Bat 21

Drama / Válečný

USA, 1988, 105 min

Peter Markle

Předloha:

William C. Anderson (kniha)

Mark Irwin

Americký plukovník - Gene Hackman - ztroskotá za nepřátelskou linií, jeho jedinou spojkou přes vysílačku je průzkumný pilot cesny (výborný Danny Glover) a dorozumívacím kódem jsou plány golfových hřišť. Vietkong je však velkou překážkou na cestě k poslední jamce. Sice mám taky rád vůni napalmu po ránu :-) , ale silné momenty nastávaly jen občasném v kontaktu s domorodci, jinak byl tenhle snímek trochu suchý. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=L2_VoptI7_k(28.9.2013)

Pro armádu nesmírně cenný plukovník Hambleton (Hackman), který zná válku jen srkajíc kávu v letové hladině 10.000 metrů, musí v daném časovém limitu zahrát 9 obtížných jamek uprostřed nehostinné džungle a to za předpokladu, že golfový míček je on sám, hole jsou vlastní vůle přežít a caddy (Glover) v létajícím vozíku (Cessna O2A Birddog) podá nadmíru spolehlivý výkon. Zdá se to snadné. Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám zvaným Vietkong je jen třeba občas opustit fervej, na některých jamkách v rámci vlastního přežití zahrát přímo z greenu bogey (zabití civilisty, pasivní sledování smrti kolegy v rýžovém poli) a hlavně, na poslední jamce trefit veledůležitou hole in one, což znamená dostat míček z toho pekelného hřiště definitivně pryč. Zkrátka jeden z těch lepších turnajů v historii PGA Tour (alespoň na vietnamském území), se solidně natočenou akcí, přiměřenými hereckými výkony a velmi dobrou hudbou Christophera Younga. A pozor, nezapomenout na 19.jamku…(22.2.2011)

Není to Stoneova léčba vietnamského syndromu. Spíše jde o nepříliš zvládnutý pokus o ztvárnění skutečné zachranné operace. Hackman je ve své postavě dosti nevýrazný, dílem je to nesmyslnými replikami a nepříliš dobrým režisérem. Trochu lepší je Glover, ale přeci jen za kniplem toho moc nezahrál. Některé scény jsou čisté WTF (chlapec na lávce), jiné se dosti blíží. Kdo má rád Cesnu 337 a nějaké ty Huey, tak si užije dosyta. Kdo má rád výbuchy v džungli, užije si také. Ostatní neurazí ani příliš nenadchne.(18.4.2011)

• Locksmith

Film to není úplně špatný, ale velké části stojí na výkonech G.Hackmana a D.Glovera. Příběh nijak zvlášť nezaujme, ale ani neotráví. Upřímně - "Za nepřátelskou linií" se mi líbilo mnohem víc, tam byla příběhová linka přece jen propracovanější, odehrávala se v zajímavějším prostředí (kolik válečných filmů se odehrává v Jugoslavii?), postavy byly zajímavější (navíc tam byli i výraznější záporáci) a i ty akční scény tam vypadaly mnohem lépe, byť místy neuvěřitelně. A Hackmanovi přece jen role admirála Reigarta sedla víc.(16.3.2010)

Neni to úplně špatný.Film jsem kdysi viděl na vhs,a teď ,když vyšel na dvd,jsem si ho chtěl připomenoutHrajou zde moji docela oblíbení herci,film točil P.Markle(rejža Yongblooda) a já úplně cejtil tu atmosféru osmdesátek a všechny klišé tý doby.Ale bylo to příjemný připomenutí a za tu atmosféru dám 60%.(4.10.2009)

• - V jednom zábere vojak Vietkongu robí spojenie cez ruskú rádiovú stanicu R-109d. Keď si ju nazoomujete, dá sa jasne prečítať nápis v češtine "Nepřítel naslouchá " a české označenie ovládacích prvkov rádiostanice. (andykovac)