Slídil

• Velká Británie Sleuth

I ta nejdokonalejší hra na světě má jedno slabé místo. Úspěšný autor detektivních románů, bonviván a milovník všech her i mechanických hraček, Andrew Wyke, si pozval do svého rozlehlého sídla milence své ženy. Majitel malých kadeřnictví, Milo Tindle pro něho není rovnocenným partnerem. Proto s ním jedná přezíravým a výsměšným způsobem. Zatímco Tindle očekává nějakou dohodu, Wyke chce svého protivníka především pokořit. Také si k tomu připravil dokonalou past... Detektivní příběh, který vznikl podle divadelní hry dramatika Anthonyho Shaffera, nabídl kromě důmyslně napsané zápletky také velké herecké příležitosti hlavním představitelům. Film natočil známý klasik americké kinematografie Joseph L. Mankiewicz (Vše o Evě, Bosá komtesa, Byl jednou jeden lotr). Cynického spisovatele Wykea působivě ztvárnil Sir Laurence Olivier (Hamlet, Moc a sláva, Richard III., Komik, Maratonec). Bezbranně vyhlížejícího Tindlea si s neobyčejnou chutí zahrál Michael Caine (Alfie, Muž, který chtěl být králem, Hanna a její sestry, Krev a víno, Pravidla moštárny). (oficiální text distributora)

kareen

Když se sejdou ruku v ruce výborná předloha, slušný scénář a více než schopní herci, vyjde z toho neodolatelný mix vtipné konverzačky, komedie, psychologické hry kočky s myší a to vše dovršené ještě velkou porcí napětí. Jedinou připomínku mám k přílišné délce filmu, myslím, že trochu kratší, ale o to více nadupanější stopáž, by mu přeci jen svědčila více. ()

MartinezZ

Příliš překombinované a ve chvíli, kdy se objevil špatně namaskovaný Caine, který "nebyl k poznání", šli okamžitě ** dolů, zůstávaly ***. Jenže celý nápad byl tak moc překombinovaný a přitažený za vlasy, že m to už přestávalo bavit sledovat a jen sledoval s drobnými skoky v ději, co za další blbost autoři vymyslí. A zadařilo se. Výsledkem jsou přetažené a znuděné **, kterým je líto zmařeného pontenciálu, u nějž někdo nevěděl, kdy ve správnou chvíli přestat. ()

mysiak

Jednoznačne lepšie ako Slídil z roku 2007, kde sa tiež objavil Michael Caine, ale nie v roli mladého zajačika ako v tomto origináli...tá napätosť medzi Olivierom a Caineom by sa dala krájať..a ich konverzácie sú najsilnejšiou zbraňou filmu, a dokázali ma totálne pohltiť k tomtuto filmu...jednoznačne skvelé krimi konverzačka ()

GodComplex

Vicemene divadelni show o dvou hercich v prostredi jednoho baraku. Pred 40ti lety to mozna fungovalo, ale dnes mi to prijde cele znacne naivni a scenaristicky az prilis predvidatelne. Navic ta britska prichut predevsim v prizvuku obou hercu se mi vazne netravi moc dobre. Ale dobre, za ten pekny interier plny hravych rekvizit, dialogy a svym zpusobem neco trosku odlisneho to dohrabu na prumer. 5/10 ()

MissJ

Filmová chuťovka. Zhlédnuto v originálním znění, ale podle komentářů ani dabovaná verze nebude k zahození. Nedá se tomu nic vytknout a ani nechci. Must-See ()

Freemind

Krutý žert cynického manžílka, který se zvrhne do litého boje, ve kterém neexistují žádná pravidla. Slídil je hereckým koncertem dvojice velikánů - ti se coby jediné dvě postavy mohou dosyta vydovádět na rozsáhlé ploše dvouhodinové hry. V divadle bych byl nadšen - od filmu ale očekávám nějakou přidanou hodnotu, které se mi zde nedostalo. V dnešní době je toto dílko již notně zastaralé, až na finální vsuvku jde vlastně pouze o suchý přenos na filmové plátno beze špetky invence, fištrónu. Ve zkratce - o co důmyslnější a hravější je samotný děj, o to nudnější a schématičtější je jeho ztvárnění do filmové podoby. Škoda. ()

SarumanKo

Komorné, ale monumentálne majstrovské dielo a dokonale premyslená hra, ktorá ma posadila na zadok. Snímka Sleuth v celej kinematografii skrátka nemá konkurenciu, pretože je to nehorázne originálne napísaný a excelentne vygradovaný kúsok s mimoriadnou hudbou Johna Addinsona. Briliantný scenár plný šokujúcich zvratov, geniálnych nápadov a britkých dialógov sa totiž prefíkane pohráva nielen s hrdinami, ale aj s divákom. A tí herci, páni moji, tí herci! Olivier a Caine v "Slídilovi" predvádzajú také strhujúce herecké výkony, že to normálne vyráža dych. Neodolateľnému britskému čiernemu humoru v ich podaní som veril rovnako, ako všetkým tým úprimným emóciám, ktoré sa scéna po scéne odlupovali z ich mnohovrstevnaých postáv. Dávno som si žiadny film nevychutnal takým labužníckym spôsobom ako Sleuth. A je to fakt slasť, nechať sa unášať čírou radosťou z hry, až po zábavné, ale veľmi trpké finále. (100%) ()

kaylin

Tohle je jednoduše koncert dvou skvělých herců. Musím říct, že mi zde trochu chybělo rychlejší tempo, které jsem cítil z remaku tohoto filmu, kde si Michael Caine pro změnu střihnul staršího z mužů. Laurence Olivier ukazuje savé mistrovství, ale Caine je mu skvělým protějškem až do "zdárného" konce. Pokud máte rádi konverzační dramata, tohle vám sedne, protože té akce je minimum. ()

PAGE

Mimo naprosto skvělé herecké výkony obou zúčastněných je to film plný, zvratů, napětí a je naprosto nepředvidatelný. Skvělý scénář, skvělé dialogy, výborná režie, abych pravdu řekl dlouho už jsem neviděl tak dobrý film, není co vytknout. ()

swed

Kdo je kočka a kdo myš? "Slídil" mě dal přesně to, co jsem od tohoto filmu očekával - herecký koncert, důraz na dialogy a brilantní zápletku, to vše v prostorách jednoho honosného sídla. Trošku se obávám, že v dnešní době plné šokujících point a nečekaných zvratů, není "Slídil" tak překvapivý, jako tomu bylo před 40 lety. Nicméně poctivá filmařina je to pořád. 8/10 ()

Želik

Tak najprv som si pomyslela, jej aký je tam ten Caine mladý. Potom som si povedala aký je tam dobrý a aký dobrý je tam aj Olivier. Proste herecký koncert dvoch skvelých hercov. ()

Aleee89

Mankiewicze jsem si zamilovala díky Vše o Evě, proto jsem uvítala příležitost pustit si nějaký jeho další film. Zpočátku to vypadalo velice slibně. Atmosféra, ne nepodobná Hitchcockovi, která by se dala krájet, dva skvělí herci a bláznivé hry. Jenže postupem času snímek nabíral na šílenosti, až se stal mírně překombinovaným, sem tam zdlouhavým, a to mu srazilo vaz. Napínavá konverzačka s pouhými dvěma herci na plátně zpočátku strhne, ale svou úroveň si, ke své škodě, neudrží. ()

Laurent

Ač se celou dobu snímek tváří tak, že nějakou zásadní myšlenku obsahovat nebude, tak nakonec přemýšlivému člověku zasadí ránu do zátylku. Humorné, hravé, tajemné, absurdní, šílené. Na to, že M. Cainea zrovna nemusím, tak se mi v této roli hrozně líbil. ()

Chrysopras

Laurence Olivier v nejlepší formě v dílku, které je zvláštní svou zípletkou i podáním. Líbila se mi stylizace postav a pochválit musim i rekvizitáře, kteří se museli pěkně vyřádit :-) ()

Sheldra

Někdo natáčí one man show, někdo zase two men show. A tihle dva men předvádějí skutečný herecký koncert: Na jedné straně stojí famózní Laurence Olivier coby manipulativní snob Andrew, do krajnosti vyznávající zásadu "můj dům, můj hrad" (jeho chápání pojmu "dům" je značně široké). Jeho po domácku vyrobené srandičky mi připadaly legrační jen na začátku, postupně mě z nich ale začínalo nepříjemně mrazit - Andrew nemá zase takový smysl pro humor, jde jen o prostředek, jak může ovládat vše kolem sebe. A pak tu máme skvělého Michaela Cainea (na stará kolena se mi líbí víc) alias nafoukaného milence Andrewovy manželky, krerý zpočátku celou záležitost bere jako hru... a pak se nestačí divit. Paradoxně mám pocit, že zápletka filmu nakonec krapet pohřbila sama sebe ve změti poměrně předvídatelných zvratů, a i když bylo hlavním účelem překvapení diváka, mě to spíš otrávilo. Scénář taky místy hapruje - například když Milo dává nápovědy geniálnímu Andrewovi a ten hodinu dumá nad věcí, která i mně došla během dvou vteřin! Místy by neškodilo ubrat na teatrálnosti (za což nemohou herci, ale opět nabubřelý scénář). Naštěstí dabováno v době, kdy jsme ještě měli dobré herce. ()

/Pablo

Především rafinovaný detektivní příběh, byť zatraceně dlouhý. Ale také parádní koncert dvou velkých herců, kteří si zde opravdu vystačili zcela sami. Nejlepší na tom je, že obě ženy, o které šlo, se nakonec vůbec na plátně neobjevily, ačkoliv jsem si v průběhu filmu myslel, že by se tak stát mohlo. Celkově se dá říct, že si scénarista nadmíru pohrál s divákovým očekáváním a v příběhu se nečekaných zvratů odehrálo hned několik. Divadelní předloha se samozřejmě nezapře, vždyť celý film se odehrává ve 3-4 místnostech a chvíli na zahradě. Na druhou stranu bizardní hračičky pana Wyka stojí za to, zejména jejich zapracování do děje: střih a krátký záběr na ně, vždy tak, aby podkreslovaly a vtipně doplňovaly momentální scénu. "Slídil" by se dal považovat za jakousi podivuhodnou směsici satiry a holdu detektivkám obalenou inteligentními šťavnatými dialogy, kterou lze servírovat ve svátečních dnech takhle k obědu. A já jsem si, přiznávám se, parádně pochutnal! ()

Lischai

Je tu několik zásadních zvratů. Většinou překvapí -- škoda jen, že ten poslední je nejvíce předvídatelný. Ale první část filmu je vcelku zábavná konverzačka u které nevíte, kam vás vede. ()