Henry: Portrét masového vraha

• USA Henry: Portrait of a Serial Killer (více)

Snímek volně inspirovaný skutečným příběhem sériového vraha Henryho Lee Lucase sleduje Henryho a jeho spolubydlícího Otise, bývalého parťáka z vězení.Mnohé z jejich vražd jsou považovány za ty nejbrutálnější,jaké kdy byly ve filmu natočeny... Henry je ztrápený tulák, který se bezcílně potlouká z místa na místo a s děsivou nenuceností páchá jednu brutální vraždu za druhou. Jeho nahodilé chování, které je pro něj příslibem relativní beztrestnosti, maří jakékoli pokusy policie dát si jeho četné zločiny do souvislosti a postavit jej před spravedlnost. Když Henry přijede do Chicaga, dělí se o dočasný domov se starým parťákem z vězení a jeho sestrou. Jakmile se svými spolubydlícími začne sdílet i svá tajemství a násilný životní styl, získá dva nové komplice – jejich porozumění však nemůže trvat věčně. (Cinemax)

Atmosphere

Velmi zvláštní film, má takovou jakoby obyčejnou, každodenní atmosféru, která se postupně zhušťuje, až se film dostane přes mnoho těl nevinných objetí ke krutému, ale očekávanému konci. Kromě kvalitních a uvěřitelných hereckých výkonů, a zvláštní a atmosféry, jsou tady velmi výrazně zobrazeny oběti zločinů, celá tichá a nehybná kompozice, jakoby uměle pózující těla zavražděných žen s jakousi zvrhlou estetikou, chvílemi připomínají spíše reklamní focení, modely ve výloze, působí tak nepřirozeně, ale svým způsobem harmonicky. Film se nesnaží o hledání odpovědí ani o nějaký psychologický profil, spíš jakoby klidně a s odstupem sleduje vývoj situace. Vypadá to, jakoby si autoři ani nijak zvlášť nemysleli, že nesmyslné a kruté zabíjení lidí (převážně žen, jsou pro tyto "hrdiny" asi dostupnější) je nějak pohoršující nebo snad špatné. Působí to dojmem, že to prostě celkem berou jako fakt, se kterým se nedá nic moc udělat. A samozřejmě, že film určitě není žádným nástrojem k ovlivnění lidí negativním směrem (Ať už ve směru že "vraždění je špatné" nebo k tomu "že když je ti zle, jsi ubožák a nudíš se, tak ti někdo – film – může nabídnout zajímavou kratochvíli). Vyobrazení mrtvol a vražd je tak "pohodové", že nevím, jak autoři v noci spí. ()

sibskyn

Syrově nechutný, odpudivý HNUS. Takový dojem to na mě zanechalo a to už jsem viděl spousty hororů a hodně gore, ale z tohohle mi bylo opravdu špatně. Ono je to natočené skutečně dobře a řemeslnicky, ale zanechalo to ve mě pocit znepokojení a odporu a to se mi snad v životě u filmu nikdy, do takové míry, nestalo. I když ode mě dostává film tak malé hodnocení, tak bych ho přesto zařadil mezi filmy, které musíte vidět než zemřete, protože tohle se jen tak opravdu nevidí. ()

mottleone

Film, který dělá přesně to, co má - odpuzuje💫☠️ Tomuto dílku sem schopen dost odpustit, s ohledem na to, že se jedná o autorovu první možnost natočit si celovečerák, navíc se vcelku nízkým rozpočtem. Už prvních pár minut na mě bylo děsivě silné kafe a to v podstatě nevidíme žádný masakr, jen samotný výsledek postupného vytipování oběti, podtržen hudbou dostávající se pod kůži a nepříjemně milé kontrastující chování hlavního "hrdiny" v podání debutujícího Michael Rookera. Jen je to možná tak silný, až mi to podkopávalo snahu soustředit se na obraz, neboť sem furt musel otáčet hlavu a ve výsledku si pamatuju hlavně dialogy, které jsou taky mrazivé. I přes nepříznivě odporné osudy postav, si k nim zvládnete najít sympatie, což je svým zvláštním způsobem rovněž nepříjemný fakt. Nechutně podprahová záležitost, která splňuje svůj účel a určitě si ji nechci pustit znovu - 4* a silně znechucených 85% ()

kosak

Hustý komorní snímek o odporných lidech s několika opravdu HNUSNÝMA SCÉNAMA.Těžká depka po shlédnutí. ()

MAX33

Psychologicky méně hluboké, méně duše řezavé než jsem čekal, čekal jsem že mě do dojme, naštve, zničí mého dobrého ducha. Ale ono nic, ano je tam pár scén, kdy jsem věřil, že Henry je zlý. Ale teda mnohem větší prase je tam Otis. Scéna v tom baráku, jak držel nahou ženskou na klíně je psychologicky mnohem náročnější než bezduché zabíjení, ten pocit bezmoci a strachu je jinde. A závěr mě musím se přiznat naštval, tak myslel jsem, že je schopen cítit aspon tu lásku, no hold není, ale stejně mě to nepřesvědčilo. ()

Trucker

Pár brutálních scének (u kterých jsem měl dojem, že tvůrci jsou stejně úchylní psychopati jako postavy, o kterých to údajně má být) a jinak vůbec nic - nuda, dialogy o ničem a několikrát se opakující nákupy piva. ()

Eckhart

Bez naděje, bez kompromisů, ale taky bez přehnaných potoků krve, které by už mohly zavánět groteskností. U Henryho vám do smíchu věru nebude. O jeho neskutečné vnitřní brutální síle si různé mnohem explicitnější slashery mohou nechat jen zdát - neblaze proslulá „rodinná scénka“ hovoří za vše. Ohledně často zmiňovaných peripetií filmu s cenzurou zajímavé info zde. ()

mdf

Samotného mě překvapilo,jakým stylem a atmosférou, mě tenhle,řekněme dokumentární počin zaujal.Vlastně tady zabíjení,je jako chodit nakupovat do Alberta, o to je to,více neradostné. ()

Staronová noční můra

Staronová noční můra

05.10.2006

O pokračování kultovní série, kterou Wes Craven začal v roce 1984 svou Noční můrou v Elm Street, se hovoří už delší dobu, ale až dnes začíná tato myšlenka nabírat reálné kontury. I když popravdě… (více)

Freddy zas a znova?

Freddy zas a znova?

04.04.2006

Ani šest pokračování kultovního hororu Wesa Cravena Noční můra v Elm Street a tři roky starý crossover Freddy proti Jasonovi zřejmě nestačily zabijákovi z městečka Springwood. Podle slov Roberta… (více)