Bývalý vrchní oficiál a nyní úředník bytového úřadu Odon Tříška je svérázný domácí diktátor, dbající na dobré mravy v rodině a pečlivě vykonávající práci. Leč přijde den, kdy se nervově zhroutí pod návalem razítkování. Rozhodne se získat ztracenou rovnováhu na dovolené, samozřejmě uprostřed početné rodiny. Netrvá dlouho a rodina, provázena řadou trampot, odjíždí na venkov, aniž tuší, že trable teprve začínají. Po nepříjemné peripetii v penzionu Harmonie se celá rodina včetně náhodného spolucestujícího Veleby ocitne v Kyšicích, kde jsou omylem považováni za očekávanou žňovou brigádu. Předseda Národního výboru rodinu okamžitě zapřáhne, a tak je pan oficiál nucen pomáhat při svážení obilí. Ač se zpočátku vzpírá, nakonec nejen přiloží ruku k dílu, ale dokonce najde v práci na poli zalíbení. Spokojeny jsou i jeho dcery Slávka a Boženka, které se zamilovaly, jedna do poručíka Vrány, který se svou jednotkou pomáhá při žních, a druhá do Veleby. Nakonec se zdá, že na čerstvém vzduchu pan Tříška zapomene na nevyrovnaný nervový stav, a on uvažuje, že by se do Kyšic odstěhoval na penzi. (TV Nova)

pytlik...

Vtipná komedie a ještě se v ní jezdí na pásáku, co by člověk chtěl víc... Pravda, trošku ji kazí pár scén, např. proslov velitele, při kterém místo aby ho poslali kamsi, se vojáci servilně chechtají jak koně. Mimochodem ten velitel byl taky pěkný klouzek, rozhodně ho nelze považovat za kladnou postavu, místo aby pomáhal svému mužstvu při žních, věnoval se naklánění Rašilova na svou stranu. No a Rašilov... bylo mi ho líto, jak se té práci nedokázal vyhnout. Škoda že jsem tehdy nežil, poradil bych mu trik, stačil k němu obyčejný papírový pytlík, který jsem s úspěchem používal, když mě děda žádal, abych šel vyplít brambory či jinou zeleninu, sekat trávu nebo nasypat slepicím. Pytlik jsem bouchnul, vydával za kejchnutí a volal: Zatracená alergie, už je tady zase! ()

lykan9

Filmy pro pamětníky jsem sledoval již v dětství a měl jsem je moc rád. Přesto, že u mě vévodí spíše Vlasta Burian, Oldřich Nový nebo Jindřicha Plachtu, tak musím uznat, že Saša Rašilov st. utáhne hlavní roli také bravurně. Rodinné trampoty oficiála Tříšky jsou velmi zábavným filmem a ani po letech tento snímek neztratil své kouzlo. ()

KarKulA

Nenáročná odychovka z konce 40l., ze které je lehce patrné to budovatelské nadšení, které bych ale ještě nepřičítala našim soudruhům, ale takové té poválečně soudržnosti a nadšení z budování nové republiky - takže je to vcelku neškodné. Příběh není nikterak ostrovtipný, ale dohání to kvalitními výkony v čele se Sašou Rašilovem st. (jehož pupkaté tatíky nijak moc nemusím, což nemění nic na tom že tu byl opravdu dobrej). ()

Autogram

Toto je komédia fakt mimo môjho gusta o rodinných trampotách nevýrazného úradníka. Výrazný je na ňom akurát účes Barta Simpsona, a to v roku 1949 na staršom pánovi. ()

ghatos

Vojáci, osadníci, tlustý úředník s rodinkou (moc mu role neseděla) a jeho nadržené dcery, které půjdou i na to pole za trochu sexu 🤷. 37%. ()

jatamansi

Klasická veselohra s již jasnými socialistickými motivy, ale ještě zdaleka ne s tak strašnými, jako později. Rašilov je komik par excelence a vzhledem k široké plejádě herců již slavných i těch začínajících je stále na co se dívat. Ona i ta „Samá královna“ je únosnější než pozdější budovatelské songy. Jarmila Kurandová je další z řady brněnských patriotek, dnes už třetí, o které se po Fialové a Geprtové zmiňuji. Já tu Moravu v sobě nezapřu. A Rašilovo prozření a pomoc při žních je nakonec jaksi samo sebou, vtipné, zdaleka to není ta Pehrova úderka v Dovolené s Andělem. ()

klúčik

Saša Rašilov v jednej zo svojich zásadných postáv. Film je celkom dobrý, ale škoda, že už sa tam tláčí politika v podaní ľudového vojska. Ale ceľkokovo celkom dobrá situačná komédia. 60%. ()

Kuny27

Film u kterého si odpočinete a zároveň opčas usmějete... Typický komunistycký a budoovatelský film, ve kterém každý pracuje a pomáhá druhým, stejně jako ve filmu "dovolená s Andělem"... ale jinak dobrý film. ()

xaver

Báječná komedie, která přímo navazuje na predválečnou komedii. Herecký koncert Sašu Rašilova, jako neomezeného vládce maloměšťácké rodiny, jejíž členové hledají cestu k úniku z tohoto "vězení". Zajímavý námět byl režisérem mistrně zpracován v humorně laděném příběhu a nakonec ani té propagandy tam není zase tolik, jak si někteří myslí. ()

wosho

Z komedií z tehdejší doby a poplatných režimu, je tahle jedna z nejpovedenějších. Sice nemá na Anděla, přesto není nesnesitelně nudná a amaterská (jako větčina tehdejších filmů). Velice jí pomohl Saša Rašilov, který svým komediálním talentem pomáhá potlačit spoustu hluchých míst. ()

Slimak

Tříška je opravdu chudák člověk.Potřebuje nutně klid ale nikde ho nemůže najít.Je to královsky zábavné dílko. ()