Bat 21

Drama / Válečný

USA, 1988, 105 min

Peter Markle

Předloha:

William C. Anderson (kniha)

Mark Irwin

Z mého hlediska solidní válečný film se skvělým G. Hackmanem, ostatní herci obstojně sekundují. Příběh o důstojníkovi, který se probíjí džunglí na místo, kde by mohl být bezpečně vyzvednut, nepostrádá několik zajímavých, originálních i nezapomenutelných momentů. Nenudila jsem se, nepřišlo mi to hloupé ani slabé, nechybělo napětí ani střípky humoru. Mám tenhle film ráda. 75%(17.8.2009)

Není to Stoneova léčba vietnamského syndromu. Spíše jde o nepříliš zvládnutý pokus o ztvárnění skutečné zachranné operace. Hackman je ve své postavě dosti nevýrazný, dílem je to nesmyslnými replikami a nepříliš dobrým režisérem. Trochu lepší je Glover, ale přeci jen za kniplem toho moc nezahrál. Některé scény jsou čisté WTF (chlapec na lávce), jiné se dosti blíží. Kdo má rád Cesnu 337 a nějaké ty Huey, tak si užije dosyta. Kdo má rád výbuchy v džungli, užije si také. Ostatní neurazí ani příliš nenadchne.(18.4.2011)

Naivní scénář o starém golfistovi co přechčije celý vietkong v džungli za pomocí pilota. Režisér se však s tím pohrál a natočil to svižně a zábavně (nesmí se to však brát smrtelně vážně, byť pár momentů je skvělých-poprava posádky sestřelené helikoptéry, či rvačka Hackman vs starej nasranej rákosník). A samozřejmně duo Hackman-Glover je dobrě sehrané, ikdyž spolu jsou jen na závěr.(20.7.2007)

Americký plukovník - Gene Hackman - ztroskotá za nepřátelskou linií, jeho jedinou spojkou přes vysílačku je průzkumný pilot cesny (výborný Danny Glover) a dorozumívacím kódem jsou plány golfových hřišť. Vietkong je však velkou překážkou na cestě k poslední jamce. Sice mám taky rád vůni napalmu po ránu :-) , ale silné momenty nastávaly jen občasném v kontaktu s domorodci, jinak byl tenhle snímek trochu suchý. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=L2_VoptI7_k(28.9.2013)

Bat 21 je kódové označení podplukovníka, který musí nouzově ve Vietnamu vyskočit z hořícího letadla a snažit se dojít na kótu, kde ho zachrání. Podplukovníka hraje Gene Hackman, pilota, který ho má zachránit, Danny Glover. Jenže z jednoduché mise je postupně stále složitější. Vietnamskými vojáky se oblast jen hemží, odposlouchávají je, a první pokus se nevydaří ani náhodou. Jenže času také není nazbyt, protože v této oblasti má dojít k největší operaci a kobercovému náletu, který by podplukovník nepřežil. A tak se snaží jakožto milovník golfu domlouvat vysílačkou v kódech golfové hatmatilky, aby jim Vietnamci nerozuměli, dojít na místo, odkud ho můžou vyzvednout, jenže... Jenže cetou potká vietnamského rolníka, od něhož chce jen rýži, ale rolník ho napadne mačetou a podplukovník ho musí v sebeobraně zastřelit. Avšak tato zkušenost, i tiché vyčítavé pohledy manželky a dvou dětí rolníka ho pronásledují. Najednou zjistí, že v téhle válce, viděné ze země, nikoliv ze vzduchu ze stíhaček, jde o lidské životy a celá ta věc ho naplňuje postupně stále větším hnusem. Jde o skutečně zvláštní film z vietnamské války. Nemá tolik bojových scén, ale v té prostotě vyprávění je mnohem větší emocionální síla než třeba v Četě.(25.8.2009)

• - V jednom zábere vojak Vietkongu robí spojenie cez ruskú rádiovú stanicu R-109d. Keď si ju nazoomujete, dá sa jasne prečítať nápis v češtine "Nepřítel naslouchá " a české označenie ovládacích prvkov rádiostanice. (andykovac)