Henry: Portrét masového vraha

• USA Henry: Portrait of a Serial Killer (více)

Snímek volně inspirovaný skutečným příběhem sériového vraha Henryho Lee Lucase sleduje Henryho a jeho spolubydlícího Otise, bývalého parťáka z vězení.Mnohé z jejich vražd jsou považovány za ty nejbrutálnější,jaké kdy byly ve filmu natočeny... Henry je ztrápený tulák, který se bezcílně potlouká z místa na místo a s děsivou nenuceností páchá jednu brutální vraždu za druhou. Jeho nahodilé chování, které je pro něj příslibem relativní beztrestnosti, maří jakékoli pokusy policie dát si jeho četné zločiny do souvislosti a postavit jej před spravedlnost. Když Henry přijede do Chicaga, dělí se o dočasný domov se starým parťákem z vězení a jeho sestrou. Jakmile se svými spolubydlícími začne sdílet i svá tajemství a násilný životní styl, získá dva nové komplice – jejich porozumění však nemůže trvat věčně. (Cinemax)

Othello

Na mě tradičně moc osmdesátkové, ale dalo se to překousnout. Co mě spíš iritovalo byla absence jakékoli snahy o vysvětlení proč byl Henry, čím byl. Nějaké rozepře v rodině jsou sice načrtnuty, ale ne tak, aby se z toho dalo vyvodit nějaké rozumné vysvětlení. Nekritizuji absenci jakýchkoli orgánů jako policie, domácí apod., protože předpokládám, že to měl být umělecký záměr. Vlastně celý film si u mě šel pro dvě hvězdy, čemuž hlavně napomáhala naprosto nechutná postava Otise a na tři to vytáhl až celkem drsný konec. ()

kajda.l

Do morku kostí naturalisticky ztvárněné zlo. No vida, že lze udělat atmosférické, hutné peklo i bez hektolitrů krve, uřezaných končetin (hlavičku nepočítám) a vyhřezlých vnitřností a přesto je divák děním na obrazovce dokonale znechucen a šokován. A to vše jen díky civilnímu notně buranskému hereckému projevu všech zúčastněných, precizní režii a hudbě, která tomu jako celku nasadila přesný depresivní tón. Henry je jeden z mála filmů po jehož zhlédnutí se divák opravdu necítí dobře po těle a není to klišé. 80% ()

matestlust

Asi nejlepší role, ve které jsem M.Rookera viděl. Opravdu nechutně chladný Henry si dává své oběti, s pomocí ještě nechutnějšícho kamaráda Otise, bez jakéhokoliv rozdílu opravdu masově.Pardní hutná amtosfera dodá celeému filmu pěkný koule. ()

JASON_X

Rookerova první filmová role a hned bezmála strhující výkon. Myslím, že jeho Henry se mi dobře zapíše do paměti. Vlastně i celý tenhle zvláštní film. Chvílemi jakoby alternativní experimenťák, chvílemi sociální drama z prostředí bílé městské spodiny, chvílemi psychothriller o dvou vraždících magorech, z nichž každý je ovšem magor úplně jiným způsobem. A hodně mě svým civilním herectvím zaujala i Tracy Arnold, i když v její roli bych si spíš představoval o něco vulgárnější osobu. ()

Morholt

Když se dají dohromady Henry Lee Lucas a Otis Toole, jiné než drsné to ani být nemůže, ačkoliv těmito dvěma vrahy byl film jen inspirován a jejich osudy vyloženě nekopíruje. Rooker tady ztvárnil svou postavu v zásadě jako sympaťáka, který měl poněkud drsnější dětství a musel zabít mamku, ale jinak je to chlápek jako ostatní. Jen tak trochu mimochodem vraždí lidi. O to je jeho postava děsivější. Tom Towles neméně výborně zahrál Otise Toolea, jehož postava je vesměs jednoduchá. Je to pouhý povaleč, který propadne kouzlu beztrestného vraždění a bez Henryho by nebyl nic. Civilně nasnímané i zahrané, syrová atmosféra je vynikající, ale přeci jen jsem čekal větší kruťárnu, ačkoliv ve své době to určitě kontroverzní mohlo být. Z dnešního pohledu se jedná "jen" o solidní thriller. 70% ()

BoPo

Základná ľudská schopnosť vďaka ktorej sme sa dožili dnešných dní je lovenie. Henry si túto pravekú schopnosť preniesol do dnešnej doby, len s tou zmenou že zvieratá nahradili ľudia. Inak jeho prístup a citová angažovanosť je presne rovnaká na začiatku ľudstva. Film sa snaží byť temný, bezcitný a chladný. No tieto pocity dokáže navodiť len miestami. Kvalitný materiál, nie však spracovanie. ()

erl

Tak tohle mě naprosto pohltilo! Maximálně přesvědčivý pohled do života dvou magorů kteří si libují v těch nejbrutálnějších vraždách. Uteklo to jako voda díky svižné režii a vynikajícím aktérům. Geniální dílo. ()

Litsarch

"Otisi... Zapoj to." Čekal jsem typickou zabíječku. Tu jsem dostal, ale od McNaughtona v takovém psychologickém podání, které jsem nečekal. Henry Lucas je charismatický, až nebezpečně moc. Ale dokáže Vás zabít do vteřiny, naprosto bez emocí, a v klidu jít dál. Právě tento klid Henryho s jakým zabijí je, v celkem jinak poklidném snímku, nepříjemný a až děsivý. Nicméně nedivil bych se, když nějakou slabou duši dokázal i ispirovat, nebo již inspiroval. Jeho kamarád a parťák Otis se stává postupně snad i větším psychopatem, než je Henry. Zatím co ale Henry vraždí z nesnášenlivosti k ženám (aspoň mi to tak logicky přišlo), tak Otis jen z čistého potěšení. Hrubý a surový snímek, který podle mě osloví z různých důvodů široké obecenstvo a je nepříjemnou, leč reálnou, ukázkou toho, jaký člověk může být. "Chceš poslouchat rádio?" ()

Terva

Podle životopisu Becky, by mohla být masový vrah i ona. O Ottisovi ani nepíšu. A Henry? Jeho heslo "Buď já, nebo oni" hovoří za vše. Dialog: BECKY...Miluju tě....HENRY...Asi tě taky miluju...ano výstižný portrét. ()

corpsy

Kontroverzia sa týka samozrejme iba prístupom k látke. A to tým spôsobom, že vrážd je vo filme viac ako niekoľko, ale nikto z kompetentných nič nevyšetruje. Proste tu niesu orgány činné v trestnom konaní. Masakre sa dejú, reakcia na ne žiadna. Naozaj strašidelné. Potom to tak aj vyzerá. Minimalistický, ale zato úderný snímok. ()

Pishin

Jak tu již někdo psal - syrové, autentické, zvrhlé, uvěřitelné, šokující.. tak takové to je!! Po konci filmu mě neopustila mrazivá nálada.. Někdo jde po práci na pivko, jiný se jede projet v autě a další jde třebas někoho zabít ..Brrr!! Děsivá představa.. ()

ledzepfan

Dlouho jsem to odkládal a když jsem to konečně viděl musím trochu zklamaně konstatovat, že přes nesporné kvality filmu mě to moc nezaujalo.. Pár scén je docela silných ale něják jsem si nedokázal k tomuhle magorovi najít tu správnou cestu. ()

Cimr

Portrét masového vraha je dost podobný béčkům z osmdesátek: Je levný, obsahuje spoustu krve, brutality, ňader, je tam i strašidelný hudební motiv a jednání hlavního záporáka není úplně vysvětleno, prostě si tak chodí a zabíjí, protože v dětství měl neshody s matkou. Ale Henry je něco víc, než hloupé béčko. Není to hraní si na horor; je to horor. Scény vražd jsou syrové, jednoduché a... mrazivé! Nemůžete si být jisti ničím, právě proto, že to nemá žádnou logiku, a tak nikdy nevíte, kdo bude další na řadě. Střihy jsou promyšleně šokující. Když všechno vypadá, že se to zklidní, ukolébá, přijde facka. A ta největší na závěr. Na tento film jentak nezapomenu. ()

Z0oMb3E

Názov nadchol hneď na prvé prečítanie. Prečítanie obsahu pred samotnou projekciou vyhnalo očakávania do nesplniteľných výšok. Zapínam film a prichádza ľadová sprcha. Televízny film z ktorého lacnosť doslova kypí. Áno Henry je jeden zo snímkov, pri ktorých samotná myšlienka ďaleko prevyšuje jej spracovanie, no toto už bolo príliš. Pre mňa absolútne neznámy Michael Rooker sa z psychopatickým Henrym popasoval veľmi obstojne. Škoda, že ostatní sa nedržali jeho príkladu. Na začiatku je síce upozornenie, že sa jedná viac menej o výmysel nejakého chorého mozgu, no veľmi rýchlo zistíte, že na tom kľudne môže niečo byť. Druhá veľká vec, ktorá dáva filmu dosť výrazné fluidum je fakt, že sa jedná o dlho zakázaný a cenzúrovaný film. Niekomu to možno na filmovom zážitku pridalo, no ja som sa opiť rožkom nenechal. ()

havLord

Seznamte se s Henrym. Henry je sériový vrah. Vraždit lidi ho baví a je v tom velmi zručný, jedná chladnokrevně a vaz dokáže zlomit bez mrknutí oka. A tenhle film vám zprostředkuje ten nejsyrovější možný výlet do jeho pokřivené mysli. Samozřejmě, že budete Henryho jednání odsuzovat, zároveň však uvidíte, jak strašně svázaná je jeho mysl a že on sám musel prožít obrovská muka. 85% ()

kobejn

jedním slovem: poctivost. Více slovy: naprostá poctivost. Autenticita a opravdovost je z toho cítit na sto honů. Dvojice pošuků zabíjejících just for fun je opravdu stejně správná dvojka jako Riggs a Murtaugh, je to takovej jejich protipól. Nejlepší film o murderování without any reason co jsem za poslední dobu viděl. Truly amazing picture. ()

GodComplex

Znepokojivy, syrovy, brutalni film dokonale zobrazujici trio lidskych odpadku s primarnim zamerenim na srdecni chladnost a emocionalni prazdnotu serioveho vraha Henryho. Buransky alkoholik Otis a stupidni krava Becky ale vubec nezaostavaji a jsou dokonalym prikladem co muze vzniknout za deformovane produkty spolecnosti/vychovy, nelimitoval bych to jen na tu americkou, u nas je to uplne stejne, trebaze zde vrazi nemaji tak omracujici score. Nizky rozpocet a spinavy look tomu jen dodavaji na realisticnosti a jakkoliv brutalne to muze vyznit, je to natoceno tak, ze vas ten hnus skutecne bavi sledovat. Dalsi velmi silny faktor filmu je temna elektronicka 80's hudba, ktera tomu dodava presne ten vrazedny feeling, ktery Henry potrebuje. Ve vysledku velmi pusobivy a depresivni kousek. 8/10 ()

nirvanafan

Co se týče filmů o masových vrazích, které jsem doposud viděla, snad všechny byly lepší. Přesto je tenhle film svojí snahou o co největší autentičnost vedle jiných jedinečný a originální, navíc celou dobu zábavný. Pro mě lepší tři. ()

Staronová noční můra

Staronová noční můra

05.10.2006

O pokračování kultovní série, kterou Wes Craven začal v roce 1984 svou Noční můrou v Elm Street, se hovoří už delší dobu, ale až dnes začíná tato myšlenka nabírat reálné kontury. I když popravdě… (více)

Freddy zas a znova?

Freddy zas a znova?

04.04.2006

Ani šest pokračování kultovního hororu Wesa Cravena Noční můra v Elm Street a tři roky starý crossover Freddy proti Jasonovi zřejmě nestačily zabijákovi z městečka Springwood. Podle slov Roberta… (více)