Román pro pokročilé

Román pre pokročilých

Komedie

Česko, 2019, 95 min

• vikino1

Chápu, že je to film pro "vypínače mozků", ale když si to shrnu - Vašut se na začátku filmu dozví, že nemá prachy tak se odjede válet někam na hory do jeho hotelu, na který splácí hypotéku.. Tam jenom chlastá a každý ráno se probouzí bud s jednou nebo dvěma kočkama v posteli. To mu nestačí. Tak si na seznamce najde kočku, se kterou vymetá ty nejluxusnější (a taky nejdražší) hotely welnesy z naší republiky. Do prdele a kde na to jako bere ? A Etzler? Majitel hotelu s krabicema ? Jediná opravdu zajímavá postava byla jednoznačně Vašuta si vychutnávající Vanda Hybnerová. Už tu byl Román pro ženy a přísáhám, že pokud bude ještě jeden film s chytračícím Pažoutem, tak já si ho už rozhodně nepustím.(13.5.2020)

• subic

No když odhlédnu od toho vykradeného tématu, přehrávajícího Vašuta, rádoby vtipného obtloustlého Etzlera a čím dál větší Čvančarové, tak se na to vlastně dalo normálně koukat. Kdyby se na to nalepilo víc balastu, tak z toho měli rovnou radši udělat další hlátivý televizní seriál. Sponzorem byl Bandi, Hyundai a Alza. 4/10(20.11.2020)

• Oktavianus

Pokud Román pro pokročilé není nejvíc sexistickej film české kinematografie vůbec, je to rozhodně nejsexističtější českej film, kterej jsem kdy viděl. Ze všeho nejvíc v tom vynikají samozřejmě Etzler s Vašutem, jejichž postavy jsou vyloženě slizce oplzlé a vzbuzuje to ještě nechutnější dojem než u gerontofilního letošního Léta s gentlemanem, kde ten sexismus byl jenom hloupý. Marek Vašut opět hraje svoji jedinou roli světáckého chlapáka, kterému k nohám padají všechny ženy, akorát je to pořád na jedno brdo (kdy jste naposledy viděli Vašuta v jiné roli?). Film je ale průšvih i z jiných stránek. Třeba hudební, kterou zajišťoval Martin Maxa (taky mě překvapilo, že - minimálně umělecky - ještě žije. A zní pořád stejně unyle jako před skoro dvaceti lety v dobách největší "slávy" písně C'est la vie), nebo co se týká scénáře, protože postavy jsou špatně napsané karikatury v čele s ožrale-oslizle-nechutným bratrem hlavního hrdiny v podání Mirka Etzlera, děj celkem vykrádá zahraniční romantické komedie třeba s Tomem Hanksem a Meg Ryanovou a snaha o hlášky a humor je zoufale křečovitá. Buď to jsou otřepané staré vtipy, které všichni znají, nebo jsou šroubované a komplikované a nefungují, protože timing se taky musí umět. Kapitolou samou pro sebe je product placement, kterej zoufale nenávidím (pořád tvrdím, že když někdo nemá peníze na to, aby točil bez něj, tak ať radši netočí vůbec). Tady PP vedle mnoha dalších reklam dosahuje vrcholu, kdy na svatbě chválí ženichův oblek vyloženě reklamním sloganem, což vyvolává úplný WTF dojem. A být majitelem hotelu Monínec, jsem zděšen, protože po takové reklamě bych na to místo nepřijel, ani kdyby mi za pobyt chtěli sami zaplatit. Takže za co ta jedna hvězda? Jednak existují i horší české filmy a škála pěti hvězdiček neumožňuje takový rozptyl, jednak je na filmu sympatické to, že si na nic nechce hrát a má to být jen nevázaná taškařice bez jakékoli ambice (ovšem jasně, i taškařice se musí umět), jednak za některé scény, které se docela povedly a jako kdyby vypadly z vaudevillů francouzského typu (třeba když v závěru dojde k profláknutí jedné zápletky, vedle sebe stojí hrdina, jeho exmanželka, bratr, syn a hotelová recepční, všichni melou jen to svoje a vzniká nádhernej chaos jako třeba od Feydeaua nebo Vebera). Víc mě ale už nenapadá.(19.9.2019)

• claudel

Je to trapné a plné produktů všech sponzorů filmu, nicméně viděl jsem už mnohem horší české i americké filmy. Díval jsem se na to u vaření a jako zábava nevyžadující zapojení ani pěti procent kapacity mého mozku je tento film určitě stravitelný. Nelíbí se mi odkaz na úspěšný román i film Michala Viewegha, přestože chápu, že marketingově je to dobrý tah. A nějak mám pocit, že Vanda Hybnerová teď hraje v každém českém filmu. Viděl jsem v posledních třech dnech tři a ona byla v každém z nich.(11.10.2020)

• sorrow

Ano, je to komedie, ale i tak by snad vše mělo dávat trochu smysl. Vašut je rozveden a po zásluze oškubán Hybnerovou jako slepice. Jeho Ex ho oškube o dům, auto, vyluxuje účet. Chceš snad ze mě udělat bezdomovce, rozčiluje se Vašut do telefonu. Následně odjede za bráchou do hotelu na horách a začíná si žít jako nějaký rentiér, žádná práce, jen lyžování, balení mladých holek, sex a chlast. Pokud vlastní hotel na horách, ten manželku při rozvodu jako nezajímal a milostivě mu ho nechala? No tak to dopadl Rudolf velice dobře při tom rozvodu a nemá proč si stěžovat. Celý hotelový personál tvoří asi jen věčně ožralí a nic nedělající bráchové Vašut s Etzlerem a recepční Kohoutová, která je v práci asi pořád a dělá recepční, kuchařku, pokojskou 24 hodin denně, k tomu se stará o dceru, a ještě stíhá vozit zaměstnavatele po bordelech. Product placement strašný, občas na diváka vykoukne zelený ufon, pochválí se Bandi, sušenky Manner na stole. Evička Decastelo už asi přijímá nabídky na role jen s podmínkou, že se do některých záběrů natlačí i její dětičky, je potřeba jim umést cestičku do showbusinessu, no nejsou to jediné protekční dětičky v tomto filmu. Vrcholem je však zápletka, která je dopředu divákovi jasná. Náhoda, že si Vašut nabalí na anonymní seznamce zrovna majitelku sousedního penzionu, kterou s bráchou nesnáší, ačkoli ji záhadně nikdy nepotkal, neviděl a pak spolu randí a nikdy na to nepřijdou (nebaví se o své práci, neukáže Vašut fotku svému bráchovi, vídají se jen na jiných místech atp.) je až neuvěřitelná. Navíc reportáž natočí zrovna Vašutova Ex, která ho oškubala při rozvodu a zrovna pracuje v televizi. Celý ten film je jedna velká náhoda a blbost.(16.6.2020)