Bývalý vrchní oficiál a nyní úředník bytového úřadu Odon Tříška je svérázný domácí diktátor, dbající na dobré mravy v rodině a pečlivě vykonávající práci. Leč přijde den, kdy se nervově zhroutí pod návalem razítkování. Rozhodne se získat ztracenou rovnováhu na dovolené, samozřejmě uprostřed početné rodiny. Netrvá dlouho a rodina, provázena řadou trampot, odjíždí na venkov, aniž tuší, že trable teprve začínají. Po nepříjemné peripetii v penzionu Harmonie se celá rodina včetně náhodného spolucestujícího Veleby ocitne v Kyšicích, kde jsou omylem považováni za očekávanou žňovou brigádu. Předseda Národního výboru rodinu okamžitě zapřáhne, a tak je pan oficiál nucen pomáhat při svážení obilí. Ač se zpočátku vzpírá, nakonec nejen přiloží ruku k dílu, ale dokonce najde v práci na poli zalíbení. Spokojeny jsou i jeho dcery Slávka a Boženka, které se zamilovaly, jedna do poručíka Vrány, který se svou jednotkou pomáhá při žních, a druhá do Veleby. Nakonec se zdá, že na čerstvém vzduchu pan Tříška zapomene na nevyrovnaný nervový stav, a on uvažuje, že by se do Kyšic odstěhoval na penzi. (TV Nova)

karlee

První polovina filmu je docela slabá, pokusy o humor se míjí účinkem. Ale překvapivě část na brigádě s trochou nezbytné agiitace mě celkem bavila. ()

Rattlehead

Výborná komedie se skvělým Sašou Rašilovem. Ovšem jelikož je zde v dobrém světle vykreslena práce, tak zdejší havloidi samozřejmě prskají a dávají nízké hodnocení... ()

IvonaK odpad!

Možná zde budu působit jako filmový ignorant, ale zase další budovatelský slaďák který běží přes svátky na všech televizních kanálech. Tam opravdu nemá co dělat. Navíc se to strašně táhlo a myslím si že Marvan v Dovolené s andělem sehrál lepší herecký výkon než Rašilov. ()

Vikinec

Komunistická prasárna z padesátých let. Tato je však vtipná, milá a slunná. Rodina oficiála Tříšky je mi (předtím, než všichni vstoupili do KSČ) velmi sympatická, když například despotický (avšak ve skutečnosti velmi roztomilý) otec nutí ke zpěvu všechny své potomky u společných večeří jednou týdně, kde pravidelně všechny mentoruje. Werichovi jsem dal za pekaře 1*, tady mi to příjde o hvězdu míň útočné. Takže 2. ()

ostravak30

Tak se musím přiznat, že mě tenhle film moc nedostal. Jediný pan Rašilov byl výborný. Nemám problém s tím, že je to agitka. Mě se líbily i filmy Dovolená s Andělem a Anděl na horách, prostě ty filmy, umělci ani herci za to nemůžou, byla taková doba, ale ten děj postrádá víc vtipu. Nebýt pana Rašilova, nesmál bych se vůbec. Nezaujala mě ani hudba - klepity, klepity to nezachránilo. Takže není to špatný film, ale spíše průměrný. Na druhé straně si umím představit, že s panem Marvanem nebo Burianem by to tentokrát dopadlo zhruba stejně. ()

Pitryx

Miloučká věcička, která vždy potěší a pobaví. Mohu koukat kdykoli, i když nepatří do mého top. *** A PŮL ()

george82

Prostě už zažitá klasika. Jako malej jsem to nenáviděl, když na to máma furt koukala a teď si nemůžu pomoci a koukám na to pokaždé. ()

natalanka

:-)) :-)) Já si prostě nemohu pomoct. Já vždycky mřu smíchy. :-)) My totiž doma takového cholerika měli. A takhle nějak to u nás vypadalo. Totální chaos a blbinec. A to jak to pak v takové rodině vypadá je tady popsáno věrohodně. Vím, že je to agitka na obsazení domů po odsunu sudetských němců, za čímž se skrývá spousta lidských tragédii. Převeliká škoda toho, že pan Rašilov naplno ukázal své nádherné herectví, právě na pozadí těchto událostí. Agitku vytěsňuji a hodnotím jen naše herce a situace do kterých se dostávají. A fakt se dobře bavím. Hodně nahlas. Ježišmárja, my taky chodili takhle po špičkách a taky nás tak strejda proháněl a taky to vše uzemňovala naše zlatá stařenka. A poznámka Jarmily Kurandové, " tatínku, to aby kůň někdy vydržel ", tak ta u nás frčela taky. Fakt sonda ze života choleriků. A smích Saši Rašilova.....ten je úžasně nakažlivý (viz i Mravnost nade vše). :-)) ()

senecek

Kašlu na myšlenku ,,agitky', vždyť ta je v každé době, ať je zelená, hnědá, rudá nebo teď aktuálně fialovomodrá .. 🤣🤣! Tohle je prostě prima uvolněná komedie se skvělými herci ( chtěl bych slyšet,jak pan ,,principál" Jan Hrušínský kritizuje svého otce ...☝️). Už pro oblíbenost filmu svou manželkou mu dávám pět hvězd ( a ne rudých ☝️),neb se jím rád pobavím i já 👌👌👌! ()

sharka.68

Tak tohle je moje srdeční oddechovka...prostě se tím filmem stále bavím....odmyslete se od té agitky a zkuste si to užít :-D a zazpívejte si :-D PS: Alena Kreuzmannová, coby dcera, chodící s poručíkem, byla ve skutečnosti manželka barytonisty a malíře pokojů, kterého hrál Felix le Breux a milovala ho její filmová sestra Boženka (Lída Vostrčilová). na své si přišel i Karel Effa a jméno  "Gaston Košilka", to se jen tak nezapomene... ()

nanamarak1

Tohle mě mile překvapilo. Jen by mě zajímalo, kde se pán Tříška tak brzo po válce tolik vyžral a kde splašil sluneční brejle. 60%. ()

PTuranyi

Príjemný povojnový film, ktorý dnes už ničím neoslní, okrem tej pohodovej atmosféry a potmehútskym mentorovaním. Produkcia je dobrá a technicky je všetko tam kde má byť. Snahu o komédiu však kazí údernícka nálada a žiarivé zajtrajšky, keď napriek tomu, že sa nič nedarí, ide všetko ako po masle a nakoniec sa na dobré obráti. V tomto smere sa všetci herci chovajú skvele, hoci je tu dosť omladiny. Rudolf Hrušínský však už má skúseností dosť ale Jarmila Kurandová, známa predstaviteľka babičky, prekvapivo ešte len začínala. ()

mcamino

Skvělá komedie na nedělní dopoledne, na oddych. Rašilov roli sehrál skvěle, délka filmu je tak akorát, být delší tak je zbytečně natahovaný. Pro mě za 4*- ()

alimraj1

I přes budovatelsky zaměřenou pointu je film Rodinné trampoty oficiála Tříšky už takovou tradiční československou komedií. Při sledování mi nevrtá hlavou, proč tomu tak je a možná z toho důvodu se u filmu často a ráda zasměji. Saša Rašilov mrzutého úředníka hraje tak věrohodně, že mu to snad každý musí věřit.                       Ze snímku čiší venkovská nálada, vůně sena a čerstvý vzduch, což rozhodně také přidává na jeho přesvědčivosti. Rovněž prohlašuji za úspěšné hudební vsuvky. Bez nich by filmu přeci jen něco chybělo… ()