Za deštivé noci poskytne železniční hlídač nocleh elegantnímu cestujícímu, kterému ujel vlak. Když je hlídač odvolán do služby, zůstane George, jak se cestující jmenuje, s jeho dcerou Andreou v domku sám. Na Andreu mladý světák velmi zapůsobí a ještě téže noci mu dívka podlehne. Ráno George odjede. Andrea po čase zjistí, že čeká dítě. George pokračuje ve městě ve svém nevázaném životě a stýká se důvěrně především s vdanou paní Gildou. Když dostane od hlídačovy dcery dopis, že je těhotná, pošle jí peníze. Andrea odjede do města, aby tam tajně porodila. Dítě se však narodí mrtvé. Andrea se později provdá za muže, který ji zachránil na opuštěné cestě před znásilněním. Andrea mu dala vlastní krev pro nutnou transfuzi po zranění, které mu násilník způsobil. Jednoho dne se náhodou ve společnosti svého manžela setká s Georgem, který ji začne znovu svádět. Záhy se i v mladé ženě probudí znovu dřívější touha, opouští manžela a chce odejít s Georgem... (ČSFD)

Aleee89

Ve škole jsme najeli na "skvosty" československé, české a bůhví jaké tvorby. Jako první přišel na řadu němý Erotikon Gustava Machatého. Je to pro mě první němý český film a jeden z nejstarších, co jsem vůbec viděla. A to, že je tak starý, přináší svá kouzla i úskalí. Erotikon a jiné filmy bychom měli posuzovat v dobovém kontextu, něco jako historici. Děj je zajímavý, určitě na tu dobu moc frivolní, proto ten poprask. Moc hezká byla hudba, škoda, že už nemůžeme slyšet tu původní, kde je jen klavírní doprovod. Jako celek se mi Erotikon líbil a jsem ráda, že jsem si zase trochu doplnila filmové vzdělání... ()

Morloth

Na vcelku banální melodramatickou historku je naroubován film, který stojí na hereckých výkonech Olafa Fjorda, Ity Riny, Theodora Pištěka a dalších, na velmi moderní režii gustava Machatého a na několika velmi zajímavých vizuálních postupech (několikanásobná expozice, záběry jedoucího kočáru při znásilnění, prostřihy z jedné postavy na druhou atd.). Ne, že bych se sem tam při snímku nenudil, případně, že bych se nad ním neušklíbl, ale dostal jsem rozhodně více, než jsem čekal. ()

honajz2

Původně jsem k tomu měl výčitky, posouvá se to totiž celkem pomalu, ale když nad tím přemýšlím, je to jediná výtka kterou mám. A navíc němé filmy člověk musí hodnotit s určitým ohledem. Když ale pominu tohle mínus, tak musím říct, že jsem byl celý film naprosto fascinovaný. Zápletka je jednoduchá a přitom chytře promyšlená a rozhodně dokáže zaujmout. Postavy jsou taky dostatečně promyšlené a jejich osud mě zaujal. A filmařská stránka mi přišla absolutně dokonalá, především práce s kamerou, na které je znát, jak je každý jednotlivý záběr vypiplaný do detailů, jak si kamera krásně hraje s detailními záběry pohybů rukou nebo tváře, jak se zde pracuje s kompozicí obrazu a taky jak to celé má svou okouzlující a stále podmanivou poetiku... Fakt, krásný kus filmařiny. A líbila se mi i ta práce s mezititulky, třeba když bylo potřeba něco zdůraznit. Vlastně mě to nadchlo tolik, jako kdysi Faust od Murnaua, takže s tím filmem nemůžu být nespokojený. Tak trochu jsem doufal, že by se mi to mohlo líbit a naštěstí jo, dokonce jsem i nadšený. Co můžu podle Erotikonu soudit, Macahtý měl určitě talent, takže se někdy podívám i na jeho další filmy. Jinak doporučuji velmi krátký, ale dost výstižný komentář uživatele belldandy, který hezky popisuje poetiku v jedné scéně tohoto filmu. Za mě spokojenost fakt velká a až příště půjdu do Baru, který neexistuje a dám si Erotikon, tak budu moct zavzpomínat na tenhle úžasný film :-) Čím víc nad ním přemýšlím, tím víc se mi líbí. 5* ()

Trainspotter

Perla české kinematografie, kde abstrakce je mnohem působivější než konkrétní spodobnění jistých chvílí v životě lidském... ()

tomtomtoma

Pokud se na Erotikon Gustava Machatého podíváme v kontextu s dobou svého vzniku, lze o filmu hovořit pouze v superlativech. S odstupem času nelze přehlédnout nedostatky, ale přesto i dnes má tato psychologická romance okouzlující půvab a s expresionistickým výrazem odvážně proniká do niter postav a odhaluje jejich vnitřní rozpoložení naléhavě sugestivním, obrazově neklidným i divadelně hereckým postupem. V němém filmu je herecký spontánní prožitek tou nejdůležitější složkou a potom lze přehlédnout i romantizující tón idealistického básníka Vítězslava Nezvala. Zápletky zavání stereotypy, ale celkový postoj tehdejší společnosti k problematickým společensko-existencionálním otázkám nebyl nejupřímnější, a ani se nedokázal vymanit z maloměšťácky puritánských předsudků. V tehdejším prostředí byl každý podobně závažný námět odvážný a konstruktivně kritický. Samotný průběh je svým důrazným zpracováním úchvatným představením syrovosti v chtíči a podléhání rafinovanému a elektrizujícímu pokušení. Hlavní postavou příběhu je prostá venkovská dívka Andrea (šarmantní Ita Rina). S naivní důvěřivostí se poddává neodbytnému svádění a šimrání podbřišku, aby při své cestě na vrchol přizpůsobila své chování přetvářce a erotickým výzvám nevšedního dobrodružství lepší společnosti. Hlavní mužskou postavou je oduševnělý a zábavný floutek George Sydney (dobrý Olaf Fjord), přelétavý v uspokojování svých tělesných potřeb. Nové a znovuobnovené atraktivní podněty jsou prostředkem k novým zážitkům a jen výjimečně se jeho sebevědomá drzost dostává do konfliktu s odplatou a mravní zodpovědností. Výraznou postavou je Andrein manžel Jean (velmi zajímavý Luigi Serventi), obětavý, tolerantní a šlechetný muž, který neváhá v jakékoli situaci přispěchat rychle a účinně na pomoc. Důležitou postavou je Hilbert (dobrý Theodor Pištěk), zhrzený muž z vyšší společnosti. Tíha parohů ho nutí přistoupit ke konečnému řešení záletnického chování manželky. Z dalších rolí: Andrein starostlivý otec a laskavý železničářský hlídač (zajímavý Karel Schleichert), Hilbertova rozmazlená a nevěrná ženuška Gilda (příjemná Charlotte Susa), násilnický kočí (pozoruhodný Ladislav Herbert Struna), či pragmatická porodní bába (Milka Balek-Brodská). Na technické kvalitě filmu se zčásti podepsal zub času, ale expresivní herectví a naléhavý obraz zanechají pocit jedinečného zážitku i v dnešní pokrokové době. ()

cubajz

Viděno s doprovodem živé hudby kapely Neuvěřitelno, zajímavý zážitek, hudba a motivy výborné a místy i dost vtipné. Nicméně film samotný mě nenadchl. ()

zette

Z nasich predvalecnych filmu se zcela urcite jedna o film s jednim z nejlepsich scenaru. Neskutecne nadcasovy film, ac nemy, tak dodnes ma divakovi co rict. Postava svetaka, kterou ztvarnil Olaf Fjord je vyborna a Ita Rina jen dokazuje, ze zeny byly sexy uz pred 90-ti lety. Film, ktery prekonal me ocekavani. ()

mortak

Machatý je mistr detailu, pomocí něhož jednoduše a přesné charakterizuje jednotlivé postavy. První polovina filmu je geniální, ale pak už se hraje jen melodramatická historka z lepší společnosti, ve které jsou trpící oči herců proloženy titulky o veliké lásce. To nic nemění na tom, že svedení a následný styk patří k nejlepším scénám české kinematografie vůbec. ()

Flyer

Na svou dobu jistě velice odvážný a vizuálně zajímavý film, přesto nemůžu říct, že bych s ním byl dvakrát nadšen. Až na pár bravurních scén na mě Erotikon působil hrozně nudně a skandálnost tohoto snímku je, přiznejme si to, přece jen už poněkud vyčpělá. ()

Radiq

Krása němého filmu je v tom, že to, co zůstává nevyřčené, si člověk může sám domyslet (a taky proto, že "titulků" je tam méně, než toho, co říkají). Tento film na mě zapůsobil dost rozporuplně. Čekal jsem od toho němý film s nějakou tou erotikou, když se to jmenuje Erotikon (a když jsem o tom slyšel, že ve své době byl dost kontroverzní atd.). Ale mám dojem, že se to mělo jmenovat spíše Nevěrnikon, protože to spíše bylo o ženské nevěře (jsou to kurvy). Hlavní milenec mi připomněl Olega Menšikova (Lazebník sibiřský), akorát že měl jakoby pořád oční stíny. Ale teda ta hlavní milenecká dvojice, těm to opravdu slušelo. Ona byla docela fešná (kdyby žila v dnešní době, byla by přinejmenším zajímavá). Takže můj závěr zní tak, že je to pravděpodobně skvostné dílo němého českého filmu a vážím si toho z hlediska jeho historické hodnoty, ale taky musím říct, že mě to moc nebavilo. A pokud někdo říká, že dvě kapky jsou erotické, tak podle mě fakt jenom někde v historii - berte to realisticky, tak to prostě je. Pro všechny tyto důvody hodnotím tak jak hodnotím. ()

bartias

Tehdejší odvážnost dnes vyloženě archivního černobílého němého dramatu spíš než v "erotických" scénách spočívá v příběhu o dívce, která se nechá svést a následně zmizí ve víru velkoměsta, jenž ji zas a znovu pokouší. Z některých scén tryská dramatičnost i po několika desetiletích v době, kdy se synonymem dramatu staly mnohem dynamičtější filmové postupy. Měl jsem možnost vidět Erotikon s živým hudebním doprovodem elektronicko-jazzového projektu Forma a stálo to zato. ()

SeanLSD

Na jednej strane síce pribudlo zaujímavých avantgardných experimentov a kamerových trikov, na druhej však aj sentimentality a „humoru“ Chýbala vážnosť, realistickosť a fatálnosť KREUTZEROVEJ SONÁTY, nahradil ich rýchly prechod k efektným okamihom, bez vývoja či psychologickej opodstatnenosti. Nádherní predstavitelia, avšak silne skarikovaní, mimoriadne sympatická a krásna, no hlúpa vidiečanka, hrozne bezcharakterný zvodca. Prekvapujúci happyend. Dievčina však ide radšej do Paríža, a na starého utrápeného otca, čo ju tak srdnato bránil, sa zvysoka vykašle... Napriek týmto nedostatkom sa stále jedná o mimoriadne krásny, a predovšetkým UCELENÝ film, hlavne v porovnaní s neskoršími zvukovými dielami, v čele s preslávenou EXTÁZOU. ()

Wallas

Asi jsem zhýčkán, ale kromě vizuální stránky mě to moc neuchvátilo. Příběhová linie by se dala poněkud zkrátit - je to takové moc roztahané. Ale není to vůbec špatné, na to že je to český film se na to dá dívat. ()

LeoH

Nejdřív k hudbě, ať to máme za sebou: Z upoutávek k Projektu 100 2011 to vypadalo, že „spolupráce“ Machatý + hudební sdružení Forma by mohla být historicky prvním případem, kdy na novou muziku ke starému filmu nebudu nadávat, jenže nakonec se z ní vyklubal mimořádně neinvenční kolovrátek, vnucující filmu svůj vlastní temporytmus a místy dokonale ignorující charakter jednotlivých scén. Čili jako obvykle – naživo to možná může být specifický zážitek, ale z CD, kde navíc synchronizace záleží čistě na tom, kdy si promítač vzpomene zmáčknout čudlík... Čím dál víc si myslím, že tento způsob „obohacování“ projekcí filmům zkrátka škodí už z podstaty věci, ať se organizátoři, hudebníci a jejich fandové navzájem plácají po ramenou sebevíc. — Zhlédnout Erotikon jako takový je zajímavá zkušenost, pokud člověka baví sledovat, jakými prostředky se takhle na sklonku němé éry tlačilo v komerční tvorbě s uměleckými ambicemi vyprávění dopředu, jak se vyjadřovaly emoce, jak se obcházela nepřítomnost zvuku tam, kde byl důležitý pro děj, jak se ze stylizovaného herectví v bolestech rodilo to moderní civilní, které nám dneska (bohužel) připadá jako jediné možné, normální a správné. — Pokud člověk nemá tyhle napůl studijní spády a chce na film koukat jako na film, nemá mu Erotikon dnes prakticky co nabídnout, příběh je přímočará banalitka a tempo z dnešního pohledu k uzoufání pomalé; v kombinaci s monotónním hudebním podkresem zaručené uspávadlo. Nebýt těch deseti minut půvabně (opravdu!) cudné erotické symboliky, které ovšem tvoří jen prolog k vlastnímu filmu, obávám se, že by si na celý Erotikon i s jeho nespornými obrazovými kvalitami a svébytnou lyričností už desítky let nikdo ani nevzpomněl. ()

filmmovier

Vynikající hudba a překvapivě dramatický (a hlavně opravdu zajímavý) děj, který je nejednou pořádně dramatický a bez problémů by obstál i dnes - tím pádem není vůbec potřeba obávat se na první pohled na tehdejší dobu neobvykle dlouhé stopáže. Scéna porodu musela být v době vzniku opravdu šokující. Kvalitní režijní schopnosti Gustava Machatého jsou nepochybné. Další velké překvapení české kinematografie. ()

TerezD

V případě, že opomenu několik dějových nelogičností, tak se jedná bezpochyby revoluční snímek, který ve své době musel být velmi originální a podmanivý. Především téma sexuality, které se mi nyní nejeví jako pobuřující, ale v době vzniku musela být tato sexuální otevřenost pro diváka něco nevídaného. Dojem z celého filmu mám hodně dobrý, i když nejsem fanynka němé kinematografie, tak tento snímek si zaslouží 4*. ()

Master19

Na jednu stranu se mi krásná symbolika i herecké výkony líbily víc než v "cizích" němých filmech a i vizuální a dějová stránka jsou také na světové úrovni, ale celkově se mi zdá, že Erotikon nějak ztratil po těch letech kouzlo. Škoda. ()

Schobul

Nebýt debilního dvd s hudbou, které mělo podkreslovat němý film, bylo by to super. Hudba sama o sobě by byla dobrá, ale to by se jim to DVD nesmělo 2x do minuty vypínat a pouštět. Shlédnuto na Projektu 100, Scala Brno. Filmový kotouč starý 80 let hrál naprosto bez problémů, pár(?) týdnů staré DVD bohužel nic. ()

lucascus

A to jsem si říkal, že asi nikdy žádný němák nedokoukám do konce, tenhle mě dokonce i bavil. Bezva práce kameramana, super mimika herců, pořádný scénář. Akorát tu pověstnou nahou scénu jsem tu neviděl, tak nevím, asi jsem viděl nějakou cenzurovanou verzi, nebo byla tak krátká, že jsem ji ani nepostřehl. ()