Bat 21

Drama / Válečný

USA, 1988, 105 min

Peter Markle

Předloha:

William C. Anderson (kniha)

Mark Irwin

Poněkud nepochopitelný a zbytečný válečný film, který však rozhodně není nijak zatraceníhodný. Nechce se mi věřit, že by v roce 1988 vznikaly filmy z Vietnamu, kde má prostředí pouze komparsní funkci a všechno se točí kolem připitomělého příběhu o čítankovém hrdinství. Hackman nicméně hraje výborně, i když vlastně docela obvykle, na svoji roli se však vůbec nehodí a jen těžko uvěříme v její byť jen existenci.(18.4.2005)

• JohnSmith

Bat 21 je jeden z těch horších nebo slabších filmů z vietnamské války. Záchrana elitního plukovníka,který zná válku jen z map pilotem, který se už těší domu nabízí mnohem víc než co nám páni Hackman a Glover předvedli.Nebude to ale jejich vina, oba hrají jak můžou,ale televizní Markle prostě nezvládá velký film.K tomu připočtěme scénaristickou nenápaditost a máme tu dvě hvězdy(6.12.2007)

Vietnam. Letadlo s plukovníkem Hambletonem (Gene Hackman) je sestřeleno nad hustou Vietnamskou džunglí, a plukovník, jako jediný z posádky pád přežije. Okamžitě ve štábu začíná akce na jeho záchranu, kterou ale kromě nepřátelské džungle blokuje i náruživost vietnamských vojáků, kteří by rádi Hambletona dopadli a podrobili výslechu. Jediné spojení které Hambleton se svými krajany má je pomocí průzkumného letce Clarka (Danny Glover) - ale aby jejich rozhovor neprozradil Hambletonovu pozici a jeho plány, zakódují všechna důležitá hesla do golfové terminlogie a džungli převedou na golfové hřiště ... Pamatuji si, že jsem film viděl kdysi dávno v televizi, a docela jsem se u něj bavil - takže když nedávno přišlo na české televizi opáčko, nemohl jsem si ho nechat ujít. Dneska už mě film tolik neuspokojoval, protože je víceméně docela nudnej. Zajímavý způsob kódování to všechno nemůže zachránit - a těch pár scén, které stojí za zmíňku (Hackman a malý vietnamský chlapec) taky ne. Gene Hackman mi do této role moc neseděl, a tak aspoň chválím Dannyho Glovera, kterému zas role skvěle padla. ..(19.3.2010)

Zajímavý válečný film z doby Vietnamské války. Jedná se o vysvobození muže - generála (GENE HACKMAN) z džungle, kam zapadl při nuceném seskoku z letadla. DANNY GLOVER, který má vysvobodit důležitého člena armádního velitelství, hraje se svým obvyklým vynikajícím nasazením. Film je trochu rozvláčný, ale mě se přesto líbil. Jednak má dobré dialogy a pak je vynikající uvědomění si jaký previt je válka, když ji neřídíme od zeleného stolu, ale vpadneme do ní "in natura". To zde povídá osobně Gene Hackman. Myslím, že film si ty 4* zaslouží.(5.4.2011)

Nebolo to zlé, ale možno keby som hral golf alebo poznal aspoň jeho pravidla, tak by ma to viac bavilo. Každopádne napriek tomu to bol celkom zaujímavý válečňák, ktorý hlavne ťahajú herci a ich golfové pravidla, ktoré keď nepoznáte nevadí, aj tak im budete fandiť a možno sa niečo aj priučite. 65% - 3*(18.2.2017)

• - V jednom zábere vojak Vietkongu robí spojenie cez ruskú rádiovú stanicu R-109d. Keď si ju nazoomujete, dá sa jasne prečítať nápis v češtine "Nepřítel naslouchá " a české označenie ovládacích prvkov rádiostanice. (andykovac)