Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Se zpracováním osudů vášnivého fanouška fotbalové Slávie a vlastníka obchodu s konfekcí Richarda Načeradce (H. Haas) podle předlohy Karla Poláčka se diváci mohli poprvé setkat v roce 1931 v úspěšné komedii Muži v offsidu režiséra Svatopluka Innemanna. V souvislosti s úspěchem filmu a s popularitou ústřední postavy přišlo volné pokračování Načeradec, král kibiců režiséra Gustava Machatého. Načeradec již nenavštěvuje fotbalová utkání, svůj komentátorský a buřičský elán však zcela přirozeně přenáší do svého každodenního života a ke všemu, co kdo dělá, má vždy co říct. Však také sám o sobě hrdě prohlašuje, že je „král kibiců“. Jednoho večera se kvůli banálnímu sporu při hře v šachy rozkmotří s Jaroslavem Dundrou (J. Vojta), co vlastní podobný obchod naproti tomu jeho, a jejich spor se vyhrotí natolik, že skončí až u soudu. Situaci kolem svých ješitných otců pak jen s pobavením sleduje zamilovaný pár věnující se advokátní činnosti – Načeradcova dcera (H. Vítová) a Dundrův syn (R. Roda-Růžička), kteří je u soudu mají zastupovat. (Česká televize)

(více)

Recenze (36)

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Kdo přišel ve třicátých letech do kina, aby se podíval na pokračování Mužů v offsidu, tak musel odcházet zklamán. Především zůstali jen staří Načeradcovi, ze švadlenky Vítové se stala doktorka práv - a jinak je to docela jiný příběh, sepsaný, zdá se, po úspěchu Mužů z offsidu dosti horkou jehlou Karlem Poláčkem, ale ani jinak tak ceněného Gustav Machatého by člověk ve scénáři a režii tohoto filmu nepoznal. Zkrátka, nebyl pro komedii stvořen. Pár vtipných hlášek tam bylo (ta husa má sádla skoro jako vy), ale to bylo všechno, jinak neskonalá nuda, při níž se občas dost dobře usínalo. A ta honička za splným přáním pana Hříbala, aby ho ta Grossová opustila... Zcela nepodařemé. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Pro mě jedna z nejlepších českých komedií vůbec, neskutečné množství vynikajících hlášek "Co se chce ode mě?? Nechci Vás vidět svýma očima! "Richard, uklidni se!" "No tak prosím, umíráš Ty nebo já??". "Jestli chtěj kibicovat, tak ať se vrátěj do Palestiny!". "Víš co, přijď až po inventůře""Co to je?""To jsou židovský svátky.. Karbanická humoreska s naprosto úžasným vzteklounem, hádající se i s obrazy rodičů své manželky, prvky grotesky, vytříbenými dialogy, krásnými ženami a klasicky nadčasovou režií Gustava Machatého. To vše podpořeno i velmi povedenou snovou realitou. ()

Reklama

Martrix 

všechny recenze uživatele

Devadesátiletá komedie, která stojí na textu K. Poláčka a H. Haasovi, který nesnesitelného Načeradce ztvárnil už podruhé. Stejně jako v prvním případě, ani teď mě to nebavilo. A díky poslední třetině filmu, mi to vlastně i lezlo na nervy. Pro mě jeden z nejhorších filmů pro pamětníky, jaký jsem viděl. Poláčkův humor mi není blízký a Machatého režie mi taky nesedla. Celé je to ukřičené... . Podruhé už ne. ()

ZorkaJ 

všechny recenze uživatele

Hugo Haas skvělý. Čím víckrát film sleduji, tím větší mám v něm zalíbení a hledám v něm víc, než jsem v něm viděl poprvé. Přiznám se, můj názor na film byl slabší, ale postupem času mi dává smysl pro humor jenž má Hugo Haas, kterému skvěle nadhazuje či konkuruje Jaroslav Vojta, jistou jedinečnost. Film na mě působí jako antidepresiva a vždy mně obě herecká esa dodají energii a skvělou náladu na tu správnou kolej a náležitě mě pobaví. ()

Renfield 

všechny recenze uživatele

Značně nedoceněná a především nepochopená zdaleka nejen komedie Gustava Machatého - jméno nesmírně důležité... Čekal by snad někdo od tohoto režiséra pro tu dobu typickou komedii? Já tedy určitě ne. Také proto neberu pana Načeradce jako čistokrevné pokračování Mužů v offsidu, spíš to celé vnímám tak, že si Machatý vypůjčil hlavní postavu a dal ji zcela jiný příběh. Jeho základem samozřejmě zůstává spousta komických situací a hlášek a to velmi povedených, ale film má i mnoho kritiky na tehdejší dobu, ukazuje ji bez ideálů, což se u jiných tehdejších děl vidí málokdy... napadá mě snad jen Ze soboty na neděli, tedy opět Gustav Machatý. Vždyť i technická stránka Načeradce je úplně jinde, než bylo v té době zvykem. Mám na mysli především jinou, lepší kameru a zase využití zvuku. Na filmu je znát, že Machatému němý film chyběl a tak i sem přidal dlouhé, přesto výborné pasáže beze slov (svatba atd.), hold mistr si obrazem vystačí. A hojně diskutovaná scéna snu? Já ji tak tragicky nevnímám, je to experiment, ze kterého by byl například David Lynch jistě nadšený. Herecky filmu samozřejmě vládne samotný pán Načeradec, tedy neskutečný a neskutečně vtipný Hugo Haas. V jedné ze svých prvních rolí zaujme i Hana Vítová a v menší, přesto viditelné roli Stanislav Neumann. Načeradec král kibiců potvrzuje, že Gustav Machatý uměl i komedie a ne ledajaké. 80% ()

Galerie (28)

Reklama

Reklama