Mrtví neumírají

Mŕtvi neumierajú

• Austrálie

Komedie / Horor

USA / Švédsko, 2019, 105 min

Dokud Jim Jarmusch sype z rukávu všemožné popkulturní odkazy na klasické (nejen) horory a tvůrce, vtipně pomrkává na moderní trendy (zásilková služba WUPS), nebo téměř boří čtvrtou stěnu mezi divákem a děním ve filmu, je to k popukání. Pokud si ale divák od Jima žádá nějaké zajímavě napsané a fandění hodné postavy, nebo děj dávající aspoň trochu smysl, bude zklamán. Nemluvě o tom, že JJ rekapituluje tu „romerovskou“ kritiku konzumní společnosti až moc doslovně a stále dokola. Mrtví neumírají je rozhodně zábavný snímek, v kině se dá dobře užít, ale žádný zázrak se tentokrát nekonal, a že jsem do Jarmusche vkládal velké naděje.(7.7.2019)

Výborná zombie comedy :-) Spousta nádherných, originálních a osobitých detailů, skvěle vybraná herecká sestava, trefně vtipné hlášky, jen ten konec mi přišel celkem rozpačitý. Ale jedno vím jistě - už se těším na další shlédnutí, protože hlavou se mi teď promítá jeden srandovní moment z filmu za druhým a na tváři mám úsměv. Tohle je chuťovka pro fajnšmekry a za sebe jednoznačně doporučuji. 89%.(3.7.2019)

• Lischai

Jarmusch přiznaně pracuje s diváckým očekáváním a znalostí žánru, což se projevuje zejména tím, že úplně - ale úplně - kašla na nějakou výstavbu dramatu. Žádná postava v tomto filmu nejedná a nic neudělá, a ta, od které nejvíc čekáme že by něco udělat mohla (Tilda Swinton) to dokonce neudělá tak agresivně, až máte pocit, že zpod sedačky v kině cosi slyšíte; tak se ohnete, abyste ten zvuk lépe prozkoumali. A je to Jarmusch, co na vás z dálky tichounce volá: "Fuuuuuck yoooou."(4.7.2019)

[KVIFF 2019] A ono proč ne? Film, který je našpikovaný hvězdami, které bizarním a v rámci filmu i existencionálním způsobem si dělají srandu jak jim to lze scénář dovolí. Oddechovka. Jednoznačně. Proto jsem na to šel a byl spokojen. A upřímně se smál. Letošní ročník se na humor v celku vydařil. Žádné sraní s tím, co za tím stojí. Postavy mají jasno. Protože četli scénář. V celku dochází i k novým a příjemným záležitostem jako to, že nemrtví vlastně nekrvácí, ale mají v sobě jakýsi prach. Dojde i na filozofii v tom, že v našem případě šlo jednoduše o to, že zombie vznikali díky tomu, že jsme materialistická společnost. Je vtipné, že film dokáže přinést hodně i když má jít jen o bizarní odpočinek plný známých jmen. Ano, pro někoho béčko. Já jsem zažil velmi dobrou zábavu. U takovýchto filmů by mohl být i konec velmi ošemetný, ale ani ten nebyl problémem. Příjemná zlatá střední cesta, která nikomu neublíží.(7.7.2019)

Film tak pomalý, že v jednom záběru se kola auta otáčejí dopředu. „To muselo udělat divoké zvíře. Nebo smečka divokých zvířat." Opakování replik či titulní písně ještě násobí pomalost vyprávění, zastavené hodinky jsou pak přímo třešničkou na dortu. Vedle parodování Romerových filmů (Noc oživlých mrtvol - hřbitovní scéna s nemrtvými či noční scéna s nahou ženou, nebo Úsvit mrtvých, kde symbolem konzumu je obchodní dům, zde pak zombie opakují jména značek výrobků, vrcholem jsou názvy léků a termíny jako wi-fi nebo bluetooth, které šeptají zombie držící při tom mobily v rukou),z nichž se zde objevuje auto, jde především o satiru společnosti. Zásahy do životního prostředí, lživá média, prolhaná vláda. Ušetřeny nejsou ani děti, které i jako nemrtvé touží nikoliv po rodičích, ale po hračkách. Škoda průměrné kamery, zato hudba byla místy uhrančivá. Ovšem postrádal jsem magičnost a tajuplnost snímku Přežijí jen milenci. Tilda Swintonová znovu potvrdila, že není z tohoto světa. Film pro okrajové publikum.(6.7.2019)

• - Jarmusch jednu roli napsal také pro Daniela Craiga. Ten však měl v době natáčení volných pouze deset dnů, během kterých měl Jarmusch natáčet scény s Adamem Driverem, který byl rovněž velmi vytížený. Nakonec tedy Craigovu roli vyškrtl. (urzug)

• - Ústřední píseň filmu má na svědomí americký country písničkář Sturgill Simpson. Píseň má stejný název jako film, tedy „The Dead Don't Die“ a během filmu zazní rozhodně nejedenkrát. Samotný Sturgill Simpson si ve filmu i zahrál, a to epizodní roličku zombika s kytarou. (Posheidon)

• - Jim Jarmusch se jako legenda amerického nezávislého filmu mohl obklopit těmi nejlepšími herci. S většinou z nich navíc opakovaně pracoval na svých předchozích filmech, s Billem Murraym například na titulech Zlomené květiny nebo Kafe a cigára. I proto herec nad nabídkou role v zombie komedii vůbec neváhal. „Scénář byl neskutečně vtipný, netušil jsem, že by Jim dokázal napsat takhle dokonale praštěnou věc. Vzhledem k tomu, že jsem se už objevil v jednom z největších zombie filmů všech dob, v Zombielandu, byl jsem zjevně logická volba. Třeba se jednou stanu synonymem zombie žánru,“ říká Bill Murray. (Zdroj: CinemArt)