Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

Amonasr

Pohodový, poněkud nostalgicky laděný a zároveň trošku americky melodramatický film, který se dívá na rasové rozdíly a předsudky s chápavým humorným nadhledem i lidským respektem. Možná víc chtěným, než tomu v americké realitě skutečně kdy bylo a je. Oceňuji však, že film nabádá k porozumění nenápadným a přirozeným způsobem, aniž by se snažil traumatizovat, jak tomu často také bývá. To ještě zkrátka ani v Americe neřádila hyperkorektnost. ()

Jaromír

Pěkný příběh, zatím ještě nedokážu ocenit dostatečně jeho hloubku :) (Dvořákova Rusalka mě opravdu zarazila). ()

Alca

Poslední scéna s koláčem mě opravdu dojala, stojí za to si na ni počkat. A celý film rychle ubíhá, není v něm nic navíc, ani nic nechybí. Prostě přesně vymezená porce. ()

kubilov

Milý malý film, o jedné bohaté, přestárlé židovské paničce a jejích černošských sluzích. Hlavně tedy o jejím řidiči, kterého bravurně ztvárnil Morgan Freeman. Je zajímavé sledovat v té době vlastně začínajícího Morgana, který se svou kariérou hollywoodského herectví začal v docela vysokém věku, i přes to je však velmi suverénní, jako jeho daleko zkušenější kolegové. Krásná atmosféra šedesátých let, nádherná dobová auta a příjemná hudba Hanse Zimmera. To vše dělají tento film tak příjemným. Od vyššího hodnocení mě však odrazuje fakt, že zde není žádný významný zvrat, který by děj posunul jinam, než kde se pohybuje vlastně celou dobu. A stejně tak v celém filmu není nic jiného, co by donutilo si film pouštět znova, včetně faktu, že Jessice Tandy bych Oscara neudělil. ()

PlayEasy

Náš další film s Morganem Freemanem dopadl jako vždy nadmíru dobře a velmi jsme si ho užili a jak pak by by ne, tomuhle příběhu totiž nejde odolat, hned na žačátku vás vtáhne do atmosféry 50. let do toho domku Miss Daisy (nezapomenutelná Jessica Tandy) a také do jejího auta kde vás upoutá její příjemný v té době bohužel barevný řidič Hook (skvělý Morgan Freeman) a už to jede až do samého krásného konce, sice občas to v prostředku ztrácelo dech, ale ostatní části to s přehledem překryly. A vyústí to v krásný dojemný konec u, kterého jsme měli na krajíčku. Jeden na začátku kariéry, druhý na konci kariéry a vytvořili krásné spojení!!! Nad hodnocením budeme ještě uvažovat, zatím 4*, ale po dalším zhlédnutí to možná půjde výš!!! 80% ()

PAVLIS

50% Takový ten malý, hřejivý filmík na nedělní deštivé odpoledne u televize. Navzdory deklaraci žádné velké drama ani komedie, jen předvídatelné sblížení dvou starších lidí, okolo kterých proběhne kousek americké historie. Kdo neuvidí, o moc nepřijde. Oskarový film roku? Hahaha. ()

ostravak30

Film plyne přibližně takovou rychlostí, kterou by slečna Daisy nejraději jela, když šoféroval Hoke. Plyne zkrátka tak, jako životní zkušenost lidí, kteří už nikam nespěchají a vychutnávají si každou minutu. A protože film je více než o právech černochů a rasismu o přátelství, které přetrvá věky, vychutnával jsem si ho i já. Ostatně Morgan Freeman je zárukou kvality, Jessicu Tandy moc neznám přiznám se. Tohle je jeden z filmů, které mám moc rád, protože jak já rád s oblibou říkám, tohle je film o životě, protože to je život. ()

PlysovyMacko

Tvrdohlavá babka sa skamarati so svojím černošským šoférom. Nevšimla som si, kedy medzi nimi vzniklo pevné priateľstvo. Čakala som omnoho väčší doják. Ale herecké výkony sú dobré. ()

Chladek

Nádherně zpracovaný příběh a neuvěřitelně famózní M. Freeman. Vedle R. Williamse ve Společnosti mrtvých básníků je to již druhý podle mě velmi neprávem neoceněný herec. 3koda jen, že (na můj vkus) je v ději veliké časové rozpětí, zhruba dvacet let....jinak je to vynikající film, zvlášť výrazně podtržený hudbou Hanse Zimmera. ()

DooFooS

Nebýt toho, že film na mě dýchá účelností a dojmem, že vše ve scénáři bylo 100x zváženo, zda-li je to korektní, pak si ho užiji daleko víc. ()

sunjata

Svěží rosa v poušti filmové produkce hemžící se vyfabulovanými nadlidmi. Milý, úsměvný film o skutečných lidech, se kterými jsem okouzleně prožíval zvolna plynoucí čas jejich stáří. Sekernice Daisy, která otevřeně nedokáže vyjádřit své city a svéhlavý, ale moudrý řidič Hoke, prostě paráda. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015