Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

moviepill

"Přijdu domů abych sdílel s mojí ženou nejlepší den mýho života ano a ona kouká na mě jako vokurka!" Tento film má jeden VEĽMI silný prvok - scenár. Monológy i dialógy sú tak precízne napísané, pritom nepôsobia umelo. O hereckých výkonoch VŠETKÝCH postáv sa netreba zmieňovať - vrátane malého Justina Henryho, ktorý sa hravo vyrovná svojím starším "kolegom", o čom svedčí aj nominácia na Oscara panejo...!!! Zaujala ma filozofia, ktorú Joanna prezentuje vo svojom živote. Ako chlap to vnímam tak - vy_rať sa na decko v asi najdôležitejšom období jeho života, rok a pol sa ani neozvať a potom si odrazu uvedomiť, že "nejsem tak špatná" a vziať si čo mi patrí, mi pripadá tak nejak barbarské. Ted Kramer si to všetko poctivo odskáče, prejde vnútornou premenou - z výbušného kariéristu sa stáva umiernený otec s rozhľadom, a má byť za to ešte potrestaný? ...barbarské... Ako to tak vidím, tento film je úžasný. Jediné negatívum - ale to je môj osobný názor - ktoré by som na filme videl je HUDBA. Nejak mi tam ten Vivaldi nesedel. Ale to je asi tým, že po zhliadnutí filmu Amadeus dávam prednosť Mozartovi. :-) ()

route60

Herecký koncert Dustina Hoffmana a Meryl Streep, krásný filmový zážitek Robert Benton ve své nejlepší formě. 100% jinak to nejde ()

Kajah

Tak, jak mě film dostal před 20 lety, tak jsem vytuhla i dnes. Silné téma určitě pro všechny věkové skupiny. Jen ten dabing.... Místy opravdu hodně rušivé, nemůžu si pomoct. ()

Muff

Jak dobře znám tenhle příběh, jen matka nebyla zoufalá, ale znuděná, a scéna z konce filmu úplně chyběla ... bolestivé drama o životní situaci, ze které není správné cesty, jen špatné a ještě horší. ()

IZFNP

Žiadny "dojímaj-čo-to-dá" snímok, ktorý mi však svojím námetom nebol úplne neznámy. Vyvolal vo mne emócie, ktoré sa potácali niekde medzi ľútosťou a hnevom, a celkom isto boli niečím typické priamo pre tento film. Na jednej strane nedokonalý, no obetavý, milujúci otec, na strane druhej zmätená, nešťastná matka. Malý syn neakceptujúci zmeny medzi nimi plus pár ďalších veľmi "ľudských" postáv so všetkým, čo k tomu patrí. A Dustin Hoffman kraľuje v tomto kráľovstve dobrých hereckých výkonov. ()

natalanka

Film nic nerozpatlává. Nehraje Vám na city tím jak se tatínek s chlapečkem sladce sžívají. Je vidět jak to nemají obadva lehké. Naprosto souhlasím s Mahalikem, který vyjádřil i mé pocity. Meryl pochopíte, až když ji uvidíte u soudu. A má věta, že je pěkná potvora...vzala rychle za své. Každý z nás dělá chyby. A pak zase chápete Hoffmana. Tím, že jste přinuceni se o někoho svědomitě starat, navážete velice silné citové pouto. A teď babo raď? Lze chápat i matku i otce. A sympatie se Vám přelévají během celého filmu. Takže.......mohu potvrdit, že je to nádherný film, u kterého si taky trošičku popřemýšlíte.....a nebudete jen konzumovat. :-)) ()

lulu37

Vďaka čt si môžem pozrieť takéto skvelé filmy :) Hoffman so Streep sú pre mňa vyrovnanou dvojicou. Aj napriek tomu, že Meryl mala oveľa menej času, strhla ma rovnako...a nielen oni dvaja hviezdili. Justin Henry bol niekedy dospelejší ako dospeláci. V zaujímavostiach som si prečítala o improvizácii pri večere, ktorá vo filme zostala a ja že prečo sa mi to zdá ako vystrihnuté z reálneho života :D ()

Mr.Lojza

Skvělé drama, do kterého se dá snadno vcítit a prožívat pocity především s panem Kramerem. Celkově to byl pěkně vyvážený film s dobrými pasážemi, ale těšil jsem se na ostřejší soudní spor, který vnáší do filmů často ještě silnější scény. K vzhledem k úplnému závěru jsem to pochopil, ale stejně bych posledních 20 minut trochu změnil. (ale to je jen otázka vkusu) ()

CorvusBlek

Jedna z těch starých dobrých amerických klasik 70.let s kvalitním hereckým obsazením a nenásilným, přesto silným příběhem!! ()

Slam7

Výborný drama...takovej film by měl bejt v učebnicích a podle těhle učebnic by se měli řídit všichni režiseři, scénáristi a herci...VÁŽNĚ VÝSTAVNÍ DRAMA ()

B.C.B.P.

Jednoznačnejšia záležitosť divákovho pohľadu na partnerský konflikt. Scenár je postavený jednostranne a matka z toho vychádza ako outsider, v ktorej duševné zdravie by som neveril viac než v autentickosť ultra bleskového procesu močenia. Takže fandíme polepšenému tatovi, ktorý bojuje so svojou povahou a celkom jednoducho, ale šikovne a na mieru vystavanou líniou problémov. Potom vás lapí smútok a tu prichádza finále s vyššou voltážou, kedy zažívate pochybnosti o spravodlivosti a objektívnosti (riešenia) problému, ktorý manipuluje zákonodarný aparát. Téma videnia pravdy neakcentovaná pátosom v tomto ringu po správnosti dostáva nafrak Hoffmanovou exibíciou a taktiež Streepovej brilantným nezdravým výrazom, ktorý až znervózni (*Meryl neodmysliteľne pôsobí ako pred kolapsom alebo po ňom, čo jej charizmu posilňuje, takže len toľko: smrť jej pristane!). Za rozpačitý koniec *****-. ()

kiararaftl

vyborny film, ktory ubehne ako voda. Maly chlapec je neuveritelne krasny. Film je robeny tak, ze sa sustreduje len na vyvoj vztahu otca s chlapcom a potom prirodzene divaci fandia prave Dustinovi. Avsak nevidime tie prve roky zivota, ktore obetovala pre chlapca matka. ja som sa tiez nechala strhnut a do konca filmu drzala Dustinovi palce. Jeho prerod na zodpovedneho milujuceho otca bol perfektny. Takze urcite ano! ()

cunicekb

Jak pročítám komentáře, mám pocit, že musím být docela mimoň. Film je pěkný, ale rozhodně to není žádné veledrama. Znám spoustu filmů s podobnou tématikou a dost jich je lepších. Téma je skvělé, ale že bych ze soudního líčení měla pocit skvělých a nepřekonatelných hereckých výkonů, to tedy vážně ne! To, co mě nejvíc zaujalo, bylo mládí a krása Meryl Streep. Ve filmu je sice zobrazena skutečná realita - absurdní, diskriminující, nesprávná - ale chybí tomu to, co by s člověkem vnitřně otřáslo... ()

Drozdo57

Výborná dráma ktorej kraľuje Dustin Hoffman. Meryl Streep hrá dobre, ale všetko to stojí na pánovi Kramerovi. Ten sa zo zaneprázdneného biznismena postupne zmenil na výborného otca. Jeho vzťah so synom je uveriteľný. Neviem, či to bol zámer, ale pani Kramerová si moje sympatie vôbec nezískala a jej rozhodnutia som nedokázal pochopiť, aj keď sa ich snažila vysvetliť. Film má jedinú slabú scénu, keď sa Kramer prvýkrát snažil urobiť raňajky. ()

Elessar.

Filmík, čo som nevidela už len raz a určite si to niekedy zopakujem. Filmy kde sa preberá aj súdnictvo mám celkom rada a taktiež aj takéto príbehy. Navyše mi bol už dávnejšie odporúčaný. Hoffman a Streepová hrajú výborne a ani predstaviteľ ich syna sa nedá zahanbiť. Čítala som aj knižku, ale tu je film o niečo lepším. Osudovejším, dopadovejším na diváka... ()

megajalec

Veľmi silný film. Čítal som aj knihu a mal som rovnaké pocity. Filmové spracovanie tomu neuberá (našťastie a na moje milé prekvapenie). Plno silných a emotívnych momentov, výborní herci (vrátane toho najmenšieho). Dôkaz, ako dobre sa dá hrať aj s minimom slov (parádna scéna v závere s prípravou jedla). Áno, je to hra na city, ale funguje to dokonale. Pri knižke aj pri filme som mal v závere v očiach slzy. Rodič prežíva Kramer vs Kramer ešte intenzívnejšie. ()

Skrivan

Velice hutné a silné drama. Opravdu musím vyzdvihnout herecké výkony a snad největší poklona patří dětskému herci, který ztvárnil Billyho. Takhle uvěřitelné dítě, zvlášť v takhle náročných situacích, jsem na obrazovce dlouho neviděl! Jinak jde o parádní ukázku toho, jak důležité jsou pro příběh postavy, přestože moje pocity k nim se zde mnohokrát proměnily. Zvlášť v průběhu scény ze soudu, která je tedy naprosto bravurní. Trochu mě štve otevřený konec, na druhou stranu to asi jinak skončit nemohlo. ()

AndrewNewman

Silná rodinná dráma, ktorá sa len letmo opiera o súdne konanie. Scenár je dobrý a režisér sa snažil, ale nad šedý priemer to vyťahujú a Oscarovú žatvu tomuto filmu priniesli hlavne kvalitne herecké výkony. Hlavne Hoffmanovi som veril každé slovo, každú vetu a to v každej scéne. Rovnako mladému Justinovi Henrymu v úlohe syna Billyho. Akurát na Meryl Streep už moc času nezostalo a po pravde nič pôsobivé som na jej výkone nevidel. Celkovo ale spokojnosť. ()

hrumsrt

Jeden z kousků, který bude navždy nadčasový především pro to, jak lidská a všední témata řeší.. Herecké duo v rolích manželů ve svojí poslední vztahové fázi, představeno jako na oblíbený a Dustin Hoffman, u něhož už byla kariéra slušně rozjetá a k němu jako druhá polovička ještě začínající Meryl Streep.. Film, který zachycuje jak vztah obou jedinců, tak i dobu v níž se příběh odehrává.. Od posledních vzdechů skomírajícího vztahu, kde divák od začátku z útržků rekonstruuje, kdo je vlastně na škodách viník. Až do samotného soudního procesu, který proti sobě postaví oba zmíněné protagonisty jako manželi Kramerovi.. Čekal jsem trošku více z soudního dramatu, když už se snímek jmenuje jako samotný proces, nicméně jde především o takovou představu toho, jak vypadá zajetá rodinná domácnost bez přítomnosti manželsko-mateřského elementu. Dustin Hoffman jako otec, který evidentně do rodinného krbu přicházel především s finančními prostředky a přišlo mu to dostatečné.. Maryl Streep jako matka, jež se v každodenní rutinně a pocitů bez lásky rozhodla udělat změnu a stanovit precedens matky, která opustí své dítě.. Otec, který najednou drží celou domácnost a zjišťuje, jaký opravdu má vztah se svým synem a kolik toho na činnosti své manželky přehlížel.. Může před soudcem obstát obhajoba matky, která opustila svoje dítě dávat dokonalý smysl, anebo dá někdo za pravdu otci, který prozřel a po letech pochopil, co to znamená být rodičem?.. Fascinující závěr, z něhož asi zaleží jak moc divák v průběhu filmu odsoudí jednotlivé postavy a zda si myslí, že je primárně žena matkou anebo je matka primárně ženou.. Dokážu si představit, že v končících 70. letech šlo pořád o jakousi společenskou revoluci, která je více feministická než by se mohlo zdát, která navíc i po rubu času dokázala obstát. 75% ()