Aféra Thomase Crowna

The Thomas Crown Affair

Aféra Thomasa Crowna

Krimi / Romantický / Thriller

USA, 1999, 113 min

No musím říct, že velmi příjemné překvapení. Viděl jsem to až teď (2018) a i přes starou techniku co měli v té době, kdy by se člověk nad tím usmál, byla to naprostá paráda. Výkony herců špicovní a u těch dvou hlavních postav jsem nevěděl až do konce, kdo z nich vymyslí nějakou habaďůru :). Za mě jednoznačně ano a je to jeden z těch filmů, kdy na něj znovu rád kouknu...90%.(3.9.2018)

Soundtrack Bill Conti: 1. Windmills of Your Mind - Sting [4:17] ,2. Sinnerman - Nina Simone [10:19] ,3. Everything (...Is Never Quite Enough) - Wasis Diop [4:32] ,4. Caban La Ka Kratchie - Georges Fordant [4:06] ,5. Black & White X 5 [1:22] ,6. Never Change [1:20] ,7. Meet Ms. Banning [1:26] ,8. Goodnight/Breaking & Entering [3:41] ,9. Glider Pt.1 [2:05] ,10. Glider Pt.2 [1:32] ,11. Cocktails [1:36] ,12. Quick Exit [1:29],(10.6.2011)

Ako ohodnotiť film, ktorý bol inšpiráciou pre môj nick a ovplyvnil aj môj vzťah k životu, umeniu a spoločnosti? Už len táto veta v sebe obsahuje všetko, ale predsa niečo. Zápletka je dokonalá, tak ako aj samotné prevedenie zločinu. Dej má úžasný spád a nenudí žiadnou minútou, práve naopak. Každý záber má svoju výpovednú hodnotu a každá scéna je dotváraná a modelovaná dokonalou hudbou Billa Contiho. K tomu prekrásne impresionistické maľby a najmä René Magritte, ktorý dokázal vyjadriť podstatu filmu už vo svojom obraze. Každý chce nahliadnuť za to povestné jablko a odhaliť čo skrývame. Vedieť a môcť si užívať život je snom každého, no len málokto je ochotný naplniť toto tvrdnie do bodky a nahliadnuť aj za hranice zákona.(27.12.2009)

Aféra Thomase Crowna patří k mým oblíbeným dobrodružně-romantickým šlágrům. Povedený remake o fous lepšejšího originálu z roku 68, s fajnovou atmosférou, skvělou původní i nepůvodní hudbou (obzlášť ta s buřinkovou scénou a majstrštykem Niny Simone Sinnerman dunícím za zády) a sympaticky vyzrálými hereckými výkony. Navíc oceňuji, že scenáristé se nepustili na tenký led kopírování "kultovních původních scén" a nahradili je jinými alternativními, které jsou trefné a výstižné. Bohužel má u mě Aférka jedno velké mínus - povinný happyendový závěr. Tři a půl, 70%(11.1.2003)

John McTiernan este v case, ked dokazal natocit fajny film, tentokrat s aktivnym agentom 007 Pierce Brosnanom. Nadpriemerny scenar, vyborne dialogy, obcasne kradeze su fajnym spestrenim a k tomu aj herecka ako Rene Russo /Lethal Weapon 2 a 3/ . Vyborna praca Mc Tiernana snad je este stale v roku 1999 samozrejmostou. 95 %(29.5.2013)

• - Filmový Thomas Crown byl v reálnem životě belgický aristokrat Thomas Van Der Heijden, jehož vášní bylo loupení vzácných uměleckých děl. Nejvíce se proslavil krádeží sedmi obrazů Pierra-Augusta Renoira v roce 1961. (Olík)

• - Thomas Crown (Pierce Brosnan) nosí hodinky značky Jaeger-LeCoultre Reverso Duo. (dyfur)

• - V závěrečné scéně se v muzeu kvůli zmatení policistů prochází řada mužů v saku s kufříky a buřinkami. Podobný nápad už diváci mohli o deset let dřív vidět v Loupeži, jiném filmu s Brosnanem v hlavní roli, kde se během závěrečné loupeže na dostizích objevila řada mužů v havajských košilích. (StarsFan)