Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Radiq

Tohle je naprostá česká klasika a na rozdíl od všech Trošků a jinejch kravin, který se v TV opakujou stokrát do roka, je tohle zábavné vždy. Dával bych to jako povinnou četbu ve školách, akorát místo četby je to film. ()

otík

Parádně nahláškovaná komedie, která mi bohužel není až tolik blízká pro jakýsi osobitý smutek. Ale čím jsem starší, tím se mi film víc líbí. ()

sator

Klekání je zvonění, které se opakovalo každý den třikrát – za úsvitu, v poledne a večer. Lidé měli při zvuku zvonu zanechat práce, pokleknout a modlit se modlitbu Anděl Páně. Tradičně se klekání zvoní po dobu trvání této modlitby, tedy zhruba dvě a půl minuty, a protože modlitba Anděl Páně sestává ze tří biblických veršů, někdy se klekání zvoní s dvojím přerušením. V době, kdy ještě nebylo rozšířené nošení hodinek, sloužilo také k určování času. Za ranního klekání vstávali, při poledním obědvali a u večerního posílali své děti spát. Starší děti večerní klekání upozorňovalo, že se mají vrátit domů. Opozdilce mohla podle pověstí v poledne odvléct polednice a večer pak klekánice. V některých obcích se tradice stále dodržuje. ()

SeanLSD

Odkedy sám žijem na samote u lesa - hoci ľudí je tu viac, než by sa jeden nazdal - a do toho chčije a chčije, mal by som viac oceniť túto klasiku, ktorej som nikdy celkom neprišiel na chuť. Vždy raz za čas si to znovu pozriem, lebo mám pocit, že som to asi nevidel celé, a potom na konci zistím, že predsa len áno. Je to klasicky svěrákovské, ľudsky teplé a každodenne poetické - navyše z vidieckeho prostredia, takže až tak akosi pozdně hrabalovsky pôsobivé. Dokonca to aj natočil JIří Menzel, takže NA SAMOTĚ U LESA tak celkom klamne, no veľmi krásne zapadá do radu jeho hrabalovských adaptácií, ktoré realizoval predtým aj potom. Ale obaja, Menzel aj Svěrák, spolu či oddelene, natočili aj o hodně lepšie kúsky. ()

filmmovier

Pro mě nejlepší česká komedie plná nezapomenutelných scén a hlášek se spoustou skvělých herců a životní role pro Josefa Kemra. ()

Doudis19

Nestárnoucí klasika s nezapomenutelným humorem zlatých časů české komedie. Téměř každý pronesený výrok zlidověl, Josef Kemr se stal nesmrtelným a přesto tomu něco chybí. To něco co většina klasických Smoljakovek nepostrádá. ()

VaHo

Film nabytý laskavým nostalgickým humorem, z něhož většina hlášek zlidověla, tak si taky jednu neodpustím. "Nechybí vám něco?", "Jo, piva tu nejsou!" ()

Sfinkter

Díky Kemrovi nikdo neví, zda blechy psí na člověka jdou či ne. Samozřejmě, že ano. Skvěle vybarvená tragikomedie, zde není co vytknout. Scéna Smoljaka ve mlýně je kultovní. Poslední zhlédnutí 5/2024. ()

baruss

Nápadité vykreslenie nájomných, dedičských, vlastníckych práv v praxi. S nehnuteľnosťami je riadna oštara. A so starými ľuďmi ani nehovorím. ()

flawi.f

"Zuzanko, dýchej zhluboka, ať se ti roztáhne hrudní košíček" ......Na samotě u lesa je právem jedním z nejlepších českých filmů. ()

Tyny

Film plný hlášek, které už zanechali stopy na mém krátkém životě. Některé fráze jednou za čas použiju a nejhorší je, že si ani neuvědomím, že je to z tohohle filmu. ()

Mrkvič

Fajnový film s kultovním statusem, který ale až tolik kultovních hlášek neobsahuje. Určitě jich jsou jiné Svěrákovy filmy plnější. Častý střet komedie s melancholickým dramatem mi tu nikdy moc neseděl a sedět asi nebude. Buď se děje jedno nebo druhé, ale vzájemně se to snad vůbec nepotkává. ()

Lachtaan

Klasika všech klasik z per těch nejtalentovanějších umělců, kteří měli tu čest tvořit naši ozdobnou a v rámci komedie bezkonkurenční kinematografii. Dlouhá léta mi chybělo tenhle český kult zhlédnout a spoustu jeho stejně povedených a úžasně napsaných i sehraných filmových bratranců mi stále ještě schází. Člověk by se ale vůbec neměl stydět - alespoň se má stále nač těšit. ()

Zdeňka

Za devatero horami, devatero řekami, devatero lesy bylo jedno království, které nebylo ani velké ani malé a všichni lidé v něm žili spokojeně a šťastně. Na samotě u lesa je svým způsobem také pohádka a nádherná. ()

Nihlathak

Laskavá komedijka, typický humor S+S, Menzelova skvělá režie, výborný Kemr. Co víc chci? Sám nevím. Nemůžu ale dát 5*. To vím. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)