Mrtví neumírají

• Austrálie

Komedie / Horor

USA / Švédsko, 2019, 105 min

• dvopet

The Dead Don't Die má všechen obvyklý Jarmuschův rukopis - prvky road movie, sledování architektury města, suchý a svébytný humor, žánrové variace, odkazování. Zombie horor v tomto případě ironizuje a současně vykládá zcela doslovně (tak, jak zombie horory bývají často vykládány) jako aluzi na dysfunkční společnost na sklonku své slávy (vztahy v zásadě nefungují, lidé za chůze koukají do mobilů "jako zombie"). Jarmusch si zachovává nezávislost v dobrém slova smyslu a točí s přáteli to, co ho baví. I přes jmenované prvky - a rád bych se mýlil - je to zřejmě vůbec první jeho film, kdy absentuje zásadnější výpověď autora. Chce to další projekci.(7.7.2019)

Jarmusch napsal postavy ma míru pro svoji ikonickou hereckou skvadru a nechává je hláškovat a vtipně mimózně reagovat na to, co známe ze zombie hororů. Za tónů mysteriózních kitarových rifů jako z Dead Mana ale v lehce svižnějším dějovém tempu, s konec světa z povzdálí pozorujícím lesním mužem Tomem Waitsem, ryze zombie rolí pro Iggyho Popa, který čerstvě vyhřezlé, krvavé střeva hospodyně zapíjí kafem z jejího kávovaru, a neopomínajíc zanícení a rozhled mladých žánrových geeků. Sympatická buddy chemie mezi duem poldů Murray/Driver, představujícím dvě generace jarmuschovských dramedy hrdinů. Příjemná oddechovka s překvapivě plnohodnotným gore, sice v ničem převratná, ale alternativně pojímající známé věci. Pro skalní jarmuschovce, kteří onehdy frflali na “komerčnost” Noci na zemi, to bude zase jedna Jimova přestávka. A jestli to Universalu vydělá v multiplexech, to teda nevím - pro popcornovou omladinu je to přes požehnaný body count a kvalitní CGI příliš starosvětské a málo dynamické, a jarmuschovci do nich nechodí. [Cannes](15.5.2019)

"This is definitely going to end badly." Absurdita, černý humor, suchý humor, bourání třetí stěny a hlavně můj oblíbený komik Bill Murray. Může tohle dopadnou špatně? Vlastně to nejde. Nebyl jsem z toho nadšený jako z již deset let starého Zombielandu (2009), ale jsem dostatečně nadšený, abych si mohl doma kníkat, jaký to byl dobrý film. Těchto sebeparodujících filmů tolik není a už vůbec ne s áčkovou produkcí. U filmu jsem se bavil náramně. Film si utahuje sám ze sebe od začátku do konce. Navíc dvojice Murray a Driver a jejich monology baví po celý film. Hudba skvělá, vizuál super a udělám kolečko a opět se vrátím k humoru. Ten totiž nezklamal ani trochu a dlouho jsem se v kině takto nepobavil. Pokud máte rádi absurdní a suchý humor, tak nemůžete s Mrtvými co neumírají šlápnout vedle. Dlouho tu nebyl takový film a já tleskám, že se točí takovéto filmy. Bill Murray je základem úspěchu a i tentokrát o tvůrcům vyšlo. Vyprávění jako groteska a satira na dnešní společnost. Prostě super. [Csfd projekce41] (85 %)(3.7.2019)

• JustMeeKatie

Asi jako mnohé další i mě "Mrtví neumírají" nalákali na zombíky a hvězdné obsazení. Bohužel pro mě tohle nebyla ta správná volba. Během filmu jsem se několikrát dívala na hodinky, dokonce jsem i zvažovala, že z promítání odejdu. Nakonec jsem to vydržela a odešla jen pár minut před koncem. Pořád jsem si totiž říkala "jakmile se tam objeví zombie, tak začne ta pravá zábava". To se bohužel v mém případě nestalo. Postavy jsou hrozně napsané, výjimku tvoří jen pár vybraných jedinců - za mě je nejvíc bodů za podivínku Tildu Swinton a "rasistu" Steva Buscemiho. Hlavní dvojka, Bill Murray a Adam Driver, byla neskutečně nudná a strohá, což je mi líto, protože Billa už jsem nějakou dobu v něčem novém neviděla a Adama mám docela ráda. Dvě hvězdičky nakonec dávám za snahu a pár momentů, kdy jsem se trošku zasmála. Za mě je to jen další snímek, na který si za pár dní nevzpomenu a do budoucna se k němu asi ani nevrátím.(3.7.2019)

• majo0007

Na Jarmuscha celkom průser. Horror žiadny, a komédia len ofukom. Ak sa u zombíkov tešíte na poriadne gore, budete sklamaní, uvidíte totiž len oblak čierneho dymu. Čo chcel autor týmto filmom povedať ozaj netuším. Či už v žánri horroru, alebo komédie samostatne, sa pohybuje v hodne priemerných vodách. Záverečné UFO s Tildou Swinton už patrí do kategórie WTF! To si svojho času mohol dovoliť len Ed Wood. Ale zatiaľ čo si Ed vystačil s make-up a papundeklom, Jarmusch radšej vyskúšal CGI - neviem čo je smiešnejšie. Ha-ha!(31.5.2019)

• - Ústřední píseň filmu má na svědomí americký country písničkář Sturgill Simpson. Píseň má stejný název jako film, tedy „The Dead Don't Die“ a během filmu zazní rozhodně nejedenkrát. Samotný Sturgill Simpson si ve filmu i zahrál, a to epizodní roličku zombika s kytarou. (Posheidon)

• - Ve filmu si zahrál menší roli i velmi známý zpěvák Iggy Pop. Konkrétně si zahrál roli s anglickým názvem Coffe Zombie (Kávový zombie). (PlayEasy)

• - Jarmusch jednu roli napsal také pro Daniela Craiga. Ten však měl v době natáčení volných pouze deset dnů, během kterých měl Jarmusch natáčet scény s Adamem Driverem, který byl rovněž velmi vytížený. Nakonec tedy Craigovu roli vyškrtl. (urzug)