Aféra Thomase Crowna

The Thomas Crown Affair

Aféra Thomasa Crowna

Krimi / Romantický / Thriller

USA, 1999, 113 min

Takhle se podle mě mají dělat remaky. Bankovní loupež už není tak přitažlivá věc jako dříve, tak co třeba krádež jednoho z nejdražších obrazů na světě? Psychologická hra hlavních hrdinů je stejně dobrá jako v původním zpracování (čest Faye Dunawayové) a Brosnan i Rene Russo se pro svoje role skvěle hodí. Obzvlášť Rene Russo má konečně po řadě "průměrných" rolí šanci vyniknout jako skutečná dáma, a já jí to ochotně sežeru i s navijákem... Muzika je stejně skvělá jako v originále. 80% and never less, quoth the raven.(30.1.2003)

Kde sa podeli McTiermanové napínavej akcie, ktorými oplývali jeho predošlé snímky. Akčnejších chvíľok sa dočkáte iba v úvodných minútach filmu a pri naivnom finále. Že by sa vám však pri týchto scénach výrazne zrýchlil tep, sa nedá vôbec konštatovať. Preto pôsobí Aféra Thomasa Crowna skôr ako romantický slaďák ako napínavý thriller. Rovnako kvalitne vynaložená práca je zreteľná aj na scenári. Film ťažko chytá toľko potrebný druhý dych a potom, čo sa film prehupne do svojej druhej fázy, usadne na diváka nuda. Jedinou svetlou stránkou filmu je snáď herecké obsadenie. Napriek tomu, že mala Aféra Thomasa Crowna všetky predpoklady upútať pozornosť divákov - originálna zápletka, hviezdne herecké obsadenie a skúseného režiséra - tak sklamala a nás divákov len utvrdila v tom, že kvalitných thrillerov sa natáča naozaj málo.(21.10.2013)

Ako ohodnotiť film, ktorý bol inšpiráciou pre môj nick a ovplyvnil aj môj vzťah k životu, umeniu a spoločnosti? Už len táto veta v sebe obsahuje všetko, ale predsa niečo. Zápletka je dokonalá, tak ako aj samotné prevedenie zločinu. Dej má úžasný spád a nenudí žiadnou minútou, práve naopak. Každý záber má svoju výpovednú hodnotu a každá scéna je dotváraná a modelovaná dokonalou hudbou Billa Contiho. K tomu prekrásne impresionistické maľby a najmä René Magritte, ktorý dokázal vyjadriť podstatu filmu už vo svojom obraze. Každý chce nahliadnuť za to povestné jablko a odhaliť čo skrývame. Vedieť a môcť si užívať život je snom každého, no len málokto je ochotný naplniť toto tvrdnie do bodky a nahliadnuť aj za hranice zákona.(27.12.2009)

Rene Russoová je V TOMTO FILME krásna (a to ju nijako zvlášť "nemusím"), Pierce Brosnan šarmantný i bez koncovky 007 a vidieť, že ak dáte Johnovi McTiernanovi (PREDÁTOR, VIKINGOVIA) voľné roky, nemusí zakaždým vzniknúť ROLERBALL. AFÉRA THOMASA CROWNA nie je nič velké. Ale aspoň vám vytvorí na tvári lišiacky úsmev. Galantne starosvetská heist movie atmosféra (v miernom štýle Amielovej PASCE).(24.10.2004)

"Opravdu si myslíte, že se vyspím s chlapem, kterého podezřívám?" Všechno tomu nasvědčuje a já myslím, že tato hra na vyšetřovatelku a milionáře by o tento zásadní aspekt neměla být ochuzena. Já tedy být znuděným milionářem, tak nekradu umění, ale udělám něco pořádně adrenalinového - třeba si přesednu z křesla na gauč, ale nechci tady oslňovat svou statečností. Proto se vracím ke Crownovi. Ten bohatý zmetek totiž krade a já jsem přitom jednoznačně na jeho straně, protože pojišťovny nemám rád. Ale Catherine bych zase rád mít mohl, takže překlápím sympatie na její stranu a pak zase na jeho, ale to je celkem jedno. Důležité je, že jsem se při souboji dvou charismatických lidí pobavil a to více než dvakrát a méně než čtyřikrát. Jestli si to dobře pamatuju.(17.9.2016)

• - Divoká erotická scéna byla ve skutečnosti natočena bez účasti hlavních dvou aktérů. Za Pierce Brosnana zaskočil model Jonathon Prandi za Rene Russo kaskadérka Cheryl Wheeler Duncan. (Reiniš)

• - Thomas Crown (Pierce Brosnan) nosí hodinky značky Jaeger-LeCoultre Reverso Duo. (dyfur)

• - Původně měl film ukázat, jak Thomas Crown během loupeže přeloží Monetův obraz, aby se mu vešel do kufříku. Nicméně režisér McTiernan později usoudil, že by divákům mohlo vadit, kdyby Crowna viděli, jak plátno ničí. Scénu tedy následně nechal sestříhat tak, aby v ní bylo vidět jen, jak Crown vkládá obraz do kufříku. Myslel si, že si většina lidí stejně nevšimne, že má kufřík jen poloviční velikost vůči obrazu. (StarsFan)