Aféra Thomase Crowna

The Thomas Crown Affair

Aféra Thomasa Crowna

Krimi / Romantický / Thriller

USA, 1999, 113 min

Elegantni nudici se bohac Crown (typicka role Pierce Brosnan) se rozhodne ukrast Monetuv obraz. V prubehu vysetrovani zlocinu se mu dostava na stopu pojistovaci agentka (Rene Russo). Aby prisla cele zahade na kloub, predstira zajem o nej, ktery zanedlouho prerusta v oboustranou lasku. Jak z cele slamastiky bez uhony uniknout, zalezi na duvtipu pana gentelmana Brosnana. Nic noveho pod sluncem. 55%(21.10.2006)

Další zklamání. Zlodějský filmy miluju, ale tady stejně jako v Zakázaném ovoci ustupuje veškeré zlodějské napětí romanci s Piercem "zahraju to jak Bonda, stejně to nikdo nepozná" Brosmanem a poněkud přestárlou Rene Russovou, vystřižené jak z harlekýnu. Naštěstí hodně zachraňují exotické lokace, někdy zajímavé dialogy a perfektní finále v galerii, takže za tři.(7.9.2008)

Lákavé prostředí uměleckých galerií (navíc z oddělení impresionistů!) v němž se odehrávají tajemné krádeže a výměny děl. Film je postavený na "zvláštním" (ale samozřejmě v řadě jiných filmů již použitém) vztahu mezi Rene Russo vyšetřující loupež a bohatým Piercem Brosnanem, který si se schopnostmi unikajícího kouzelníka rád hraje na zloděje. Oba jsou ve své roli přesvědčiví a myslím, že vytváří ty pravé tajemné typy, ale společně v jednom filmu mi k sobě moc nejdou... Zvláštní taky je, že ačkoli znám konec, stále si užívám to napětí nebo možná lépe řečeno, prostě jen "ten film"(1.12.2003)

Vyborna a svizna hudba (Sinnerman), sympaticti herci (Rene Russo na svuj vek hodne v pohode) a pekne prostredi (obzvlast pri zajezdu do Karibiku). Obsahove jinak ale lehce nuda a od McTiernana, ktery v te dobe mel jiz sva nejlepsi leta za sebou je to posledni alespon koukatelny kousek, minimalne na dalsich 12 let. 6/10(19.9.2010)

Kde sa podeli McTiermanové napínavej akcie, ktorými oplývali jeho predošlé snímky. Akčnejších chvíľok sa dočkáte iba v úvodných minútach filmu a pri naivnom finále. Že by sa vám však pri týchto scénach výrazne zrýchlil tep, sa nedá vôbec konštatovať. Preto pôsobí Aféra Thomasa Crowna skôr ako romantický slaďák ako napínavý thriller. Rovnako kvalitne vynaložená práca je zreteľná aj na scenári. Film ťažko chytá toľko potrebný druhý dych a potom, čo sa film prehupne do svojej druhej fázy, usadne na diváka nuda. Jedinou svetlou stránkou filmu je snáď herecké obsadenie. Napriek tomu, že mala Aféra Thomasa Crowna všetky predpoklady upútať pozornosť divákov - originálna zápletka, hviezdne herecké obsadenie a skúseného režiséra - tak sklamala a nás divákov len utvrdila v tom, že kvalitných thrillerov sa natáča naozaj málo.(21.10.2013)

• - V závěrečné scéně se v muzeu kvůli zmatení policistů prochází řada mužů v saku s kufříky a buřinkami. Podobný nápad už diváci mohli o deset let dřív vidět v Loupeži, jiném filmu s Brosnanem v hlavní roli, kde se během závěrečné loupeže na dostizích objevila řada mužů v havajských košilích. (StarsFan)

• - Jedná se o remake stejnojmenného filmu z roku 1968. Jenže zatímco v původním filmu Steve McQueen vykradl banku, Pierce Brosnan se v nové verzi pustil do loupeže Monetova obrazu. (StarsFan)

• - Filmový Thomas Crown byl v reálnem životě belgický aristokrat Thomas Van Der Heijden, jehož vášní bylo loupení vzácných uměleckých děl. Nejvíce se proslavil krádeží sedmi obrazů Pierra-Augusta Renoira v roce 1961. (Olík)