poster

Bat 21

 • Česko

  Air Force-BAT 21

 • USA

  Bat*21

 • Slovensko

  BAT 21

Drama / Válečný

USA, 1988, 105 min

Režie:

Peter Markle

Předloha:

William C. Anderson (kniha)

Kamera:

Mark Irwin
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aqualung
  ***

  Jde o slušně natočený akční film snažící se odrazit zřejmě skutečnou událost, která byla pro hlavního aktéra jistě tvrdým zážitkem.Rozumím taky snaze o popsání pekla, kterým prochází, a tady to začíná být k debatě.Scénu, kdy hrdina navštíví, ať už náhodou, či nevědomky dům domorodce a po krátkém občerstvení je nucen použít zbraň, aby si zachránil zdraví neo život lze ještě akceptovat.Ovšem situaci, kdy vietnamský klučina upozorní amerického vojáka na past a posléze mu daruje svůj klobouk mi přijde minimálně za vlasy přitažená, když ne z jiného světa.Film se kvalitou ani nepřibližuje takovým dílům, jako je Coppolova Apokalypsa, nebo Četa.Nicméně, jám mám Hackmana rád a film se mi líbil.I přes nezbytný, byť asi reálný, tedy nasládlý konec.(23.2.2010)

 • Gilmour93
  ****

  Pro armádu nesmírně cenný plukovník Hambleton (Hackman), který zná válku jen srkajíc kávu v letové hladině 10.000 metrů, musí v daném časovém limitu zahrát 9 obtížných jamek uprostřed nehostinné džungle a to za předpokladu, že golfový míček je on sám, hole jsou vlastní vůle přežít a caddy (Glover) v létajícím vozíku (Cessna O2A Birddog) podá nadmíru spolehlivý výkon. Zdá se to snadné. Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám zvaným Vietkong je jen třeba občas opustit fervej, na některých jamkách v rámci vlastního přežití zahrát přímo z greenu bogey (zabití civilisty, pasivní sledování smrti kolegy v rýžovém poli) a hlavně, na poslední jamce trefit veledůležitou hole in one, což znamená dostat míček z toho pekelného hřiště definitivně pryč. Zkrátka jeden z těch lepších turnajů v historii PGA Tour (alespoň na vietnamském území), se solidně natočenou akcí, přiměřenými hereckými výkony a velmi dobrou hudbou Christophera Younga. A pozor, nezapomenout na 19.jamku…(22.2.2011)

 • Dale
  **

  Asi najhorší „vietnamský“ film. Tvorcovia sa rozhodli hrať divákom na city, čo im vôbec nevychádza. Celé to vyznieva takmer ako paródia. Dialógy sú neuveriteľne gýčovité. Jediné, čo za niečo stojí, sú akčné scény. Nie sú perfektné, ale sú slušné. Dokonca aj herecké výkony Hackmana a Glovera sú na ich pomery podpriemerné.(24.8.2003)

 • honajz
  ****

  Bat 21 je kódové označení podplukovníka, který musí nouzově ve Vietnamu vyskočit z hořícího letadla a snažit se dojít na kótu, kde ho zachrání. Podplukovníka hraje Gene Hackman, pilota, který ho má zachránit, Danny Glover. Jenže z jednoduché mise je postupně stále složitější. Vietnamskými vojáky se oblast jen hemží, odposlouchávají je, a první pokus se nevydaří ani náhodou. Jenže času také není nazbyt, protože v této oblasti má dojít k největší operaci a kobercovému náletu, který by podplukovník nepřežil. A tak se snaží jakožto milovník golfu domlouvat vysílačkou v kódech golfové hatmatilky, aby jim Vietnamci nerozuměli, dojít na místo, odkud ho můžou vyzvednout, jenže... Jenže cetou potká vietnamského rolníka, od něhož chce jen rýži, ale rolník ho napadne mačetou a podplukovník ho musí v sebeobraně zastřelit. Avšak tato zkušenost, i tiché vyčítavé pohledy manželky a dvou dětí rolníka ho pronásledují. Najednou zjistí, že v téhle válce, viděné ze země, nikoliv ze vzduchu ze stíhaček, jde o lidské životy a celá ta věc ho naplňuje postupně stále větším hnusem. Jde o skutečně zvláštní film z vietnamské války. Nemá tolik bojových scén, ale v té prostotě vyprávění je mnohem větší emocionální síla než třeba v Četě.(25.8.2009)

 • drankeryth
  ***

  Dalsi kusok na temu z vietnamskej vojny som mal moznost uvidiet a tentokrat taky co som uz kedysi videl veeelmi davno. Aj po rokoch je moje citenie voci tomuto filmu rovnake a preto film hodnotim kladnym dojmom. Na akcie sa velky priestor nebral, co je aj troska skoda, ale to mu az tak moc neubera na spade deja filmu, ktory plynie dobrym smerom. Prijemna podivana, ktora nikoho neurazi na poli vojnovom:)(31.7.2013)

 • - V jednom zábere vojak Vietkongu robí spojenie cez ruskú rádiovú stanicu R-109d. Keď si ju nazoomujete, dá sa jasne prečítať nápis v češtine "Nepřítel naslouchá " a české označenie ovládacích prvkov rádiostanice. (andykovac)

 • - Jako podplukovník amerického letectva velel Hambleton (Gene Hackman) v letech 1965 až 1971 57. první raketové eskadře na základně Davis-Monthan Air Force Base. Po sestřelení se Hambleton se ocitl uprostřed invazní síly přes třicet tisíc sever vietnamských vojáků. Zatímco se jedenáct dní vyhýbal zajetí, používal svou vysílačku pro přežití k vyvolání leteckých úderů proti invazní síle. (sator)