Operace kolibřík

Le Projet Hummingbird

• Austrálie

• Nový Zéland

Kanada / Belgie, 2018, 111 min

Jesse Eisenberg, ako syn ruských prisťahovalcov Vinnie, príde s neskutočne pokrokovým nápadom, ktorý by mu v momente pár sekúnd vyniesol obrovské prachy a položil samotný Wall Street na kolená. Osloví sponzora, dá dokopy partu, všetkých ukecá a ide sa na to. Nikdy by ma ani vo sne nenapadlo, že fim o nejakom kábli ťahajúcom sa cez pol Ameriky ma vtiahne do deja od samotného začiatku až po záverečné titulky. Avšak od piatej hviezdy ma bohužiaľ delí iba mdlý koniec, ktorý vyzerá, akoby bol celý film nakrútený podľa skutočných udalostí.(15.6.2019)

Trochu som sa obával, že to bude nudný ukecaný film z finančného prostredia. Nakoniec je ale film o tom, že sa pretekajú dve finančné firmy v tom, kto skôr vymyslí nejaký bazmek ako dostať informácie z bodu A do bodu B, aby sa mohli nabaliť na dopyte ľudí po nejakých akciách, ktoré tesne predtým kúpia lacnejšie a následne predajú drahšie. Jedna firma sa snaží prevŕtať cez celú krajinu a poklásť káble a druhá sa snaží vymyslieť ešte rýchlejší prenos cez antény. Ktorá z nich vyhrá? Keďže sa vlastne jedná o dve príživnícke firmy, tak som nemal chuť a dôvod fandiť ani jednej a len som sledoval aké problémy riešia firmy z pre mňa neznámej oblasti. Čo rozhodne nudné nie je, ale okrem toho vŕtania do zeme sa mohlo ísť do väčšej hĺbky ohľadom fungovania tých spoločností. Síce by to skončilo ako ten nezáživný ukecaný film z finančného prostredia na ktorý som sa netešil, ale aj táto téma sa dá podať strhujúco a napínavo. Takto je to len mierny nadpriemer o vŕtaní v zemi s finálnym dodatkom o tom, že nakoniec sú v živote dôležitejšie úplne iné veci. 6/10.(28.8.2019)

• Arsenal83

The Hummingbird Project alebo Projekt Kolibrík dáva dopredu vedieť, že tu dobrý film môžete očakávať naozaj len v malom. Dvaja chlapíci prídu so super geniálnym nápadom ako zbohatnúť a jeden z nich skapína. Dejovo to je veľmi únavné a záujem vzbudí občasne len bláznivý charakter Skarsgårda. Celkovo nudné predstavenie s nie zlými hereckými výkonmi neobohatila ani úmyselne šedivá Salma Hayek (samozrejme nejde o dcéru Zuzany Belohorcovej).(17.6.2019)

Aj keď je zápletka filmu v podstate tou najnudnejšou akú som len videl( partia chlapíkov sa rozhodne vykopať tunel pre optický kábel cez polku Ameriky) výsledkom je prekvapivo silný snímok. Veľký obdiv tvorcom, ktorým sa podarilo z tak banálneho príbehu vytvoriť skvelú drámu. Základom sú samozrejme skvelo zahrané postavy v podaní Jesse Eisenberga /Social Network/,Salmy Hayek so šedivými vlasmi ale i napriek tomu stále so sex appelom a hlavne Alexandra Skarsgarda /Tarzan/, ktorý tu podáva nadpriemerný výkon a je na nespoznanie. Myslím že im veľmi rýchlo uveríte že ide o príbeh na základe skutočných udalostí ovšem to by ste sa dostali do omylu. Aj keď to tak nevyzerá príbeh je absolútne vymyslený no skvelo.Režisér Kim Nguyen je na dobrej ceste divákov zaujať(1.10.2019)

Vo filme zaznie nasledujúce veta: „Nové a rýchlejšie technológie len zvyšujú vzdialenosť medzi ľuďmi.“ Skratka, to by mohol byť aj motto filmu. (Mimochodom, z určitého hľadiska je vtom aj pravda.) Pre nadšencov komunikačných technológií tento film dá len kúsok z toho, čo by očakávali. Hra o milisekundy, hra o čas, hra o peniaze. Celkom slušný výkon od J. Eisenberga a A. Skarsgårda. S. Hayek sa snaží byť protivná a nekompromisná vedúca firmy, ale to celé funguje len na 50%. Záver s kompromisom. Osobné hodnotenie: 73% (***) (8.8.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Stoka)