Silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehou lásku k létání přináší do kin film Narušitel. Život armádních letců socialistického Československa naplňovaly opojné chvíle svobody v oblacích a přátelství na celý život, z velké části ho ale ničil dozor státní bezpečnosti a jejích udavačů. Čtveřice kamarádů a jejich letecký mentor spolu létají a slouží v armádě dvacet let. Pak se ale po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na západ a hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se ho pokusit napodobit. „Jste narušitel, následujte mě,“ jsou slova, která sám často hlásí do vysílačky, když nutí k přistání ty, kdo se na západ za svobodou vydávají vzduchem v letadlech. Teď se o stejně zoufalý útěk musí pokusit i on. (Bontonfilm)

ElisR

Asi nejsem tak náročný divák nebo se mi prostě líbí něco jiného než "většině", ale mě film nezklamal. Tolik zmiňovaný fakt, že je režisér hodně mlád mi možná na celý film hodilo trochu jiný pohled, ale ty komentáře k "nulovému" scénáři moc nechápu. Co jsem pochopila je, že film je založen na životě režisérova dědečka, že čerpal z toho, co mu děda vyprávěl a tak byl i film natočen. Jsem o pár let starší než režisér a nedokážu si představit, že ve svém věku natočím takovýhle film, natož kdybych byla mladší. Za to velký klobouk dolů. Velkou spokojenost jsem měla i u Jiřího Dvořáka, který svou roli sehrál výtečně. Pavla Neškudlu jsem neznala, viděla jsem ho poprvé a herecky mi taky velmi sedl. Petr Kostka působí jako "sympatický děda", přesně tak, jak by měl děda působit. Ve všech filmech se trochu peru s panem Zindulkou, kterej mi nikdy nějak moc nesedl, přestože herecký um určitě má. Rozuzlení filmu se dá sice očekávat, ale věřím, že to v té době opravdu tak chodilo. A co se týče scén o létání, možná někomu přijdou zbytečné, ale já si je užila. Byly krásné, romantické a pro někoho, kdo má rád letadla oku lahodící. Nevím jestli 4 hvězdy nejsou moc, nebýt mládí režiséra, dala bych 3*, ale za odvahu přidávám o hvězdu navíc :-) ()

sokor3

Já film hodnotím velmi kladně. Ano byly tam chyby a není to nejlepší film, jaký jsem kdy viděl. To že herci nestárnou je chyba, ano, ale v rozpočtu, jaký na film byl je něco takového nereálné, takže se to dá s klidem odpustit a nijak extra to filmu nevadí. Záběrově krásné a letecké scény jsem si opravdu užíval. Filmu přeji plno úspěchu a dávám mu 4 hvězdičky + jednu extra za odvahu a schopnost dotáhnout takovýto projekt do konce! ()

Igy007

Dvořák čím je starší, tím víc putna mu zjevně je, za co bere love. A Zindulka by snad, vzhledem k svému kmetskému věku, taky nemusel smočit v každé dogmatické slátanině ... BTW : hraje v tom nesmyslu vůbec nějaký Slovan ? ()

fafejt001

David Baldů začíná , ovšem , aby brzo neskončil v té filmové branži . Zatím to tak vypadá . Za Kostku a Zindulku dává * a půl hvězdy . ()

rigby

Herecké obsazení vypadalo celkem solidně, ale tento film je důkazem, že ani ti sebelepší herci nic nedokážou, pokud nechce režisér. A ten zjevně nechtěl. Myšlenka dobrá, ale už scénář byl hodně kostrbatý. A výsledek je pro diváka zcela nekoukatelný. Ani ty letecké scény nestojí za to. ()

Vala

No,asi takhle. Historické filmy nemusím. Celá tahle doba je pro mě jaksi nepříjemně šedivá a tak jí prostě nevěnuji pozornost. Tenhle film jsem právě viděla v letním kině, nevěděla jsem,co je to zač a upřímně mi to bylo i jedno. Výsledek mě ale mile překvapil. Na české poměry pěkný film,hluchá místa jsem nepostřehla a lásku k létání nádherně podtrhla hudba Michala Hrůzy, který prostě umí. Konečně český film,který není jen trapnou komedií o uřvaných dětech a dementních vztazích. Tu dobu neznám, takže nemůžu říct, jak je to historicky přesné, ale prostě se mi to líbilo. Nebylo to tlačené na sílu a překvapivě to bylo i slušně zahrané. Takže jsem se rozhodla filmu trochu vylepšit skóre po těch všech odpadech a kritice. Více takových filmů a méně debilních komedií. ()

meda2016

25 % - Průhledné téma zpracované v příběhu do půlky řídkém jako řešeto. Ještě že trochu podrží Jiří Dvořák a Veronika Arichtěva, ale panu Zindulkovi nevěřím jeho postavu vůbec. Ty čtyři ochotníky ani hodnotit nebudu. Letecká technika potěší. A manželku těšilo, že jsme brzy uhodli, kdo bude hajzl. Jsem rád, že jsem tuhle věc na úrovni heslovité žalobníčkové agitky nemusel vidět v kině. ()

Slepejsek

Základní osa filmu by nemusela být špatná. Ale nesměl by ji rozvádět dětsky naivní scénář na hony vzdálený reálnosti s plochými postavami, které dělají právě a jen to, co od nich scénář potřebuje (včetně stejně plochých hereckých výkonů)(příběh 4 kamarádů, z nichž dva jsou přesvědčení komanči a dva otevření antikomanči ?!? vážně by mohli fungovat jako kamarádi? jak jejich kamarádství ukazuje film - jakože se spolu nebaví, jen ožralí nekomanči si stěžují komančům na komančství a ti komanči je nejdou nabonzovat jenom mlčí a dokonce dědečkovi otevřou vrata k útěku na západ, ale přesto se jim nedá věřit?!?), zato v současném ideologickém hávu (měl jsem pocit, že sleduju naruby otočenou komančskou agitku z 50.let)... Uf! Čest práci, antisoudruhu svazáku! ()

M_crha odpad!

Nemůžu tomu dát lepší ohodnocení protože to prostě filmově nedrží pohromadě a nedá se to srovnávat s filmy které mají podobnou tématiku. Smekám před odvahou, urputností a elánem pana Baldy napsat natočit a dotáhnout takovou věc. Ale ta nezkušenost a asi by se dalo říct i absence filmového vzdělaní z toho filmu přímo stříká, obzvláště v porovnání s tím co teď běží v kinech. Tento film se hodí na přehlídku amatérských filmů, kde si zaslouží pozornost a uznání i ocenění ale rozhodně ne běžnou distribuci. Je to velká škoda protože věřím, že kdyby pan Balda byl o 15 let starší měl za sebou už nějaké jiné filmové zkušenosti nebo TV počiny mohl film vypadat jinak a lépe. ()

dinzbir

Ano, na veškeré té kritice tady něco je, ale snaha se cení a ten kdo ví o lítání kulový a dobovým rozličnostem neholduje, to může dát slušný nádech atmosféry té doby. Děla se v té době úplně jiná zvěrstva i na zemi, takže tento film se snaží ukázat dilemata těch pár vyvolených, aneb jak lidská integrita úměrně klesá s předposraností. ()

tulen odpad!

Přiznávám, že hodnotím i když jsem to neviděl celé - ale to se prostě nedalo dokoukat. Mizerné dialogy a trapné herecké výkony (což je spíš problém scénáře a režie, než herců samotných), nesmysly (kdo vymyslel, že v roce 89 stíhají narušitele na cvičném MIgu 15 UTI ?!?), nevěrohodná dobová atmosféra ... ()

PoprockCZ

Technicky už to vypadá slušně (i když chybičky a cuky tam jsou, ale obraz je již na úrovni, včetně svícení). Bohužel vše dost zachraňují pouze známí zkušení herci a netradiční téma letadel. Scénář? Dialogy? Tragédie. Působí to spíš trapně. Také scény létání jsou sice pěkné, ale 9 minut v kuse? Je z toho cítit nadšení pro tuto zálibu, ovšem pokud točím celovečerní film pro široké publikum, není to vhodná cesta. Celkově si myslím, že Balda by měl potenciál se stát BUĎTO režisérem NEBO kameramanem ČI produkčním. Ovšem je třeba si vybrat jedno řemeslo a opravdu se na něj zaměřit, ne zvládat vše, ale jen napůl. Také být na jeho místě, natočím konečně nějaký kraťas 30-45min max. a bylo by to supr. Autor bohužel vždycky cílí POUZE na celovečerní formáty a to ve výsledku škodí všem. Hodnotím 2*, rozhodně to není odpad a v porovnání v CZ rybníčku celkově to tak špatné fakt není, ale chtělo by to všechny aspekty ještě dotáhnout - hlavně vyšperkovat scénáře, které by měly být tím hlavním u každého filmu. Snažím se hodnotit objektivně, i když musím přiznat, že sympatie k autoru nechovám, kvůli jeho veřejnému vystupování a silné královehradecké bublině, která ho často neobjektivně nadřazuje nad jiné tvůrce, ač jsou v okolí i jiní nadaní mladí lidé... jen nemají tolik příbuzných s atraktivními lokalitami a finančními dotacemi... ()

Fredolino odpad!

Nejsem nejmladší a něco málo o naší historii vím, tak mi nějak nejde do palice, jak někdo může investovat peníze, čas, svoje herectví do slátaniny, která ani omylem neodpovídá skutečnosti. A ještě dělá z pilotů RAF docela pitomce, to je docela hnusné, protože ty kluci si vytrpěli své a nejen za války. Vlastně už jsem to pochopil, jak by někdo v 18 letech, mohl vědět něco o té době , když podle učebnic šlo pouze o dobu temna a teroru a to mu mlátí ve škole do palice. Dobrá, ale když chci něco takového natočit, tak si musím sehnat fakta, odborníky a poradce a né se vyblejt na papír a natočit to. Vážený pane režisére, při vší úctě, vyserte se na to a nic takového už netočte, možná by vám šli pohádky. ()

Metuje

Za Dvořáka *, i když ani on, chudák, neměl, co hrát a hrál svým klasickým stylem. Ani tomu Zindulkovi jsem to nevěřil, natož pak duu Arichteva - Neškudla, které museli do hraní snad nutit, i když těžko říct, jestli za to nemůže scénář. Na rozpoznání dobových nesrovnalostí jsem moc mladej, nicméně skok o 15 let bez sebemenší snahy o "zestárnutí" herců a pak skok o dalších 30 let, kde najednou zestárne hlavní hrdina o 50 let mě pobavil. Na výbuch pochopitelně nebyly peníze, ale "zanedbaný" letadlo, který je naprosto v pořádku, akorát je přes něj hozeno několik hadrů a maskovací síť, to šlo udělat líp i zadarmo. Letadlový scény jsou přehnaně dlouhý, to tu zmiňuje každej, navíc z toho strašně civí, že herci (logicky) nepilotovali sami. Ani dvojnásobná scéna se "zastrašením" narušitele mě nijak nezaujala. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka