Mrtví neumírají

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Horor

USA / Švédsko, 2019, 105 min

"This is definitely going to end badly." Absurdita, černý humor, suchý humor, bourání třetí stěny a hlavně můj oblíbený komik Bill Murray. Může tohle dopadnou špatně? Vlastně to nejde. Nebyl jsem z toho nadšený jako z již deset let starého Zombielandu (2009), ale jsem dostatečně nadšený, abych si mohl doma kníkat, jaký to byl dobrý film. Těchto sebeparodujících filmů tolik není a už vůbec ne s áčkovou produkcí. U filmu jsem se bavil náramně. Film si utahuje sám ze sebe od začátku do konce. Navíc dvojice Murray a Driver a jejich monology baví po celý film. Hudba skvělá, vizuál super a udělám kolečko a opět se vrátím k humoru. Ten totiž nezklamal ani trochu a dlouho jsem se v kině takto nepobavil. Pokud máte rádi absurdní a suchý humor, tak nemůžete s Mrtvými co neumírají šlápnout vedle. Dlouho tu nebyl takový film a já tleskám, že se točí takovéto filmy. Bill Murray je základem úspěchu a i tentokrát o tvůrcům vyšlo. Vyprávění jako groteska a satira na dnešní společnost. Prostě super. [Csfd projekce41] (85 %)(3.7.2019)

• Tom Hardy

Rád bych si k tomu filmu našel cestu, protože je v něm vlastně všechno, co mám rád. Ale nedrží to pohromadě. Skvělé obsazení je z valné části nevyužité, linie se vlastně ani nerozbíhají, ony rovnou zůstanou v bodu nula, na poctu je to málo střelené a to, že sem tam postavy zboří čtvrtou zeď, už výslednou šeď nezvrátí. Mám slabost pro pomalého i divného Jarmusche (ideálně v kombu), ale tady se nenašel. Je to jako když vám vtip vypráví někdo, kdo mu sám tak úplně nerozumí.(8.7.2019)

• Stanislaus

Po povídkovém Kafe a cigára jsou Mrtví neumírají mým druhým setkáním s Jimem Jarmushem a musím konstatovat, že jsem ani v tomto případě nepřišel režisérovi na chuť. Od začátku je vcelku slušně budována atmosféru malého, ospalého městečka kdesi v horní dolní a za zvuků country fláku The Dead Don't Die se seznamujeme s tamními rozličnými obyvateli, přičemž vše pomalu, ale jistě spěje k děsuplné invazi nemrtvých. Myslel jsem, že bude film prošpikován černým humorem od podlahy ke stropu, nicméně většina vtípků a morbidních narážek mi přišla vesměs unylá - nejvíce mě pobavila scéna s prvním útokem zombie a s milovnicí Chardonnay až za hrob. Ani drobná narážka na účast Adama Drivera ve SW a fakt, že šoféroval smartíka, tomu nijak výrazně nepomohly. Ze všech postav mě nejvíce zaujala tajuplná Tilda Swinton, i když závěr její linie byl tedy hodně velký bizár. Mrzí mě to, ale (očividně přítomné) kouzlo Jarmushova nejnovějšího počinu mě minulo velkým obloukem.(9.7.2019)

"Svatá konzumní zombie noci upije, ale happy end nepřidá." Aneb Mrtví konzumenti neumírají. A proč se po useknutí hlavy z emočně prázdných zombíků tolik práší? Protože Jarmuschův humor je děsně suchý. Není to žádná pouťová taškařice s rozvernými zombíky ze Zombielandu, je to jen k uzoufání pomalé korzování po ospalém Centervillle. Smutné rozjímání o prázdnotě našich lidských duší a z ní pramenící nenažranosti. Jenom je škoda té čokoládové hipsterky z Clevelandu – kočička k sežrání, příliš krásná na skutečné sežrání, tohle Jarmusch nemusel. Ačkoli, vlastně musel. Když už to bylo ve scénáři...(11.4.2020)

• filmfanouch

Na začátek začnu s jednou věcí: Nejsem fanoušek Jima Jarmusche. Řeknu to jinak- viděl jsem Patersona, kterej kromě skvělýho Adama Drivera v hlavní roli není v téměř ničem vůbec zajímavý a viděl jsem ještě jeho kraťas Káva a cigarety, který mi přišel hodně vydařený ovšem jeho celevečerní Kafe a cigára jsem pořád neviděl (i když bych vlastně strašně chtěl). Neviděl jsem ani Mrtvého muže, neviděl jsem ani Přežijí jen milenci, neviděl jsem ani Zlomené květiny... Neviděl jsem od něj kromě Patersona a Kávy a cigarety vůbec nic! Nejsem tedy Jarmuschovec. I přesto jsem se na jeho novinku těšil a i když úplně nesedla věrným Jarmuschovcům, těšil jsem se o poznání více, protože Paterson, ze kterého typičtí Jarmuschovci stříkali do nebes mě prostě nedostal a tohle by mi tedy mohlo sednout i jako ne-Jarmuschovci. Jenže to bohužel neklaplo! Říkám to nerad ale Mrtví neumírají jsou prostě zklamání. Avšak začnu kladně.... Jarmusch celé Mrtví neumírají pojal jako strašnou satyru, která se si hraje s nadsázkou, bez problému bourá čtvrtou zeď a celkově k zombie žánru přistupuje velmi originálně! Jenže co naplat když ta nadsázka a humor nefungují, vtipů spojených se čtvrtou zdí je ve finále příliš málo a celý ten koncept zombie žánr je tak domrven, že prostě nefunguje?! Mrtví neumírají bohužel nejsou dobrým filmem. Nebál bych se ten film nazvat debilním. Ale tím způsobem bylo to tak debilní, že jsem se prostě neskutečně bavil. Bylo to jenom debilní.... Humor nefunguje, horrorová atmosféra nefunguje a když dojde na akci tak nefunguje ani ta. Jarmusch nezvládá ani jednu z těchto tří věci na kterých by film měl stát a je to problém. Míchá to žánry rozhodně nepřirozeně a nefunguje to ani komedie ani jako horror. Je slušné zmínit fakt, že je Jarmusch označován jako král nezávislého filmu. A Mrtví neumírají jsou nezávislým filmem. Jenže i u takového Patersona měl člověk alespoň pocit, že se Jarmusch snaží. Tady to prostě tak nevypadá a působí to velice jasně, že nesnažil. Je až smutné,že zombie filmy staré třeba až 50 let vypadají ve finále líp než celé Mrtví neumírají. Zombie make-up je hrozně odfláklý, nezvládnutý a z nějakého důvodu místo krve teče/chrlí zombíkům z hlavy kouř. Ten film proboha nemá ani žádnou myšlenku, hlubší smysl. Celou dobu jsem doufal, že se Jarmusch plánoval nějaké poselství o rasizmu, xenofobií nebo klidně ekologii. Ale nepřijde nic. Jestli jsem si ve finále měl největší myšlenku odnést z toho, že jsou mravenci podobně divoké bestie jako zombie a byl to záměr tak se ti Jime Jarsmuschi omlouvám. Jenže mě se tomu chlapče nechce věřit! Já bych hrozně rád věřil tomu, že Jarmusch ten film nemyslí vážně a úmyslně natočil jakýsi podivný pokus o parodii (ze které ve finále zmizel všechen humor). Jenže tomu nevěřím... věřím, že celý děj a zpracování Mrtví neumírají Jarmusch myslel vážně. A já bych mu to vlastně i v klidu žral.... Kdyby tam do prdele nenapsal tolik skvělých herců, kteří jsou nuceni číst dialogy o ničem a čtou je tak znuděně a bez energie, že snad do toho šli jen kvůli tomu, že jim přišlo blbé říct Jarmuschovi ne. Teď bych jen v rychlosti analyzoval hlavní postavy filmu: 3 policisté (dva muži, jedna žena) + patoložka Rasistický farmářský buran Majitel železářství Podivínský pumpař, který je fanouškem filmů a ví o nich vše 3 hipsteři (z Cleverandu) Jeden poustevník, který se na začátku pokusí oba hlavní policisty zastřelit a poté jen tak prochází dějem a komentuje jak je vše kolem divné (je vlastně takový divák, který sleduje celý film v kině) Po skončení filmu se u mně objevili nějaké hodně důležité otázky: Proč tam byl ten rasistický farmářský buran? Proč tam byl ten majitel železářství? Proč tam byl ten podivínský pumpař? Proč tam byli ti 3 hipsteři? Proč tam do prdele byl ten poustevník?!!!!! Většina postav je absolutně zbytečná nebo totálně nezajímavá. Především všichni herci působí znuděně a působí to doslova tak jako kdyby měli při natáčení scénář v ruce a jen ho bez emocí předčítali. Ten film má v tomhle ohledu dvě zásadní výjimky: Tildu Swinton, která jako patoložka s katanou v ruce zároveň dokáže prodat každou větu ve scénáři a Adam Driver, kterej je prostě super všude, všechny filmy táhne svým zjevem nahoru a když říká slovo ,,Ghouls´´ je to prostě slast. Jenže chudák Bill Murray prostě působí neskutečně znuděně, unaveně a působí jako by ho to vůbec nebavilo. Jestli to tak mělo být a Murray tak dokonale zahrál tak co měl tak se omlouvám. Já bych si spíš ale vsadil na tu první variantu... A to samé se bohužel dá říct i o Steveovi Buscemim nebo Danny Gloverovi. A především fakt, že je Steve Buscemi rasistický farmářský buran v celém scénáři nikam nevede. Jarsmuch několikrát dokonce zajde tak daleko a opakuje pořád dokonalé stejné vtipy, natočené úplně stejně, používající téměř stejné záběry a celé to působí jako by to snad podruhé mělo být vtipnější než napoprvé (když i to vtipné nebylo!) a překvapivě to vůbec nefunguje. Jediné stránky humoru, které vlastně v Mrtví neumírají fungujou jsou přesně ty kdy se boří čtvrtá zeď, Adam Driver poznamenává, že mu Jim Jarsmuch dal přečíst celý scénář a tudíž ví jak celý film skončí na což Bill Murray zareaguje tak, že řekne, že je Jim kokot. Já to neřekl, takže ti Bille díky, že jsi to v rámci tohohle filmu použil za mně. A díky Chloe Sevigny, která mé téměř před koncem hysterák o tom jako už to celé nezvládá a chce konec. Jestli je na tom filmu opravdu něco zajímavé tak ten fakt, že se občas divák a postava filmu shodnou. Kéž by to jen fakt byl ten záměr! a píseň The Dead Don't Die od Sturgilla Simpsona může být chytlavá jak chce, ale pouštět jí šestkrát během celého filmu je prostě moc. A ani Bill Murray vyhazující CD s písní z okna to nezachrání. V téměř všech ohledech nezajímavý film, který se dá brát jenom pouze pokud se budete tvářit, že si někdo sakra chtěl z někoho vystřelit a nabídl filmovou šílenost, která je zároveň tak šíleně odfláklá (skript asi chyběl), že člověk žasne. Jarmuschovi ostatní filmy doženu rád, tohle se ale šíleně nepovedlo a nezachrání to ani Adam Driver se Star Wars klíčenkou. Ani Adam Driver v pidi autíčku. Ani Adam Driver provolávající slovo Ghouls!(5.7.2019)

• Carol Kane

• - Jim Jarmusch se jako legenda amerického nezávislého filmu mohl obklopit těmi nejlepšími herci. S většinou z nich navíc opakovaně pracoval na svých předchozích filmech, s Billem Murraym například na titulech Zlomené květiny nebo Kafe a cigára. I proto herec nad nabídkou role v zombie komedii vůbec neváhal. „Scénář byl neskutečně vtipný, netušil jsem, že by Jim dokázal napsat takhle dokonale praštěnou věc. Vzhledem k tomu, že jsem se už objevil v jednom z největších zombie filmů všech dob, v Zombielandu, byl jsem zjevně logická volba. Třeba se jednou stanu synonymem zombie žánru,“ říká Bill Murray. (Zdroj: CinemArt)

• - Postava Adama Drivera má na klíčcích od auta přívěsek ve tvaru lodi „Star Destroyer“ ze Star Wars. Je to drobné pomrknutí na fanoušky vesmírné ságy, v níž Driver hraje záporáka Kylo Rena. (luka4615)

• - Ve filmu si zahrál menší roli i velmi známý zpěvák Iggy Pop. Konkrétně si zahrál roli s anglickým názvem Coffe Zombie (Kávový zombie). (PlayEasy)