Bratranci z New Yorku, Vincent (Jesse Eisenberg) a Anton (Alexander Skarsgård) jsou jedničkami na burze s cennými papíry. Jejich společný cíl? Vydělat miliony, aby si splnili společný sen. Mezi ně se ale postaví jejich nadřízená Eva Torres (Salma Hayek), která se nezastaví před ničím, jen aby tuto dvojici porazila v jejich vlastní hře. Nicméně Vincent ani Anton se nechtějí nechat porazit a tak se vydávají na cestu za vykoupením, které nenaleznou skrze peníze, ale díky rodinnému poutu. (Bontonfilm)

Trailer 1

sochoking

Jesse Eisenberg, ako syn ruských prisťahovalcov Vinnie, príde s neskutočne pokrokovým nápadom, ktorý by mu v momente pár sekúnd vyniesol obrovské prachy a položil samotný Wall Street na kolená. Osloví sponzora, dá dokopy partu, všetkých ukecá a ide sa na to. Nikdy by ma ani vo sne nenapadlo, že fim o nejakom kábli ťahajúcom sa cez pol Ameriky ma vtiahne do deja od samotného začiatku až po záverečné titulky. Avšak od piatej hviezdy ma bohužiaľ delí iba mdlý koniec, ktorý vyzerá, akoby bol celý film nakrútený podľa skutočných udalostí. ()

silentname

"The Hummingbird Project" si ma nakoniec celkom získal. Nielenže mi ponúkol príbeh, ktorý bol oveľa lepší než som čakal, a nepriniesol mi len hercov, na ktorých bolo skvelé sa pozerať... ale mal tému, z ktorej som nebol úplne nadšený, no dokázal ju pretransformovať do niečoho, čo ma skutočne nakoniec nadchlo. Nemôžem povedať, že by to bol super film a sú tu určité aspekty, ktoré podľa mňa nefungujú, no povedzme si najprv to, čo je na filme skvelé. V prvom rade by som pochválil casting filmu. Jesse Eisenber, Alexander Skarsgard, Michael Mando boli proste vynikajúci. Vo všetkých momentkách boli skvelí a všetkým som im to veril. Nápad filmu je sa mi zdal nie moc zaujímavý, no nakoniec by som povedal, že som nemal problém sledovať ťahanie kábla cez celú Ameriku od začiatku až do konca a byť pohlteý príbehom. Okrem toho keď už sú veci hraničné, tak začíname aj myslieť hranične a sú tu skvelé momentky, kde Jesse Eisenberg proste zoberie motorovú pílu a je schopý ísť vyriešiť veci ručne stručne. A keď zlyhá diplomacia, pomôže hľadanie nedostatkov v zákone. Alexander Skarsgard je tu podľa mňa najlepšou postavou a musím ešte povedať, že má pripravený vynikajúci trest pre jednu postavu. To som nečakal a bolo to fantasticky spracované. Tlieskam. Toto by mi nikdy nenapadlo, ale bolo to vysoko zaslúžené. Takže v tomto smere som spokojný. Koniec filmu je ale trošku gýčovitý. Nemôžem povedať, že je to vyslovene zlé, ale pôsobí to gýčovito. Najmä ak tu máme fiktívny príbeh. Salma Hayek podľa mňa podala dobrý výkon, no nie som nadšený z toho, že tento film potrebuje vysovene zloducha. Možno sme mohli nájsť nejakú inú cestu. Najmä keď si vezmime jeden fakt. Myslím si, že nemá reálne nakoniec ani dôvod spraviť to, čo spraví. Tí, ktorí film videli, pochopia. Tí, čo ho nevideli, nedostatnú spoiler. Myslím si, že film stojí za vašu pozornoť a môžem ho odporúčať ako solídne spracovanú drámu. Hodnotenie: B+ ()

D.Moore

Film s velkou a pro mě osobně velmi důležitou myšlenkou: Svět se sice neustále více a více propojuje, všechno se zrychluje, ale co z toho vlastně má člověk? Vůbec jsem nevěděl, že něco jako Operace kolibřík vzniklo, a o to víc jsem překvapený. Zpočátku jsem se bál, že půjde o variaci na Fincherovu Social Network, ale zbytečně - je to něco úplně jiného, ovšem se stejně výborným Jessem Eisenbergem, překvapivým Alexanderem Skarsgårdem a božskou Salmou Hayek, která sice dostala nejméně zajímavou postavu, ale i tak byla radost ji vidět hrát v něčem, co není hloupá komedie. ()

Morien

Nemívám podobné poznámky úplně často, ale pane bože, Salma Hayek má naprosto dokonalé tělo. Ani v bikinách a hadovi přes ramena nevypadala tak sexy jako v šedých business šatech s dlouhým rukávem a sukní do půlky lýtek. Další příjemné překvapení byl Alexander Skarsgard, konečně nějaký zajímavější přístup k postavě génius/autista. A samozřejmě největší příjemné překvapení bylo, jak moc se mi tenhle malý velký film líbil. ()

Fiftis

Ku koncu filmu je v lese jedna scéna, ktorá odhaľuje všetko, čo potrebujeme vedieť o Vincentovej ceste, kto je a ako celá táto operácia ovplyvnila jeho myslenie pomocou šikovných scén a jedinej opakovanej línií dialógu. Takže aj keď stimulácia filmu nemusí byť taká úhľadná, ako by mohla byť, stále to dokáže efektívne. Projekt Hummingbird zaujímavo kladie otázku o etike obchodovania a o tom, ako to ovplyvňuje robotnícku triedu v spodnej časti priečky. Neskôr sa pýta, či je zrýchlenie digitálneho sveta a našich spojení po celom svete krokom vpred pre ľudstvo, alebo nesprávnym skokom nesprávnym smerom. Otázky, ktoré sa kladú na publikum o tom, či by sa malo ľudstvu umožniť spracovať informácie tak rýchlo, zostupujú bratov Zaleskich do zúfalej paranoje, zatiaľ čo ich bývalý zamestnávateľ je stále chamtivejší. (Sexi Salma Hayek). Hoci sa Projekt Hummingbird snaží ísť ďalej, podarí sa mu chytiť publikum preskúmaním dvoch odhodlaných pracovníkov a zároveň im položí otázky, aby sa opýtali na technológiu, peniaze a rodinu. Vďaka dojímavej záverečnej scéne, ktorá všetko priťahuje späť k základom, je zrejmé, že tvorcovia filmu veria, že tráva nie je vždy zelenšia. ()

• Vincent (Jesse Eisenberg) močí krev, neboť je stižen rakovinou žaludku. Krev v moči je příznakem mnoha jiných nádorových onemocnění, ale rakovina žaludku mezi ně nepatří. Může se tak stát jedině v posledním stadiu nemoci, kdy jsou již zasaženy další orgány. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)