Henry: Portrét masového vraha

• USA Henry: Portrait of a Serial Killer (více)

Snímek volně inspirovaný skutečným příběhem sériového vraha Henryho Lee Lucase sleduje Henryho a jeho spolubydlícího Otise, bývalého parťáka z vězení.Mnohé z jejich vražd jsou považovány za ty nejbrutálnější,jaké kdy byly ve filmu natočeny... Henry je ztrápený tulák, který se bezcílně potlouká z místa na místo a s děsivou nenuceností páchá jednu brutální vraždu za druhou. Jeho nahodilé chování, které je pro něj příslibem relativní beztrestnosti, maří jakékoli pokusy policie dát si jeho četné zločiny do souvislosti a postavit jej před spravedlnost. Když Henry přijede do Chicaga, dělí se o dočasný domov se starým parťákem z vězení a jeho sestrou. Jakmile se svými spolubydlícími začne sdílet i svá tajemství a násilný životní styl, získá dva nové komplice – jejich porozumění však nemůže trvat věčně. (Cinemax)

moviefreak

Vizuálne vábivé, rok výroby som neveril, dej alebo teda život mal chlapík zaujímavý ako aj pravidlá, ktorých sa držal, ale, ako celok mi to nešmakovalo. Chcelo by to asi iný životný úsek... ()

dubinak

McNaughton dokázal zpracovat jedno z nejcitlivějších a nejsurovějších témat vcelku pěkným citlivým a ne příliš surovým způsobem a přesně za ten způsob dávám čtyři hvězdy. Příběh totiž nemile stávkuje a spíše se seznamujeme po celou dobu s charaktery a pudy tří hlavních postav. Ale když McNaughton něco vyobrazí a ač je toho málo, stojí to za to (nejvíc mě asi šokovala scéna se ženou v křesle). Má to silnou atmosféru a explicitní scény vyvolávají nepříjemné pocity. Líbilo se mi ale to, že tento film nebylo potřeba přihodit k tuctovým rutinám, protože vyloženě o nějakou morbit/bizzare/dirty show opravdu nejde. ()

Juto

Plochý znepokojivý film, svojím rozsahom takmer dokumentárny, ktorý sleduje hlbiny ľudského stavu. ,,Henry: Portrét sériového vraha" je rovnako dobrý film, ako aj brutálne šokujúci. 7/10 ()

majo25

Z troch "kamarátov" klesol počet na dva, aby nakoniec ostal iba jediný. Filmu nemožno uprieť riadnu dávku drsnosti a tvrdej ukážky sadizmu. Ale skôr by som to videl iba ako pokus o film a nie plnohodnotný film, pretože mu chýba príbeh a stavia iba na dokumentárnom zobrazovaní udalostí. Chýbal mi tu záver a herci mi prišli nejakí divní. ()

Noviik

Hodně zajímavý film, děsivý a při představě, že se něco podobného dělo, děje a dít bude, tak i šokující. Ale trochu tam chybí toho nimrání v samotných vraždách (asi budu znít šíleně). Michael Rooker je ale opravdu skvělý představitel, který svým pohledem strčí všechny "hororové postavičky" do kapsy. Drsné domácí video je vrcholem filmu. Skvělé dílo! ()

Deyw

henry je idiot a otis je prase co osahava segru..particka dementu spolu zaziva pribeh kde kupujou telku apod..family movie jak ma byt..cekal sem vetsi brutalitu ale vrazdy byly suchy jak nudle..ale rooker skvelej..hudba dobra..celkove 3/5 ()

Copacabana

V dobe, kedy je celkovo žáner krimi a tematika sériových vrahov na vzostupe, nedá sa nezostať nimi ovplyvnený. Tým pádom mi Henry nepríde extra šokujúci, no uznávam, že na svoju dobu to musel znamenať istý prelom. Vyššie hodnotenie zráža to, že som sa dosť nudila, chcelo by to nápaditejšie spracovanie (bolo tu veľa kecov a málo činov), no hviezdičky plus za pohľad do mysle psychopata a v tej dobe kontroverznosť tematiky a dobrú neo-noir atmoséru. ()

LeoH

Můžu ocenit formální syrovost s různými nápaditými ozvláštněními (mrtvá těla + zvukové scény posledních okamžiků života obětí), ale neumím najít důvod, proč byl takto studeně popisný film o vraždění, bez jakéhokoli přesahu či hlubší psychologie, s minimálním a navíc očekávatelným příběhem, vůbec natočen, ani nevím, co může člověku dát jiného než chvilkové polechtání nervů. ()

Sonnik

He's not Freddy. He's not Jason. He's real. Tool s Lucasem snad ani nebyli lidi. Film tady moc nesouhlasí s realitou, Becky měla ve skutečnosti kolem 15 let, Ottis často muže znásilňoval a jedl, Lucas zase často posmrtně znásilňoval ženy. I konec nesouhlasí, protože oba nakonec zemřeli ve vězení. Pokud pomineme faktické rozdíly, tak je to takový mrazivý syrový průměr, který měl rozhodně větší potenciál, ale na můj vkus moc plochý a bez obsahu. Škoda. Každopádně jejich "homevideo" s rodinkou si budu pamatovat hodně dlouho. "Ottis, plug it in." ()

Raven0

Pozor! Toto opravdu není psychologická sonda do hlubin zvrácené duše masového vraha... Naopak, postavy jsou vykresleny dosti ploše. Jejich motivy jsou načrtnuty jen zlehka, pomocí jedné dvou vzpomínkových vět typu "když jsem byl malý, maminka mě bila a byla na mě zlá, proto zabíjím lidi". Ehm, tak tohle tvůrcům fakt nežeru. A jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá, tak i jedna působivá scéna nedělá dobrý film. Raději se koukněte na Dextera... ()

Jazzzz

Tohle mi přišlo celé takové necelistvé, nekonzistentní. Má to podklad ve skutečném příběhu, který když jsem četl, tak mě mrazilo v zádech. Nic takového se však při shlédnutí tohoto filmku nedělo. Dokonce mě vyloženě štvala fiktivní postava přihlouplého Otise a mrzí mě, že příběh skončil jinak než realná předloha. I když se pokusím brát film více jako film, nežli jako rekonstrukci - tak natož že se film honosí jménem Portret masového vraha, tak ve filmu mu není nijak výrazně věnovaná pozornost (žádné myšlenky, výraznější názory, motivy), krom posledních asi 5 minut filmu a jedné věty, kterou pronese o svém mládí. Zabijení zde není nic tak extra zvráceného a zvrhlého, už jen tím, že jsou na to dva a mnohdy tím řeší situace jako nedostatek peněz nebo vztek (vražd je tolik, že byl střihač dohnán udělat z toho chabou exibici pár slabých záběrů). Nemluvě o jisté idealizaci samotného Henryho, který byl dle skutečné předlohy opravdovým zvířetem, zatím co zde se jeví dosti charismatický až moralizující osobnost, která drží přihlouplého Otise v zadu. Na důvěrnější rekonstrukci asi nebyla odvaha protože Otis a Henry byly oba homosexuálně zaměření nekrofilní kanibalové, kteří jednu dobu dokonce unášeli děti pro satanistické rituáli jedné zvrácené sekty, což by na filmové plátno bylo asi přiliš moc silné kafe. ()

noriaki

Film si získal kultovní status díky své syrovosti a nekompromisnosti, ale mně mnohem víc oslovily civilní scény rozhovorů a prožívání běžných situací. Kdyby režisér natočil vystřhal vraždy a natočil psychologické drama o životě jednoho ztroskotance hledajícího sama sebe a trochu toho štěstí, vůbec bych se nezlobil. Výbuchy násilí jsou ovšem působivé, ne že ne. Vychvalovat Michaela Rookera je zbytečné, takže zmíním skvělou a přirozenou Tracy Arnold. Je škoda že se neuchytila alespoň v béčkách. ()

PetrPan2

Žánr filmu o seriových vrazích na točil už všelijaká dílka jak Obezřetný cizinec, Občan X, Hiilside strangler a v poslední době Bestii Karlu a dokonce oskarem oceněnou Zrůdu. Je tedy logické, že film o jednom z nejzvrhlejších amerických seriových vrahů Henry Lee Lucasovi, (který znásilňoval prakticky vše co mu přišlo pod ruku nebo jiný úd... ženy, muže, děti, mrtvoli, zvířata, své příbuzné...), nesmí v teto filmografii chybět. Film je to syrově drsný, i když ze života této zrůdy vychází jen volně a vypráví příběh Henrym Lee Lucasem inspirovaný, než skutečný příběh Henryho Lee Lucase. ()

Staronová noční můra

Staronová noční můra

05.10.2006

O pokračování kultovní série, kterou Wes Craven začal v roce 1984 svou Noční můrou v Elm Street, se hovoří už delší dobu, ale až dnes začíná tato myšlenka nabírat reálné kontury. I když popravdě… (více)

Freddy zas a znova?

Freddy zas a znova?

04.04.2006

Ani šest pokračování kultovního hororu Wesa Cravena Noční můra v Elm Street a tři roky starý crossover Freddy proti Jasonovi zřejmě nestačily zabijákovi z městečka Springwood. Podle slov Roberta… (více)