Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiální text distributora)

PKD

Tak původně jsem byl až do 111.min. přesvědčen, že dám jasné, plné a silné (nikoli tlusté či obézní) 4. Ale za tu geniálně vypointovanou v několika fázích závěrečnou 20minutovku (ve které se snoubí rozhodně vliv Ibsenovy, který je zde v jedné větě zmíněn, což mi udělalo radost, Heddy Gabler jak když střelí) je to jasných 97% ;-) Včetně posl. 5min., které jsem sice v tomto stylu čekal ,ale stejně jsem vykřikl nadšením. George Sanders (kterého vlastně znám již od 12, 13ti let díky tv 60tkovému Batmanovi, stejně tak Samotnou Evu Anne Baxterovou tam jako Zelda the Great:) což je bizar shoda okolností) je úžasně slizký a mám podezření, že to je vlastně, jeho kreace z Rebeccy, jen lehce přepsaná se změněným jménem. Dokáži se představiti, že by Hitchcock z tohoto udělal ještě větší psycho, než to je. Margo: ,,Zanuck! Zanuck! Jste snad milenci?´´ Bill: ,,V jistém smyslu. Ty jsi hezčí´. Margo: ,,Ne, já jsem příšera´´. Stejně jako v Sunset Blvd. sice ne ukázaná, ale aspoň zmíněná důl. osobnost té doby v Hollywoodu. Bratr spolutvůrce Občana Kanea, to měl zcela očividně lépe našlápnuté, včetně zvládnutí docela náročné funkce scénář/režie. K postavě ztvárněné legendární Bette Davisovou nemám moc co říci, jen že mě vždy trochu děsila těmi kukadly, díky který vypadá jako pod neustálým vlivem psychotropních látek, bez urážky. Její postava sice ovládá takových 80% děje (pak nenápadně zmizí ze scény...doslova, kvůli a to jsem jí moc přál, zasnoubení s její dlouholetou láskou Billem) ale byla a je to především Eva, kvůli které jsem se na to hl. díval. To už je o osobních preferencích. A jsem rád, že jsem zde identifikoval herce z The Day the Earth Stood Still či Earth vs. Flying Saucers. Opět ironický DeWitt: ,,Drahá Margo, ty jsi nezapomenutelný Peter Pan. Musíš si ho znovu brzy zahrát´´. Chtěl bych též napsati, jak mi zde vadí, jakou že to zde morálně vyprofilovanou postavu hraje sexyelegantně mrkací Annička Baxterovic, ale už tímto jsem vlastně prozradill více, než je nutné. Slečna Caswellová (hraná mladinkou Marilyn Monroe, kterou jsem poznal až za dlouho) k Addisonovi DeWittovi ,,Řekněte mi, mají v tv konkurzy? Na tom tv stojí, má drahá. Tam nemají nic než konkurzy´´. Což mi připomíná důl. věc. Stejně jako podobně geniálního Sunset Blvd., který jsem shlédl náhodou jen pouhý týden před Evou, se zde vyjadřuje postoj divadlo vs film vs. tv, byť ten 3. jmenovaný činitel, zde nehraje nijak zvláště výraznou roli. Je zde ovšem ona zmínka o tv, jednoznačně v posměšném duchu, což znalci Hollywoodské zlaté éry, vědí z jakého důvodu.;-) Pro mne osobně tento film nebyl tak celkově výrazný (není zde holt Norma Desmodová či Max), jako již několikráte zmíněný Sunset Blvd., z toho důvodu, že jsem v divadle ( konkrétně NdB) několik let pracoval, takže to prostředí a vztahy, jak jsou i v tomto filmu prezentovány v podstatě znám (a věřte mi, že ať je to tady, nebo v US či jinde na světě, principy jsou všude stejné) takže jsem z toho pochopitelně nebyl tak fascinován, jako z filmu, který je o filmu, či o filmech a jejich výrobě.;-) Na závěr si neodpustím pozn. o tom, že tento film má o 3 Oscary vice jak právě Sunset Blvd. a to není dle mého, fér. Oba 2 jsou pro mě na stejné kvalitativní úrovni i přes to, že dávám o trochu více přednost, právě S.B. Což jsem ale již zdůvodnil. Addison DeWitt k Evě: ,,Takové děvče jako vy, nikdy nebylo a nikdy nebude´´. Což ve světle již zmíněných posl. 5min. tak docela....neplatí. A pak příjde....Phoebe:) Pozn. a stejně jako v př. Sunsetu, zde příběh opisuje ladný a alegantní oblouk. Či chcete-li, kruh. () (méně) (více)

evulienka3

Dobré, dobré, naozaj veľmi dobré....Evinu hru som prekukla hneď na začiatku, neviem, či to tak malo byť či nie, ale áno strašne mi od začiatku vadila, takže podstata bola dobre zahratá aj stvárnená. Nekľud a pocit ohrozenia som prežívala spolu s Margo, ktorej postava mi bola naopak veľmi sympatická napriek tým jej údajným "manierom". Rozhovor s Karen v aute bol krásny a poodkryl nám aká je v skutočnosti. Bette Davis som asi nemala nikdy radšej! Toľko k môjmu očareniu touto postavou. Čo sa príbehu týka, tiež výborný, ale nechytil ma až tak ako Bette a jej výkon. A v závere mi tam hrozne chýbala Birdie, ktorej postava bola mimochodom, tiež výborne napísaná a zahratá. Videné v rámci Season challange tour. ()

Hwaelos

Dialogy blížící se genialitě. Skvělá režie a perfektní svícení. Herecky přepjatě divadelní, což v tomto případě jen podtrhuje prostředí, v němž se film odehrává. Výborný kus filmařiny. Trochu studený, ale tím víc vystupuje do popředí autorský koncept. Škoda jen očekávatelného závěru, který působí lehce samoúčelně. ()

Blofeld

VŠE O EVĚ je výjimečný film. Je výjimečný kvalitou, ale i v dalších ohledech. Je výjimečný tím, že nemá daného hlavního hrdinu - hlavním hrdinou je minimálně čtveřice postav: něžnější polovina manželského dramatického týmu (výtečná Celeste Holmová), stárnoucí divadelní diva (Bette Davisová), významný divadelní kritik (George Sanders dostal Oscara) a konečně kariéristická mrcha skrývající se za obrazem milé dívenky (Anne Baxterová). Je výjimečný tím, že díky jeho délce na konci filmu máme pocit, že postavy dobře známe, a cítíme s nimi. A konečně je výjimečný tím, že v něm Marilyn Monroe podává na maličké ploše poměrně slušný výkon. Na film VŠE O EVĚ se určitě podívejte. Jak už jste asi pochopili, je výjimečný. ()

MikO_NR_1909

Mrazivý portrét do zákulisia divadelných celebrít a hľadania skutočnej pravdy. Film, ktorý až do záverečnej štvrtiny nepôsobí dominantne, o to viac strieľa náboje v závere (knokautovým spôsobom). Lepšie a šokujúcejšie než Sunset Boulevard, ktorý som videl o deň skôr a jeden zo scenáristicky najvybrúsenejších filmov klasického Hollywoodu, aký kedy vznikol. Recenzia: http://www.9em.sk/filmova-recenzia-vsetko-o-eve/ ()

• Veta "Fasten your seatbelts. It's going to be a bumpy night." bola v roku 2005 umiestnená na deviatom mieste najlepších filmových hlášok podľa Amerického filmového inštitútu. (MikO_NR_1909)
  • Se 14 oscarovými nominacemi drží film spolu s Titanicem (1997) rekord Akademie. (džanik)
  • Eve Harrington (Anne Baxter) byla v roce 2003 Americkým filmovým institutem AFI zařazena v žebříčku nejzápornějších postav v dějinách amerického filmu na 23. příčku. (TheDude)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara