Bosonohá komtesa

• Itálie

La contessa scalza

Drama / Romantický

USA / Itálie, 1954, 128 min

Aj napriek tomu, že Bosonohá kontesa pojednáva o vzostupe filmovej hviezdy, film J.L.Manckiewicza sa drží emocionálne pomerne dosť na zemi. Nečaká nás žiaden pátos, žiadne preexponované emocionálne výlevy, takže ho jední môžu považovať za chladnejší, aký by mal byť a druhí, ako napríklad ja, ocenia jeho dramatickú stavbu a nespornú inteligenciu. Samozrejme ústredná bosonohá komtesa a jej predstaviteľka Ava Gardner je "klasicky" krásna. To znamená, že je krásna aj preto, že je inteligentná. Bogart v jednej zo svojich najzaujímavejších a najnetypickejších rolí. Doporučujem komentár v knihe 1001 filmov, ktoré musíte vidieť.(2.8.2012)

Velmi dobrá dvojice Humphrey Bogart a Ava Gardner. Ale celý ten film byl skoro až pitomě naivní. To neustálé toužení popelky po princi... Sakra, tak se seber a někam vypadni! To jsem si často říkal. A co si jako předstvoval ten stupidní hrabě? Fakt idiot, který zasloužil kulku, což měl Humphrey udělat.(19.11.2007)

• moviefilm

Tomuto hodnoteniu sa vyhýbam ako čert svätenej vody, pretože len veľmi málo filmov je natoľko zlých, aby sa v nich nenašlo nič dobré. Tu som skutočne našiel len málo dobrého. Úvod je pomerne pozerateľný a vlastne aj baví. Potom to už ide dole z kopca a to tak nezadržateľne, že aj posledná minúta filmu je neznesiteľne nudná. Už dávno som sa takto pri filme nenudil...(20.8.2011)

I přes nekonečný půvab Avy Gardner a nepopiratelné charisma Humphreyho Bogarta mě tento snímek nedokázal vtáhnout do děje a vytvořit si hlubší vztah ani k jedné ze zúčastněných postav. Zkrátka od režiséra Mankiewitczova formátu bych očekával propracovanější film. Proto je mi trochu záhadou, proč je zrovna tento snímek zařazen mezi 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete…(7.6.2015)

I když je snímek barevný, ve skutečnosti je to celkem klasické noir, navíc šmrncnuté vyprávěcím stylem "Občana Kana". Humphrey Bogart je prostě úchvatný a nemohl jsem z něj spustit oči. Ale není to pouze on, díky komu je snímek skutečně parádní tajemnou a emotivní jízdou, a to vlastně až dokonce. Velmi dobře zrežírované.(9.12.2014)

• - Film údajně odráží skutečný zvyk Avy Gardnerové chodit naboso (pocházela z jižanské farmy). (džanik)

• - Spíše než životem Avy Gardner (Maria Vargas) je film inspirován životem Rity Hayworth. (Pavlínka9)

• - Natáčení probíhalo v Itálii v oblasti Ligurie a v Římě. (Terva)