Bat 21

Drama / Válečný

USA, 1988, 105 min

Peter Markle

Předloha:

William C. Anderson (kniha)

Mark Irwin

Americký plukovník - Gene Hackman - ztroskotá za nepřátelskou linií, jeho jedinou spojkou přes vysílačku je průzkumný pilot cesny (výborný Danny Glover) a dorozumívacím kódem jsou plány golfových hřišť. Vietkong je však velkou překážkou na cestě k poslední jamce. Sice mám taky rád vůni napalmu po ránu :-) , ale silné momenty nastávaly jen občasném v kontaktu s domorodci, jinak byl tenhle snímek trochu suchý. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=L2_VoptI7_k(28.9.2013)

Poněkud nepochopitelný a zbytečný válečný film, který však rozhodně není nijak zatraceníhodný. Nechce se mi věřit, že by v roce 1988 vznikaly filmy z Vietnamu, kde má prostředí pouze komparsní funkci a všechno se točí kolem připitomělého příběhu o čítankovém hrdinství. Hackman nicméně hraje výborně, i když vlastně docela obvykle, na svoji roli se však vůbec nehodí a jen těžko uvěříme v její byť jen existenci.(18.4.2005)

Film má nějaký ten pátek za sebou, ale není to na něm znát. Nic moc uvedení do děje, to mi zkraje vadilo, tvůrci jdou přímo na věc - Hackman je posazen do džungle a musí v ní přežít, než ho někdo někde vyzvedne. A přesto že je hlavnímu hrdinovi 53 let a v terénu až tak moc předtím neběhal, jako by se v džungli narodil :-) Není to blbé, má to spád, všichni jsou to sympaťáci a není problém fandit té "správné" straně. Uživatel gouryella to napsal velmi výstižně, a narozdíl ode mě mu na to stačilo pouhých 8 slov.(5.7.2011)

• Dale

Asi najhorší „vietnamský“ film. Tvorcovia sa rozhodli hrať divákom na city, čo im vôbec nevychádza. Celé to vyznieva takmer ako paródia. Dialógy sú neuveriteľne gýčovité. Jediné, čo za niečo stojí, sú akčné scény. Nie sú perfektné, ale sú slušné. Dokonca aj herecké výkony Hackmana a Glovera sú na ich pomery podpriemerné.(24.8.2003)

Odlišný film, než na jaké jsme z Vietnamu zvyklí. Ale není to vůbec na škodu. Je zde vykreslená spíše emocionální stránka pří pohledu na válku z blízka, než příběh plný přestřelek a krve. Akčních scén ala průzkum džungle námořní pěchotou a při tom vyrubani páru vesnic Vietkongu se zde nedočkáme, takže nic pro příznivce Čety a podobných filmů. Každopádně ale příjemný filmek, který by si zde zasloužil vyšší hodnocení.(23.2.2010)

• - V jednom zábere vojak Vietkongu robí spojenie cez ruskú rádiovú stanicu R-109d. Keď si ju nazoomujete, dá sa jasne prečítať nápis v češtine "Nepřítel naslouchá " a české označenie ovládacích prvkov rádiostanice. (andykovac)