zjistite stejne schema u vsech Lynchovych filmu, prestoze se vam to prvni dojmy budou snazit vyvratit. Katarzi je katastrofa (opet casty Lynchuv kousek). Silenstvi, ke kteremu jsme donuceni a kteremu se podrizujeme dalsim silenstvim, inu nekonci to dobre a jak bychom snad chteli. Zmatenost konce? Ale kdeze - jen se nam tu metoda materializuje. Konvencni divak odchazi znechucen, lynchuv divak odchazi rovnez znechucen, ale s tim spravnym pocitem v brichu po dobre degustaci. ()

Hrus

Při sledování filmu se ve mě svářila nechuť a fascinace. Fascinace labyrintem Lynchovy fantazie předkládané jeho mistrovskou rukou. Nechuť umocněná nepřiměřeně vytočeným volume v kině, kde sem to viděl, a surrealistickými obrazy (hlavně "dítě" bylo dost děsivé"). Tento film už nechci nikdy vidět, přesto ho doporučuji ke shlédnutí. ()

raxxx

Zvlaštni,divné a uchylne.Mě zaujala inustrialni hudba.Film jsem tedy moc nepochopil, hlavně zavěr vubec trochu mi to připadá jako Vesmirna Odysea 2001 ale vim proč je mazaci hlava :-) protože TUŽKA ()

m3p

"Magický" scénar v ktorom si každý divák vysvetlý symboliku po svojom. Na druhej strane ta hra na depresívnu hru my prišla priam komická a 5 minútové zábery Henryho ako sedí mi akurát liezli na nervi ! ()

reiser odpad!

Nevadí mi, že nechápem o čo autorovi išlo. To nie je to najpodstatnejšie. U mňa to však nevyvolalo žiadny dojem. Nebol som ani nasraný, ani znechutený, ani pobavený, ani šokovaný, skrátka nič. Jak keby som sa hodinu pozeral na dáky obraz Jacksona Pollocka (aj keď to by bol určite väčší zážitok). Zároveň si myslím, že toto je jeden z tých filmov, ktoré si získava sympatie mnohých len z akéhosi pre mňa nepochopiteľného dôvodu všeobecnej úcty, akoby si týmto filmom vytvárali status skutočných, nefalšovaných undergroundových nadšencov. Skrátka neverím, že je toľko ľudí, ktorí sa dokážu skutočne vyžívať v takejto magorine. ()

sibskyn

Z tohoto filmu jsem měl pocit jako by se mi roztavil mozek a vytíkal mi uchem. Tohle tohle je opravdu vrchol a člověk ze sebe může vydat jenom jediné "WTF?!" ()

Tredi

na jednu stranu si člověk říká: "CO???!!?!??" ale na druhou stranu ten co tohle vymyslel je buď totální blázen...nebo génius...a kdo pozná rozdíl? ()

icone

Čo by som teraz dala za taký rozhovor s Davidom Lynchom! Film som pozerala včera, ale nemôžem nad ním prestať rozmýšľať. Strašne by som ho chcela pochopiť, ale neviem ako... Inak som ním totálne fascinovaná, páčilo sa mi to malé množstvo hovoreného slova, mohla som tak viac sledovať prostredie a jeho zvuky. Ozaj absurdné a depresívne, tým pádom sa mi to veľmi páčilo, preto aj 100 %. Zamotalo mi to hlavu! A Jack Nance je Pán, milujem ten jeho neustály tragický výraz, bol jednoducho dokonalý! ()

JakeBlues

Absolutní vítěztví formy nad obsahem, který ustupuje do pozadí, respektive prakticky chybí. Pocity a myšlenky vyjádřené pouze obrazy a hudbou. Možná umění, možná taky ne. Autor léta mlží co tím chtěl vlastně říct, respektive možná nic. Ano, každý by měl rozumět umění sám, sám nalézt myšlenku. Otázka je ovšem zda nějaká je. Možná ji jenom já nevidím. V tom případě se omlouvám autorovi i všem jeho příznivcům za svoji emoční a inteligenční omezenost. Jediné pocity, které ve mě film v průběhu jeho sledování vyvolal, jsou nepochopení a nuda. Možná škoda, možná taky ne. Tečka. ()

dzejnyka

Lynch je Lynch a určite som nečakala romantickú komédiu pre priemernú americkú domácnosť na sobotný večer. Avízovaná depresia ale u mňa nejako nezafungovala. Emócie to vo mne po celý čas nevyvolalo takmer žiadne, obdiv k vizuálnej stránke filmu je však obrovský. ()

LucMosss

Ehm, kde začít? A kde skončit? Při nejmenším, je to fakt nechutné. A dále? David Lynch nás zde nutí se bát již při pouhém počátku a to jen zapnul kameru a pět minut ji ponechat jen tak stát na jediném místě. Ne, doopravdy nechci ten film vidět znova. Ne, vážně mi stačí. Aby mne někdo donutil mít takový strach, abych se pro odlehčení začala smát již při záběru na Henryho, když šlápne do kaluže neumí nikdo. A nechci, aby toho kdokoli dosáhl podruhé. Pane Lynchi, překonal jste všechna temná zákoutí nejen své duše, donutil mně, abych se na několik desítek minut hnusila sama sobě, aby mi bylo špatně, téměř, abych brečela, a to ani netekla krev... P.S. Tento komentář jsem psala asi po dvou letech, co jsem tento film viděla. Tehdy jsem se řehtala od počátku do konce jako malé děcko a co minutku křičela 'nůůůdááá'. Myslím, že nyní je mi jasné, proč. Jen blbec se začne smát. ()

Tomasson93

Opravdu nevím, co chtěl touhle nesmyslnou slátaninou Lynch říci. Nevidím na tom nic geniálního.. Něco tak nechutného, úchylného a hnusného se jen tak nevidí. ()

Nakash

Číslo 2 v mé Top 10. Lynch chápe, že film nemusí být vysvětlován a dávat smysl. Film by měl být o navození atmosféry, pocitů. Měla by to být zpověď autora a filtr jeho emocí. A potom teprve čekat koho to osloví, kdo to cítí podobně. Zároveň je jasné, že spousta lidí s ním tuhle hru nehraje, protože jsou emočně jinde. Pořád je to pravdivější a lepší přístup než u režisérů typu Nolan a Cameron. ()