Slídil

• Velká Británie Sleuth

I ta nejdokonalejší hra na světě má jedno slabé místo. Úspěšný autor detektivních románů, bonviván a milovník všech her i mechanických hraček, Andrew Wyke, si pozval do svého rozlehlého sídla milence své ženy. Majitel malých kadeřnictví, Milo Tindle pro něho není rovnocenným partnerem. Proto s ním jedná přezíravým a výsměšným způsobem. Zatímco Tindle očekává nějakou dohodu, Wyke chce svého protivníka především pokořit. Také si k tomu připravil dokonalou past... Detektivní příběh, který vznikl podle divadelní hry dramatika Anthonyho Shaffera, nabídl kromě důmyslně napsané zápletky také velké herecké příležitosti hlavním představitelům. Film natočil známý klasik americké kinematografie Joseph L. Mankiewicz (Vše o Evě, Bosá komtesa, Byl jednou jeden lotr). Cynického spisovatele Wykea působivě ztvárnil Sir Laurence Olivier (Hamlet, Moc a sláva, Richard III., Komik, Maratonec). Bezbranně vyhlížejícího Tindlea si s neobyčejnou chutí zahrál Michael Caine (Alfie, Muž, který chtěl být králem, Hanna a její sestry, Krev a víno, Pravidla moštárny). (oficiální text distributora)

MrPierc

O čem film je film, zjistíte až po shlédnutí. Chtěl bych zde vypíchnout zapálenost, vášnivost herectví Laurence Oliviera ve své roli. Je plný života, nenávisti a hravosti. Je jako malé zlobivé dítě, které chce svými hrami lidi ponížit a vidět jejich pokoření a slabost. Ďábelská role zahraná ďábelsky dobře ! ()

Elyssea

...a hráli, hráli, hráli, až se obehráli... Královská partie dvou mistrů, ve které nedokážete odhadnout další tah. Otázkou ale zůstává, kdo tady dal komu šachmat. Bravo, pánové. ()

ad

Jako celek úplně o něčem jiném než film z 2007 s Cainem a Judem Law (především kvůli poslední třetině)... podle mého nelze srovnávat... ()

C0r0ner

Málokdy se mi stane, že bych viděl něco, co jsem ještě nikdy neviděl. Ale aby !dva! herci bez problému utáhli 138 minut stopáže... Navíc to bylo vtipné, kurevsky dramatické a zajímavé, takže se tomu pár lehkých nedorazů dá v pohodě odpustit a pěkně napálit pět hvězdiček. 95% ()

PEEPA

Vyborne. Herecky koncert Michaela Cainea a Laurence Oliviera je neuveritelny. Na platne se neobjevi prakticky nikdo jiny, a oba jsou naprosto skveli. Cely film ma skvelou hudbu a je chvilemi suse a morbidne vtipny stejne tak jako nekdy neskutecne mrazivy. Musim uznat, ze jsem parkrat na chvilku zacal ztracet pozornost a jakoby me to prestavalo bavit, ale v techto momentech se film rozjel na plne obratky a chytl druhy ci treti dech a neskutecne zavalel. Vyborne dilo, jehoz jedinou smulou bylo, ze byl natocen ve stejnem roce jako Kmotr. Jinak by si nejakeho plesouna dozajista odnesl. Videt ve skvelem hereckem obsazeni inscenaci v divadle by muselo byt obzvlastne pro neznalce orgasmem. Jsem opravdu rozlozen z toho, jak dobry film to byl, ac jsem absolutne netusil, o cem to vlastne bude... 9/10 ()

danecek24

30. Zlatý Glóbus za rok 1972 - nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Laurence Olivier, Nejlepší herec (drama) - Michael Caine ()

gabin(a)

Děkuji a) své kočce, že mi vlezla na klín a odmítala slézt, já jsem tudíž nešla spát a včera tento film shlédla b) České televizi za to, že ho dala, a to dokonce v celkem rozumnou dobu a ne ve všední den v 9 ráno, jak bývá často bohužel zvykem. Jak už tu někdo píše, hned na začátku máte pocit, že je to černá komedie, a že karty jsou vyloženy. Jenže film trvá 138 minut! Brilantních! Herecký koncert bez jediného hluchého místa. Nebouchají tu auta, nelítají po zuby ozbrojení neprůstřelní ostří hoši, a přece to frčí. Doporučuji všem milovníkům napětí a slovních přestřelek. A Vladimír Brabec je dabingový superman. ()

Pajky3

Byl jsem příjemně překvapen tím, jak "mizerná hra" se tady odehrává a jak málo je na ní zapotřebí. Pouze dva herci, oba za svou roli nominování na Oscara, tomu se říká úspěch. Težko říct, komu dát větší porci úspěchu za vinu, protože oba excelovali, pro mě však přeci jen o kousek líp Michael Caine, hlavně jeho proměna v detektiva byla skvělá. Škoda, že v závěru nepřichází přeci jen o něco zajímavější twist, i když kdo ví jaký byl to měl být, třeba lepší ani nešlo vymyslet. Film jsem si užil a rozhodně ho víc hanět nebudu a věřím tomu, že v divadle se na tomhle kousku dokazuje opravdové herectví. ()

miciveres

Skutocny herecky koncert vsetkych zucastnenych. Prvych 10 - 15 minut som tapal a nevedel, o co tam vlastne ide, ale potom sa to uz rozbehlo a nezastavilo az do konca. Navod na dokonalu kradez, dokonalu vrazdu, dokonale zahladenie stop a v neposlednom rade na dokonalu hru... ()

mortak

Po těžkém pracovním dnu je Slídil přesně ten typ divadelní hry, na který bych rád zašel do divadla. Jenže čeští režiséři chtějí dělat veliké umění, píší, improvizují, experimentují, a kašlou na diváka. A stačí dva dobří herci a kvalitní text. ()

Courtemanche

Tohle je herecký koncert Caineho a Oliviera. Ale bude se líbit především lidem, kteří rádi divadlo, protože tohle je ,,hra,,. 5/5 ()

hans500

Fantastická konverzačka dokonale zrežírovaná klasikem Josephem L. Mankiewiczem. Od začátku do konce jde o absolutní herecký koncert Laurence Oliviera a Michaela Cainea. Až neuvěřitelně perfektně napsané dialogy má na svědomí Anthony Shaffer, scénář by si zasloužil Oscara a že film nebyl za scénář ani nominován je trestuhodná chyba. Alespoň oba agličtí mistři herci byly poprávu nominováni za své bravurní výkony, taktéž skvělá hudba byla nominována poprávu a nominace na Oscara za režii je nezpochybnitělně zasloužená a je velká škoda že jde o poslední režijní počin mistra Mankiewicze.///PS: Ač ani remake (opět s Michaelem Cainem) není špatný, tomuto mistrovskému dílu nesahá ani po kotníky. ()

Stegman

Dobří herci v dobrém filmu, který / kteří ale bohužel příliš často nudí, takže ho prostě nemůžu s klidným svědomím doporučit nebo označit za nadprůměrný. Ovšem pokud vám zdlouhavost nevadí, tak si přidejte hvězdičku. ()

YumiOkami

❝𝘈𝘯𝘥𝘳𝘦𝘸 𝘳𝘦𝘮𝘦𝘮𝘣𝘦𝘳.. 𝘣𝘦 𝘴𝘶𝘳𝘦 𝘢𝘯𝘥 𝘵𝘦𝘭𝘭 𝘵𝘩𝘦𝘮 𝘪𝘵 𝘸𝘢𝘴 𝘰𝘯𝘭𝘺 𝘢 𝘣𝘭𝘰𝘰𝘥𝘺 𝘨𝘢𝘮𝘦.❞ ()

ybuko

Komedie, thriller, detektivka, socialni drama? Stavba zapletky pripomina balicek, ve kterem je schovany jiny balicek, ve kterem je jeste jeden, ktery ukryva... ? ()

dANo

Perfektné!!! Obaja herci neskutočne dokázali, prečo sú hviezdy filmového plátna a samotný film zaujme hlavne vďaka ich hereckým výkonom. V skratke: "súboj na dva víťazné gemy o tom, kto koho dostane a poníži". ()

JohnSmith

Moc pěkná show Michaela Caina a Laurence Oliviera. Člověk chvílemi opravdu neví, co je hra a co realita. Moc zajímavé. ()