Zapadákov

• Česko Badlands (festivalový název) (více)

Píše se rok 1959, Kit (Martin Sheen) zavraždil několik lidí a jeho nová přítelkyně Holly (Sissy Spacek) byla při tom. Aby unikli trestu, prchají přes Jižní Dakotu a Montanu a předstírají, že se nic nestalo. Pocit viny je však příliš velký a dokáže pronásledovat na každém kroku. Zapadákov je první ze tří významných filmů scenáristy/režiséra Terrence Malicka (Nebeské dny, 1978 a Tenká červená linie, 1998) inspirovaný skutečným, děsivým příběhem vraždění na americkém středozápadě roku 1958. Malick nápaditě proměňuje příběh do provokativní studie lidí odcizených od běžného života. Krásně natočený a nezapomenutelně zahraný, to je filmová pouť Zapadákovem. (Magic Box)

honzic

Film dle skutečné události se sice reality tolik nedrží, na druhou stranu je poměrně dobře zfilmovaný. Hodnocení: 70 % ()

pollstro

Debutový počin Terrence Malicka, který je tak trochu cynickou verzí příběhu Bonnie a Clyde, obsahující poetické prvky, které přidávají na kráse tohoto filmu. Zmiňovaný Bonnie a Clyde patří mezi gangsterskou dvojici, která působí velmi usměvavě a sexy, člověk ihned zatouží s nimi strávit nějakou tu chvíli a zažít společně s nimi nebezpečí. To bohužel u Badlands absolutně vůbec neplatí. Samozřejmě, kdo by chtěl být v blízkosti sériového vraha, jenž skutečně žil a jeho příběh se tak stal inspirací pro tenhle film. V případě příběhu Bonnie a Clyde se jedná o naprostý opak, přičemž zde nastává ten hlavní rozdíl, jelikož u Bonnie a Clyde má člověk sympatie k hlavním hrdinům a u Badlands nikoliv a těch důvodů, proč tomu tak není, je hned několik. Celým příběhem nás více méně provází monolog ženské hrdinky v podání Sissy Spacek, která je naivní, hloupá a zaslepená láskou, ale přitom celý příběh táhne Martin Sheen, to on je tím hlavním aktérem všech těch vražd a celého toho úniku před policií a kdyby ty monology, které doprovází film, byly vedené z jeho strany, vyřešil by se tím podle mě ten hlavní problém tohoto filmu, protože veškeré to jeho vraždění není v celém filmu absolutně vysvětleno, film nejde vůbec do hloubky problému, proč Kit vraždí, prostě se tak děje a jedná naprosto bezmyšlenkovitě. Holy tomu nečinně přihlíží a skoro na nic nereaguje. Divák je tak v průběhu filmu nestranný, nesympatizuje s hlavními hrdiny a ani s nikým jiným, příběh jednoduše plyne, nepřiklání se na ničí stranu a to celkovému zážitku značně ubližuje. Malick ale dává najevo, v jakém stylu budou vypadat jeho následující filmy, plné důrazu na přírodu, poetismus, náboženství, monolog doprovázející film a nestrannost diváka. Rozhodně tímto filmem na sebe upozornil a potvrdil svoje kvality, na které v pozdějších letech navázal. Možná je to srovnání s příběhem Bonnie a Clyde trochu nesmyslné, ale nemůžu si v tomhle ohledu prostě pomoct. Naštěstí poměrně krátká stopáž dělá z tohoto filmu značně příjemnou podívanou s vynikajícím Martinem Sheenem, který v roli drsného Jamese Deana kraluje celému filmu. "Listen to your parents and teachers. They got a line on most things, so don't treat em like enemies. There's always an outside chance you can learn something. Try to keep an open mind. Try to understand the viewpoints of others. Consider the minority opinion. But try to get along with the majority of opinion once it's accepted." & "It was better to live a week with someone who loved me for what I was, then years of loneliness." ()

kedluben

obě hlavní postavy jsou citově naprosto zvrácené, ploché, ohavné, odpudivé a já nevím co ještě. reakce holy na smrt otce, nesmyslné zabíjení všeho co se pohnulo atd. a ta předvídatelnost od samého začátku. od první chvíle to směřovalo ke konci, kterej ničím nepřekvapil. jinak natočeno výborně! ()

saladín.

O dvoch nadhernych exemplaroch v krasne nasnimanej divocine. Ta zacina a civilizacia prekvapivo rychlo konci tam kde sa zacne zit z momentu na moment. Nic proti instinktu: i z neho si ty okouzlujici, nevinne bestie na zaver pridu pod ruku. Velmi cisty film bez prvoplanovosti, ktoreho presah vyplynie zo sposobu podania a vyberu prostriedkov. To je tiez odpovedou preco tak dobre funguje hoci sa v nom toho zdanlivo prilis nedeje. ()

Mullholand

skvělá jakoby hrozně vláčná a klidná atmosféra skvěle kontrastuje s příběhem masového vraha a jeho éterické přítelkyně, klasické Malickovské obrazy, výborný Martin Sheen jako z jeden nejsympatičtějších frajírků vůbec, prostě ve všech směrech povedený film ()

Misterioso

Skvělý film! Terrence Malick mě svou prvotinou rozhodně nezklamal, naopak mě příjemně překvapil. Tyhle příběhy zločinců na útěku já prostě můžu a tenhle je ještě navíc okořeněn pár (no ono jich asi bylo víc) dny života v divočině. Výborně zahraná hlavní dvojka (charismatický Martin Sheen, o nic horší Sissy Spacek, jejíž postava mohla být o "něco" sympatičtější či jak to nazvat, no prostě abych jí mohl víc fandit no...), skvělá hudba (ústřední motiv si asi minimálně zčásti vypůjčil Hans Zimmer při tvorbě Pravdivé romance, ne?), krásně zachycená krajina (no prostě Terrence)... Co víc si přát? No ten správný pětihvězdičkový pocit nemám, přeci jen Takoví normální zabijáci to nejsou (což ale pro dost lidí bude klad) :). Zkrátka je to ještě trochu "nedopečené", hlavní dvojka (a zčásti i příběh a Terrence) toho mohly nabídnout víc, ale jsem spokojen. ()

ALchemik

Krásný až skoro romantický film vyplněný pustou krajinou a hudebními minimalismy Erika Satie byla odměna za dlouhé čekání do pozdních nočních hodin (ČT2). ()

Gregor_Samsa

Rebel s příčinou – trošku mu tam v mozkovně jebalo, né že né. Martin za mlada vypadal jak James, o tom žádná. Zrzečka fajn, ale nic pro mě. Takže on the run, zvrtlo se to, u té řeky jim to šlo dobře, přežívat, ale pak se to začalo kupit a nakonec to – překvapivě – neskončilo v dešti kulek, ale na nedosloveném křesle. Krabe. Terrence Malick, kdy ještě nedělal podobenství, kterejch se fakt bojim moc. Jo a příjemná stopáž taky, až nečekaně, na Malíka. Montana, jó tam bych jednou rád jel. Třeba se to povede… a vzpomenu si na Malickovy múzy a vyhodim je za sebe… [70%; 2020-02-10 Home sweet home] ()

PTuranyi

Čudná roadmovie o dvoch čudákoch. Kit je bezcieľne žijúci mladík a tak trocha flákač, ktorý má problém udržať si prácu. Zbalí ešte neplnoletú Holly a keďže jej otec s tým nesúhlasí, zastrelí ho. A to je začiatok úteku bez cieľa. Holly ho sprevádza a neosobne komentuje ich život. Produkcia je dobrá a ovláda základné receptúry no na viac ako nemastnú neslanú atmosféru sa nezmôže. Martin Sheen a Sissy Spacek možno ani nehrajú zle, ale ich postavy sú také čudné, že sa mi nepodarilo s nimi stotožniť. Filmu určite chýba lepšia dramatizácia, lebo takto je to len séria udalostí bez akejkoľvek emócie. ()

90125

Mrzí ma to, ale asi som nezachytil "čo chcel básnik povedať". Jasné, herci dobrí, kamera pekná, ale mne aby sa film páčil, tak sa musím s jednaním hrdinov vedieť aspoň do istej miery stotožniť a to sa mi v prípade Badlands nepodarilo. Pri Bonnie a Clyde som tento pocit nezmyselnosti nemal. 40 % ()

Mocca

Patřím do mladší generace,ale rozhodně nepatřím mezi ty co odmítají starší filmy naopak velice je cenním a vážím jsi jich a tenhle film mě opravdu dostal nic podobného jsem jakživ neviděl a nečekám že uvydím.Pro mě naprostá bomba. ()

Drussus

Balada o přiblblém masovém vrahovi a jeho nehezké dívce. Skvělý Martin Sheen a Sissi Spacek, jinak mě to docela nudilo, i když míra bezdůvodného násilí překvapovala. 3/5 ()

sk.Martin

Stejně tak, jako mě nedokázala plně zaujmout Tenká červená linie, je to podobně i u Zapadákova. Slabší vtažení do děje ale vykompenzovala parádní hudba a záběry společně s Martinem Sheenem, který mi zde ideálně zapadl a skvěle zahrál. ()

gizi

Filmové zpracování nadprůměrné, obsahově zpočátku až odpudivé (dívat se na flákače, chuligána a vraha), ale díky celkovému podání se i to zlomilo. 75%. ()

JoudaCZ

Mickey&Mallory ve věku nevinnosti... Kontrast mezi formou a obsahem - dětskou optikou viděný příběh "masového vraha bez příčiny". Malick už ve své prvotině ukázal krásu filmového sdělení, nikam nespěchá, nechá diváka vstřebat nádherné záběry kamery, podkreslené úspornou, ale přesnou hudbou. ()

rbr

Lidi tenhle film vnímaj špatně. V Badlands vidim Terrance Malicka v pronikavym filmu, kterej ukazuje možný dopady 'zhollywoodizovaný' americký kultury. Malickova kamera vyvolává pohlednice americkejch pump, obrazy idylickejch masově vyráběnejch krajin. Badlands je silná kritika síly a vlivu filmu jakožto media zneužávající duševno konzumenta, stejně jako Hollywood, a jeho pokusy dělat z lidský emoce komoditu, sjednotit požitek člověka. Badlands by měly být přehodnoceny, kontextuálně, aby mohly být líp pochopeny, ne jenom jako 'crime drama' nebo 'road movie' ale jako Revisionist Western (nebo Anti-Western). ()

stuj

Hl. hrdina je psychopat, takže mu člověk moc nefandí. Střílí lidi, jako by se nechumelilo. A jeho dívka je taková mlaďounká, prostinká. Nebo spíš blbka? Mno, prostě taky žádný zázrak. A komu tedy fandit? Byla to blbost. P.S.: U titulků jsem čuměl jak péro, když jsem zjistil, že to napsal a natočil Malick. Tohle jsem opravdu nečekal. ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu