Zločin v dívčí škole

• angličtina Crime at the Girls School (neoficiální název)
Povídkový / Krimi / Komedie
Československo, 1965, 107 min

Předloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Lubomír Lipský st., Petr Kostka, Jana Gýrová, Jan Faltýnek, Jan Přeučil, František Miška, Josef Beyvl, Karla Chadimová, Vilém Besser, Zdeněk Řehoř (více)

Povídkový film natočený na motivy prvních detektivních povídek ("Smrt na jehle", "Jak se koupe žena" a "Zločin v dívčí škole"), které Josef Škvorecký už podepsal svým jménem. Hlavním hrdinou a spojovacím článkem je zde poručík Borůvka, ztvárněný Lubomírem Lipským. Postupně zde řeší případ vraždy mezi horolezci, smrt tanečnice v hudebním divadle a také podivné zmizení profesora matematiky. Ve třetí povídce byli poprvé před kameru přineseni Matěj a Petr Formanovi. (oficiální text distributora)

evangelik

Nejlepší scénka z poslední povídky - do dveří vchází dívky, kterým chybí podvazková pás: Babinská, Koniášová, Lomikarová, Herodesová, Jidášová... ()

JARDAHONDA

Film Zločin na dívčí škole je adaptací tří detektivní povídek Josefa Škvoreckého, které jsou spojeny s postavou vyšetřovatele - poručíka Borůvky, zvaného mezi přáteli Bublina. Již svým zjevem je Borůvka pravým opakem známých hrdinů světové detektivní literatury. Je to nenápadný obtloustlý človíček, fyzicky neobratný, s charakteristickým zadrháváním řeči. Pochopitelně pod tímto nenápadným zevnějškem pracuje mimořádně bystrý duch. První dvě povídky Smrt na jehle a Jak se žena koupe jsou vážně míněné příběhy rafinovaných vražd. Třetí, podle níž byl nazván celý film, je vtipně nadnesená ironizující historka. Závěr = 85% ()

Monicina

Všetky tri príbehy sa odohrávali v netradičnom prostredí. Ako detektívka bol jednoznačne najlepší prvý príbeh, plusom bolo krásne prostredie a zvláštne znepokojivá hudba, len záverečné rozuzlenie bolo trochu neprirodzené. Druhý príbeh bol taký avantgardný a  vystihoval kinematografiu šesťdesiatich rokov u nás , ale nejak moc ma nezaujalo a chýbal tam humor a motív vraha bol trápny a umelo vymyslený. Tretí príbeh mal vela humoru, najviac sa mi páčil výkon riaditeľky školy. Pán Lipský sa ideálne hodil na tú filmovú postavu. ()