Mrtví neumírají

• USA The Dead Don't Die (více)
Trailer 4

Americké městečko Centerville je ospalá díra, v níž stárnoucí šerif Robertson (Bill Murray) netrpělivě odpočítává zbývající dny do důchodu, protože nudit se člověk může i bez koltu za pasem. Jeho mladý kolega Peterson (Adam Driver) naopak stále doufá, že se k nějakému pořádnému vyšetřování jednou dostane. Zasloužil by si to, protože jako první vytuší, že ty dvě ošklivě zavražděné dámy z místního bistra mají na svědomí zombie. Jindy by se mu zkušenější kolega vysmál, ale dnes ne. V městečku se totiž odehrává mnohem víc podivností, například slunce nezapadá, kdy by normálně mělo, do pohřebního ústavu nastoupila divná ženská se skotským přízvukem a samurajským mečem (Tilda Swinton), a rasistickému farmáři Millerovi (Steve Buscemi) začal mizet dobytek. A když na městečko konečně padne noc, z předtuchy se stane jistota. Nejrušnějším místem Centerville se v tu chvíli stává hřbitov, jehož obyvatelé právě procitli a dostali chuť na čerstvé maso. A muži zákona tuší, že dneska je čeká přesčas. (CinemArt)

Trailer 4

korbitch22

Naprosté selhání úplně ve všem. Jarmusch musí být vždycky jiný, tím rozuměj pomalý a tady se mu to povedlo úplně dokonale. Přemýšlím, jestli sem viděl někdy pomalejší tempo vyprávění, hraní, mluvení nebo akce. Mohl to být skvostný undergroundový Zombieland a místo toho je to posraná nuda, kde parta skvělých herců pronáší kreténské repliky a dělá zombie z diváků. Akce o hovně, příběh o hovně, konec na přesdržku. Naprostý unuděný úlet a žádné skryté umění v tom opravdu není. Ty tři skvělé scény a dvě super hlášky nespasí 105 minut (pocitově 315) absolutního přešlapu. Jako by se Jim sešel s partou kamarádů a na hašiši natočili kokotinu bez scénáře a všem jim bylo patnáct a ne padesát a výš. Strašný.20%. ()

Tsuki

Filmová kravinka, která sice místy pobaví, ale působí hodně polovičatě a nedopracovaně. Občasný humor a dobří herci bohužel jinak prázdnou dějovou linku nezachrání. Sice chápu, že záměrem bylo těžit humor především z kontrastu závážnosti zombie apokalypsy a klidného téměř všedního jednání postav (s velkým nadhledem), ale děj pak nějak postrádá tempo, má moc hluchých míst a nijak negraduje. Jako by se všechno odehrávalo v jedné neměnné linii. Absurdní, místy v podstatě suchý humor sice funguje, ale chtělo by tam těch vtipných hlášek mnohem víc, aby film nevyzníval tak "bledě". Ani nápad se zcizovacími efekty, který byl jinak super, nakonec tento film nezachránil, protože prostě postavy postrádají skutečnou motivaci a cíl, který by táhl děj. Není pak divu, že konec vyšuměl do ztracena. Možná to byl záměr, ale za mě to příliš nefungovalo. ~(3,2)~ ()

Chrustyn

Jim Jarmush opět jinak, opět po svém a opět jen pro jeho největší fandy, kterým nebude vadit jeho pomalý styl a prakticky nulový příběh, nebo vývoj postav. Od Jarmusche mě zaujalo pár jeho starších kousků, které byl převážně o trefných dialozích, ale v jeho nových filmech to prostě nějak nenacházím. ()

InJo

Pravděpodobně nejlínější hororová komedie vůbec (pokud se ten film dá uvedenými žánrovými nálepkami vůbec označit, aniž by to automaticky zavánělo ironií). Nepochybně to byl záměr (holt Jarmusch), jen je těžké odhadnout, do jaké míry. A ještě záludnější otázka je, kolik lidí tenhle pro žánr atypický (utahaně-bizarní) styl bude schopno ocenit. Inu, mnoho jich určitě nebude - a dozajista naprostá většina z nich budou zapřísáhlí 'jarmuschovci". Což já určitě nejsem, i když třeba Ghost Doga považuju za téměř dokonalý film. Mrtví neumírají mě ale kupodivu po celou dobu docela bavili, z čehož "viním" primárně dva faktory - takřka nulová očekávání a hlavně báječnou hereckou skvadru, kterou je příjemné sledovat i ve scénách, v nichž se skoro nic neděje (jen škoda, že tradičně kouzelný Buscemi jako typický volič Trumpa nedostal víc prostoru). Je to rozhodně podivnost (minimálně postava Tildy Swinton je toho patřičným dokladem), jejíž existence mě ale minimálně v jednom ohledu hezky zlomyslně těší - že na ni do kina za plné vstupné půjdou určitě i nějací lobotomizovaní jedinci s obřím kýblem popkornu v očekávání svižné brutální a krvavé řežby. Jejich "nadšené" výrazy po skončení filmu bych opravdu moc rád viděl - a Jarmusch nejspíš taky. :-) 50 % ()

filmfanouch

Na začátek začnu s jednou věcí: Nejsem fanoušek Jima Jarmusche. Řeknu to jinak- viděl jsem Patersona, kterej kromě skvělýho Adama Drivera v hlavní roli není v téměř ničem vůbec zajímavý a viděl jsem ještě jeho kraťas Káva a cigarety, který mi přišel hodně vydařený ovšem jeho celevečerní Kafe a cigára jsem pořád neviděl (i když bych vlastně strašně chtěl). Neviděl jsem ani Mrtvého muže, neviděl jsem ani Přežijí jen milenci, neviděl jsem ani Zlomené květiny... Neviděl jsem od něj kromě Patersona a Kávy a cigarety vůbec nic! Nejsem tedy Jarmuschovec. I přesto jsem se na jeho novinku těšil a i když úplně nesedla věrným Jarmuschovcům, těšil jsem se o poznání více, protože Paterson, ze kterého typičtí Jarmuschovci stříkali do nebes mě prostě nedostal a tohle by mi tedy mohlo sednout i jako ne-Jarmuschovci. Jenže to bohužel neklaplo! Říkám to nerad ale Mrtví neumírají jsou prostě zklamání. Avšak začnu kladně.... Jarmusch celé Mrtví neumírají pojal jako strašnou satyru, která se si hraje s nadsázkou, bez problému bourá čtvrtou zeď a celkově k zombie žánru přistupuje velmi originálně! Jenže co naplat když ta nadsázka a humor nefungují, vtipů spojených se čtvrtou zdí je ve finále příliš málo a celý ten koncept zombie žánr je tak domrven, že prostě nefunguje?! Mrtví neumírají bohužel nejsou dobrým filmem. Nebál bych se ten film nazvat debilním. Ale tím způsobem bylo to tak debilní, že jsem se prostě neskutečně bavil. Bylo to jenom debilní.... Humor nefunguje, horrorová atmosféra nefunguje a když dojde na akci tak nefunguje ani ta. Jarmusch nezvládá ani jednu z těchto tří věci na kterých by film měl stát a je to problém. Míchá to žánry rozhodně nepřirozeně a nefunguje to ani komedie ani jako horror. Je slušné zmínit fakt, že je Jarmusch označován jako král nezávislého filmu. A Mrtví neumírají jsou nezávislým filmem. Jenže i u takového Patersona měl člověk alespoň pocit, že se Jarmusch snaží. Tady to prostě tak nevypadá a působí to velice jasně, že nesnažil. Je až smutné,že zombie filmy staré třeba až 50 let vypadají ve finále líp než celé Mrtví neumírají. Zombie make-up je hrozně odfláklý, nezvládnutý a z nějakého důvodu místo krve teče/chrlí zombíkům z hlavy kouř. Ten film proboha nemá ani žádnou myšlenku, hlubší smysl. Celou dobu jsem doufal, že se Jarmusch plánoval nějaké poselství o rasizmu, xenofobií nebo klidně ekologii. Ale nepřijde nic. Jestli jsem si ve finále měl největší myšlenku odnést z toho, že jsou mravenci podobně divoké bestie jako zombie a byl to záměr tak se ti Jime Jarsmuschi omlouvám. Jenže mě se tomu chlapče nechce věřit! Já bych hrozně rád věřil tomu, že Jarmusch ten film nemyslí vážně a úmyslně natočil jakýsi podivný pokus o parodii (ze které ve finále zmizel všechen humor). Jenže tomu nevěřím... věřím, že celý děj a zpracování Mrtví neumírají Jarmusch myslel vážně. A já bych mu to vlastně i v klidu žral.... Kdyby tam do prdele nenapsal tolik skvělých herců, kteří jsou nuceni číst dialogy o ničem a čtou je tak znuděně a bez energie, že snad do toho šli jen kvůli tomu, že jim přišlo blbé říct Jarmuschovi ne. Teď bych jen v rychlosti analyzoval hlavní postavy filmu: 3 policisté (dva muži, jedna žena) + patoložka Rasistický farmářský buran Majitel železářství Podivínský pumpař, který je fanouškem filmů a ví o nich vše 3 hipsteři (z Cleverandu) Jeden poustevník, který se na začátku pokusí oba hlavní policisty zastřelit a poté jen tak prochází dějem a komentuje jak je vše kolem divné (je vlastně takový divák, který sleduje celý film v kině) Po skončení filmu se u mně objevili nějaké hodně důležité otázky: Proč tam byl ten rasistický farmářský buran? Proč tam byl ten majitel železářství? Proč tam byl ten podivínský pumpař? Proč tam byli ti 3 hipsteři? Proč tam do prdele byl ten poustevník?!!!!! Většina postav je absolutně zbytečná nebo totálně nezajímavá. Především všichni herci působí znuděně a působí to doslova tak jako kdyby měli při natáčení scénář v ruce a jen ho bez emocí předčítali. Ten film má v tomhle ohledu dvě zásadní výjimky: Tildu Swinton, která jako patoložka s katanou v ruce zároveň dokáže prodat každou větu ve scénáři a Adam Driver, kterej je prostě super všude, všechny filmy táhne svým zjevem nahoru a když říká slovo ,,Ghouls´´ je to prostě slast. Jenže chudák Bill Murray prostě působí neskutečně znuděně, unaveně a působí jako by ho to vůbec nebavilo. Jestli to tak mělo být a Murray tak dokonale zahrál tak co měl tak se omlouvám. Já bych si spíš ale vsadil na tu první variantu... A to samé se bohužel dá říct i o Steveovi Buscemim nebo Danny Gloverovi. A především fakt, že je Steve Buscemi rasistický farmářský buran v celém scénáři nikam nevede. Jarsmuch několikrát dokonce zajde tak daleko a opakuje pořád dokonalé stejné vtipy, natočené úplně stejně, používající téměř stejné záběry a celé to působí jako by to snad podruhé mělo být vtipnější než napoprvé (když i to vtipné nebylo!) a překvapivě to vůbec nefunguje. Jediné stránky humoru, které vlastně v Mrtví neumírají fungujou jsou přesně ty kdy se boří čtvrtá zeď, Adam Driver poznamenává, že mu Jim Jarsmuch dal přečíst celý scénář a tudíž ví jak celý film skončí na což Bill Murray zareaguje tak, že řekne, že je Jim kokot. Já to neřekl, takže ti Bille díky, že jsi to v rámci tohohle filmu použil za mně. A díky Chloe Sevigny, která mé téměř před koncem hysterák o tom jako už to celé nezvládá a chce konec. Jestli je na tom filmu opravdu něco zajímavé tak ten fakt, že se občas divák a postava filmu shodnou. Kéž by to jen fakt byl ten záměr! a píseň The Dead Don't Die od Sturgilla Simpsona může být chytlavá jak chce, ale pouštět jí šestkrát během celého filmu je prostě moc. A ani Bill Murray vyhazující CD s písní z okna to nezachrání. V téměř všech ohledech nezajímavý film, který se dá brát jenom pouze pokud se budete tvářit, že si někdo sakra chtěl z někoho vystřelit a nabídl filmovou šílenost, která je zároveň tak šíleně odfláklá (skript asi chyběl), že člověk žasne. Jarmuschovi ostatní filmy doženu rád, tohle se ale šíleně nepovedlo a nezachrání to ani Adam Driver se Star Wars klíčenkou. Ani Adam Driver v pidi autíčku. Ani Adam Driver provolávající slovo Ghouls! () (méně) (více)

• Ve filmu si zahrál menší roli i velmi známý zpěvák Iggy Pop. Konkrétně si zahrál roli s anglickým názvem Coffe Zombie (Kávový zombie). (PlayEasy)
  • Scéna začínající okolo 25. minuty je parodie na film Kill Bill (2003). (Skarface)
  • První zombie, co ve filmu vylezla na povrch zemský, měla na náhrobku jméno „Samuel Fuller“. Jedná se o zřejmou poctu nezávislému filmaři Samuelu Fullerovi. Autor snímků jako Člen klanu (1974), Terče (1968) nebo Bílý pes (1982). (JayZak)

Související novinky

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019

Milí filmoví fandové, právě byl spuštěn zvýhodněný online předprodej vstupenek na 8. ročník Filmového víkendu ČSFD.cz. Letošní ročník setkání filmových nadšenců poběží od pátku 9. do neděle 11. srpna… (více)

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (více)

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes

12.04.2019

Nová zombie komedie Jima Jarmusche The Dead Don’t Die 14. května slavnostně zahájí letošní filmový festival v Cannes. Snímek si zde tak odbude svoji světovou premiéru podobně jako Jarmuschovy… (více)