Mrtví neumírají

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Horor

USA / Švédsko, 2019, 105 min

Zombie apokalypsa podle Jima Jarmusche snad ani nemohla vyústit v nic jiného, než je tahle žánry kombinující, řádně ujetá, všechno možné parodující a ohromně vtipná podivnost s opakujícími se situacemi, neskutečně zvláštními postavami, mnoha různými odkazy a geniálně zpodobněnými nemrtvými, která se samozřejmě nemusí líbit každému, leč mě, nutno dodat, že k vlastnímu překvapení, náramně pobavila.(25.7.2019)

Méně by sice v obou případech bylo více, přesto dík za jejich komentáře JitceCardové a zvláště Psici, u níž jsem přece tušil, že přidat si ji do oblbenců jednou musí vydat ovoce. Je náhoda, že z 20 komentářů na první stránce (z toho 6 lidí z mé topky) dokázaly nejnovější Jarmuschův film v různých (nebo aspoň některých) aspektech náležitě pochopit, nazřít, prožít a zhodnotit toliko dvě ze tří žen? Že pouze v nich tento film něco vyvolává a pouze ony (resp. alespoň jedna z nich) jsou schopny rozvité myšlenky o jeho stavbě? Je náhoda, že jeden z nejkvalitnějších zdejších příspěvků je od POMO, přestože se celkem neliší od ostatních jeho komentářů kuloárového znalce, které čítám, abych se měl čemu vysmát? Z ostatních takový Matty si je alespoň jaksi vědom, oč v The dead dont die jde, zatímco Radkovi 99 "ekologický podtext a pár filmových odkazů je tedy dost málo" a neuspokojený konzument Enšpígl jen ultimátně dokazuje fatální beznadějnost svého zaobírání se filmy vůbec. K vlastnímu komentáři se doufám dostanu (po opakovaném zhlédnutí) do konce tohoto měsíce. Nic objevného nečekejte, ale alespoň na vztah mezi Dead Man, Only Lovers Left Alive a tímto filmem bychom se podívat měli. (Jo a tu třetí komentující ženu upozorňuji, že jsem si Tildu po tomto filmu definitivně zařadil do topky místo Věry Křesadlové.)(19.9.2019)

"Kaaafeee..." Ukrutná komedie, ale rozhodně ne pro každého. Jarmusch se nezapře, a tak je humor sušší než suchý, ale pokud jste na jeho vlně, je zároveň neodolatelný a od začátku do samého konce nabízí jednu příležitost k výbuchu smíchu za druhou. Bill Murray a Adam Driver jsou naprosto úžasní a apatie, s jakou všichni zúčastnění přistupují k příčinám i důsledkům zombie apokalypsy, je neodolatelná stejně jako Iggy Pop coby nejlepší nemrtvý, jakého kdy filmové plátno hostilo.(5.7.2019)

• JASON_X

Říkal jsem si, že když Jarmusch před pár lety dokázal natočit skvělý film o upírech, proč by nemohl natočit i skvělou zombiárnu, samozřejmě ve svém svérázném stylu. Ale namísto melancholie, vytříbené estetiky, dekadence a jemného humoru se rozhodl pojmout zombie žánr víc komediálně, groteskně, tedy víc plebejsky. A namísto u Jarmusche obvykle kvalitní hudby se hraje nějaká příšerná country. A to na mě nefungovalo. Způsob vykreslení zombií byl vyloženě špatný. Ne vizuálně, maskéři odvedli skvělou práci, ale svým rádoby humorným a odlehčeným vystupováním, myšleným jako kritika konzumního způsobu života (mrtví ještě i po smrti neustále opakují slova-symboly své dřívější závislosti, jako "wi-fi", "coffee", "fashion" atd., hlas vypravěče nás na konci výchovně poučuje, že "tihle všichni byli mrtví už za živa"...). Otravně polopatická agitka. Zombie komedie můžu, ale absurdní zombie komedie s moralizujícím ocasem ne-e. A ty kecy o scénáři na konci (Driver a Murray v autě) mě už vyloženě nakrkly, tohle by se divákům dělat nemělo, to si Jime schovej pro nějaká svoje soukromá experimentální home videa. A za to taky nedám ani třetí hvězdu. Film tak stojí za vidění především kvůli hercům. Swinton se skotským přízvukem a katanou je výrazná a zajímavá jako vždycky (a vždycky jsem ji i podezíral že je mimozemšťanka), lehce vyšinutý Driver se zručně ohání mačetou jako nějaký Hutu ze Rwandy, dobří jsou samozřejmě Glover i Buscemi, rád jsem viděl i 'kidku' Sevigny, která chuděra příliš hereckých příležitostí nedostává od doby, kdy v mládí před kamerou přeblafla Galla, no a nečekaně příjemně mě překvapil policejní náčelník Murray, kterého jsem předem tipoval na to, že celý film zazdí nějakým svým obvyklým komediantským pitvořením. A on ho přitom nakonec zazdil spíš scénář a celkové režijní pojetí.(12.9.2019)

Že se Jarmusch chopil otěží zombie hororu vlastně není kdovíco překvapivého. Není to poprvé, co se rozhodl parafrázovat čistou žánrovku, viz Dead Man, Only Lovers Left Alive nebo Limits of Control. Problém je v tom, že zmíněné filmy stále dokázaly existovat sami o sobě a umožnily koexistenci s jejich postavami ve svébytném dada univerzu, kde se dané příběhy odehrávaly. The Dead Don't Die je jenom a prostě čistá parodie na současný mainstream, jeho postavy, postupy, bujarou sebereflexi, popkulturní odkazování, jalové snahy o sociálně kulturní a ekologické přesahy a opakování staletých schémat. Přičemž jednoduchá metoda ztvárnit všechny tyto aspekty, akorát naprosto neokázale a s herci, kteří střídají suché deklamace s nesnesitelným přehráváním, sice dosahuje místy kýžených výsledků, ale zároveň neunese celý film. Problém je v tom, že DDD oproti předchozím Jarmuschovým filmům neobsahuje ono svébytné univerzum, kde by se jeho příběh odehrával a ve kterém by jeho události dávaly i nějaký tamní smysl. Tím vlastně jsou Dead Don't Die jenom trucovitou legrací na komerční filmovou současnost, kterou tak ale pomáhají spoluvytvářet namísto toho, aby proti tomu mainstreamu vytvářeli aktivní odpor z barikád autorského nezávislého filmu. Jak se totiž říkává: pokud nejsi řešením problému, jsi jeho součástí. PS: každopádně jednoznačně nejlepší vtip filmu je, že postavu nahé zombie hraje stejná herečka, jako proslulou nahou zombii v původním Night of the Living Dead z roku 1968. Škoda, že ho pochytíte jenom, když si přečtete trivias.(4.10.2019)

• Carol Kane

• - Ve filmu si zahrál menší roli i velmi známý zpěvák Iggy Pop. Konkrétně si zahrál roli s anglickým názvem Coffe Zombie (Kávový zombie). (PlayEasy)

• - Jim Jarmusch se jako legenda amerického nezávislého filmu mohl obklopit těmi nejlepšími herci. S většinou z nich navíc opakovaně pracoval na svých předchozích filmech, s Billem Murraym například na titulech Zlomené květiny nebo Kafe a cigára. I proto herec nad nabídkou role v zombie komedii vůbec neváhal. „Scénář byl neskutečně vtipný, netušil jsem, že by Jim dokázal napsat takhle dokonale praštěnou věc. Vzhledem k tomu, že jsem se už objevil v jednom z největších zombie filmů všech dob, v Zombielandu, byl jsem zjevně logická volba. Třeba se jednou stanu synonymem zombie žánru,“ říká Bill Murray. (Zdroj: CinemArt)

• - Postava Adama Drivera má na klíčcích od auta přívěsek ve tvaru lodi „Star Destroyer“ ze Star Wars. Je to drobné pomrknutí na fanoušky vesmírné ságy, v níž Driver hraje záporáka Kylo Rena. (luka4615)