Extase

• Rakousko Ekstase (více)

Eva, dcera velkostatkáře, se provdá za zámožného, ale o mnoho let staršího Emila Jermana. Již po návratu ze svatebního obřadu do luxusního pražského bytu pozná svůj omyl: manžel o ni jako o ženu nejeví žádný zájem. Senzitivní dívka trpí jeho chladem a staromládeneckým puntičkářstvím natolik, že se vrátí na otcův statek a požádá o rozvod pro nepřekonatelný odpor. Při koupání v rybníce se Eva seznámí s mladým stavebním inženýrem Adamem, pracujícím nedaleko na stavbě silnice. Muž je pravým opakem jejího manžela: vyhlíží sice robustně, ale chová se něžně. Za noční bouře jde dívka za ním do jeho domku a stane se jeho milenkou. Teprve nyní pozná milostnou rozkoš. Manžel dostane zprávu od soudu a rozjede se za Evou, k návratu ji však přesvědčuje marně. Na zpáteční cestě potká Adama a pochopí, o koho jde. Oba muži se zdrží ve venkovském hostinci, kam za Adamem přijede Eva... (ČSFD)

Astrebleue

Po Erotikonu další fascinující dílo rané československé kinematografie. Stále má osvědčené kvality předcházejícího snímku a to dechberoucí kameru a hudbu. Ale příběh už je slabší a místy se nechytám neboť scéna lyrická plná milostného jemnocitu a drásavého mučení na duši se vystřídá se scénou, která připomíná průměrný doják z pozdějších dob. Za protagonisty však musím dát za 1, protože Heda Kiesler je překrásná a šikovná herečka a Arigert Mog, no nečekala bych, že je možné se na první pohled zamilovat do herce z 30. tých let, má vzezření člověka dneška. I po tolika letech je tento film zajímavý a nezapomenutelný. ()

Terminer

Ve své době se muselo jednat o úspěšné veledílo, bohužel, pro dnešního diváka je tento film téměř nestravitelný a působí dosti nudně. Navíc, když si přečtete synopsi snímku, tak si budete představovat něco, co nakonec ve filmu bude úplně jinak. ()

Rattlehead

Tento film má několik vad na kráse - dialogy a monology působí dost rušivě, jsem přesvědčen, že Extáze měla zůstat čistě němým filmem s mezititulky. Dále onen budovatelský závěr, ten působí, jako by promítač najednou omylem pustil jiný film. Alespoň bych odstranil tu Halasovu báseň. A konečně skutečnost, že ty nejodvážnější záběry nahé Evy v české verzi chybějí. Ale jinak je to opravdu krásný film s nádhernými záběry. Osobnost Gustava Machatého je tu prostě znát. V zahraničních encyklopediích o filmu je Extáze jeden z nejznámějších českých snímků. V roce 1935 se distributor Samuel Cummins pokusil dovézt film do Spojených států, celníci mu jej však odebrali. Konfiskace Extáze byla prvním případem, kdy byl znemožněn dovoz filmu do USA. ()

MERKATtv

Extáza je najpopulárnejší český predvojnový film a v dobe jeho vzniku patril medzi veľmi kontroverzné kvôli nahým scénam herečky hlavnej postavy. Dej filmu pojednáva o ľúbostnom živote Evy, ktorá sa rozvedie so svojím bohatým mužom a začne si niečo s robotníkom z výstavby železnice. Nie je to najzložitejší dej ale o ten tu ani až tak nejde ako skôr o kinematografiu a celkový zvuk filmu. Snímok má mnoho verzií, ja som vďaka Febiofestu videl tú zreštaurovanú z roku 2019 aj spolu so živou hudbou od Stroona a tá hudba bola absolútne šialená. Zábery vo filme boli perfektné natočené a celkovo sa na film veľmi dobre pozeralo. Film je celý čiernobiely vo formáte 4:3 a je nemý takže bolo treba čítať titulky. Veľmi zaujímavý zážitok. ()

ostravak30

Extase je film jehož název je trochu zavádějící. Hlavní otázkou je, proč si Eva brala staršího chlapa. Byl to domluvený sňatek nebo si ho vybrala sama? Odpověď je podle mě docela důležitá, jelikož pak můžeme více chápat její rozhořčení nad tím, že on si jí jako ženy nevšímá. Není proto divu, že ji uhrane živočišný Adam. Milostná scéna tenkrát šokovala stejně jako nahota. Dnes to působí úsměvně, jelikož jsou vidět ňadra a z aktu toho taky mnoho není odhaleno. Více než milostný příběh jsou zajímavější některé dost povedené kompozice obrazů vlastně ani moc nesouznících k celkovému ději. Najdou se zde i různé sexuální narážky ve formě metafor. Snímek může působit i jako němý, protože dialogů v něm opravdu není moc, prim hraje hudba. Závěr mi pak připomněl různé propagandistické filmy z 50. let. ()

Antonius

Bez nesmyslné a úděsně dlouhé budovatelské scény na konci, by to bylo za ***. Zklamalo i to, že se nahá Hedy nekonala. ()

tommei

Ten film by stál za pozornost už jen z faktu, jaký udělal v tehdejší době za humbuk. / Kino Metropol, 2017, Olomouc / ()

nanamarak1

Další neuvěřitelně přeceněný kus. Závěr je asi nejdebilnější scéna v historii kinematografie. Plus ten nechtěně vtipný dabing. 30% ()

jarmil8

Bohužel nám na FINÁLE z nějakého důvodu pustili cenzurovanou verzi. Film je skvělý i bez "erotiky", některé scény dnes působí spíše humorně, jiné rozvlekle - především v jeho druhé polovině. Krom toho Hedy Lamarr je skutečně krásná. ()

DavidWark

Film skandalizovaný pro svou erotičnost je paradoxně sentimentální moralitkou se skvělým vizuálem - a tím nemyslím především Hedy Lamarr, ale kameru Jana Stallicha. Erotikon se mi ovšem líbil víc, zvuková stopa filmu je slabší (jak dialogy, tak hudba). Extase i další Machatého filmy i tak čnějí nad dobovým českým fillmovým amatérismem a kopírováním US a DE vzorů. (44. LFŠ Uherské Hradiště, LK Smetanovy sady, 27.7.18) ()

rashnomon

15.6.2023 Gustav Machatý je dle mě jeden z nejlepších představitelů kinematografie 30. let, která je náramně umělecky vykreslena a nejlepší představitel tehdejšího lyrického pojetí filmů. Tyto filmy lyriky jsou postaveny z většiny na překrásné krajině Česka. Česká krajina, která je ve snímku vyobrazována zcela vyjadřuje city postav a atmosféru, točící se kolem postav či celého filmu. Kytky, často vyskytující se v tomto specifickém filmu, Extase, vyjadřují jakési klíčení a prolínání do té lásky. Příroda symbolizuje osvobozenost a milostné pocity, které mezi hlavními postavami v průběhu příběhu klíčí. Krajina, nejen příroda, tu často bývá uvítána stálými záběry, které pomáhají divákovi se orientovat v daném prostoru a slouží jakási expozice pro později zobrazené postavy. Jelikož film je postaven na citech a hlavně atmosféře, jak to u lyrických filmů bývá, atmosféra je tu též hezky vykreslena pomocí přenádherného obrazu a jeho efektů, které jsou často optické, ale dochází i k měkkému stylu, který samozřejmě sloužil v té době k zakrytí nedostatků hereček, ale v tomto lyrickém skvostu slouží víceméně jako takový snivý atmosférický pocit. Vášnivost, která doslova provází celý snímek, nemůže též chybět. Podporuje ji z většiny zvuková melodie, která v některých částech je stejná stereotypická ze scény ženského orgasmu, až na to, že v milostných momentech budí tu největší vášnivost, naopak ve smutných naprostou melancholii pozměněním pár tónů či jejím zpomalením. Celý obraz byl skládán z plno detailů detailní mimiky či detailů přírody, které byly naprosto dynamicky prolínány s dalšími velikostmi záběrů. Jelikož je Machatý i expertem na různá porovnání, tak v tomto snímku též tyto motivy můžeme najít. Tím nejvýraznějším jsou koni, kteří jsou přirovnáváni k lidské sexuální touze. Zvířecí sexuální pud a akce jsou přirovnávány k těm lidským, což v té době vzbudilo podobně stejně velké kontroverze, jako nahé tělo, o kterém se zmíním později. Další přirovnání, které jsem tam pochytila, byly mouchy, které pro mne znázorňovali jisté uskupení nebo společnost a následně i jejich vyřazení ze společnosti (viz. *sebevražda). Díky několika vztahům, které tu probíhají, bych řekla, že tento naprosto romantický snímek obsahuje i několik elementů melodramat a milostných trojúhelníků. Žena působí lehce traumatizována z lásky v celkovém slova smyslu a tak bloudí od jednoho muže k druhému – kdybych měla popisovat aspekt milostného trojúhelníku, který není ale až tak jasný. ()

Patti

Nemuzu si pomoct, ale me ten film prisel tupy, pokud byly dialogy, tak taky naprosto tupy (napr. "a ty vis, kdo on byl?" "ne, nevim, kdo to byl..." "takze ty nevis, kdo to byl..." "nevim..." a scena s vcelickou naprosto silena. Polopaticteji uz by rozdil mezi sucharskym muzem a mladym jinochem znazornit nesel (ten prvni vcelicku zabije zidli, ten druhy ji posadi na kvetinku, z ktere ji pak hrdinka zfoukne). A vrchol vseho byla kulturne-socialni vlozka s kopaci za doprovodu laskaveho hlasu, ktery vesele vyrvava: "Hura prace! Prace hura!" Pro me velke zklamani a nakonec jsem se ani te skandalni sceny nedockala, pokud se tou nahotou nemysli bezici divka honici kone a nasledne schovana za kerickem... ()

Kosir

Poprvé jsem viděl někdy ve třinácti, nic jsem z filmu neměl, protože jsem čekal, kdy uvidím nahatou ženskou. Po pár desítkách let jsem teprve docenil o co tenkrát šlo. ()

Kourbezohne

Pokračování slavného Erotikonu. I zde režisér Gustav Machatý použil styl symbolů - stíny, zvířata vs. lidi. Hodně erotiky a slavná scéna nahé hlavní herečky v jezeře, která se v cz verzi ztratila a tak byl přidán bonus rakouské verze, kde ta scéna je. Z filmu existují i fotky z toho jezera. Vše bylo dáno coby bonus na nedávné vydání na DVD. Původně jsem chtěl dát jen čtyři hvězdy, přece jen do Erotikonu má Extase daleko (ač oba jsou vlastně němé) a závěrečná scéna je jakoby z jiného filmu a vůbec kazí celkový dojem filmu. Ovšem co rozhodlo o pěti hvězdách není v tomto filmu, ale na DVD jako bonus a to PRVNÍ FILMOVÉ ZÁBĚRY VLASTY BURIANA (myšleno zblízka, z r.1922 kdy italský herec Polo přijel na pražské nádraží, tak tam Burian byl-fotka z tohoto se objevila v knize K.Čáslavského Filmový Vlasta Burian, takže teď máme i přímo filmový záznam, navíc v době kdy Vlasta začal točit svůj první a jediný nedochovaný film Tu-ten-kámen, takže představu jeho pohybů máme). ()

milos.bradik

Tak děj o tom, jak si zhýčkaná bohatá dceruška velkostatkáře z neznámých důvodů vezme starého chlapa a hned po svatbě si uvědomí, že není k ničemu, protože chce pouze sex. Tedy vlastně nesmysl, protože prachy nepotřebovala a sexuální uspokojení od něj čekat nemohla, takže nebyl důvod, aby si jej vzala. Proslulá scéna, kdy běhá nahá za koněm mohla být slavná možná ve třicátých letech, ale dnes už na ní není nic zajímavého, snad jen to, že šaty ze hřbetu běžícího koně nespadnou. Takže jediné čím film zaujme je způsob natočení, který se vyžívá v záběrech přírody a hry se stíny a v závěru silně připomíná socialistickou avantgardu, protože ty závěrečné scény jsou jak z propagandistického filmu na stavbu železnice. Ty výkřiky "Hurá práce" k tomu filmu vůbec nepasují, ale je z nich cítit to nadšení levicového intelektuála, který sice nikdy nemakal rukama, ale velice to podporuje. Je to čistě intelektuálský film a kdo v tom hledá něco jiného, tak bude zklamaný. ()

Zlatého lva si odnáší Joker

Zlatého lva si odnáší Joker

07.09.2019

76. ročník prestižního filmového festivalu v Benátkách je u konce, a tak je na čase podívat se na jeho vítěze. A začneme rovnou u hlavní ceny Zlatého lva, kterého si nakonec odnáší chválené komiksové… (více)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu