The Aeronauts

(pracovní název)

The Aeronauts

Akční / Dobrodružný / Životopisný / Drama / Thriller

Velká Británie, 2019, 101 min

V roce 1862 pilotka horkovzdušného balónu Amelia Wren (Felicity Jones) vyrazila s průkopníkem meteorologie Jamesem Glaisherem (Eddie Redmayne) za posunutím vědomostí lidstva ohledně počasí a vystoupali výše než kdokoli v té době. Čelili fyzickým a emocionálním výzvám. Tématem filmu , který sám do velkých výšek nevystoupá je nezávislost. Ale už jen výstup dvou zajímavých a soucitných přátel je fascinující. Zvlášť když je to založeno na skutečné události. Ale milostná chemie mezi nima nějak moc nefungovala. Film nám sděluje , že máme být stateční a vytrvalí. Tento subžánr směr lidského dramatu a menšího dobrodružství někdy zafunguje a někdy ne.(7.3.2020)

"The Aeronauts" nám po piatich rokoch opäť dáva dokopy Eddieho Redmayna a Felicity Jones. A potvrdzuje sa opäť, že ako hereckí kolegovia spolu fungujú, rozumejú si a vedia spolu dobre pracovať. Myslím si, že film skvele vyzerá, má niekoľko vynikajúcich momentiek, no na druhú stranu mám pocit, že tento naratív sme už videli viackrát a nikdy mi nejako poriadne nepasoval. Pretože sa chcem sústrediť na iné scénky, než nám film prezentuje. Aj keď sú tie flashbacky celkom zaujíamvé tak kedykoľvek sme došli do minulosti (až na jednu výnimku) som si hovoril, kedy sa opäť vrátime do balóna. Úvod pôsobí grandiózne a dúfal som, že Felicity Jones trošku upustí od toho teatrálneho tónu. A našťastie áno. Atmosféra tam rozhodne je, finále je silné a hlavní hrdinovia sú skvelí a odvážni. Bavilo am sledovať ich dobrodružstvo. Čo mi však ešte trošku niekedy vadí je, že vždy potrebujeme v týchto filmoch nejakých britských povýšencov a snobov, ktorí potrebujú dať najavo, že sú niečo viac ako iní. Tieto postavy nikdy nemám rád a sú iba otravné. No príbeh ako taký je podľa mňa zaujímavý a malo to niečo do seba. Určite ma to zaujímalo, bol som zvedavý čo sa bude diať ďalej a nepôsobí to neuveriteľne. Takže dávam Tomovi Harperovi palec hore a ako celok som spokojný. Ak máte radi životopisné filmy, mylsím si, že nebudete tých 100 minút ľutovať. Má to dobrý spád, dobré postavy a skvelú atmosféru vo vnútri balóna. Čeknite si film a uvidíte sami. Hodnotenie: B(20.12.2019)

• Davies182

A já se dycky divil, kam a na co vlastně padaj ty pytle s pískem, který vyhazujou piloti horkovzdušnejch balónů. Nemůžu tomu dát víc. Vypadá to sice krásně (scény pro IMAX!!) a není to žádnej televizní brak, ale je to hloupoučký až běda, nudný, a s předvídatelnejma scénama na odškrtávání ze seznamu "jak natočit dobrodružný film o střetu člověka s přírodou".(17.1.2020)

• Aljak

Mnohé životopisné filmy sú skvelé a v dramatickom prevedení dokážu zaujať oveľa viac ako bežný "fádny" dokument plný faktov, ale bez akejkoľvek živelnosti. A potom sú tu aj také, kde by človek predsa len radšej videl ten ťažkopádny dokument - ako napríklad v tomto prípade. Je fajn, keď sa tvorcovia životopisného filmu snažia zdramatizovať dej, ale čo je veľa, to je veľa. A toto bolo fakt že prehnané, hlavne v tých fázach po dobytí rekordu. Felicity bola samozrejme skvelá, a Eddie štandardne taktiež, ale napriek výborným hereckých výkonom, som až príliš často počas sledovania filmu krútil hlavou, že kde to všade s drámou prehnali. A to nikdy nie je dobrá vizitka. Stačilo by sa trochu viac držať reality a neuletieť mimo limitov (tak ako balón vo filme).(5.4.2020)

Felicity Jones a Redmayne si zopakovali Teóriu všetkého a opäť sa streli ako herecký pár v životopisnom filme. A Redmayne hrá opäť vedca, tentokrát však nemusí toľko krútiť ksicht ako v role Stephena Hawkinga. Lenže on to sem tam robí, asi mu ostal tik. Let balónom je ale určite vzrušujúcejší ako vesmírna teória. Minimálne zážitkovo. Super kostýmy z druhej polovice 19. storočia sa striedajú zo spústou pomerne nudných dialógov. Film je ale zachránený aspoň vizuálne. Niektoré úchvatné kamerové zábery sú natočené tak, že miestami budú mať akrofóbovia ozajstné závraty. Tieto zábery sú vrcholom filmu, žiaľ, nie je ich priveľa.(8.11.2019)

• - Aeronaut, který s Jamesem Glaisherem 5. 9. 1862 let absolvoval a měl svým hrdinským činem zásluhu na úspěchu měření, nebyl ve skutečnosti ženou a jmenoval se Henry Coxwell. Jeho filmové nahrazení fiktivní ženskou hrdinkou bylo ze strany britských vědců kritizováno. Nicméně průběh letu je ve filmu popsán poměrně přesně. (Jirka_Šč)

• - Celosvětová premiéra proběhla 30. srpna 2019 na filmovém festivalu v Telluride. (BMW12)

• - Součástí soundtracku je i píseň „Home To You“ od Sigrid. (J.F.B.)