Kočovníci smrti

• USA Nomads
Trailer

Horor Kočovníci smrti je celovečerním debutem známého amerického scenáristy a režiséra Johna McTiernana (PREDÁTOR, SMRTONOSNÁ PAST, HON NA PONORKU). Francouzský antropolog Pommier (PIERCE BROSNAN) před svou záhadnou smrtí v nemocnici „vdechne“ vlastní duši lékařce Henleyové. Žena pak v halucinacích prožívá jeho vzpomínky a vydává se na místa, která Pommier navštěvoval. Zjistí, že muž objevil v ulicích Los Angeles tajemné mladé lidi, kteří nepotřebují spát ani pracovat a kteří se zabývají výhradně zločinností. Jde o zlé duchy z nomádských pověstí, o jejichž existenci se antropolog dozvěděl při svých výzkumech. Bytosti zvané Inuádi se zhmotňují do lidské podoby v ulicích moderního velkoměsta a likvidují každého, kdo odhalí jejich pravou identitu. (oficiální text distributora)

Trailer

Shit

McTiernanův skvělej hororovej debut, ve kterým před Predátorem ukázal, že má výbornej cit pro temnou a takovou mrazivou atmosféru. Krom toho příběh ač nevypadá na první pohled složitě, tak je kvalitně zpracovanej i promyšlenej, Pierce Brsonan ve svý první kvalitnější roli je výbornej a hudba je díky svojí znepokojivosti pro tenhle film dobře vybraná a jednim slovem skvělá ()

George Stobbart

Režisérsky debut Johna McTiernana a jedna z prvých poriadnych úloh Piercea Brosnana je veľmi zaujímavým temným príbehom, so skvelou, dusnou atmosférou a napriek pomalšiemu plynutiu je film veľmi pozerateľný a zaujímavý až do konca. Chválim tiež vydarenú, chytľavú hudbu a použité melódie, ktoré sú miestami pretnuté tradičnými gitarovými riffmi 80.rokov, aj keď tu to našťastie neodvádza toľko pozornosti ako napr. v Highlanderovi. A tiež ma prekvapilo, že na to, že má film 25 rokov, tak to na ňom nie je až tak vidieť. Každopádne majú Nomads niečo do seba a oplatí sa to pozrieť. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,278,264Tržby Celosvetovo $-║ Tak zrovna horror by som ako žáner u tohto filmu neurčil, aj keď nejaké tie prvky tam boli, skôr to bola taká halucinogénna dráma prezentovaná dusnou skľučujúcou atmosférou a zmeteným príbehom, ktorý dokáže riadne zamotať myseľ ale čim dej postupuje, tým sa pointa dorysuváva. aj keď celkový výsledok nie je až tak silný ako by mohol byť, ak by sa z dejom ešte trošku viac pohralo. Od Johna McTiernana to je určite po obsahovej stránke prekvapenie a môžem povedať, že tento film v jeho podaní je omnoho zrozumiteľnejší, než tie štruktúrovo podobné od Lyncha. /65%/ ()

tron

„Ešte máte šancu prežiť. Ak ste aj doteraz nikdy pred ničím neutekali... pred týmto utečte.“ Tento film ma napriek fajn Pierceovi Brosnanovi, niekoľkým zaujímavým klipovým scénam (tanec na aute) a pôsobivej kamere nebavil. Vôbec som mu nerozumel. Ale neľutujem, že som ho videl. Jednak som si doplnil filmografiu človeka, ktorý neskôr nakrútil pecky PREDÁTOR a SMRTONOSNÁ PASCA a jednak ma atmosféra preniesla do detstva; pripadal som si ako školák, ktorý je v piatok sám doma, má pred sebou dva voľné dni, je hore do neskorej, letnej, sparnej noci a v telke pozerá zakázané erotické filmy a horory. Pritom NOMÁDI vlastne nie sú horor, maximálne mysteriózny triler. ()

obitus

Antropolog Jean Charles Pommier umira sileny v Los Angeleske nemocnici a pred svou smrti pouze stihne poseptat sestre nekolik francouzskych slov. Od teto chvile se sestrin zivot zcela meni, neustale ji pronasleduji vyjevy z Pommierova zivota a ona pomalu zacina zjistovat, ze muz, ktery ji zemrel v naruci nebyl mozna silenec. Debut Johna McTiernana je prekvapive skvele dilo, kde skoro neni misto pro nudne chvile. Pribeh vypraveny ve dvou casovych rovinach zaroven je postaveny na opravdu originalni myslence a je velka skoda, ze jde o jediny realizovany McTiernanuv scenar. Prekvapive skvely je i Pierce Brosnan, francouzsky antropolog Pommier je jednoznacne nejlepsi role, ve ktere jsem ho dosud videl. Skoda, ze je film (nejen u nas) nedoceneny a prakticky neznamy. ()

• Druhý film, v ktorom hrá spevák a textár Josie Cotton, a zároveň jediný, v ktorom sa jeho meno objavilo v titulkoch. (m.a.t.o.)
  • Hlas profesora z Bostonu v telefóne patrí režisérovi Johnovi McTiernanovi. (m.a.t.o.)