Silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehou lásku k létání přináší do kin film Narušitel. Život armádních letců socialistického Československa naplňovaly opojné chvíle svobody v oblacích a přátelství na celý život, z velké části ho ale ničil dozor státní bezpečnosti a jejích udavačů. Čtveřice kamarádů a jejich letecký mentor spolu létají a slouží v armádě dvacet let. Pak se ale po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na západ a hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se ho pokusit napodobit. „Jste narušitel, následujte mě,“ jsou slova, která sám často hlásí do vysílačky, když nutí k přistání ty, kdo se na západ za svobodou vydávají vzduchem v letadlech. Teď se o stejně zoufalý útěk musí pokusit i on. (Bontonfilm)

5tipes

Dávám jednu hvězdu za snahu a odvahu. Nevím, jak se mohl dostat tento film do distibuce - jedná se totiž o zcela amatérský film. Po všech stránkách. Na filmu je silně vidět absence filmového vzdělání a vůbec znalosti filmové řeči, podobně jako u filmů Tomáše Magnuska. Myslím, že by v rámci distribuce měla opravdu nastoupit jistá filmová cenzura, nechci mladému panu Baldovi křivdit, ale měl by mu někdo sdělit, že se prostě jen tak mávnutím proutku nemůže stát celovečerním režisérem. Neplaťte vstupné za takové filmy, je to jako byste místo masa a brambor dostali plátek papíru a kuličky z hlíny. ()

DuTo

Film bych mohl rozpitvávat a rozepisovat vše v čem je špatný, tak jako ostatní. Myslím ale že bude stačit toto: To, že Jiří Dvořák ve filmu nestárne, od roku 1964 do 1989 vypadá úplně stejně, to bych ještě překousnul. Ovšem to, že hlavní představitel, je v roce 89 třeba třicátník (maximálně) a v současnosti (tj. rok 2018) ho hraje Petr Kostka, kterému je v současnosti 80 let, je už na pováženou. A bohužel takových faux pasů je ve filmu více. ()

pidla odpad!

Špatný film je špatný film, ať je tvůrci 18 nebo 80, na tom nezáleží. A Narušitel je film neumětelský, nezralý a amatérský, který nepatří do kin. Je plodem nezdravě přebujelého sebevědomí, kdy autor žije v iluzi, že k tomu, aby se člověk stal režizérem, stačí okoukat a napodobit pár klišé aniž by měl ponětí o stavbě dramatického příběhu, práci s výrazovými prostředky, atd. atd. Je neuvěřitelné, kolik lidí bez znalostí, zkušeností, vzdělání a většinou i talentu si dnes myslí, že mohou být režizéry a točí filmy. To v žádné jiné profesi není možné. A je nepochopitelné, že si distributoři neuvědomují, jak poškozují obraz českého filmu, když tyto diletantské pokusy uvádějí do kin. Lze samozřejmě ocenit odvahu osmnáctiletého chlapce i schopnost věc dotáhnout do konce, ale pokud mu chybí sebereflexe, meli by ji mít dospělí. Těžko lze z tohoto "díla" odhadnout jestli má Balda talent. Ale každopádně by mu prospělo, kdyby se vrátil do školy. ()

LikamCz odpad!

Chapu ze reziserovi je 18 a natocit celovecerak a dostat ho do kin si proste zaslouzi respekt problem je tady ale v tom ze v tom filmu nic nefunguje. (A to nic neomlouvá) Nejhorší je asi scénář který je opravdu často špatný a nelogický, (ať už jde o starnuti postav ale to je to nejmenší). Kamera a hudba takový televizní průměr. Letecké scény jsou alespoň relativně pěkné. Asi bych to takhle nehodnotil kdyby ten film byl třeba v televizi nebo formou VOD. Ale cenu 200 za vstupenku si to určitě nezaslouží. ()

710.cz

Já pochopím tu snahu autora přenést úctu dědečkovi ještě za jeho života, ale některé věci chtěj čas a prostor pro to, aby mohly dozrát. Jediné pozitivum filmu snad je, že bude mít Michal Hrůza hezký klip k hezké písničce. ()

Benigni odpad!

Je asi dost otřesné pro mladého člověka natočit tak špatný film. Nechci tady na něj nadávat, vím, jak ho to všechno poškodilo. Mrzí mě to zvlášť za pana Kostku a za pana Zindulku, snad to nebude jejich poslední film. Dvořák s Arichtevou se z toho jistě vyklube. Má ve FALCONU někdo vůbec rozum? Jak to mohli vůbec nasadit do distribuce. Jsem z toho dost zmatená, NECHÁPU ČESKOU KINEMATROGRAFII. ()

Mach Tom

Nebudu znehodnocovat práci někoho kdo si na to sehnal peníze sám. Měl jsem u filmu určité výhrady, hlavně mi vadilo že postavy vizuálně nestárli. Zendulka mi také pro roli pilota RAF připadal moc starý. Pokud bych však měl námět přehodnotit, jednalo se krásné letové záběry mezi které je vsazen děj. Odpad tento film určitě nebyl a pokud ti co to sem dali nedokáží ocenit ani nadšení z jakým byl film točený. Protože na něm byl znát pouze nedostatek rozpočtu. Je hezké, že mladý režisér měl ambice natočil velký kinofilm, ale vznikl z toho bohužel průměrný televizní film ala bakaláři. Příště by to chtělo větší dohled a studium historických faktů. Bylo tam spoustu nesmyslů hlavně kolem pilota RAF a najivní chování hlavního hrdiny. ()

muflonus

Tak na to že režii,scénář a kameru dělalo to děcko se to dá, co my by jsme dokázali v jeho věku. Za to má jednu hvězdičku ale jinak to bylo oproti vyzrálým kameramanům, režisérům a scénáristům opravdu blbost. je to škoda. Třeba jednou až dozraje bude dělat opravdu dobré filmy. Bylo tam takových nelogičností že to člověka až nebaví to sledovat. ()

Horal.P

Zajímalo by mě, kolik hodnotitelů fakt film vidělo (nejen četlo negativní recenze a vysmahlo další ) .... ano má to chyby a zbytečnou popisnost na konci, ale jinak to není špatný. ()

McMerkurion odpad!

... absolutně mimo realitu, nelogičnost v každém okamžiku, se divim, že se někdo propůjčí natočit takovou slátaninu ... ()

wdo

Chtělo to scénáristu, chtělo to režiséra, chtělo to kameramana. Jako námět dobré, ale příliš popisné, prvoplánové, amatérské.Nejsem natolik zažraný znalec letecké techniky, abych odhaloval veškeré technické přehmaty, ale i jako amatér jsem jich našel hodně (kožené přilby stíhačů v roce 89, MiGy 17 v hotovosti v tomtéž roce, vousaté a vlasaté máničky jako důstojníci ČSLA...) ()

trollfjord

Tu jednu hvězdu jsem dal za Jirku Dvořáka, který ovšem sám ten film zachránit nemohl. Ostatní herecké výkony byly tak šílené, že to snad ani herectví nebylo. Postavy jednaly a chovaly se jako smyslu zbavení. Celý scénář je cítit faktem, že jeho autor o 70. a 80. létech nemá ani potuchy. ()

Zrzavakocka

budu se odlišovat od ostatních, ale tento film se mi líbil a velice kladně jej hodnotím - je to návrat do dob dávno minulých s pravdivou zápletkou - tajná bezpečnost na každém rohu - devizové přísliby - jsem rád že mohu volně cestovat aniž bych měl za zadkem tajné komando ...děkuji ()

roller

Útěk za kopečky šestsettrojkou, ochrana vzdušného prostoru migem z muzea a absurdní pohyb pana Zindulkyv uniformě RAF a..... a...... a spousta dalších šíleností. Film by měl být uložen do trezoru. Hodně hluboko. ()

Khotzilla

Herci dělají, co mohou, letecké záběry velmi slušné, ale co s tím, když příběh je zmatený, a scénář víc než nepovedený? Spousta opravdu amatérských chyb ohledně dobových reálií už tu byla zmíněna, a věrohodnost celého příběhu shazuje do neuvěřitelnosti ( shodou okolností jsem byl na vojně u letectva, takže vim, že západní hranici v roce 1989 "hlídaly" v Žatci MIGy 29, a v Budějovicích MIGy 23 + české Albatrosy, v záloze byly MIGy 21 - a nikoli cvičné dvoumístné "patnáctky" z padesátých let, vojenští piloti byli elita s platem ve výši několikanásobku tehdejšího průměrného, takže fakt nejezdili v otřískaných Moskvičích, odpůrce "bolševiků" a nadávající na komunisty by sotva vůbec jen vstupoval do armády, natož, že by se vyskytl v ostré hotovosti na západní hranici, běžná hodnost u letců byl tak nadporučík - major či podplukovník byl někdo až tak po dvaceti letech a i to jen pokud byl velitel letky nebo jeho zástupce - což ovšem zase znamenalo opravdu dobrý kádrový profil aktivního člena KSČ, takže fňukat, že je někdo "jen kapitán", je trapné. Pokud by se StB vůbec jen na letišti objevila (armáda samozřejmě měla vlastní kontrarozvědku), jakékoli následky by byly pro dotyčné strašné - vojenský pilot, který by se pokusil ulétnout a chytli by ho, by dostal tak 15 let natvrdo. Vůbec nehrají ani časové souvislosti - pokud někdo usedá poprvé do letadla někdy v roce 1975, a na pilotáž stíhačky byla potřeba vysoká letecká v Košicích, tak by běžně s tím MIGem začal létat až tak někdy v osmdesátkách. Takže v roce 89 by mezi ostatními piloty měl jen párletou praxi - atd atd... Ale i když si jeden odmyslí toto vše, pak je tu spousta dějových nelogičností, nedovyřčených důležitých informací, hluchých míst a rozpor mezi nudnými pasážemi s prakticky minimální akčností a tvrzením, že jde o "napínavý film" Suma sumarum - promarněná šance. ()

jerzy1976

Dost slabota. Děj tak nějak divně domotaný. A hlavně pro pamětníky doby dost nelogický. Zindulka stále v uniformě RAF - pokud neutekl v 50. letech, tak nechápu, kam chtěl odletět na stará kolena. Ví, že ho sleduje StB a přesto vesele telefonuje kamsi na západ a domlouvá si emigraci... Emigrace hlavního hrdiny, tak to byla taky "povedená" taškařice. V roce 1989 sloužící MIG 15, tak to už byl jen takový "bonbónek. Takže jedna hvězda leda tak za Arichtevu a že mám filmy o letadýlkách rád :-) ()

HalfCorona

Ja tocit neumim, tak proste netocim. Pokud se do tak velke akce pustim, mel bych se o dobe, kterou neznam, snazit ziskat co nejvice informaci, ktere jsou dnes zdarma dostupne na internetu. Misto dlouhych zaberu z letani, by si meli tvurci pustit jeden dil z “Odlozenych pripadu” zalozenych na starnuti lidi, tady totiz nikdo nestarne (Krome pana Kostky). Fakt si tvurci mysli, ze byvaly letec RAF nosi uniformu a ma pristup k letani, ze v osmdesatych letech hlida vzdusny prostor Mig z padesatych let a jezdi se sestsettrojkama... ? ()

sasakrusty odpad!

Dlouho jsem se zdráhal napsat něco o tomto filmu. Budiž. Zažil jsem aeroklub svazarmu těsně před koncem socialismu. Rok trvalo prověření STB jestli nemám příbuzný v imperialistické cizině a příbuzný s nepřátelským smýšlením. Takže člen aeroklubu by asi dost těžko rozdával Dunhillky poslaný ze západu. Stejně jako by se dost těžko v aeroklubu motal někdo v uniformě RAF. Mimochodem v kolika letech lítal v Anglii? Tam lítali dvacetiletý kluci a Zindulka je v sedmdesátých letech osmdesátiletej. Ta kariéra odmítačů režimu v letecvu ČSLA to je fakt k smíchu. Stejně jako ty agenti STB ve věčným žigulíku. Start ostrý hotovosti na konci osmdesátek s Migem 15 UTI ???? No a kdejaký pilot si v garáži opravoval zapomenutý letadlo. To ta STB fakt nestála za nic. To už je moc na každýho fandu letectví. Proti tomu jsou hrdinové tohoto dílka nepostižený stárnutím už celkem přehlédnutelným detailem. Mohl bych napsat spoustu o faktických chybách filmu, ale proč. Film už shazuje špatný námět, nesmyslný scénář, katastrofální režie, nezvládnutá dramaturgie, nepovedený střih, blbá hudba. Snad jen ty scény z oblaků jsou hezký. Není to málo? ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka