Henry: Portrét masového vraha

Henry: Portrait of a Serial Killer

Drama / Thriller / Horor / Krimi / Životopisný

USA, 1986, 82 min (SE: 78 min)

John McNaughton

Steven A. Jones

Elena Maganini

Kostýmy:

Patricia Hart

"Henry-portret masoveho vraha" je skutecne asi to nejlepsi, co se "serial killer-movies" tyce ...!!!! Hlavni devizou filmu je bezesporu omezeny rozpocet, s kterym byl McNaughton nucen pracovat a diky kteremu je toto dilko tim, cim je.., neopakovatelnou, extremne syrovou podivanou, zachycujici par dni v zivote psychopatickeho zabijaka Henry Lee Lucase...Neuveritelne presvedcivy a realisticky je predevsim herecky vykon hlavniho predstavitele Henryho - Michaela Rookera, asi to nejlepsi, co jsem v jeho podani mel moznost videt...Tech 85% je plne zaslouzenejch, i kdyz si myslim, ze film ma i na tech 90...I kdyz se jedna o naprosto nekompromisni, deeply disturbing podivanou, doporucuji ke shlednuti i lidem, kterym tento zanr nic moc nerika...(20.1.2006)

• Jeremy.jk

Bohužel.. Realistický look z počátku připomínal velice mrazivou, autentickou hrůzu, kterou vyvolávaly Poughkeepsie Tapes, avšak nakonec se Henry k oné atmosféře ani nepřiblížil. Michael Rooker určitě velmi solidní, ovšem ve výsledku to na mě prostě nefungovalo a nedostavil se strach, nýbrž nuda. Lehko předvídatelný závěr už jen dovršil mé zklamání - 40%.(29.8.2011)

He's not Freddy. He's not Jason. He's real. Nekompromisní, syrový a těžko stravitelný snímek, ve kterém není ani náznak optimismu. Ukázkový příklad sdíleného šílenství, vražedné závislosti a následného otupení jakýchkoliv emocí. Film také bije do očí tím, jak lehce se dá zabíjet po desítkách. Teď by mne zajímalo, jak velká část podobných lidí byla kdy asi dopadena. Snímek je inspirovaný vraždící dvojicí Henry Lee Lucas-Ottis Toole, ale rozhodně není přesným ztvárněním... Například ve skutečnosti Henry nezabil Ottise, ale oba skončili ve vězení a v něm také později zemřeli.(15.4.2006)

• Hejtmy

{824/1001} Citace z 1001 filmů: Henry je vyprávěn natolik zdrženlivě, že mladším divákům, otupeným stříkající krví jiných hororových opusů, které následovaly po osmdesátých letech, může připadat nudný. Sledování filmu není žádná velká zábava, ale je nesmírně důležitý, neboť nutí diváka k zamyšlení. S první částí souhlasím, nuda to byla mimořádná, s druhou už ne, páč k zamyšlení mě film nedonutil. Maximálně tak nad tím, jak je možné, že se film tolika soudruhům z ČSFD líbil. Samoúčelnost bije do očí každou chvilku a kontroverznost, kterou tady rádi někteří zmiňují, ta je kde? Kontroverznější než Henry je dneska i každý druhý díl Kriminálky Las Vegas... 30 %(1.7.2011)

Zajímavé uchopení thrillerové látky - sledujeme samotného vraha, dokumentární prvky - nicméně s nějakou hlubokou psychologií bych to rozhodně neviděl tak žhavě, jako jiní uživatelé. Tohle by napsal každý talentovaný písmák, který někdy slyšel výklad středoškolské psychologie. Aura, která tento film zahaluje, je podle mne daleko silnější než film samotný. Což však nic nemění na tom, že je velmi povedený. A neradostný. Horror movie of the year(12.6.2010)

• - Film byl natočen během osmadvaceti dnů. (DaViD´82)

• - Než Otis rozbije televizi, tak v ní běží film Becket z roku 1964. (DaViD´82)

• - Ve skutečnosti nebyla postava Becky pětadvacetiletá Otisova starší sestra, ale jeho malá neteř. (DaViD´82)