Mrtví neumírají

Mŕtvi neumierajú

• Austrálie

Komedie / Horor

USA / Švédsko, 2019, 105 min

Jim Jarmusch vzal talentované herce a vhodil je do mimoňského příběhu plného mimoňských dialogů. Tak takto nějak by se dal v pár slovech popsat jeho nejnovější snímek The Dead Don't Die, který se vyjma plejády zombies může rovněž pochlubit i skvěle zvoleným soundtrackem či zjevnými paralelami s naším konzumním stylem života. A i když je režisérova novinka plná pozitivů, tak nějak jsem měl pořád dojem, že by to šlo udělat daleko lépe. Mluvím zejména o první polovině snímku, která je trestuhodně promrhaná prázdnými záběry na ospalou vesnici a prozívaná co se unylých dialogů týče. Tento vcelku zásadní detail snímek The Dead Don't Die bohužel posílá do vod filmového průměru, ze kterých ho nedostane ani fakt, že zde některé postavy zábavným způsobem prolomí čtvrtou stěnu. Škoda. Tak snad příště Jime! „He only gave me our scenes. I never saw a complete script. After all I've done for that guy, and it's a lot that you don't even know about. What a dick.“ (6.9.2019)

"This is definitely going to end badly." Absurdita, černý humor, suchý humor, bourání třetí stěny a hlavně můj oblíbený komik Bill Murray. Může tohle dopadnou špatně? Vlastně to nejde. Nebyl jsem z toho nadšený jako z již deset let starého Zombielandu (2009), ale jsem dostatečně nadšený, abych si mohl doma kníkat, jaký to byl dobrý film. Těchto sebeparodujících filmů tolik není a už vůbec ne s áčkovou produkcí. U filmu jsem se bavil náramně. Film si utahuje sám ze sebe od začátku do konce. Navíc dvojice Murray a Driver a jejich monology baví po celý film. Hudba skvělá, vizuál super a udělám kolečko a opět se vrátím k humoru. Ten totiž nezklamal ani trochu a dlouho jsem se v kině takto nepobavil. Pokud máte rádi absurdní a suchý humor, tak nemůžete s Mrtvými co neumírají šlápnout vedle. Dlouho tu nebyl takový film a já tleskám, že se točí takovéto filmy. Bill Murray je základem úspěchu a i tentokrát o tvůrcům vyšlo. Vyprávění jako groteska a satira na dnešní společnost. Prostě super. [Csfd projekce41] (85 %)(3.7.2019)

• Psychor

Jarmusch se nepoučil ze svého předchozího selhání a po šesti letech znovu zkouší štěstí s královským filmovým žánrem. Výsledek je vpravdě tristní, přesto snímek The Dead Don't Die představuje poměrně zajímavý vklad do učebnic filmové teorie, kde nám usnadní pochopení jednoho z mnoha specifik hororového žánru. Jarmusch se totiž ubírá cestou plagiátorství. Tento nešvar je ve světě kinematografie poměrně rozšířený a právě hororový žánr je vůči němu jako jediný ze všech zcela imunní. Neschopný režisér může okopírovat vtipnou scénu takřka do písmene, ale nikdy nevykrade hororovou atmosféru. Snaha o "romerizaci" v tomto případě dle očekávání fatálně selhala a Jarmuschův snímek tak působí dojmem leklé ryby. Jakožto zdejší hororový expert musím The Dead Don't Die ohodnotit odpadem.(3.6.2019)

• Hwaelos

Přiznávám, že určitou roli hraje moment zklamanýho očekávání. Kdyby to nenatočil Jarmusch, ale náhodnej šmoula, možná bych nebyl tak přísnej... Ale štvalo mě na tom tolik věcí, že se nelze ubránit. V prvé řadě výborná a naprosto nevyužitá herecká sestava. Snaha o satiru konzumu, která byla tak prvoplánovitá a doslovná, že jsem se musel štípat do stehna, jestli se mi to nezdá. Náhodné postavy, dělající náhodné věci (parta Seleny Gomez), případně nedělající vůbec nic (proč tam kruci byly ty děcka v nápravným zařízení?). Opakující se vtipy, které dávno přestaly být vtipné. A především všeobjímající nuda, kterou občas přerušil nějaký humorný dialog (přiznávám, bavilo mě komentování scénáře a užíval jsem si "skotský" přízvuk Tildy Swinton). Mám rád pomalého Jarmusche, jehož filmy za žádným velkým příběhem nespěchají. Mám rád pocit, že nad jeho snímkem můžu po skončení přemýšlet. Tohle je ale čistá onanie.(5.7.2019)

• Lischai

Jarmusch přiznaně pracuje s diváckým očekáváním a znalostí žánru, což se projevuje zejména tím, že úplně - ale úplně - kašla na nějakou výstavbu dramatu. Žádná postava v tomto filmu nejedná a nic neudělá, a ta, od které nejvíc čekáme že by něco udělat mohla (Tilda Swinton) to dokonce neudělá tak agresivně, až máte pocit, že zpod sedačky v kině cosi slyšíte; tak se ohnete, abyste ten zvuk lépe prozkoumali. A je to Jarmusch, co na vás z dálky tichounce volá: "Fuuuuuck yoooou."(4.7.2019)

• - Jim Jarmusch se jako legenda amerického nezávislého filmu mohl obklopit těmi nejlepšími herci. S většinou z nich navíc opakovaně pracoval na svých předchozích filmech, s Billem Murraym například na titulech Zlomené květiny nebo Kafe a cigára. I proto herec nad nabídkou role v zombie komedii vůbec neváhal. „Scénář byl neskutečně vtipný, netušil jsem, že by Jim dokázal napsat takhle dokonale praštěnou věc. Vzhledem k tomu, že jsem se už objevil v jednom z největších zombie filmů všech dob, v Zombielandu, byl jsem zjevně logická volba. Třeba se jednou stanu synonymem zombie žánru,“ říká Bill Murray. (Zdroj: CinemArt)

• - Zoe (Selena Gomez), Zack (Luka Sabbat) a Jack (Austin Butler) řídí Pontiac LeMans. Toto je přesně stejná značka a model řízený Barbarou (Judith O'Dea) a Johnnym (Russell Streiner) v prologu původní Noc mrtvých mrtvých (1968). (Stoka)

• - Celosvětová premiéra filmu proběhla 14. května 2019 na filmovém festivalu v Cannes. (Stoka)