Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

Voyer

Stejně jako o 42 let mladší Scény z manželského života se nám Kramerová versus Kramer snaží předložit svoje stanovisko na manželství, děti, rozchod a tak vůbec. A u obou děl jsou karty rozdány v podstatě stejně. Pokud bychom se rozhodli obě díla srovnat, vyznívá Kramerová vs Kramer jako idealizovaná verze pohádky o Červené Karkulce pro předškolní děti. Scény z manželského života jsou pak freudiánskou studií téže pohádky, kde se dozvíme že červená karkulka (teď myslím tu čepici) symbolizuje příchod menstruace a že vlk nemusí jen kousat. Obě díla jsou bravurně zahraná a každé samozřejmě patří do jiné historické éra, proto to nechápu tolik jako kritiku staršího díla, jako spíš oslavu vývoje. Čistě pocitově je ale K vs K příliš uhlazený, idylický film. Přesto bez ironie tleskám jeho vědomému odmítnutí žánrových tropů a bezelstné oslavě lidskosti. ()

Brooks

Bravúrny herecký film s precízne odpozorovanými životnými situáciami, skvelými dialógmi a ústrednou hereckou superdvojkou, ktorá svoje úlohy nehrá, ale nimi žije. Scenár síce drží stranu otcovi, ale oceňujem, že matku nijak nedémonizuje, dovolí jej vysvetliť svoje počínanie a získať si tak divákove sympatie. Skvelých scén je tu plno, ale mňa najviac zasiahlo záverečné robenie toastov, nevýslovne smutná momentka. 5* ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - 4: Film, Herec - Dustin Hoffman, Herečka vedl. role Meryl Streep, Scénář. Nominace - 4: Režie, Herec vedl. role - Justin Henry, Herečka vedl. role - Jane Alexander, Nový mužský objev - Justin Henry ......... Bafta - 6 nominací: Herec - Dustin Hoffman, Herečka - Meryl Streep, Režie, Střih, Film, Scénář. ()

Marťulka

Meryl Streep na filmovém plátně zbožňuju, ale v tomhle filmu jsem jí od začátku nenáviděla, i když se ve filmu jen "mihla". Za to Dustin mě mile překvapil. Stal se rovnocenným hráčem, který ukázal, že se dokáže o dítě postarat stejně dobře, jako matka, obětovat kariéru a poté se před soudem obhajovat. Jinak,Jinak dojemné drama, které hraje na citlivou stranu diváka - ale povedné. ()

gicous

Jsem moc rád, že jsem tenhle film viděl až dnes. Před deseti lety bych ho nepochopil a úplně by mě minul. Dneska je tomu zcela naopak. Jako otec tříletého syna chápu Dustina Hoffmana a jeho pohnutky, které ho nutí bojovat o syna. Je to neuvěřitelné, co člověk, který miluje své dítě, pro něj dokáže udělat. Vzdát se práce, obětovat své koničky, bojovat o něj u soudu, darovat mu svůj čas. Jen ten soud se mi zatím, díkybohu vyhýbá. Co se týče hereckých výkonů, tak můžu napsat pouze fenomenální. Hoffman je naprosto přirozený a nejlepší momenty přicházejí, když se loučí se synem. Od chvíle, kdy mu syn přiroste k srdci, jde z jeho výkonu cítit, že by za něho dýchal. Streepová nedostal až tolik prostoru, ale scéna výslechu u soudu je naprosto skvělá. V ničem nezaostává ani dětský představitel. Kramerová versus Kramer je citlivý snímek, který je natočený zkušenou rukou a stojí především na skvělých hereckých výkonech. ()

HChinaski

Nuda od začátku do konce. Dustin i Meryl mají mnohem lepší zářezy. Celosvětový úspěch je pro mě záhadou, ale je možné že v americe na konci 70.tých let bylo toto téma něčím zajímavé. Dnes už všichni vědí že právníci jsou skety a ženský občas nevědí co chtějí. ()

Mykhaluu

Jsou filmy, na které nemám odvahu, či chuť se podívat. Jsou filmy, u kterých se snažím zapomenout, že jsem je viděl. To je případ i megasmutného Kramerová versus Kramer. Díky tomuhle filmi si ale přesně pamatuji, od kdy znám význam slůvka versus... ()

bohhous22

Ale jo.Byl jsem spokojený.Ale tady mé nadšení z projekce Kramer vs. Kramer končí.Jistě,i v současné době,ožehavé téma.Herci vynikající,ale posbírat plešouny v nejprestižnějších kategoriích soupeři Apokalypse Now???To považuji za sprostý výsměch!Jeden z dokladů,že Oskar není zdaleka vše!!! ()

haffen

Jeden z tých klenotov kinematografie, ktoré rozhodne musíte vidieť. Herecké výkony sú skutočne obdivuhodné. ()

Pitryx odpad!

Opět ten trapný začátek, kde je chlap totální blb, neschopen připravit snídani. Synek je na přes hubu, matka to má na háku. Něco tak banálního, až je to trapné. No, kdysi jsem z kina po půl hodině filmu znechuceně odešel, ale to bylo strašně dávno. Domníval jsem se, že jsem snad nějak nevyspěl či co. Asi se mi to dodnes nepovedlo. Protože jsem se nudil naprosto stejně jako tehdy. No, ale mé odhodlání dodívat se dokonce, mi zůstalo. Proto mne zaskočila trapnost scény setkání Billyho s Phylis. Tedy ne tak scéna jako taková, stane se, ale že byla vůbec do filmu dána, taková ubohá puberťárna. Právní bitva je vcelku dobrá, a dopadla tak jak jsem čekal. A ten úplný konec snímku? Nebudu spoilerovat, ale jen mohu litovat, že nejde dát minus. Celkově opravdu nevidím žádné pozitivum, nic, co by mělo tento paskvil vynést na takový vrchol, kde je. Asi jsem slepý nebo nechápající, ale takových příběhů a soudů denně proběhnou tisícovky. To, že herci zahráli dobře, asi tak deset minut, protože jinak se jen planě kecalo, považuji za naprosto normální. A vůbec mne nezajímá, jak toto „veledílo“ hodnotí ostatní. U mne je to zfilmování naprosto banálního příběhu se zbytečně dlouhou stopáží a dávám mu tak 5%. ()

subic

Dávali to na ČST už za komoušů? Mladinká Meryl a ustaraný Dustin v celkem dojemném příběhu. Ale jak na to koukám po letech, tak už mi tam spíš víc vadí ten konzum, který už jel v sedmdesátkách ropná krize nekrize. ()

Tominni

Velmi silný příběh Teda Kramera (úspěšného reklamního pracovníka), kterého jednoho dne náhle opustí jeho žena a Ted zůstane sám se svým sedmiletým synem. Na počátku má problémy se o syna postarat (viz slavná toustová scéna č.1), ale pak rychle k synovi nalézá cestu. V práci to je ale horší a do toho se blíží soud, kdo se bude o Billyho starat. Silný film, kde je spousta emocí (viz slavná toustová scéna č.2). K tomu pak vynikající výkony Dustina Hoffmana a Meryl Streep. Suveréně nejlepší film Roberta Bentona (někdy se ptám, kde se to v něm vůbec vzalo), kéž by bylo takových filmů mnohem více. ()

PlayEasy

Nádherný příklad toho, že není třeba velkých peněz, aby vznikl nejen fanoušky ale i odborníky oceňovaný film. Naprosto dokonalý a absolutně pasující Dustin Hoffman a už i tehdy velmi talentovaná Meryl Streep ve světoznámém sporu o dítě. Nedojme, nepobaví, ale navždy ve vás zůstane. Dámy a pánové, Kramerová vs. Kramer je zde přímo pro vás (a to se nejedná o reklamu, prostě cítíme nutnost to napsát:) ! 95% ()

Blazkowicz

Dost dobré drama, u kterého váhám, zda si to zaslouží pětku. Nakonec teda ne, protože nějak extra citově pohnutý se necítím a slzička taky neukápla. Už jsem to jednou viděl u Harvyho v Teorce (zlaté časy), ale z toho promítání jsem si naštěstí nic nezapamatoval, takže jako kdybych to viděl poprvé. 4+* ()