Henry: Portrét masového vraha

• USA Henry: Portrait of a Serial Killer (více)

Snímek volně inspirovaný skutečným příběhem sériového vraha Henryho Lee Lucase sleduje Henryho a jeho spolubydlícího Otise, bývalého parťáka z vězení.Mnohé z jejich vražd jsou považovány za ty nejbrutálnější,jaké kdy byly ve filmu natočeny... Henry je ztrápený tulák, který se bezcílně potlouká z místa na místo a s děsivou nenuceností páchá jednu brutální vraždu za druhou. Jeho nahodilé chování, které je pro něj příslibem relativní beztrestnosti, maří jakékoli pokusy policie dát si jeho četné zločiny do souvislosti a postavit jej před spravedlnost. Když Henry přijede do Chicaga, dělí se o dočasný domov se starým parťákem z vězení a jeho sestrou. Jakmile se svými spolubydlícími začne sdílet i svá tajemství a násilný životní styl, získá dva nové komplice – jejich porozumění však nemůže trvat věčně. (Cinemax)

GOREGASM

Hodně syrový pohled na život sériového vraha, který působí až nepříjemně obyčejně, jako by podobnou lidskou zrůdou bez svědomí mohl být váš soused, se kterým jednou týdně prohodíte pár zdvořilostních frází. Zmíněná autentičnost je samozřejmě záměrná a funguje možná účiněji než sám režisér Mcnaughton zamýšlel. Hlavní břemeno nese na svých bedrech na první, druhý a možná i na stý pohled sympaťák, Michael Rooker, a onen krvavě syrový dojem zanechává nejen jeho přirozený a tím více zneklidňující výkon. Henry není postavený na napětí, dramatu, nebo thrillerových schématech. Jde nevyšlapanou cestičkou plnou obyčejného života a zvrácených činů sériového vraha jménem Henry, které se prostě dějí a vy si na konci budete tiše přát, abyste v životě podobné monstrum nepotkali. Henry vám nepodráždí žaludek, ale možná dokáže zalomcovat s vaší psychikou. 80% ()

Rathalos

Drama podla skutocnej udalosti o seriovom vrahovi,ak by som to videl v tej dobe,tak by som urcite padol na zadok,no videl som to teraz a moje dojmy su take zmiesane,dost ma to nudilo,atmosfera nulova,zhnusenie taktiez,brutalita ziadna,nejake tie vrazdy a to je asi tak vsetko,po tom vsetkom,co moje oci videli na filmovom platne je toto cajovy odvar...:-) ()

helloween93

Šokující? Meh. Pár vtipných momentů (random killy motoristy, který chce pomoct Henrymu a Otisovi a obchodníka s elektronikou a závěrečný souboj s Otisem). Příběhově uspávací, dialogy o ničem, story končí tak nějak divně, že ta holka asi skončila v kufru a osud Henryho je neznámý. Režisér John McNaughton tímto filmem debutoval a asi nejúspěšnější film v jeho kinematografii jsou Nebezpečné hry, které mi rovněž přijdou jako sterilní devadesátková nuda. V reálu oba vrazi zemřeli v kriminále. Viděno na HBO GO. 2* ()

Rockerman

Tak takto si kultovní film nepředstavuji!!! Nízkorozpočtový škvár,postavený na špatných dialozích a příšerných výkonech herců ( spíše neherců).Chápu,že film ve své době musel vyvolat rozporuplné názory na něj.Některé scény jsou dost brutální a už samotná postava cynického vraha vyvolává spostu negativních emocí. To vše však ještě neznamená,že tento film musel být takto odfláknutý. A natočený je opravdu špatně. Never more!!! ()

foundation

Snímok ktorý sa snaží vyzerať nekompromisne realisticky a pritom je z väčšej polovice blbým výplodom. No každopádne samotný film fungujúci dobre iba do istej miery, bohužiaľ opäť raz neviem čím sa stal taký kultový a čím bol tak strašne odpudzujúci. ( Všeho všudy nejaké 2 drsnejšie scény ). Ani to ospevované psychologické pozadie nie je určite na až tak mieste. Nehovoriac o tom že je to celé skutočnými udalosťami iba veľmi ľahko inšpirované a veľká kopa vecí je tam povymýšľaných. Henry Lee Lucas a jeho životná dráha je látka ktorá by v správnych rukách mohla priniesť určite nepríjemný ale kvalitný psychologický film. Takto to nie je ani jedno ani druhé. S napätím očakávam Leonarda Dicapria v roli Devila in White City, pretože taký Lucas nesiahal H.H. Holmesovi ani len po členky. Narozdiel od Henryho ktorý si podľa dostupných informácii zhruba 200 svojich údajných vrážd vymyslel alebo privlastnil, Holmes ich na triku naozaj MÁ. ()

RobLord

Znám do nejmenších podrobností případ Henry Lee Lucase a Ottise Toolea. Tím pádem jsem sháněl Henryho jako ďáblem posedlý. Jednoduše zklamání, a to hlavně díky naprosté uhlazenosti a změně slavného případu. ()

PEZ

Tak toto bola haluz. Totálne chladný, nekompromisný a v podstate nesúcitný film, tak aby nechal diváka nahliadnúť do sveta sériového vraha, ktorý naozaj nemá žiadné výčitky svedomia. Husté práve v tom smere, že film absolútne nejde naproti divákovi. Výhodou je, že film má len 83 minút, takže nestihne nudiť. Všetko umocňuje fakt, že film je inšpirovaný skútočnými osobami a čiastočne aj udalosťami. ()

ecis

Sokujuce? Zvrhle? Dych vyrazajuce? Urcite nie. Vo filmovom svete sa zrodilo omnoho viac sokujucejsich, zvrhlejsich, dych vyrazajucejsich "peral". Kultove? Svojske? Ine? Jednoznacne ano. Nie kvoli svojej krvi, par silnejsim scenam, ale kvoli Henrymu ako takemu - stroju na zabijanie. Vrazdenie bez potreby, bez pudu, bez akychkolvek emocii - je to absolutna prirodzena sucast jeho konania. Ako uz napisala Kleopatra zaver je nevyhnutny. ()

Petulka88

Tak trochu nechápu kontroverzi, která tento film provází. A to i když přihlédnu k tomu, že se jedná o dílko z roku 1986. Není to špatný, ale béčkovost a čistá amatéřina jsou cítit doslova z každé minuty. Na jedno podívání je to celkem slušný, ale nepředpokládám, že si za měsíc na Henryho ještě vzpomenu. ()

Hellknight12

Fajn film ale žiadna sláva. Sklamaný ? Určite nie. Zaujímavý spôsob natočenia snímku. Určite lepšie než B.T.K. 2008. Neviem si pomôcť ale veľmi mi to pripomína film The Hitcher 1986. Asi kôli spôsobu natočenia snímku. Za mňa 65%. ()

kukkik odpad!

Zdlouhavá a nepříjemná podívaná bez scénáře, umělecká až na půdu ale především nudná k uzoufání. Škoda takového námětu, tak jsem se na to těšil a čekal možná dalšího Zodiaca nebo Teda Bundyho.. zkrátka mohlo jít o výborný thriller, takhle je to pro mě jednoznačně ztráta času a odpad! ()

šimák

odporně natočenej odpornej film s odpornejma hercema o odporných věcech ... taková záležitost může bejt buďo maximální KULT, nebo maximální ŠMÍRA. (viz. Morloth) ()

vozralec

Merle z Walking Dead jako sériový vrah (nikoliv masový). Správně špinavý osmdesátkový film. Jaké poklady skrývá kufr na konci? ()

Amynka

Tohle nebyl žádný milostný příběh,já vím,ale přesto jsem ten konec nečekala a fakt mě naštval!!!!No jo tenhle seriový vrah je prostě psychopat bez emocí, ale stejně jsem byla naivní a myslela, že je to trošku jinak a že aspoň něco v něm je....Každopádně tento film doporučuji všem divákům,není to žádnej drasťák,jen film o tom jak myslej a jednaj vrazi...Prostě luxusní psychologickej filmek, kterej je snesitelnej i pro lidi ,co těžko snášej násilí ve filmu... ()

J.e.r.e.c

Šance pro všechny, kteří s filmem rádi cestují mimo vytyčené trasy. Podivnost, za jejíž rozpočet byste si koupili v Kauflandu tak šišku gothaje a deset rohlíků. Čistokrevný art, i když s hnusným vizuálem a hnusnými lidmi. Zato jsou tu k vidění pěkná zátiší, třeba koupelna se zakrvácenou polosvlečenou ženou, které z úst trčí rozbitá flaška. Nebo malebný obrázek rozstříleného osazenstva kdesi v kanceláři. Henry Lee Lucas jednou prohlásil: „Zabít někoho je prosté jako procházet se venku. Kdybych chtěl oběť, prostě bych šel a opatřil si ji. Člověka jsem ani nepovažoval za lidskou bytost.“ To je v kostce shrnutí a definice celého filmu. Pozor, v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nejde o zachycení skutečných životních osudů Lucase, Ottise Toola a Becky Powellové, ani o psychologickou sondu do duše sériového vraha či vrahů, tohle je realitě vzdálenější, než projev Miloše Zemana slovníku spisovné češtiny. Režisér a autor projektu John McNaughton o Lucasovi nevěděl téměř nic, je to čistě jeho soukromá vize, jeho, jak sám říká, horrorový film. To mu ovšem nikterak neubírá na působivosti, a pokud se při jeho sledování budete cítit příjemně, asi s vámi něco není v pořádku. Možná to budou ty nůžky, co vám trčí z ucha... 70 % P.S. Celý film je na youtube, vřele doporučuji rozhovor s McNaughtonem (samotný snímek má asi hodinu dvacet, k Henrymu se dostane po dalších 10ti minutách), kde zmiňuje spoustu zajímavých a důležitých věcí (umělecký záměr, inspirace „Červeným drakem“, miniaturní rozpočet). P.S.S. Když už jsme u Henryho, byl to notorický lhář a mluvka, který počet svých obětí v průběhu let zvyšoval od původních 60ti až někam ke třem tisícům. Přiznával se ke každé neobjasněné vraždě, kterou někde vyčetl v novinách nebo viděl v televizi, a díky tomu měl volnější režim ve vězení, výlety na místa činu atd. Dle realistických odhadů se mohl dostat maximálně k číslu 40. (I to by ho řadilo ke špici sériových vrahů v USA.) Nakonec byl odsouzen snad za tři vraždy. To ale zdaleka není vše. Skutečnost umí být daleko horší, než veškerá fikce, a to je pravděpodobně i případ Lucase a jeho společníka (a milence) Ottise Toola. Pokud na to máte žaludek, sežeňte si knížku „Bestiální vrazi“ od Stéphane Bourgoina, kde je této dvojici věnována jedna z kapitol, která obsahuje i rozhovor autora se samotným Toolem (který měl IQ 75). Vraždy, žhářství spojené s masturbací, nekrofilie, zoofilie, kanibalismus a podobné radovánky byly, jak se zdá, u těchto hrdliček na denním nepořádku. Kdo by ale točil takovou úchylárnu? Jedině snad Lars von Trier... ()

Knor

Velmi mrazivej a syrovej snímek. I přes celkovou jednoduchost se podařilo vystihnout špinavej a chladnokrevnej svět vrahů. Rooker i Towles jsou velmi věrohodný a on vlastně celej film působí hodně reálně. Proto dávám nadprůměrný hodnocení. ()

Staronová noční můra

Staronová noční můra

05.10.2006

O pokračování kultovní série, kterou Wes Craven začal v roce 1984 svou Noční můrou v Elm Street, se hovoří už delší dobu, ale až dnes začíná tato myšlenka nabírat reálné kontury. I když popravdě… (více)

Freddy zas a znova?

Freddy zas a znova?

04.04.2006

Ani šest pokračování kultovního hororu Wesa Cravena Noční můra v Elm Street a tři roky starý crossover Freddy proti Jasonovi zřejmě nestačily zabijákovi z městečka Springwood. Podle slov Roberta… (více)