Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

Biopler

Film pre pamätníkov. Príbeh je fajn vystavaný a fajn vyrozprávaný. Je však jednoduchý a preto do popredia dáva ústrednú dvojicu, ktorá si získa každého diváka. Oscara by som viac doprial Freemanovi ako Tandy. Na Freemanovi ma najviac zaujala skromnosť s akou hral a, samozrejme, jeho humor a podarený smiech takmer za každou hláškou, ktorú adresoval starej dáme. Fakt podarený smiech. Je to také medzi 3 a 4*. Zimmer zložil presný soundtrack, hoci ho robil na synťáku. Aj vďaka soundtracku som si užíval sekvencie keď sa hlavná dvojica vydávala na cesty autom naprieč Georgiou, no nielen ňou. Tak zaokrúhľujem na 4*. ()

hlína

Hezký film, moc dobře zahraný, volně ubíhající nenáročný děj proložený vtipnými i hlubokými momenty, ale přišlo mi to celé takové..... normální a ničím výjimečné, ne obyčejné, prostě jen nijak výjimečné..... každopádně dobře se na to koukalo ()

maddictive

Morgan Freeman ve své typické roli přívětivého pohodáře, Jessica Tendy představující velmi nepřívětivou starou lady, Dan Akroyd jako zoufalý syn a Esther Rolle jako Morganova flegmatická kámoška...tenhle přívětivý film mi připomněl letošní polský film Čas umírat, kde se velmi podobně všechno točí kolem vcelku neradostného konce života staré dámy, žijící samotné ve velkém domě a přoucí se se synem. V Čase umírat ovšem nahrazuje Morgena Freemana pes, a srovnávat tyhle dvě hvězdy...to nemůžu Morganovi udělat :) ()

elshish

Příjemný, oddechový, nenáročný, humorný, trochu vážný snímek s Jessicou Tandy a Morganem Freemanam, kterého mám rád.. ()

whisker

Ďábelský smích Morgana Freemana a jeho skvělý výkon mě dokázal přesvědčit, že je to opravdu pan herec. Snímek sám osobně na mě působí příjemně, ale tím to bohužel končí, strašně málo úsměvných okažiků. Ničím nepřekvapí, nejspíš to nebylo ani nutné. Své fanoušky si rozhodně našel. ()

closed.eye

Myslím, že nepatřím mezi jedince, kteří se nechají dojmout kdejakou podbízivou melancholickou blbostí. Viděla jsem tento film před x lety a připadal mi přesně takovej. S časovým odstupem vidím, že jsem dílku hodně křivdila. Jedná se o počin milej, ale taky stejnou měrou vážnej. Je to film pohodovej, ale současně taky poukazující na rasismus Ameriky padesátých let - líbí se mi kontrasty skoro v každé scéně: mám se smát, jak se babča bojí po setmění sama v autě nebo mi má být nanic při představě, že nemůžu použít wc na benzince kvůli jiné barvě kůže...? P.S.: nevěřím, že se Vám na konci nechtělo brečet! :-) ()

greigor

Přestože jsem byl u tohoto filmu děsně ospalý, vydržel jsem u něj až do konce. Celkem svižný průběh totiž člověka upoutá. Morgan Freeman jako vždy dokonalý:). zasloužený oskar i když skoro chybí zápletka. ()

balcazar

Dej filmu je zasadený do vrcholne nesympatického prostredia otrávenej židovskej starej slečny Daisy, do ktorej života prichádza jej úplný opak: pozitívne mysliaci černoch Hoke. Zmena otrávenej babizne na príjemnú babičku prichádza po úvodnej polhodine, ktorá mi pripadala ako časť zo Simpsonovcov, keď mal Homer pomáhať pánovi Burnsovi. Morgan Freeman skvelý ako vždy, je mi ľúto môjho hodnotenia už len kvôli nemu. ()

Jaxx84

Dojemný příběh s jednou z nejjednodušších zápletek v historii kinematografie. Ale o to více zahřeje na duši. Syrová lidskost a slušnost s jakou Freeman dokáže zahrát roli řidiče, v té době teprve nastupující rovnoprávnosti v podání Luthera Kinga, je okouzlující. A rozvíjející se vztah dvou lidí vyloudí pousmání, stejně jako skoky v čase sevřou vnitřnosti. Ani se nedivím, že hudbu složil Zimmer =) Zasloužených 9/10. ()

ZnalecH

Už ani nevím, proč jsem chtěl film vidět. Asi kvůli Morgenu Freemanovi, který rozhodně nezklamal. Ale jinak je to jen na oddech. ()

Armin82

Ukázka toho, jaká je v jednoduchosti síla. Herecký koncert hlavních protagonistů, na kterých stojí celý film. Pro mě to byla chvílemi nuda, ale jinak k tomu není potřeba víc psát --- 80% ()

junxi91

Velice zajímavý film o naprosto neočekávaném přátelství mezi starou židovskou paničkou Daisy Werthanovou (slečna to fakt není) a jejím prostým, ale správným a vtipným černošským řidičem Hokem Colburnem. Děj začíná v roce 1948. Daisy je 72 let, je to ovdovělá bývalá učitelka v důchodu, která těžko vychází se svou rodinou a její syn jí moc nezvládá - je to prostě protivná stará baba. Žije sama ve velkém domě v Atlantě ve státě Georgia, a slouží jí černošská hospodyně Idella. Jednoho dne stará Daisy zaparkuje svůj Chrysler Windsor z roku 1946 do sousedova dvora, a tak jí její syn Boolie koupí Hudson Commodore z roku 1949. K tomu však najme řidiče, 60ti letého Hoka Colburna. Boolie sdělí Hokovi, že s ním asi nebude jeho matka spokojená a nikdy jej neocení, nicméně jej nemůže vyhodit, protože jej zaměstnává Bole. Daisy odmítá, aby Hoke sahal na její záhonky, aby jí řídil auto a nelíbí se jí, že si Hoke prohlíží její zarámované fotky na stěně. Jednoho dne si Daisy všimne, že jí chybí ve sklepě konzerva s lososem a chce nechat Hoka vyhodit. Chvíli poté se jí k tomu však Hoke sám přizná a plechovku jí do sklepa vrátí, takže se Daisy konečně uklidní. Daisy a Hoke spolu tráví postupně více času a Hoke se jí na hřbitově přizná, že neumí číst, a tak jej to Daisy naučí. Zaveze jí na oslavu strýcových 90. narozenin. Po cestě si udělají zastávku u jednoho jezera a navštíví je dva policajti, kteří nechápou, že si stará židovská panička vyrazila se starým negrem. V roce 1963 najde Hoke mrtvou hospodyni Idellu v kuchyni, a tak nastupuje na její místo. Daisy si také kupuje nové auto a to staré si koupí k Booliemu překvapení samotný Hoke, takže mu chybět nebude. Také si vyjedná u Boolieho vyšší plat - rovných 70$ týdně! Film se zabývá typickými jižanskými nešvary - rasismem proti černochům a také antisemitismem. Daisy míří do synagogy, ale zjistí, že v ní byla odpálena bomba. Uvědomí si, že i ona je obětí předsudků. Americká společnost se mění, a Daisy společně s ní, a tak se zúčastní večeře, na které má proslov doktor Martin Luther King Jr. Na večeři chce jet nejprve s Booliem, ale ten má důležité jednání, a tak jí navrhne, aby pozvala Hoka. Daisy se však nechá pouze zavést na místo a poté jej nechá čekat v autě, a tak musí Hoke Lutherův proslov poslouchat v rádiu. Jednoho rána v roce 1971 najde Hoke starou Daisy v dost rozrušeném stavu - lítá po domě a myslí si, že je pořád učitelka, že musí opravovat písemky a že na ní čekají. Hoke jí však uklidní, a tak jej Daisy nazve svým "nejlepším přítelem". Daisy začíná být dementní, a tak Boolie zařídí, aby byla umístěna do domova důchodců. Poslední část se odehrává v roce 1973, kdy je Hokemu už 85 let a odchází do důchodu, a tak jej vozí Boolie. Společně jednou do domova důchodců za Daisy, která už v 97 letech sotva mluví a Hoke jí nakrmí koláčem ke Dni díkuvzdání. No, bylo to celkem v pohodě, mělo to jistou dávku nostalgie, a také se mi líbil skvělý herecký výkon Morgana Freemana - ten prostě hraje jen milé, vlídné a laskavé postavy. () (méně) (více)

neo93

Velice příjemný a pohodový snímek, který byl dokonce oceněn čtyřmi Oscary. Morgan Freeman jako černošský řidič auta Hoke, který je najatý majitelem přádelny (Dan Aykroyd), aby jezdil pro jeho bohatou, starou a pomalu senilní, židovskou matku, paní Werthanovou v podání Jessicy Tandy.  Po prvotních neshodách, kdy paní Werthanová naprosto odmítá, ignoruje a uráží Hokea, se  postupně sbližují. Samotný děj filmu začíná v roce 1948 v americké Atlantě a dvojici sledujeme napříč časem až do roku 1973, kdy se Daisy Werthanová nachází již v domově důchodců. Nejvíce se mi líbila úplně ta úvodní část a jejich vzájemné seznamovaní, kdy Werthanová odsuzuje jízdu autem, resp. aby ji někdo vozil, raději chodí pěšky. Hokea na nic nepotřebuje a úplně jím opovrhuje jako člověkem, přitom má už doma černošskou hospodyni Idellu. On se však díky své přívětivé a humorné povaze brání útokům Werthanová a pomalu ji přeměňuje svým chováním k lepšímu. V tomto ohledu nelze nezmínit oba dva herce, kteří ztvárnili tuto dvojici, jak Morgan Freeman, tak i Jessicy Tandy podávají skvělé výkony. Jak se mění vztah mezi nimi, tak se mění i film, z komedie se stává spíše drama a jsme svědky např. jejich roadtripu na oslavu strýčkových 90. narozenin. Snímek určitě zaujme také svou výpravou a hudbou, která se přesně hodí k dění ve filmu, což  se není čemu divit, když pochází od skladatelského mistra Hanse Zimmera. Rozhodně stojí za to vidět, zvláště pokud máte rádi pomalu plynoucí příběhy s vlídnou atmosférou. ()

Theplak

Asi prvni velka role Morgana Freemana a jedna z poslednich Jassicy Tandy.Potom co bohata americka dama zidovskeho vyznani spatne zaradi rychlost a sjede se svym drahym autem tam kam nema, ji jeji syn poridi osobniho ridice cerne pleti.Ten se musi vyrovnat s odmitanim a nepochopenim, ale diky sve vytrvalosti dokaze ziskat duveru pani domu. Az je od sebe nemoc stara dame odlouci, oba zjisti jakymi prateli ve skutecnosti byli. ()

stiewe

Melancholická lahůdka pro fajnšmejrky:) Vztah postaršího černošského řidiče s noblesní bělošskou jenž si musí svůj vztah vydobýt dlouholetou důvěrou a skrytým přátelstvím. Jak jde čas stávájí se na sobě čím dál více závislí hlavně po citové stránce a v domově důchodců jejich vztah graduje. Jediné co mi zkazilo dojem z výborného filmu byl lehce rasový podtext jenž Váš provází po celý film. Oskary oprávněně ve všech směrech jen ten pro Morgana Freemana mohl být taky proměněn. Záhrál opravdu výborně, srovnal bych jeho výkon s Vykoupením z věznice Shawshank. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015