Úsměvný film vypráví ne jeden, ale hned několik příběhů. Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující střediskovou obec a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro "poezii a prózu" všedního života. (Ateliéry Bonton Zlín)

hazaba

Na rozdíl od Troškovy série Slunce, seno... je tato komedie vtipná, aniž by byla vulgární, a zároveň tak trochu ukazuje život socialistického venkova. Poprávu patří do zlatého fondu české kinematografie. ()

gootchy

Bezkonkurenční Rudolf Hrušínský st.( "Vy jste se zase kochal, žejo pane doktore?"). Ale nejenom on, i zbytek hereckého ansámblu odvádí vskutku brilantní práci, ještě podtrženou režií pana Menzela. P.S: Nesmrtelný Drápalík:) ()

Eluin

Ten film je humorný a dojemný zároveň. Opravdový klenot naší kinematografie, který jsem docenil plně až po letech. ()

DHDV

Výborná komedie, ale pro mě je rozdílná decentně težším zpracováním. Chybí mi tam ta Menzelova lehkost. ()

lu-cinka

Karl von Bahnhof xD Nepřeberný množství hlášek. Dřív jsem tenhle krásnej českej film nemusela, teď se na něj kdykoliv ráda podívám. ()

Isomut

Stará dobrá klasika českých i slovenských filmov, kam sa hrabú dnešné filmy, z ktorých máloktoré stoja za to. Vynikajúce hlášky, pekné prostredie a všetko to dopĺňal parádny R. Hrušinský st. 80% ()

IvcaG

Česká klasika, sršící jednou perlou za druhou, výborné herecké osazení. k tomu není už co více dodávat. ()

Luk Skywalker

Zcela subjektivně hodnotím jako nevinnou nic moc komedii, nebýt Rudolfa Hrušínského jako doktora, tak je to kvalitativně hodně dole, ale chápu vysoké hodnocení - patří to k české filmové klasice. ()

figliar

Nehovorím, že ide o najlepší český film, ale je to určite filmová klasika. Otík a pán Pávek sú pre mňa najlepšou československou filmovou dvojicou. ()

Hapretor

Zajdi do krematoria! Ať víš, jak to tam vypadá! Povedený český film. Takových je bohužel málo. V dnešní době. ()

boul

Hodnocení mluví za vše, Menzel je pán a Vesničko má středisková se pro mě řadí na první místa československých komedií.. "....běžte s tou chemií do hajzlu..." ()

viktorka181

Můj úplně nejoblíbenější českej film. A od tý doby, co žiju na malý vsi dokážu ještě mnohem víc docenit i tu jeho "hlubší" stránku. Jojo, tady je opravdu ještě "taková ta nezkažená morálka" (myšleno ironicky - pro ty opravdu nechápavé). ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr